האתר והפורומים  ·   מדיה  ·   הספרים  ·   הדמויות  ·   הסרטים  ·   השחקנים  ·   שונות

ברוך הבא, אורח ( התחבר | הירשם )

0 חרמשים
פורומיםפאנפיקיםHPlanetהאנציקלופדיהמערכת הדו-קרבהוגסמיד
מממנים

תורת הצמחים - שיעור חדש פורסם!


מצנפת המיון
ברוך הבא Guest המערכת זיהתה אותך כלא ממויין, תוכל להתמיין כאן
 

פאנפיקים אחרונים
שם הפאנפיק: גולדשטיין
עודכן ב: 16.12.2018

שם הפאנפיק: יללת הזאב
עודכן ב: 15.12.2018

שם הפאנפיק: Too perfect
עודכן ב: 14.12.2018

שם הפאנפיק: קוראים לי Z
עודכן ב: 14.12.2018

שם הפאנפיק: ווצאפ אלוהי
עודכן ב: 14.12.2018

 

שנת לימודים מוצלחת!
פורטל הארי פוטר הישראלי מאחל שנת לימודים מוצלחת, מהנה ופורייה!


חוזרים ללימודים עם HPortal
 

גלאי אופל

שלום, חברים! אתם מוכנים לשיעור האחרון שלנו ביחד?
השיעור היום יעסוק בהמצאה שהיוותה פריצת דרך בתחום ההתגוננות מפני כוחות האופלגלאי האופל.
גלאי האופל הוא מכשיר, שיקוי או כישוף היכול למצוא חלקיקים אפלים ביצורים, בצמחים, באדמה ואף באוויר. כמובן שהגלאים לא יזהו כל חלקיק אפל שבכדור הארץ, מפני שבכל מקום יש כאלה - במים, באוויר, באדמה, ביצורים החיים, ואפילו בנו, בני האדם. בכל פריט שלא נחשב אפל ישנה כמות מזערית של החומר האפל, אך גלאי האופל יגלה כל מקבץ לא טבעי של כוחות אפלים.
גלאי האופל הראשון שהומצא ועבד כפי שתוכנן היה הגלאי של ארתור וויליאמס, שהומצא בשנת 1421. 

גלאי האופל השונים ושימושיהם

יש שלושה סוגים עיקריים של גלאי אופל, עליהם נלמד היום. ישנם עשרות סוגים של גלאי אופל, כדוגמת מגנט אופל, הבהוב אפל ועוד, אך אנו נלמד על שלושת העיקריים - גלאי וויליאמס, לחשי גילוי אופל ושיקויי גיליי אופל.
 
גלאי וויליאמס נוצר על-ידי ארתור וויליאס בשנת 1421, והוא גלאי האופל הראשון הנוצר שפעל בצורה תקינה. בגרסתו המקורית דומה גלאי וויליאמס לגלאי המתכות של המוגלגים - הוא מצפצף כאשר הוא מתקרב לכוח אפל מסוג מסוים. הגלאי עבר שינויים רבים במהלך השנים. בימינו הוא כולל מסך מיוחד המציג את המראה שמולך בצבעים מיוחדים - לבן, אדום וכתום מסמלים כוח אור חזק. צהוב, ירוק וכחול מסמלים רמה ממוצעת של אור ואופל. צבעים כהים כמו שחור ואפור כהה מסמלים כוח אפל. אף שהגלאי התחדש מספר גדול של פעמים, הוא עובד על אותו עיקרון ואותה שיטה, כשרק שיטת התצוגה שונה. גלאי וויליאמס הוא הגלאי הנפוץ ביותר, אף שגם לחשי גילוי האופל נפוצים מאוד.
 
