האתר והפורומים  ·   מדיה  ·   הספרים  ·   הדמויות  ·   הסרטים  ·   השחקנים  ·   שונות

ברוך הבא, אורח ( התחבר | הירשם )

0 חרמשים
פורומיםפאנפיקיםHPlanetהאנציקלופדיהמערכת הדו-קרבהוגסמיד


מממנים

HPortal מחלק לכם את המהדורות החדשות של "חיות הפלא והיכן למצוא אותן", "קווידיץ' בראי הדורות" ו-"מעשיות בידל הפייטן"!


מצנפת המיון
ברוך הבא Guest המערכת זיהתה אותך כלא ממויין, תוכל להתמיין כאן
 

פאנפיקים אחרונים
שם הפאנפיק: לילי וג'יימס
עודכן ב: אתמול ב 8:02 pm

שם הפאנפיק: לא "קוסם","מקובל"
עודכן ב: 21.05.2019

שם הפאנפיק: The Meteor Garden
עודכן ב: 19.05.2019

שם הפאנפיק: אומות הכישוף
עודכן ב: 17.05.2019

שם הפאנפיק: הסיכוי האחרון
עודכן ב: 16.05.2019

 


קשרים בין יצורי פלא

תלמידים יקרים!
בשלושת השיעורים האחרונים עסקנו בשלושה מאפיינים של יצורי הפלא - בקשר בין יצורי הפלא לסביבתם, בקשרם לקוסמים ובקשרם לגופם שלהם-עצמם. בשיעור האחרון במקצוע נעסוק בקשרים המורכבים שבין יצורי הפלא ליצורי פלא אחרים מבני מינם וממינים אחרים

תחרות בין יצורי פלא

תחרות היא קשר בין שני יצורי פלא שמשפיע על שני המעורבים בה באופן שלילי. תחרות עשויה להתרחש על משאבים שונים, וביניהם על מזון, על שטח מחייה, על בני-זוג ועל משאבים אחרים שזמינותם מוגבלת בשטח המחייה של יצור הפלא. במילים אחרות, ניתן למצוא בכל סביבת גידול יחסים תחרותיים בין שני יצורי פלא. תחרות עשויה להתרחש על כל גורם מגביל בסביבת המחייה - גורם שכמותו מוגבלת; משאבים שזמינותם אינה מוגבלת, ואין עליהם תחרות, הם לדוגמה אור שמש (פרט למקומות נדירים בהם רוב אור השמש נסתר, כגון יערות הגשם), חום ואוויר. בחלק מסביבות הגידול גם מים ומזון עשויים להיות גורמים בלתי-מגבילים: במידה וכמות המזון והמים גדולה ביחס לכמות יצורי הפלא, במצב בו המשאבים יספיקו כדי לספק את שני יצורי הפלא, לא יהיה להם דבר לעשות עם המשאבים הנותרים והם לא יחיו בתחרות זה עם זה. במילים אחרות, תחרות בין שני יצורי פלא לא קשורה רק בשני יצורי הפלא המעורבים בה, אלא גם בתנאי הסביבה בהם הם חיים.
 
קיימים שני סוגים עיקריים של תחרות, שנבדלים זה מזה בהשפעה של יצורי הפלא המתחרים זה על זה. תחרות אחת היא תחרות סבילה, תחרות ניצול - ניצול המשאבים על-ידי יצור פלא אחד משפיע לרעה על יצור הפלא השני. לדוגמה, בסביבה בה מזון הוא גורם מגביל, כאשר יצור פלא אחד יאכל מהמזון יישאר פחות ממנו ליצור הפלא השני. בתחרות זו אין יצור הפלא מנצל באופן מודע את המשאבים, וההשפעה של יצור פלא אחד על אחר אינה ישירה אלא נובעת מתיווך המשאב.
 
סוג שני של תחרות היא תחרות פעילה, תחרות הפרעה: בתחרות זו שני יצורי פלא יגיבו באופן ישיר לנוכחותם של אחרים. כלומר, יצור הפלא ימנע באופן פיזי מיצור פלא אחר גישה למשאבים. דוגמה נפוצה לתחרות פעילה היא היחסים שבין הוונדרים - דגים שיכולים לפתוח את פיהם עד פי חמישה מגודלו המקורי - לבין בתולות הים. הוונדרים הם בצבעי כתום אדמדם והם חיים בסביבה מימית, כמו בתולות הים. לעתים, הצרכים של שני היצורים הללו לטריטוריה מתנגשים: בשטחי מים מצומצמים ייווצרו בעיות צפיפות, היות שהדגים חיים בלהקות של כ-2000 פרטים והם צורכים מקום רב, כמעט כמו המקום הדרוש ללהקת בתולות הים - הם אינם יכולים להתקיים זה לצד זה. מצב זה גורם לשני המינים לנסות "לכבוש" שטחים נוספים תוך מלחמות.

 

User Posted Image
מצב נפוץ של מלחמה על שטחי מחייה ביבשה

עזרה ושיתוף בין יצורי פלא

הקשרים המרתקים ביותר שניתן לחקור בין שני יצורי פלא הם דווקא יחסי העזרה והשיתוף: מה גורם לשני יצורי פלא מסוגים שונים לעזור זה לזה, פעמים רבות באופן יומיומי וקבוע? מה גורם ליצור פלא גדול ואימתני לא לטרוף יצור קטן וחסר הגנה, ולקבל את העזרה שלו? התיאוריה המקובלת כיום היא שלא מדובר בהתנהגות מקרית, אלא בחלק מרכזי באבולוציה שמשפיע על המערכת האקולוגית כולה.
 
