האתר והפורומים  ·   מדיה  ·   הספרים  ·   הדמויות  ·   הסרטים  ·   השחקנים  ·   שונות

ברוך הבא, אורח ( התחבר | הירשם )

0 חרמשים
פורומיםפאנפיקיםHPlanetהאנציקלופדיהמערכת הדו-קרבהוגסמיד

Vans x HARRY POTTER

מפגש HPortal בחגיגות 20 שנה להארי פוטר בדיזנגוף סנטר!


מצנפת המיון
ברוך הבא Guest המערכת זיהתה אותך כלא ממויין, תוכל להתמיין כאן
 

פאנפיקים אחרונים
שם הפאנפיק: עולמות מתנגשים
עודכן ב: אתמול ב 10:10 am

שם הפאנפיק: הסיפור של אוונס ופוטר
עודכן ב: 16.08.2019

שם הפאנפיק: היום שבו דרוסילה סאות'וורת' נשכחה
עודכן ב: 15.08.2019

שם הפאנפיק: מכשפות vs פיות
עודכן ב: 13.08.2019

שם הפאנפיק: ג'יני והרמיוני-המלחמה
עודכן ב: 10.08.2019

 


מבוא לשינוי צורה

שלום תלמידים יקרים! אני תם, אם כבר הספקתם לשכוח. כמו שציינתי בהקדמה - אני המורה שלכם לשינוי צורה. בשיעור זה אני אלמד אתכם כיצד נוצר שינוי הצורה, מי גילה אותו וכיצד, ונספר על אירועים מרתקים בהיסטוריית שינוי הצורה. אני יודע שמבוא זה לא השם הכי מעניין שיכולתי לבחור לשיעור ראשון, אבל אני מקווה מאוד שהשיעור יעניין אתכם ותהנו כמו שאני נהניתי לכתוב אותו.

מהו שינוי צורה וכיצד הוא נוצר
שינוי הצורה התגלה לראשונה במאה השישית לפני הספירה, על ידי קוסם ידוע ושמו ליפסלוק שמזוהה כיום עם תורת שינוי הצורה. סוג שינוי הצורה הראשון שהתגלה היה שינוי צורתם הבסיסית של דוממים, על ידי כישוף או לחש. ליפסלוק היה בביתו וקרא עיתון, ובעודו לוגם מהקפה עלה רעיון במוחו - הוא הוציא את השרביט וניסה להצמיח לספל הקפה זנב. לאחר נסיונות רבים, הוא עלה על לחש, שלימים נקרא 'לחש ליפסלוק' על שמו. את הלחש מבצעים בהנפת שרביט ואמירת המילה 'אנגסטפר'. לחש ליפסלוק מבצע הוספה של אובייקט, יש מאין, אל אובייקט אחר. כמו, לדוגמה, הצמחת זנב. לאחר שליפסלוק גילה את התגלית הזו הוא החליט לנסות לחשים נוספים ושיתף בכך גם את אשתו, המכשפה אזרד. יחד הם ישבו ימים ולילות וניסו לגלות לחשים וכשפים נוספים בחקר שינוי הצורה. עד מהרה הם גילו כי אפשר להפוך חפץ קיים לחפץ שונה ממנו, כמו הפיכת כיסא לספה.
מקורבים לזוג סיפרו כי ליפסלוק ואזרד עבדו כל כך קשה בחקר שינוי הצורה עד כי כל כלי המטבח שלהם הפכו לספרים, והמטבח נראה כמו "מתקפה של תולעי ספרים", כך אמר חבר קרוב בראיון הראשון לעיתונות.
לאחר שלחש ליפסלוק התפרסם, החלו חוקרים נוספים לחקור את שינוי הצורה. רבים מהם התקשו להבין כיצד דבר אחד יכול להפוך לדבר אחר ורבים מאוד נשרו מהמחקר עוד לפני שהספיקו לסיימו.
רק כשלוש מאות שנים לאחר התגלית של ליפסלוק, התפתח חקר שינוי הצורה עד לכדי שינוי צורה בין יצורים חיים. היה זה חוקר בשם אנמוג ששמע על מחקרו של ליפסלוק והחל לחקור גם הוא את הנושא. לאחר שנים רבות של מחקרים, ניסויים וטיולים בארצות שונות - אנמוג גילה את האנימאגוסים, שעם תגליתו קיבלו את שמם. תודות לאנמוג מחקר שינוי הצורה קיבל פנים חדשות והגיע למימדים עצומים. המחקר התפרסם בפלטפורמות רבות וכולם רצו לגלות גם הם דברים חדשים.
עד המאה הראשונה לפני הספירה, שינוי הצורה היה מזוהה בשני סוגים: שינוי צורה שבין דומם לדומם ושינוי צורה שבין חי לחי.
רק במאה הזאת החוקרים הצליחו להגיע לפריצת הדרך - שינוי הצורה המעורב - שינוי צורה שבין דומם לחי. שינוי הצורה המעורב הראשון היה הפיכתה של כיפת זכוכית לצב. שמו של מגלה שינוי הצורה המעורב אינו ידוע, בניגוד לליפסלוק ואנמוג, ומאז ומתמיד הוא נקרא 'הקוסם הנסתר' - מכיוון שאף אחד מעולם לא גילה את זהותו. לאחר פריצת הדרך של אותו הקוסם הנסתר, שינוי הצורה נהיה לקסם ידוע ורבים כבר הכירו אותו. 
שלושת הדרכים שהתגלו אחת אחרי השנייה בשינוי הצורה וידועות עד היום הן שינוי הצורה בין דוממים, שינוי צורה בין יצורים חיים ושינוי צורה מעורב.
על שלושת הסוגים האלו נלמד בשיעור הקרוב.

