האתר והפורומים  ·   מדיה  ·   הספרים  ·   הדמויות  ·   הסרטים  ·   השחקנים  ·   שונות

ברוך הבא, אורח ( התחבר | הירשם )

0 חרמשים
פורומיםפאנפיקיםHPlanetהאנציקלופדיהמערכת הדו-קרבהוגסמיד
מממנים

HPortal מאחל חג פסח שמח וכשר!

נושא נעול פרסם נושא חדש פרסם סקר

אשכול מידע || הנוער העובד והלומד
פורסם ב: Jan 5 2019, 19:41 PM
צטט הודעה

רוצים עתיד יפה יותר

פרטי משתמש
קבוצה: אחראית פעילויות ופרויקטים
חרמשים: 2147136348
מגדר:female
משתמש מספר: 52249
חפצי המשתמש: צפה

הנוער העובד והלומד
User Posted Image
רקע כללי על התנועה

הסתדרות הנוער העובד והלומד (או בקיצור הנוע"ל) הינה תנועת נוער מהגדולות והמוכרות בארץ. היא נוסדה בשנת 1924, בשם "הנוער העובד".
כיום התנועה מכילה כ- 650 קנים, סניפים ומועדונים אשר מונים מעל ל-95,000 חניכים ומדריכים בה כ-10,000 מדריכים ומדריכות.
בתנועה חברים חניכים מכיתות ד'-י"ב (לפעמים עם החל מכיתות ג'), אשר עוברים (או מעבירים) פעולות חווייתיות, כאשר אורך פעולה הוא שעה וחצי, ומועברות לרוב בימי שלישי ושישי (אם כי יש קנים שבהם ימי הפעילות בימים שונים, זה תלוי בקן). הפעולות עוסקות במגוון רחב של נושאים, החל מפעולות כיפיות וממריצות ועד לפעולות יותר רציניות, בעיקר לשכבות הגדולות יותר.
התנועה בנויה על מספר ערכים, אשר ניתן לראות אותם באים לידי ביטוי במפעלים השונים של התנועה, בפעולות, בקורסים, בכל מקום כמעט. הערכים הם שוויון ערך האדם, הגשמה, דו-קיום, ציונות, מעורבות חברתית, שלום, צדק חברתי, מוסריות וערך החיים.

ההיסטוריה של התנועה

התנועה הוקמה בשנת 1924 בשם "הנוער העובד" על ידי נערים עובדים, בראשם דוד כהן וישראל גלילי, שהתאגדו ביחד על מנת לשמור על זכויות הנערים העובדים באותה תקופה. עם הזמן התנועה הפכה לתנועת נוער לכל דבר, שכוללת גם פעולות וטיולים, ולא רק מאבק לזכויות הנערים העובדים.
בשנת 1959 הנוער העובד התאחדה עם "התנועה המאוחדת", והפכה להיות "הנוער העובד והלומד" המוכרת כיום.

מבנה התנועה

בתנועה חברים חניכים מכיתות ד'-י"ב וחניכי חוות ההכשרה (אליהם אגיע בהמשך). לכל שכבה יש שם משלה, והשכבות מחולקות לשלוש קבוצות עיקריות:
הצעירה-
שכבת ד'- ניצנים
שכבת ה'- עמלים צעירים
שכבת ו'- עמלים בוגרים
הצעירה היא הקבוצה, שכשמה כן היא, מכילה את השכבות הצעירות של הקן, מד'-ו'. חניכי הצעירה עוברים בעיקר פעולות חווייתיות ומהנות ומעט פעילויות ערכיות (לא שהם לא עוברים, אבל פחות מאשר בשכבות הגבוהות יותר).

המתבגרת-
שכבת ז'- חותרים
שכבת ח'- מגנים
שכבות ז' ו-ח' הן השכבות המתבגרות של הקן. בשכבות אלו ישנן יותר פעולות ערכיות מאשר בצעירה, אך עדיין ישנן המון פעולות חווייתיות. המתבגרת היא התקופה שבה הקבוצות מתגבשות הכי הרבה, בוחרות לעצמן שם סופי (לרוב) ונעשים מעורבים יותר בנעשה בקן.