את יחסי העזרה והשיתוף בין יצורי הפלא ניתן לחלק לקבוצות שונות, אם כי החלוקה המקובלת ביותר היא בין יחסי עזרה ושיתוף תוך-מיניים, לבין יחסי עזרה ושיתוף חוץ-מיניים. חשוב לציין כי בניגוד לשפה האנגלית, בעברית לא קיימת הפרדה בין המונח "מין" (Gender) - ההגדרה של יצור כזכר או נקבה, לבין המין הביולוגי של יצור (Species) - סוג היצור. לצורך הנוחות ולמניעת בלבול נשתמש בשיעור בתרגום "סוג" כדי להתייחס למין של היצור בטבע, אם כי יש לדעת שבשפה המקצועית ניתן להשתמש במילה "מין" לתיאור שתי ההגדרות המתוארות. יחד עם זאת, ניתן להשתמש במונח "זוויג" כדי לציין את סיווגו של היצור לזכר או לנקבה. במילים אחרות, קיימים יחסי עזרה ושיתוף בין יצורי פלא מאותו סוג (ביניהם התנהגות של בני משפחה זה לזה, טיפול הורים בילדיהם, חיים בלהקות ובמשפחות), ויחסים חיוביים בין יצורי פלא מסוגים שונים. דוגמה מוכרת ליחסים חיוביים בין יצורי פלא מסוגים שונים היא חדי הקרן והזרקנים - במהלך השנים, מזיקים שונים החלו להיטפל אל חדי הקרן בגלל שדמם משביע, מחזק ולעתים גם מאריך חיים. הזרקנים הם ציפורים בצבע לבן הניזנות ממזיקים וצדות בלילה סביב חד הקרן; כשהטפילים מגיעים אל חדי-הקרן, הציפורות פותחות את פיהן, מוציאות את הלשון הדביקה שלהן במהירות ותופסות אותן. חד הקרן מרוויח הגנה ממזיקים, כאשר הזרקנים מרוויחים מקום ובו מזון בשפע.

User Posted Image
יחסי עזרה ושיתוף שנפוצים בטבע

סוג נוסף של יחסי עזרה ושיתוף בין סוגים שונים של יצורי פלא הוא חיקוי: שני מיני יצורי פלא רעילים ישתמשו באותה ההגנה (אותם צבעי אזהרה, אותו סוג אזהרה וכד') כדי להרחיק באופן מהיר ויעיל יותר טורפים משותפים. הטורף ילמד להימנע מלטרוף את אחד מיצורי הפלא, ומפני שלשני יצורי הפלא אותה אזהרה, הטורף ילמד באופן ישיר להימנע גם מיצור הפלא השני.
 
קראו את הפרק העוסק ביחסי הגומלין בין יצורי הפלא בספר הלימוד - שם תוכלו לקרוא על סוגי קשרים שונים שלא הוזכרו בשיעור. עליכם לדעת אותם כדי להכין את שיעורי הבית שלכם, והם עשויים להופיע במבחן. בנוסף, המבחן המסכם הוא סימן לכך שזהו השיעור האחרון שלנו. הגיע הזמן לאסוף את חומרי הלימוד, להפסיק ללטף את חיות הפלא ולהתחיל להסתדר בטור על מנת שנוכל לחזור לטירה. אני מקווה שנהניתם בארבעת השיעורים, למדתם והחכמתם. זהו הזמן גם להודות לעמרי ולרותם, הפרופסורים הקודמים, שעבדו והכינו את השיעורים. אני מקווה שנהניתם לעבור איתי, הפרופסורית שלכם למקצוע, את כל השיעורים.
לסיום... שיעורי בית מחכים לכם. בהצלחה!

שיעורי בית
1. דמיינו שאתם נמצאים בבית גידול בו אתם עדים לתחרות ניצול בין שני יצורי פלא. מה תצפו לראות ומה תוכלו לעשות כדי להקטין או להעצים את מידת התחרותיות? (6 נקודות)
2. חשבו: האם יחסי התחרותיות נפוצים יותר בין יצורי פלא מאותו המין או ממינים שונים?  (5 נקודות)
3. בשיעור ובספר הלימוד מצויות 4 תמונות. תנו כותרת לכל אחת והסבירו כיצד היא מתקשרת לנושא הלימוד. (4 נקודות)
4. ציינו שני הבדלים בין יחסי הטריפה לבין יחסי הטפילות. (3 נקודות)
5. באיזה סוג קשר יצור אחד יוצא נפסד, ועל השני אין השפעה? (2 נקודות)
  ניקוד הבתים · תיעוד עריכת הנקודות · חדר הגביעים
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית'רין
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית
788 527 908 350


פורטל הארי פוטר הישראלי קיצורי דרך
מיוחדים: הארי פוטר | כיסא פנוי | אודותינו | צור קשר | הפורומים | HPlanet - הסיור הווירטואלי | פאנפיקים | האנציקלופדיה
האנציקלופדיה: אלבוס דמבלדור | לונה לאבגוד | היער האסור | משרד הקסמים | חדר הנחיצות | גילדרוי לוקהרט | קווידיץ' | דראקו מאלפוי | אוכלי המוות | מצנפת המיון | סוורוס סנייפ | סדריק דיגורי | הוגסמיד | סמטת דיאגון | פוטרמור | הקרב על הוגוורטס
טיול לגאורגיה

עוצב על-ידי Design by JBStyle
© כל הזכויות שמורות ל-All rights reserved to HPortal
2018 - 2007