האתר והפורומים  ·   מדיה  ·   הספרים  ·   הדמויות  ·   הסרטים  ·   השחקנים  ·   שונות

ברוך הבא, אורח ( התחבר | הירשם )

0 חרמשים
פורומיםפאנפיקיםHPlanetהאנציקלופדיהמערכת הדו-קרבהוגסמיד
מממנים

שנת הלימודים הוירטואלית התחילה!

מצנפת המיון
ברוך הבא Guest המערכת זיהתה אותך כלא ממויין, תוכל להתמיין כאן
 

פאנפיקים אחרונים
שם הפאנפיק: החיפוש אחרי הקוסמת
עודכן ב: היום ב 3:10 pm

שם הפאנפיק: קוואמים מופלאים
עודכן ב: היום ב 9:04 am

שם הפאנפיק: המופלאהההההההההההההההההה
עודכן ב: אתמול ב 10:00 pm

שם הפאנפיק: Shining shadows
עודכן ב: אתמול ב 9:39 pm

שם הפאנפיק: חייה של איימי פוטר
עודכן ב: אתמול ב 3:29 pm

 

שנת לימודים מוצלחת!
פורטל הארי פוטר הישראלי מאחל שנת לימודים מוצלחת, מהנה ופורייה!


חוזרים ללימודים עם HPortal
 

מבוא ללחשים עתיקים

שלום לכם, תלמידים יקרים. שבו, שבו, הגעתם בדיוק בזמן. אני לא מקלה ראש בעניין איחורים, מפני שיש לנו המון מה ללמוד השנה- אני רק מקווה שנספיק הכל. השיעור היום ייתן לכם מעין בסיס, והוא נחשב לחלק הקל של הלימודים, לכן כדאי לכם מאוד להקשיב! אם משהו לא יהיה מובן עד סוף השיעור, תפנו אליי.

הקדמה ורקע כללי
חקר הלחשים העתיקים הוא תחום הקסם העתיק ביותר המוכר לנו, משום שהעיסוק בו החל כשלוש מאות שנים לפני הספירה הנוצרית- לפני למעלה מאלפיים שנים! אז מדוע ללמוד אותו, אתם שואלים? התשובה היא פשוטה: תחום זה מהווה בסיס למחקרים בתחומים רבים ומגוונים, ביניהם תורת השרביטים והתפתחותם, נבואות, שיקויים, וכמובן- לחשים רגילים. מעבר לכך, במחקר תמיד מתגלים דברים חדשים שלא ידענו קודם, והמחקרים מאוד מעניינים.

לחשים עתיקים אינם מוגדרים כלחשים שנוצרו לפני זמן רב, כפי שכולכם וודאי חושבים, אלא כלחשים שהומצאו לפני המצאת השרביטים.
מטרתם של הלחשים העתיקים הינה לשנות דבר-מה מוחשי, או מצב קיים. הם פועלים בדומה ללחשים רגילים בכך שהם מורכבים ממילה או שתיים- מילת הלחש- וניתן להטילם באמצעות אמירתה. נוסף על מילת הלחש, לכל לחש עתיק יש תנאים ייחודיים אחרים הדרושים להפעלתו, שיש למלא את כולם כדי להטיל את הלחש. על כך נלמד בהמשך.


כפי שניתן להסיק מתוך הגדרת הלחשים העתיקים, בשונה מתחומי קסם אחרים, הלחשים העתיקים הינם תחום נתון מראש; כלומר, קיים מספר מוגדר של לחשים, ולא ניתן להוסיף או ליצור לחשים עתיקים נוספים כפי שניתן ליצור שיקויים, נבואות או לחשים חדשים.
מלבד זאת, ללחשים עתיקים ישנם מספר מאפיינים ייחודיים נוספים שמבדילים אותם משאר תחומי הקסם. למשל, הלחשים העתיקים בתקופות שונות לא שונים זה מזה באופן משמעותי- הם תמיד היו מורכבים ממילת לחש, ופעלו רק אם התקיימו התנאים הספציפיים המיוחדים להם. דוגמא נוספת היא חוסר היכולת לבטל לחשים עתיקים- אין "לחש נגד עתיק" או לחשים המנוגדים בתוצאותיהם; זו גם אחת הסיבות לשימוש המועט בהם, שהרי קוסמים חשים בטוחים יותר כאשר הם יודעים שמעשיהם ניתנים לביטול, ואינם משפיעים באופן הרה גורל על המציאות.

 יצירת האומנות עצים קטנים עצים גדולים שצויירה בהשראת ניסויו של אקסקלומירוס.
יצירת האומנות "עצים קטנים עצים גדולים" שצויירה בהשראת ניסויו של אקסקלומירוס.