הבוגרת-
שכבת ט'- חושלים
שכבת י'- בונים
שכבת י"א- מעפילים
שכבת י"ב- גרעין
הבוגרת היא הקבוצה הגדולה, וכנראה גם החשובה ביותר בקן. הבוגרת היא זו שמחזיקה את הקן, מעבירה את הפעולות לחניכים (רק שכבות י'-י"ב מדריכים באופן קבוע. לעיתים ילדים משכבה ט' מחליפים את אחד המדריכים במידה והוא לא יכול להגיע, ובקנים מסויימים יש פרוייקט ג', שבו שכבת ט' מדריכה כיתות ג', אך לא תמיד) ובכללי- אחראית להמון פעילויות בקן. החניכים בבוגרת עוברים גם הם פעולות, בין אם קבוצתיות ובין אם בוגרתיות, והן מועברות בידי הקומונרים או אנשים מהבוגרת עצמה.

קומונרים-
הקונונרים הם חניכים בתנועה שסיימו את כיתה י"ב, משמע, זוהי שנת שירות שלהם. הקומונרים הם אלו שמחזיקים את הקן, פותחים אותו לפעילות, מארגנים את המפעלים הקניים ואחראיים על הקן (בנוסף לרכז/ת הקן, שהוא/היא מנהלים את הקן לחלוטין, ואחראיים בעיקר לדברים הקשורים בקשר של הקן עם המועצה, קנים אחרים, המפעלים התנועתיים וכאלו).
הקומונרים גרים במה שנקרא "חוות הכשרה"- בית שבו גרים כל הקומונרים של המחוז בשיתופיות ובעצמאות מלאה. כל קבוצה כזו נקראת 'גרעין'. הגרעינים מוקמים באמצע י"א, והם מאגדים בתוכם קבוצות ממקומות שונים בארץ (יכול להיות, למשל, גרעין שכולל קבוצה מכפר סבא, קבוצה מחיפה, קבוצה מירושלים וקבוצה מעוטף עזה. בכל אפשרי).
לאחר שנת השירות, הגרעין לרוב ממשיך את שירותו הצבאי ביחד בנח"ל.

מבנה הקנים
התנועה מכילה סוגים רבים של קנים וסניפים, ביניהם קנים וסניפים עירוניים (בגדול? קן רגיל, שבו עוברים פעולות פעמיים בשבוע יוצאים לטיולים כמו שאר תנועות הנוער השגרתיות), קנים דרוזים, קנים ערביים, קני קיום משותף (קנים שמשלבים ביניהם קבוצות ממגזרים שונים בחברה), קני המרחב ההתיישבותי (קנים שנמצאים בקיבוצים ומושבים קטנים) ועוד.

מחוזות
הקינים מחולקים לתשע מחוזות לפי מיקומם בארץ. את רוב הטיולים והמפעלים בתנועה עוברים עם המחוז. תשעת המחוזות הם:
מחוז צפון
מחוז חיפה
מחוז שרון
מחוז איילון
מחוז ירקון
מחוז חולות
מחוז דרום
מחוז ירושלים
מחוז נגב

מפעלים וטיולים
*חלק מהמפעלים יהיו מפורטים יותר וחלק פחות מהסיבה הפשוטה שאני לא מכירה מספיק את כל המפעלים כי לא הייתי בהם.