לחשי גילוי האופל מדורגים במקום השני מבחינת שכיחות השימוש. היתרונות המרכזיים בהם הם הזמינות שלהם והפשטות שלהם, כך שהם ניתנים לשימוש בידי כמעט כל קוסם הלמד מעל 3 שנים בבית ספר לקוסמים. ישנם מאות לחשי גילוי אופל, אך אנו נלמד היום על שניים מהם - דארקנוס ואינקרדיוס.
בשנת 1879 הקוסם דרו פירקנשטיין עבד על יצירת לחש לפיזור ערפל. בעקבות טעות בחישובים יצר לחש ערפל מיוחד. הלחש - שנקרא מאוחר יותר בשם "דארקנוס" - נצמד לכוחות אפלים שונים כאבקת ברזל אל מגנט ומסמן בצבע שחור בוהק את הכוחות האפלים שבאזור. הלחש הוביל לשינוי גדול בתחום ההתגוננות והלחימה באופל, והווה פריצת דרך בתחום גילוי האופל.
בואו נלמד כיצד מטילים את הלחש דארקנוס:
1. בעזרת השרביט, בצעו מעין תנועת דקירה באוויר.
2. במהלך תנועת הדקירה, יש לקרוא את הלחש "דָארקנוֹס" ולצפות בערפל שיוצא מן השרביט.
ועכשיו נסו בעצמכם.
 
בשנת 1619, ג'ון לואי השני עלה לשלטון בצרפת. הוא שלט בצרפת בעזרת כוחות אפלים והרג את כל מי שהתנגד לו. דרך השליטה הנוראה שלו הפנתה אליו מתנגדים רבים, ולבסוף הוקמה מחתרת בשם "יד האור" הפעלה כדי להדיח אותו מהשלטון.
המומחיות העיקריות של ג'ון לואי השני הייתה בהחבאת כוחות אפלים במקומות נסתרים, כך שהם פוגעים באנשים הנוגעים בהם. לאחר מיתות רבות שנבעו מהחבאת הקסמים, חברי הקבוצה חיפשו לחש זמין ומוצלח לגילוי אופל. אלכסנדרה דֶּה אֲבֵלַּה, חוקרת ראשית בארגון "יד האור", הפכה את מרתף ביתה למקום מסתור למחקר שלה ושל שני שותפיה. בשנת 1620, המחקר - עליו עבדה אלכסנדרה במשך זמן רב - הביא ליצורו של הלחש "אינקרדיוס", שהוא לחש לגילוי אופל.
הלחש גורם לקרני אור להאיר במהירות את האזור שמולך, כך שהכוחות האפלים מוארים בכחול וכוחות האור מוארים בלבן או באדום. במצב נייטרלי, צבע האור ינדוד בין גווניו של הסגול. כמה ימים לאחר שאלכסנדרה הציגה לחברי הארגון את הלחש החדש שלה, קוסמים אפלים מטעם ג'ון לואי השני שרפו את ביתה, ויחד איתו גם את המחקר שלה - ואת אלכסנדרה עצמה. חברי "יד האור" הבינו שישנו מרגל בארגון. המרגל נמצא והוצא להורג בידי בנה של אלכסנדרה.
כעת, בואו נלמד כיצד מטילים את הלחש "אינקרדיוס":
 
  1. קחו את השרביט וסובבו אותו מעל ראשכם לשלושה סיבובים שלמים.
  2. הניפו את השרביט למעלה.
  3. תוך כדי הנפת השרביט קראו את הלחש "אִינקרֵדִיוּס", וצפו באורות הסורקים את האזור שמולכם.
סוג הגלאים השלישי הוא שיקויי גילוי האופל והם בדירוג האחרון מבחינת השכיחות. שיקויי גילוי האופל משומשים לרוב לסקירת אופל מדויקת בחפץ ספציפי, אך אנו נלמד גם על שיקוי שמבצע פעולה דומה ללחש דארקנוס. אנו נלמד בשיעור על האימפרל - דיסטל ועל הסטאמפורי.
האימפרל דיסטל נוצר על ידי אברהם בן ציון בשנת 1881, כחלק מסדרת שיקויי המלחמה באופל שיצר. סדרת השיקויים מתחלקת לארבע קטגוריות: גילוי אופל, הסרת אופל, חסינות מאופל ושיקויי אור. השיקוי, ששייך לקטגוריות שיקויי גילוי האופל, הוא יחסית פשוט להכנה ומאפשר תצוגה מדויקת של כוחות האור והאופל שבחפץ מסוים. הוא הנפוץ ביותר מתוך שיקויי גילוי האופל של אברהם בן ציון בגלל העובדה שהוא הפשוט ביותר להכנה ולא דורש חימום, ומשום שהוא לא פוגע כלל בחפץ אותו הוא מזהה. כששופכים את השיקוי, שאת המתכון אליו תמצאו בספר, על חפץ מסוים, העשן שעולה ממנו וצבעו נודד בין לבן לשחור, כשהלבן מסמל אור והשחור אופל. במצב ניטרלי העשן שיעלה מהחפץ יהיה אפור בהיר.


