האתר והפורומים  ·   מדיה  ·   הספרים  ·   הדמויות  ·   הסרטים  ·   השחקנים  ·   שונות

ברוך הבא, אורח ( התחבר | הירשם )

0 חרמשים
פורומיםפאנפיקיםHPlanetהאנציקלופדיהמערכת הדו-קרבהוגסמיד
מממנים

הבית הזוכה בתחרות הבתים לשנת ההיפוגריף 2024 הוא...

קפיצה לעמוד (2) [1] 2  קפיצה לעמוד V    ( עבור להודעה החדשה ביותר שלא קראת )
הגב לנושא זה פרסם נושא חדש פרסם סקר

הדתה או בחירה || על כפייה דתית וחילונית
פורסם ב: Apr 8 2018, 15:23 PM
צטט הודעה

מוגל

פרטי משתמש
קבוצה: רייבנקלו
חרמשים: 3840
מגדר:female
משתמש מספר: 52147
חפצי המשתמש: צפה

היי כולם :)
לפני כמה זמן יצא לי וחברה שלי להיתקל בפועלם של הפורום החילוני שנאבק בהדתה במערכת החינוך ובמיוחד בעמוד האינסטגרם שנוער הפורום מנהל. אני מניחה שלא צריך להסביר מהי ההדתה בחינוך החילוני, אבל בקצרה:
ישנה קבוצה לא קטנה של תלמידים, הורים ואנשי חינוך בבתי הספר הממלכתיים, שטוענים שמשרד החינוך מכניס בספרי הלימוד ובתכנית הלימודים כולה כפייה דתית. הם טוענים שבכך נשללת מהם הזהות החילונית והם נלחמים בכוח בתופעה.
אני וחברה שלי חקרנו קצת את העניין, וערכנו סקרים בקרב חברינו החילוניים, שנראה שההדתה לא מפריעה להם או שאינם פוגשים אותה.
בקיצור, חברה שלי כתבה מכתב לפורום. היא אמנם לא שלחה אותו, אבל הועלו בו שאלות חשובות שחשבנו עליהן יחד ורציתי לדעת מה אתם חושבים.
בתור חילונים, אתם חושבים שיש הדתה במערכת החינוך? הייתם רוצים ללמוד על הדת והמסורת? אם כן, באיזו צורה?
בתור דתיים, יש הדתה גם במערכת החינוך הדתית? יש דבר כזה כפייה חילונית?