במהלך השנה, בנוסף לשנת הפעילות הרגילה, החניכים בתנועה עוברים גם מספר מפעלים וטיולים תנועתיים, חלקם משותפים לכלל הקן וחלקם לפי שכבות גיל:
חג המעלות- זהו מפעל גדול המצויין כל תחילת שנה לכלל הקן, והוא מציין את תחילת שנת הפעילות. בחג המעלות נערכת בדרך כלל הצגה שמארגנים החניכים, טקס עליית שכבות ובחלק מהקנים- גם כתובות אש.
טיולי סוכות/חורף/פסח צעירה- לשכבה הצעירה ישנם מספר טיולים בשנה, והם טיול חורף, שנמשך יום אחד (יומיים בחלק מהקנים), וטיולי סוכות ופסח, שנמשכים יומיים/שלושה.
חנוכה י'- בחנוכה, מתקיים טיול של ארבעה ימים לכיתות י', כאשר בשיאו החניכים עולים למצדה (דרך שביל הנחש, שנפרץ בזמנו בעזרת חניכים מהתנועה), ועורכים שם טקס.
חנוכה יב- טיול חנוכה בן ארבעה ימים לשכבת י"ב. את הטיול הזה עוברים עם הגרעין.
המסע לפולין- כל שנה, בסביבות פורים, חניכי י"א בתנועה (אלה שבוחרים לצאת, כמובן) יוצאים למסע לפולין במסגרת התנועה. לפני המסע ישנם כמה וכמה סמינרים ופעולות בנושא, כמעין הכנה לפולין.
פורימון- הפורימון הוא הפנינג פורים קני, אותו מעבירים חברי השכבה הבוגרת לחניכי הקן, אנשים נוספים מהישוב או כל מי שרק רוצה לבוא. מבנה הפורימון משתנה מקן לקן, אבל לרוב הוא כולל פעילויות שונות בתחנות שהבוגרת מפעילה.
עוטף ישראל- זהו טיול בן ארבעה ימים שנערך בפסח באיזור המדבר לשכבת ח'.
תל חי- טיול פסח של שכבת ט', בן ארבעה ימים, הנערך במורשת יוסף טרומפלדור, כאשר החלק המרכזי בו הוא העלייה לתל חי- יום סיור במוזיאון תל חי, למידה על ההיסטוריה של המקום ומסתיים בטקס חגיגי באנדרטאת האריה השואג. בשאר הימים החניכים מטיילים באזור.
טיול ניווטים- זהו טיול פסח שנערך לכיתות י'. בטיול הזה החנכים לומדים על ניווטים ואיך לנווט, ואף ביום האחרון יוצאים לנווט בשטח בעצמם- ללא עזרת מדריך.
1 במאי- האחד במאי זהו חג הפועלים הבינלאומי, ובשל כך, כל שנה ב-1 במאי (או תאריך אחר קרוב במידה וזה נופל על מועד מיוחד) התנועה מקיימת הפנינג וצעדת ענק בתל אביב בו משתתפים חברי השכבה הבוגרת (שכבר יכולים לעבוד לפי החוק), בה מפגינים למען זכויות העובדים, ובפרט זכויות בני הנוער העובדים ויוצאים לתמיכת אלה שמנוצלים בעבודתם. האירוע הינו אירוע גדול ובולט של התנועה, ומדי שנה אלפי חניכים וחניכות משתתפים בו.
מחנות קיץ- לחניכי השכבה הצעירה מתקיים כל שנה מחנה קיץ בין 3-4 ימים (משתנה לפי שכבת הגיל) ביער כפר החורש, היער של התנועה.
קייצת- הקייצת היא מעין קייטנת קיץ שפועלת בחלק מקנים ומועברת על ידי חברי הבוגרת. הקייצת פועלת כקייטנה לכל דבר, והיא מיועדת לחניכים מכיתות ג'-ו'. בנוסף, בחלק מהקנים מתקיימת גם קייצת לשכבה המתבגרת.
ההעפלה- מחנה ההעפלה זהו מחנה הקיץ של שכבת ז', והוא נמשך ארבעה ימים ונערך ביער כפר החורש. במחנה החניכים מתחלקים לשתי קבוצות גדולות- ההגנה והעצמאות (עם הקבוצות שלהם)- ועוברים פעילויות שונות כאילו הם חיים בתקופת ההעפלה לארץ ישראל.
טיול מים- לשכבת כיתות ח' מתקיים בקיץ טיול מים בן ארבעה ימים, בו כל המסלולים שנערכים הם מסלולים שכוללים הליכה במים. נקודת השיא בטיול היא ראפטינג בנהר הירדן ורחצה בכינרת ביום האחרון.
מד"צים+מובילים- סמינר מד"צים זהו סמינר הדרכה, המיועד לחניכי ט', והוא בן 11 ימים ונערך ביער כפר החורש. המד"צים נערך במתכונת שונה מאשר שאר הטיולים והסמינרים, ובו החניכים מתחלקים לשלוש מחנות- אלון, אורן וברוש- ובכל מחנה מתחלקים לחוגים, שהם הקבוצות למהלך כל הסמינר, כלומר, במד"צים מפרידים בין חברי הקבוצה, ועוברים את הסמינר עם אנשים שונים, שלאו דווקא מכירים מלפני. במהלך הסמינר, החניכים לומדים יותר על התנועה, ההיסטוריה שלה, הערכים שלה לצד כלים להדרכה או יסודות הניווט.
בנוסף למד"צים, מתקיים גם סמינר "מובילים", ואליו הולכות מספר קטן יותר של קבוצות בארץ (הולכים או למד"צים או למובילים, לא גם וגם). המובילים קצר יותר, ונמשך רק 7 ימים, ובו נשארים ביחד עם חברי הקבוצה. החלוקה למחנות גם היא קצת שונה- יש רק שניים, אלה ורימון- ובכל חוג ישנן 2 קבוצות.
רפסודיה- הרפסודיה נערכת בקיץ, לחברי שכבת י"א. ברפסודיה, הגרעינים בונים רפסודות, איתם הם שטים בכינרת.

