האתר והפורומים  ·   מדיה  ·   הספרים  ·   הדמויות  ·   הסרטים  ·   השחקנים  ·   שונות

ברוך הבא, אורח ( התחבר | הירשם )

0 חרמשים
פורומיםפאנפיקיםHPlanetהאנציקלופדיהמערכת הדו-קרבהוגסמיד
מממנים

HPortal מאחל חג פסח שמח וכשר!

הגב לנושא זה פרסם נושא חדש פרסם סקר

דיון | שם הספר השישי
פורסם ב: May 3 2018, 20:56 PM
צטט הודעה

קוסם מתקדם

פרטי משתמש
קבוצה: גריפינדור
חרמשים: 179
מגדר:female
משתמש מספר: 64210
חפצי המשתמש: צפה

דיון | שם הספר השישי

חלק מעבודת התרגום היא, כמובן, למצוא לספר שם. שם שמצטלצל יפה, שמשמעותו מתאימה לספר ועוד קריטריונים כאלה ואחרים.

לגילי בר-הלל, המתרגמת של "הארי פוטר", הייתה בעיה עם תרגום שם הספר השישי.
בתחילה, השמות הזמניים שניתנו לספר היו: "הארי פוטר והנסיך החורג" או - "הארי פוטר והנסיך בן התערובת".

אם אתם שואלים למה לא פשוט בחרו את התרגום הישיר לשם הספר, גילי ענתה כך:
""זה לא נשמע טוב בעברית, להגיד שמישהו חצוי דם. ההתיחסות לדם טהור או חצוי נשמע חורק בעברית, והמילה חצוי דם דורשת הסבר. הדרך התקנית להגיד זה בעל מורשת מעורבת, או בעל דם מעורב, אבל אנחנו לא משתמשים במושגים הכמותיים האלה בשביל לסווג אנשים. הביטוי הקצר בעייתי וביטוי ארוך זה מסורבל"."

באיזשהו שלב ההוצאה אפילו הוציאה הודעה שמבקשת רעיונות, תוכלו לראות אותה, ואת שאר הרעיונות שהגולשים העלו - פה.
כפי שאתם בטח יודעים, השם שנבחר לספר לבסוף הוא "הארי פוטר והנסיך חצוי הדם".

באופן אישי אף פעם לא הייתה לי בעיה עם השם שנבחר לבסוף, אולי בגלל שזה - עד לאחרונה - היה השם היחיד שהכרתי. הוא כן יחסית ארוך, אך חוץ מזה הוא, מבחינתי, בסדר לגמרי.

לפי דעתי שאר השמות לא טובים מכיוון ש - "בן תערובת", "חורג" או "מעורב", לא באמת מתאימים.
"בן תערובת" זה משהו לא טוב, אפשר אפילו לומר כינוי גנאי.
"חורג" בכלל לא מתאים מכיוון שזה לא הפירוש של "חצוי דם".
"מעורב" - לפי דעתי - היה האופציה הכי טובה מבין השלוש.

שאלות מנחות:
האם, לדעתכם, היה כדאי לבחור שם אחר? אם כן - איזה ולמה? אם לא - למה?
מה אתם חושבים על שאר השמות?
לפי דעתכם כל הרוח שהייתה מסביב לבחירת השמות הייתה מוצדקת?

*קרדיט לכתבה*

---------
הארי פוטר - Hportal.co.il
פורסם ב: May 4 2018, 00:41 AM
צטט הודעה

אני ואתה נשנה את העולם!

פרטי משתמש
קבוצה: גריפינדור
חרמשים: 2052
מגדר:female
משתמש מספר: 65434
חפצי המשתמש: צפה

לפני הכל אני רוצה להגיד לך ישר כח על הדיון המקסים והמעניין (: בהחלט נושא חשוב וגם מקורי. הצגת את הנושא בצורה מעולה ואת חוות הדעת שלך אהבתי במיוחד.
אני עונה ללא שאלות מנחות, אבל על הנושא כולו בע"ה.

לדעתי השם "הארי פוטר והנסיך חצוי הדם" הוא הטוב ביותר במסגרת השמות שעלו לדיון, כיוון ש"הנסיך החורג" מאבד את המשמעות של שם הספר ולא מספיק מדוייק ו"הנסיך בן התערובת" באמת מסורבל ולא מספיק מובן.
"הנסיך חצוי הדם" אמנם לא מספיק מובן לנו בעברית (כיוון שבעברית המילה "חצוי" אוטומטית מתקשרת לנו לחלוקה ל-2 חצאים שווים ולא לדם שהוא מעורב, כפי שאנו אמורים להבין,) אך אני חושבת שלאחר שמתחילים לקרוא את הספר, הכוונה מתבררת ושם הספר כבר לא מפריע. אני יכולה להגיד שלי אישית, שם הספר הפריע מאד כשראיתי אותו לראשונה, ולאחר שקראתי בו זה הפסיק להפריע לי. אני מאמינה שזה גם שם מסקרן ובגלל שהוא לא צפוי בעברית, הוא פותח פתח רחב ומסתורי אל הספר.

אני חושבת שהדיון בנושא השמות היה חשוב מאד, כיוון ששם של ספר אמור להיות מדוייק ומכוון באופן הולם ומושלם למהות הספר. שם בלתי מוצלח פוגע פעמים רבות במכירת הספר ובהחלטה של אנשים לקרוא אותו. אני חושבת שצריך במיוחד להיזהר כשהספר לא שלך, אלא של סופר מצליח אחר שאתה רק מתרגם אותו.

שוב כל הכבוד על הדיון (: אשמח לראותך משתתפת בפורום בדברים נוספים (:

--------------------
אביטל (:

---------
הארי פוטר - Hportal.co.il
0 משתמשים צופים באשכול זה (0 אורחים ו 0 משתמשים אנונימיים)
0 משתמשים:

אפשרויות נושא
הגב לנושא זה פרסם נושא חדש פרסם סקר

מממנים

ניקוד הבתים · תיעוד עריכת הנקודות · חדר הגביעים
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית'רין
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית
93 510 347 105

פורטל הארי פוטר הישראלי קיצורי דרך
מיוחדים: הארי פוטר | אודותינו | צור קשר | הפורומים | HPlanet - הסיור הווירטואלי | פאנפיקים | האנציקלופדיה
האנציקלופדיה: אלבוס דמבלדור | לונה לאבגוד | היער האסור | משרד הקסמים | חדר הנחיצות | גילדרוי לוקהרט | קווידיץ' | דראקו מאלפוי | אוכלי המוות | מצנפת המיון | סוורוס סנייפ | סדריק דיגורי | הוגסמיד | סמטת דיאגון | פוטרמור | הקרב על הוגוורטס

עוצב על-ידי Design by JBStyle
© כל הזכויות שמורות ל-All rights reserved to HPortal
2024 - 2007