שלום לכולם!
יצא לי להיתקל במאבק הממושך שפורום הנוער החילוני מנהל נגד ההדתה במערכת החינוך בישראל. בין היתר נחשפתי גם לעמוד האינסטגרם של הפורום, שמעלה עדכונים על פעילות הפורום ובנוסף לכך גם חוויות הדתה אישיות של עוקבי העמוד. 
אני תלמידת כיתה ט', מיישוב דתי לאומי במרכז הארץ. אני לומדת באולפנית, בית ספר תיכון ממלכתי דתי לבנות בלבד. בין מקצועות הליבה עליהם אבחן בעוד שנתיים או שלוש, ישנו מקצוע מחשבת ישראל, שהוזכר בכמה וכמה מחוויות ההדתה שהועלו לעמוד האינסטגרם.
הרעיון שעומד מאחורי המקצוע הזה הוא השרשת התרבות היהודית ציונית והעמדתה בהקשר עדכני עם הפילוסופיה והרעיונות הישראליים ציוניים במדינת ישראל. בעמוד האינסטגרם התייחסתם למקצוע בתור "החזרה בתשובה והנצחת עליונות האורתודוקסיה".
לאחר שקראתי את עיקרון המקצוע, ואת ההתייחסות שלכם אליו, עלתה לי שאלה עקרונית לגבי תפיסתכם לחינוך החילוני שאתם מצפים לקבל.
לפני לא הרבה זמן חגגנו את חג הפסח. לפי מסורת היהדות (שאתם טוענים שמשתלטת בבוטות על תכנית הלימודים החילונית), בחג הפסח נוהגים במשך שבוע להימנע מאכילת חמץ – דהיינו, חיטה מותפחת, לחם, פסטות, גלוטן וכיוצא בזה.
בן דודי, ילד נבון וסקרן שגדל על ברכי החינוך החילוני, בביתו ובמסגרות החינוכיות, בגיל 12, שאל לראשונה את אביו על המושג "חמץ".
לא מדובר על ילד ממשפחה אתאיסטית שהדת היא טאבו מבחינתו. גם לא ילד שגדל בחינוך אנתרופוסופי או דמוקרטי כך שנמנע ממנו מידע כלשהו בגלל שיטת הלימוד.
מדובר על ילד שכל משפחתו המורחבת, שאתה הוא חוגג בקביעות את הפסח, שומרת את מצוות החג בקפדנות.
אני שואלת את עצמי איך ייתכן שילד יהודי, שגדל במדינה יהודית ומתחנך בבתי החינוך שעליהם מופקדים האנשים שאנחנו בחרנו שינהלו את מדינתנו היהודית,  לא ידע את בסיס העקרונות שעליהם מושתתת דתו הביולוגית? האם, עם כל הרעש התקשורתי סביב ההדתה, אין בורות מוחלטת במקומות מסוימים (כל אלו שאינם מדווחים)?
השאלה האמיתית שצריכה להישאל, היא עד כמה אתם רוצים להתנתק משורשיכם היהודיים והדתיים. עובדתית ומספרית, תלמידי החינוך הממלכתי דתי לומדים יותר מקצועות קודש, בממוצע יותר יחידות תנך (חובת 5 יחידות תנך לתלמידי תיכון דתיים). אבל האם זה אומר שגם בחינוך החילוני אין מקום לתרבות יהודית ומסורת?
בעיניי זה מחדל שילד מסיים 6 שנות לימוד במערכת החינוך של מדינת ישראל, מדינת הלאום היהודי, בלי שידע מהו הפירוש של המושג "חמץ". והוא לא היחיד! ילדים בני שש או שבע, גדלים ומתחנכים למציאות אתאיסטית בבתי הספר והגנים של מחלקת החינוך בממשלתנו היהודית-ציונית-ליברלית.
בתי הספר החילוניים לא מתיימרים להחזיר את תלמידיהם בתשובה. גם משרד החינוך אינו מחליט עבור אף אחד על נטיותיו האמוניות. להפך. הכנסת המסורת והדת לבתי הספר הממלכתיים נותנת לתלמידים את הזכות לבחור אם הם רוצים בדת, ואם לאו. חינוך מנותק משורשי התרבות הוא לא החופש החילוני, הוא הכפייה החילונית.
בשיעור מחשבת ישראל האחרון שלי, צפינו בנאום של מירי רגב על הסדרה "סאלח, פה זה ארץ ישראל". בשיעור שלפני זה, צפינו בסרט "מבצע אנטבה". כמה שיעורים לפני זה, דיברנו על חזון הציונות של כמה מגדולי הרבנים של הפלג הדתי הלאומי. מבחינתי, שיעור מחשבת משלב בדיוק את מה שהוגדר: התרבות היהודית הציונית, שנפגשת עם הפילוסופיה והמאורעות של ימנו.
אותו בן הנוער המתוסכל ששלח את חווית ההדתה הטראומטית שלו משיעור מחשבת, מאמין שבתור בן נוער חילוני הוא לא אמור להכיר ולפגוש את הדת, את המסורת ואת היהדות בכללי ובפגישתה עם המציאות של היום, שהיו חייו וחיי חבריו ומשפחתו. לדעתי פה הטעות. כל אחד זכאי לבחור איך יחיה את חייו, אבל המדינה כמדינה ומערכת החינוך אינה יכולה להדיר את המסורת והתרבות היהודית ציונית מתכנית הלימודים, בעוד היא מגדירה את עצמה כמדינת הלאום היהודי.

שלכם

---------
הארי פוטר - Hportal.co.il
פורסם ב: Apr 15 2018, 15:07 PM
צטט הודעה

אני ואתה נשנה את העולם!