היסטוריית שינויי הצורה
לאחר הגילויים של השלושה - ליפסלוק, אנמוג והקוסם הנסתר, שינוי הצורה הפך להיות אחד מהתחומים המסוכנים ביותר בתולדות הקסם. מאורעות רבים שקשורים לתחום זה קרו בעקבות הגילויים וגרמו לנזקים גדולים.
אחד מהמאורעות הידועים קרה קצת אחרי גילויו של אנמוג. קוסם בשם אלידיו פנקסיס, שהיה פיקח במיוחד, לקח את האנימאגיה צעד אחד קדימה. הוא למד את תורת שינוי הצורה והבין כיצד הוא יכול להפוך לאנימאגוס, וצורת החיה שלו הייתה נמר. עד מהרה אלידיו פנקסיס הבין שבצורת החיה שלו יש רק הבדלים מזעריים שמבדילים אותו מחיה רגילה, ומכך הסיק שהוא יכול לעשות כל דבר מבלי שאף אחד ידע שהוא מבצע המעשה. אלידיו פנקסיס היה סוחר בלתי חוקי והעסק שלו נסגר מכיוון שחבורת קוסמים החליטו לדווח עליו למשרד הקסמים. אלידיו החליט להשתמש בגילויו החדש ולהתנקם בחבורת הקוסמים הללו - הוא הפך לצורת האנימאגיה שלו, הנמר, והרג את הקוסמים שדיווחו עליו. לאלידיו, הנמר, לא היו עדים להפיכתו לנמר ואף אחד לא ידע שהוא זה שרצח את הקוסמים. רק שנים לאחר מכן, לאחר שאלידיו כבר מת, גילו שהוא האחראי למותם. 
משרד הקסמים לא ישב בשקט והחליט החלטה חשובה - הם הוציאו חוק והוא שכל אנימאג חייב להירשם במשרד הקסמים ולמסור לו פרטי זיהוי. אנימאגוס שימצא לא רשום ייענש בחומרה. רק על ידי חוק זה יוכלו משרד הקסמים למנוע מקרים כשל אלידיו פנקסיס בעתיד.
אך זה לא הכל - משרד הקסמים בנה כיכר שנקראת כיכר אלידיו ועליה מונחות מצבות הקוסמים שמתו. כיכר זו נועדה להזכיר לכל הקוסמים שאין להשתמש בכוח האנימאגיה לרעה ומי שיעשה זאת יענש על כך.
 