האימפרל דיסטל

שיקוי הסטאמפורי נוצר על ידי מוחמד אבוג'אזיר ועבד ג'יבריל, שני מדענים פלסטינים שחיו בפלשתינה בתקופת המנדט הבריטי. השיקוי נוצר כנגד תופעה שהייתה קיימת באזור באותו זמן - תופעת "האפלים הנסתרים". "האפלים הנסתרים" היו אנשים אשר השתמשו בכוחות אפלים כדי לגנוב רכוש מבני האדם. "האפלים הנסתרים" היו מחביאים כוח אפל חזק בבית (יצור אפל, צמח אפל, חפץ או כישוף אפלים), וכאשר בני הבית היו נפגעים ממנו הם היו פורצים לבית, גונבים רכוש רב ערך ובורחים.
זוג המדענים עבד שנים כדי למצוא את השיקוי המתאים, ולבסוף, בשנת 1931, הם מצאו את שיקוי הסטאמפורי. פעולתו של השיקוי מזכירה את פעולתו של הלחש "דארקנוס" עליו למדנו קודם, מפני שלאחר שמחממים אותו, האדים שעולים ממנו נצמדים לכוחות אפלים שונים. השיקוי עזר בסיום תופעת "האפלים הנסתרים". בספר הלימוד תוכלו למצוא את המתכון להכנת השיקוי.

גלאי האופל בשימוש קוסמים אפלים

אף שגלאי האופל נוצרו לשם המלחמה בכוחות האופל, קוסמים אפלים מצאו שיטות להשתמש בגלאי לטובתם. ישנן מספר דרכים:
 
הדרך הראשונה בה קוסמים אפלים משתמשים בגלאי האופל היא למטרת יצירת שיקויים אפלים וקללות. קוסמים אפלים מוצאים אזורים סבירות גבוהה לכוחות אפלים בעזרת גלאי האופל, ושם הם מחפשים כוח אפל שקרוב לאופל טהור. בעזרת הכוח האפל המרוכז שהם מוצאים, רוב הקוסמים מנסים לפתח שיקויים אפלים, לחשים אפלים וקללות. לפני המצאת גלאי האופל, קוסמי אופל היו לוקחים אלפי דברים בשנה רק לשם בדיקה מדוקדקת של האופל שבהם כדי ליצור מהם שיקויי או קללה. לאחר ההמצאה, זיהוי הכוח האפל הפך לפשוט.
בשלב מסוים לאחר המצאת גלאי האופל, השימוש של קוסמים אפלים בגלאי אופל הפך לידוע לכל. בעקבות כך, משרדי הקסמים הוציאו חוק האוסר למכור גלאי אופל לקוסמים אפלים. אף שהחוק המעיט את כמות גלאי האופל שברשות קוסמים אפלים, ישנן מספר דרכים שבהן הקוסמים האפלים השיגו גלאי אופל:
 
  • קוסם אפל במסווה קנה אלפי גלאי אופל ומכר אותם לקוסמים אפלים.
  • גניבה המונית של גלאי אופל מרכבות משא, חנויות ומחסנים.
  • ייבוא גלאי אופל רבים מארצות בהן החוק לא קיים.

קללת הקרושיאטוס, אחת הקללות הנוראות שידעה האנושות, נוצרה לאחר שהנרי די-קוור, יוצרה המקורי, קנה גלאי אופל מחנות של קוסם אפל בהוגסמיד. אל החנות הגיע משלוח של גלאי אופל, ודי-קוור היה אחד מהקוסמים האפלים שקנה שם גלאי אופל, בו הוא השתמש ליצירת הקללה.