ההמנונים

לתנועה ישנם שלושה המנונים רשמיים- התקווה, האינטרנציונל ושחקי שחקי (אני מאמין).

האינטרנציונל
קוּם הִתְנַעֵרָה עַם חֵלֵכָה
עַם עֲבָדִים וּמְזֵי רָעָב
אֵשׁ הַנְּקָמוֹת הַלַּב לִחֵכַה
לִקְרַאת אוֹיַב הִכּוֹן לַקְרָב.

עוֹלָם יָשָׁן עֲדֵי הַיְּסוֹד נַחְרִימָה
מִגַּב כָּפוּף נִפְרֹק הָעֹל
אֶת עוֹלָמֵנוּ אָז נָקִימָה
לֹא כְלוּם מִתְּמוֹל,
מָחָר – הַכֹּל.

זֶה יִהְיֶה קְרַב אַחֲרוֹן בְּמִלְחֶמֶת עוֹלָם
עִם הָאִינְטֶרְנַצְיוֹנַל יַעוֹר, יִשְׂגָב אָדָם

אני מאמין
שַׁחֲקִי, שַׁחֲקִי עַל הַחֲלוֹמוֹת,
זוּ אֲנִי הַחוֹלֵם שָׁח.
שַׂחֲקִי כִּי בָאָדָם אַאֲמִין,
כִּי עוֹדֶנִּי מַאֲמִין בָּךְ.

כִּי עוֹד נַפְשִׁי דְּרוֹר שׁוֹאֶפֶת
לֹא מְכַרְתִּיהָ לְעֵגֶל-פָּז,
כִּי עוֹד אַאֲמִין גַּם בָּאָדָם,
גַּם בְּרוּחוֹ, רוּחַ עָז.