פרטי משתמש
קבוצה: גריפינדור
חרמשים: 2052
משתמש מספר: 65434

אני לא מרגישה בכלל כפייה דתית במערכת החינוך. אני דתיה ולומדת באולפנה ואנחנו בהחלט לומדים דברים שבבתי הספר החילוניים לא לומדים, אבל זה כי אנחנו בחרנו.
משרד החינוך מחייב לכל כך מעט מבחינת תנ"ך, שזה באמת לא נחשב לכפייה דתית - במיוחד שמי הדתי פה? הממשלה? אף דתי לא כפה על אף אחד אחר ללמוד מקצועות קודש, זו המדינה החליטה, בתור מדינה יהודית.
אני מרגישה יותר כפייה חילונית, עם דברים שמחייבים אותי ללמוד לבגרות שנכתבו על ידי כופרים, על קטעי נצרות שמכניסים לי לחומר לבגרות, על ארגונים מטעם הצבא שדוחפים לי לאולפנה כדי שנתגייס, כשזה מנוגד לערך המוסרי, ערכי, תורני שלנו...

--------------------
אביטל (:

---------
פורסם ב: Apr 18 2018, 11:55 AM
צטט הודעה

רק קצת דם לקינוח הדבש

פרטי משתמש
קבוצה: מסדר מרלין
חרמשים: 102207
מגדר:
משתמש מספר: 37223

נראה לי שקצת פספסתן את הקטע... קבוצת הנוער החילוני ואחרים שמתנגדים להדתה במערכת החינוך (ובכלל, כן?) לא מדברת על הדתה במערכת החינוך הדתית. למעשה, לאנשים אין כל כך בעיה עם זה שבבתי ספר דתיים לומדים יותר שעות שבועיות של יהדות מבבתי ספר חילוניים. אני רוצה להסביר שנייה מה הגישות הכלליות של התנגדות להדתה בתחומים שונים. לא כולם מסכימים איתי, אבל מה שאני כותב פה זה הקונספט הכללי של ״למה אני מתנגד להדתה״ שלי ושל אנשים אחרים.
1. כדי להסביר את שורש הבעיה של ההדתה במערכת החינוך הממלכתית, אני רוצה להתחיל בלציין שמערכת החינוך הממלכתית היא ברירת המחדל של כל תלמיד ותלמיד במדינת ישראל. בית ספר ציבורי ממלכתי רגיל. הקטע הוא שבמערכת החינוך הממלכתית אנחנו לומדים מספר עולה של תכנים דתיים כל שנה ושנה (אני אגיע אחר כך ללמה יש בזה משהו פסול לדעתי), והקטע הוא שאין כל כך איך לברוח מזה. אם לא בא לי ללמוד תכנים דתיים בשיעורי ספרות אין לי איך לברוח מזה. לא כולם יכולים להרשות לעבור לבית ספר פרטי עם תכנית לימודים שונה ובגלל שהשיעורים האלה הם שיעורי חובה במערכת שלנו אין איך להימנע מהכמות הזאת של התכנים הדתיים שיש פה. אני אגיע לבתי ספר דתיים אחר כך, כי הם עניין אחר לגמרי.
2. מה פסול בלימודי תנ׳׳ך ויהדות? שום דבר. באמת, שום דבר. אני חושב שאפילו חשוב שנלמד תכנים יהודיים בבית הספר, כי בין אם אני מרוצה מזה ובין אם לא אנחנו מדינה יהודית וחשוב שנתחנך על הערכים שעליהם מבוססת המדינה שלנו. אז, מה הבעיה שיש לי עם הקונספט של לימודי תנ׳׳ך ויהדות? שלא מציגים לנו את החצי השני של מדינת ישראל - דמוקרטיה. אני נמצא במערכת החינוך הממלכתית כבר תשע שנים, ואף פעם לא היה לי שיעור דמוקרטיה במערכת. שיעורי תנ׳׳ך היו לי עוד מכיתה א׳ ולמדתי תכנים יהודיים עוד מהגן. אם אנחנו רוצים ללמוד יהדות מתוך אמונה שאנחנו צריכים ללמוד על הערכים של המדינה שלנו, אנחנו צריכים ללמוד גם דמוקרטיה כי המדינה שלנו היא גם דמוקרטיה. יש משהו מאוד פסול בזה שהממשלה שלנו מתגאה כל פעם מחדש שאנחנו הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון כשאנחנו בכלל לא לומדים שיעור דמוקרטיה בבית הספר. אני גם אשמח אם נלמד על תיאוריות מדעיות של היווצרות העולם יותר מאשר ״היה היה פעם אלוהים והוא אמר ׳עכשיו יש אור׳ והיה אור״, אבל זה כבר לדיון אחר.