השימוש השני של קוסמים אפלים בגלאי אופל הוא מציאת קוסמי אופל אחרים לשם מפגשים סודיים. אף שכיום הדרך כמעט ואינה נפוצה  - משום שהיא לא סודית יותר - בעבר קוסמים אפלים רבים השתמשו בגלאי אופל כדי למצוא אחד את השני, להיפגש ולהעביר חפצים, כוחות ומידע. אף שהשיטה נודעה לכולם רק לאחרונה, לפי ממצאים היא הייתה נפוצה מאז יצירת גלאי האופל ומכירתו. כשמשרדי הקסמים של מספר מדינות גילו את התופעה, הם שלחו קוסמים לאימונים מיוחדים שיעזרו להם להתמודד עם כוחות אפלים מהסוג הנורא ביותר. הקוסמים שנשלחו להתאמן, וכיום נקראים "הילאים", הם קוסמים מיוחדים שהוכשרו להילחם בכוחות האופל.
לפני שאוכלי המוות פלשו להוגוורטס, וולדמורט וחסידיו נפגשו ביער האפל בפגישה סודית כדי לגבש תוכנית להשתלט על הוגוורטס. במהלך הפגישה, שלאחר זמן מה נודע כי התקיימה בעזרתם של גלאי אופל, וולדמורט ואוכלי המוות תכננו את אופן הפלישה להוגוורטס ורצח מנהל הוגוורטס באותן השנים - אלבוס דמבלדור.
 
השימוש השלישי והפחות נפוץ של קוסמים אפלים בגלאי אופל הוא למציאת יצורים אפלים. מאז ומעולם נודע לבני האדם כי ברית חזקה בין קוסם שקסם (אור או אופל) חזק אצלו לבין יצור עם כוח זהה, תגרום להעצמת הכוח אצל שניהם. בגלל העוצמה, יצאו אלפי קוסמי אופל לאורך השנים לחיפושים אחר יצור אפל חזק שיוכלו לאלף ולהיות בני בריתו, כדי שכוחם האפל יתעצם וכדי שהם יוכלו להמשיך לקדם את מטרותיהם הנוראות.
סופרה אגדה על קוסם אופל וקוסם אור שנלחמו, אך אף אחד מהם לא הצליח להביס את אויבו. לבסוף ברח קוסם האור ליער ואילף יצור אור כבן ברית. הקוסם ויצור האור התחזקו ונלחמו יחד נגד קוסם האופל, שברח אף הוא ליער ומצא יצור אפל משלו. קוסם האופל ובן בריתו נלחמו נגד קוסם האור ויצור האור ואף אחד מהם לא ניצח מעולם. הסיפור מזכיר את המלחמה הבלתי נגמרת של הכוחות האור והאופל.
 
וזהו, חברים. שנת הלימודים שלנו נגמרה. למדנו המון. אני נהניתי, ואני מקווה שגם אתם. היה כיף ללמד אתכם ואני מקווה שהלמידה הייתה מועילה עבורכם. בקרוב המבחן המסכם יגיע, ואני מאחל לכולכם המון בהצלחה. הייתם תלמידים מצוינים והכנתם שיעורי בית לתפארת.וכעת - רק ארבע שאלות פשוטות שיכינו אתכם למבחן המסכם והחשוב שיהיה בקרוב.
המון בהצלחה ותודה שלמדתם התגוננות מפני כוחות האופל!

שיעורי בית
1. מהן ארבע קבוצות השיקויים בסדרה שיצר אברהם בן-ציון? (4 נקודות)
2. מדוע נוצרו ההילאים ומהו תפקידים? פרטו. (6 נקודות)
3. דמיינו שעבר חפץ באוויר ועליכם לדעת במהירות אם הוא אפל. באיזו דרך הייתם משתמשים, ומדוע? פרטו. (7 נקודות)
4. מתי גלאי האופל היו הכי שכיחים? (3 נקודות)
  ניקוד הבתים · תיעוד עריכת הנקודות · חדר הגביעים
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית'רין
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית
57432 23825 60354 36579


פורטל הארי פוטר הישראלי קיצורי דרך
מיוחדים: הארי פוטר | כיסא פנוי | אודותינו | צור קשר | הפורומים | HPlanet - הסיור הווירטואלי | פאנפיקים | האנציקלופדיה
האנציקלופדיה: אלבוס דמבלדור | לונה לאבגוד | היער האסור | משרד הקסמים | חדר הנחיצות | גילדרוי לוקהרט | קווידיץ' | דראקו מאלפוי | אוכלי המוות | מצנפת המיון | סוורוס סנייפ | סדריק דיגורי | הוגסמיד | סמטת דיאגון | פוטרמור | הקרב על הוגוורטס
טיול לגאורגיה

עוצב על-ידי Design by JBStyle
© כל הזכויות שמורות ל-All rights reserved to HPortal
2018 - 2007