שירים תנועתיים
(כי הם מגניבים אז למה לא)

זכויות העובדים

התנועה הוקמה על ידי בני נוער שהתאגדו על מנת להגן על זכויותיהם כעובדים. לפיכך, גם כיום, התנועה ממשיכה במאבקה נגד ניצול בני ובנות נוער עובדים.
האירוע העיקרי המסמל את המאבק הוא האחד במאי (עליו פירטתי לפני), אך בנוסף לכך, התנועה מנסה למנוע ניצול עובדים כמה שתוכל. לתנועה ישנו אתר אינטרנט העוסק בזכויות נערים ונערות עובדים, בו מוצגים התנאים שאמורים להיות לנערים ונערות עובדים, שכר המינימום, וכל מה שעוד צריך לדעת. בנוסף, התנועה פעילה מאוד בעולם העבודה לבני נוער, עורכת ימי הסברה, פעילויות למען הנערים העובדים (גם כאלה שלא מהתנועה) ועוד.

דעה אישית
(או בשם השני- לא חפרתי מספיק אז חפירה לפניכם)

לאחרונה התחלתי במסע חידוש סיקורים שהתייבשו להם חצי מוכנים בפתקיות שלי, והאשכול מידע הזה היה בראשם. התחלתי לכתוב אותו לפני יותר משנה, כשראיתי שיש בלינקייה אשכולות מידע לצופים ובנ"ע אבל לא לנוע"ל, ורק עכשיו סיימתי.
ולמה אני מספרת את זה? בגלל שבשנה הזו עברתי חתיכת מסע עם התנועה. ואני מניחה שהאשכול הזה די הזכיר לי את זה.
אבל בואו נתחיל מההתחלה. לתנועה הצטרפתי בסוף ח', אחרי שחברה שלי ניסתה לשכנע אותי לבוא מכיתה ה' בערך. בכל אותן שנים באתי לפעולות ניסיון פה ושם, אבל זה לא שבה אותי מספיק כדי לעבור. בכיתה ח' משהו השתנה. אני מניחה שזה היה קשור לזה שהכרתי עוד מישהי בקבוצה, המדריכה הייתה מדהימה, הפעולות הפכו להרבה יותר משמעותיות וטיול מים היה אחד הדברים הכי טובים שעברתי בחיים שלי, ואיכשהו השתכנעתי והצטרפתי.
והאמת? זו אחת ההחלטות הכי טובות שעשיתי בחיים שלי.
התנועה מדהימה בעיניי. בין אם זה בערכים שלה, במבנה שלה, באופן הפעילות שלה ובצורה שבה היא מקשרת בין אנשים מכל קצוות הארץ- זה פשוט מדהים לדעתי. התנועה מאוד פתוחה, מאוד מגוונת, מאוד מקבלת, שזה דבר שלי אישית פחות יצא לראות בתנועות נוער אחרות (והייתי באחרות, אבל יכול להיות שרק בישוב שלי שאר תנועות הנוער לא משהו). בכל אופן, התנועה השפיעה עליי המון, ולטובה כמובן. כתבתי למעלה שעברתי מסע עם התנועה השנה- ובכן, שנה שעברה הייתה שנת ההדרכה הראשונה שלי, ואני יכולה להגיד שזה שונה לחלוטין לחוות את התנועה כחניכה וכמדריכה. ההדרכה הייתה קשה, מאוד, אבל גם חיזקה אותי ועודדה אותי ברגעים קשים וקירבה אותי לתנועה הרבה יותר ממה שחשבתי. ההדרכה גרמה לי להסתכל על התנועה באור קצת שונה, אבל שונה בצורה די חיובית. גרמה לי להבין שיש לי את הכוח אשכרה להשפיע על דברים, לשנות את החיים של חניכים שלי. אני מניחה שככה זה אצל כל מדריכ.ה, אבל אני שמחה שעברתי את התהליך הזה בנוע"ל.
אם להיות כנה, אני לא יודעת מה יהיה העתיד שלי עם התנועה. הקן שלי לא גדול, בלשון המעטה, ולמרות שאף אחד לא מוכן להודות בזה- הוא די בסכנת סגירה. אז יכול להיות שאני לא אמשיך עם התנועה עד הסוף. יכול להיות שלא יהיה לי "סוף" להמשיך אליו. אבל מה שבטוח, אני שמחה שלפחות את השנים האלה בתנועה יש לי. לא הייתי מחליפה אותן בעד שום דבר אחר.