כיכר אלידיו קיימת עד היום.

המקרה השני הידוע ביותר בהיסטוריית שינוי הצורה נוגע למדריך בקייטנת קסם לנערים צעירים ששמו מעולם לא פורסם. אותו המדריך רצה לשעשע את הילדים, ולכן הראה להם איך הוא הופך את אחד הנערים לצפרדע בעזרת לחש. אותו המדריך לא היה מיומן מספיק ולא היה בקיא כלל בלחשי ההיפוך, ולכן לא ידע איך להחזיר את הנער לגופו. הורי הנער שמעו על כך ותבעו את המדריך שנקבע, כמובן, כאשם. המדריך נענש ולאחר מספר חודשים הנער שהפך לצפרדע חזר לגופו בעזרת קוסמים מיומנים. אותה קייטנת קסם נסגרה.

מקרה נוסף המוכר מאוד בהיסטוריה והתרחש לפני זמן לא רב, הוא על נערה בשם פינגי בורטון שיום אחד נעלמה בפתאומיות. משרד הקסמים חקר את ההיעלמות במשך זמן רב מאוד, אך לא הצליח לפענח את הפרשה. לאחר חמש שנים בהן הוריה של פינגי התאבלו עליה, הם גילו שהקומקום הורוד בביתם אינו אלא ביתם האבודה. לאחר חקירה ארוכה הסתבר שאחד מחבריה רצה להשתעשע וניסה להפוך אותה לקומקום, וגם הצליח. חברה היה נער, אך כאשר המקרה התגלה הוא כבר הגיע לגיל החוק ונשלח לאזקאבן לרצות את עונשו. 

מאז מקרים בלתי נשכחים אלו מקפיד משרד הקסמים לערוך הרצאות בנושא שינוי הצורה שילמדו את הילדים וגם את המבוגרים לא לבצע מעשים כאלו, שתוצאותיהם עלולות להיות הרות אסון.
פרוייקט זה נקרא 'שינוי צורה בקצרה' ועובר ברחבי עולם הקוסמים. 
 


מודעה שהתפרסמה בנביא היומי כחלק מפרוייקט 'שינוי צורה בקצרה'.


מאז ועד היום משרד הקסמים משמר את חוקי השינוי הצורה ודואג להפיץ אותם באוזני כל. 
וכאן מסתיים השיעור הראשון שלנו, אני מקווה שנהניתם! ניפגש בשיעור הבא.
רגע, רגע, לפני שאתם הולכים! אל תחשבו ששכחתי את החלק הכי חשוב.

שיעורי בית
כן, אני יודע, גם אני לא מת על שיעורי בית, אבל מה לעשות? אני רוצה לראות שהבנתם את החומר!
אז אלו שיעורי הבית שלכם:
1. מהו לחש ליפסלוק ומדוע הוא נקרא כך? (250 נקודות)
2. לשם מה נבנתה כיכר אילידיו? (150 נקודות)
3. בחרו מאורע אחד מבין אלו המוזכרים בשיעור וספרו עליו במילים שלכם. (400 נקודות)מממנים


  ניקוד הבתים · תיעוד עריכת הנקודות · חדר הגביעים
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית'רין
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית
1257 1314 1180 479


פורטל הארי פוטר הישראלי קיצורי דרך
מיוחדים: הארי פוטר | כיסא פנוי | אודותינו | צור קשר | הפורומים | HPlanet - הסיור הווירטואלי | פאנפיקים | האנציקלופדיה
האנציקלופדיה: אלבוס דמבלדור | לונה לאבגוד | היער האסור | משרד הקסמים | חדר הנחיצות | גילדרוי לוקהרט | קווידיץ' | דראקו מאלפוי | אוכלי המוות | מצנפת המיון | סוורוס סנייפ | סדריק דיגורי | הוגסמיד | סמטת דיאגון | פוטרמור | הקרב על הוגוורטס
טיול לגאורגיה

עוצב על-ידי Design by JBStyle
© כל הזכויות שמורות ל-All rights reserved to HPortal
2018 - 2007