הלחשים העתיקים הראשונים
לאחר הקדמה קצרה זו, נעבור להתמקד בקבוצת לחשים עתיקים שאני סבורה שכולכם שמעתם אודותם, מאחר שהם הלחשים העתיקים הראשונים בעולם: הלחשים האקסקלוסיביים. משמעות השם היא "ייחודיים, בלעדיים, בלבדיים". הלחשים הללו הומצאו ונקראו על שמו של הקוסם אקסקלוסימירוס, שחי באנגליה בראשית המאה ה-10 לפנה"ס. אקסקלוסימירוס היה בן להורים מוגלגים, ולא היה מודע להיותו קוסם עד גיל מאוחר מאוד.

בגיל 13, בזמן שילידים בגילו יצאו לעבוד, אקסקלומירוס זכה לקבל השכלה ולמד לעומק את השפה האנגלית. הוא אהב שפות, ובמיוחד את השפה האנגלית- ולכן, בנוסף על מה שלמד, העשיר את ידיעותיו והחליט לחקור את תורת הנאום והכוח העצום שאצור במילים- ותהה אם יש בהן כוח גם בפני עצמן.

אקסקלוסימירוס התלהב מהרעיון, והחליט לערוך ניסוי ולבחון האם ניתן לגרום לדברים לקרות באמצעות אמירת מילים: הוא ניסה להגות צירופי אותיות שונים שהמציא, כביכול חסרי משמעות, שהמשותף לכולם הוא התחילית "אקסקלו-" ובחן את השפעת המילה על חפצים במרחב. הלחש הראשון שניסה להפעיל היה "אקסקלופיקוס", בהשראת שיח הפיקוס שצמח בחצרו. הוא קיווה שהלחש יגרום לשתיל שעמד בעציץ לידו לצמוח לגובה, כדי שייתן אותו לאמו והיא תתגאה בו; אך קרה דווקא ההפך, והשתיל קטן. הוא נלחץ וניסה לתקן את מעשיו, אך הדבר לא עלה בידו. הוא נרתע מניסיונות נוספים, ושמר בסוד את שאירע- אך לבסוף אמו גילתה. היא הופתעה לטובה, ואף עודדה אותו להמשיך ולנסות להטיל לחשים שונים, משום שהייתה סקרנית לראות האם זה יצליח ומשום שהתפלאה מיכולותיו העל-טבעיות של בנה.

בעידודה, לאחר ניסיונו להטיל שוב את הלחש הכושל, אקסקלוסימירוס ניסה לחש אחר- "אקסקלוקיפוס", שדווקא גרם לעציץ לגדול. מכאן המשיך בסדרת ניסויים, שמהם הגיע למספר מסקנות. הוא גילה והבין שכל לחש פועל פעם אחת בלבד, ובאופן שונה מעט מהלחש שקדם לו; כל הלחשים שינו את גודל החפץ במידה שונה. לכן, הוא כינה אותם "לחשים אקסקלוסיביים"- בלעדיים, שפועלים פעם אחת בלבד. בתור לחשים עתיקים, התנאים הנדרשים להצלחת פעולת הלחשים האקסקלוסיביים היו שימוש מיידי (מיד לאחר שחשב אקסקלוסימירוס על מילות הלחש הוא הגה אותן), הפעלה אחת ויחידה (ניסיון להפעיל אותו לחש מספר פעמים נכשל) וכן קיום זיקה בין הקוסם לבין הלחש (קשר מילולי בין תחילית הלחש לבין שמו של אקסקלוסימירוס).

הלחשים האקסקלוסיביים היו הלחשים העתיקים הראשונים בעולם הקסם, והיוו פתח של עידן חדש.

שיעורי בית
1. הגדירו מה הם לחשים עתיקים (3 נקודות בית).
2. ציינו שני מאפיינים ייחודיים של חקר לחשים עתיקים לעומת שאר תחומי הקסם. ניתן להיעזר בספר הלימוד (6 נקודות בית).
3. מהם התנאים הנדרשים להצלחת פעולתם של לחשים אקסקלוסיביים? (6 נקודות בית).
4. עיינו בספר הלימוד והביעו את דעתכם - איזו תקופה הייתה טובה יותר לקוסמים: התקופה הפרקסקלוסיבית או עידן הלחשים העתיקים? נמקו. (5 נקודות בית)
  ניקוד הבתים · תיעוד עריכת הנקודות · חדר הגביעים
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית'רין
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית
35225 19277 38949 35649


פורטל הארי פוטר הישראלי קיצורי דרך
מיוחדים: הארי פוטר | כיסא פנוי | אודותינו | צור קשר | הפורומים | HPlanet - הסיור הווירטואלי | פאנפיקים | האנציקלופדיה
האנציקלופדיה: אלבוס דמבלדור | לונה לאבגוד | היער האסור | משרד הקסמים | חדר הנחיצות | גילדרוי לוקהרט | קווידיץ' | דראקו מאלפוי | אוכלי המוות | מצנפת המיון | סוורוס סנייפ | סדריק דיגורי | הוגסמיד | סמטת דיאגון | פוטרמור | הקרב על הוגוורטס
טיול לגאורגיה

עוצב על-ידי Design by JBStyle
© כל הזכויות שמורות ל-All rights reserved to HPortal
2016 - 2007