--------------------
שקד ✧ אישה חזקה ועצמאית

User Posted Image

!Happy International Women's Day

---------
הארי פוטר - Hportal.co.il
פורסם ב: Jan 6 2019, 20:05 PM
צטט הודעה

יש לי אהבה, והיא תנצח...

פרטי משתמש
קבוצה: רייבנקלו
חרמשים: 16020
משתמש מספר: 59704

הו וואו אז כמו שאמרתי לך בפרטי כבר זה אחד האשכולות מידע הכי מושקעים ויפים שראיתי בתקופת ניהולי ואני לגמרי מתלהבת מזה.
אז אין לי הערות כי זה פשוט נהדר!
יש צבעים, תמונות, פירוט, התייחסות לסעיפים ובקיצור כל הכבוד עצום!!!
מחכה לראות אותך מפרסמת עוד סיקורים!!
לגמרי נוסף ללינקייה

--------------------
!It's me! the good advice cupcake

קוראים לי אסנת ואני אוהבת את קאפייי||ניהלתי את דיבורים שנה עכשיו אני דימוס||אני אוהבת במבהה
User Posted Image

---------
פורסם ב: Jan 21 2019, 17:58 PM
צטט הודעה

מוגל

פרטי משתמש
קבוצה: סלית'רין
חרמשים: 1007
מגדר:
משתמש מספר: 55318

וואו - זה אשכול ממש מלא ומפורט על התנועה. אני עצמי עד לפני כמה חודשים בודדים הייתי קומונר בתנועה אבל הגרעין שלי פורק אז סיימתי איתו. שאפו לך על האשכול ועל הפירוט ברמת הדיוק האיכותית! מת לקרוא עוד סיקורים שלך. (אגב - לשכבת הקומונרים קוראים שכבת החוות.)

--------------------

---------
פורסם ב: Jan 22 2019, 10:33 AM
צטט הודעה

יש לי אהבה, והיא תנצח...

פרטי משתמש
קבוצה: רייבנקלו
חרמשים: 16020
משתמש מספר: 59704

היי Believe!
התגובה שלך היא תגובת הקפצה כלומר תגובה שיש בינה לבין התגובה הקודמת הפרש של למעלה משבועיים. התגובה שלך אסורה לפי החוקים הגלובליים וחוקי פורום דיבורים ולכן אאלץ לנעול את האשכול.
אנא אל תחזור על כך. ננעל:)

--------------------
!It's me! the good advice cupcake

קוראים לי אסנת ואני אוהבת את קאפייי||ניהלתי את דיבורים שנה עכשיו אני דימוס||אני אוהבת במבהה
User Posted Image

---------
0 משתמשים צופים באשכול זה (0 אורחים ו 0 משתמשים אנונימיים)
0 משתמשים:

אפשרויות נושא
נושא נעול פרסם נושא חדש פרסם סקר

מממנים

ניקוד הבתים · תיעוד עריכת הנקודות · חדר הגביעים
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית'רין
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית
93 510 347 100

פורטל הארי פוטר הישראלי קיצורי דרך
מיוחדים: הארי פוטר | אודותינו | צור קשר | הפורומים | HPlanet - הסיור הווירטואלי | פאנפיקים | האנציקלופדיה
האנציקלופדיה: אלבוס דמבלדור | לונה לאבגוד | היער האסור | משרד הקסמים | חדר הנחיצות | גילדרוי לוקהרט | קווידיץ' | דראקו מאלפוי | אוכלי המוות | מצנפת המיון | סוורוס סנייפ | סדריק דיגורי | הוגסמיד | סמטת דיאגון | פוטרמור | הקרב על הוגוורטס

עוצב על-ידי Design by JBStyle
© כל הזכויות שמורות ל-All rights reserved to HPortal
2024 - 2007