3. אז אחרי שאמרתי מה הבעיה שיש לי עם הקונספט של לימודי תנ׳׳ך ויהדות, אני אשמח להסביר מה הבעיה שיש לי עם אופן הלימוד. ציינתי את זה כבר בדיון אחר בפורום פה די מזמן, אבל את שיעורי תנ׳׳ך ומורשת שיש לי בבית הספר מציגים לי כאמת גמורה. אתם מבינים, העניין עם הדתה זה לא שיש לאנשים בעיה עם זה שאנחנו מעשירים את הידע שלנו בבסיסי היהדות. העניין עם הדתה הוא שכל בסיסי היהדות האלה מוצגים לנו כאמת גמורה. העניין עם הדתה הוא שהחומרים שמעבירים לנו בשיעורים הם מתחת לכל ביקורת, ולא מאפשרים לנו להביע עליהם דעה או לבקר אותם. בשיעור מורשת שיש לנו השנה (אני תכף אגיע גם לזה שאני לומד מורשת השנה) אנחנו עושים שתי משימות כל מחצית והן קובעות לנו את הציון במקום מבחנים. במשימות האלה אנחנו צריכים להכין גיליון עם מקורות מקראיים בנושא מסויים, נניח הזקן. אנחנו תמיד מקבלים מספר מקורות שמהם אנחנו יכולים לקחת מידע. באחד המקורות היה סיפור מאוד נחמד על אישה מאוד זקנה שכל יום הלכה לבית הכנסת. האישה הייתה כל כך זקנה שהיא כבר התפללה למות. מכשראתה שתפילותיה לא נענות, היא פנתה לרב ושאלה אותו מה עליה לעשות כדי שהיא תמות כבר. הוא אמר לה לא לבוא לבית הכנסת שלושה ימים ואז לדבר איתו. הזקנה לא באה לבית הכנסת שלושה ימים, ואופסי דופסי, היא מתה. אני מקווה שלא רק לדעתי הסיפור הזה מזעזע, במיוחד כשהוא מוצג כדבר בכלל לא יוצא דופן שאפשר להכניס לעבודה לגיטימית בבית ספר ממלכתי.
4. אז על מה עברתי? דיברתי על מערכת החינוך הממלכתית, על הבעיה שיש לי עם הקונספט של לימודי תנ׳׳ך ויהדות ועל הבעיה שיש לי עם אופן הלימוד של הנושאים האלה. עכשיו, אני רוצה להתמקד בזה שתנ׳׳ך ויהדות נדחפים לכל מקצוע אפשרי. אני לא אתחיל להפציץ אתכם בדוגמאות שלא קשורות אליי, אני פשוט אפנה אתכם לאתר האינטרנט/האינסטגרם של הפורום החילוני, יש להם הרבה יותר דוגמאות למקרים שבהם תנ׳׳ך ויהדות נדחפו לכל מקצוע אחר, אפילו מתמטיקה ומדעים. אני גם לא אגיע למיליון דוגמאות, אבל אני רק רוצה לציין שבשיעורי לשון וספרות אין שנה שאנחנו לא לומדים לפחות שיר (במקרה של ספרות) או שלושה טקסטים (במקרה של לשון) שלא קשורים ליהדות. בכיתה ז׳ אני זוכר שהייתה לנו משימה בשיעור לשון לכתוב שיר תפילה/הודיה/בקשה מאלוהים, ואני פניתי למורה שלי ואמרתי לה שאין לי מה לעשות שם כי אני בכלל לא מאמין באלוהים. היא אמרה לי לעשות את המשימה בכל מקרה, וכשלא עשיתי אותה, ירד לי ציון. עכשיו, זה נשמע הגיוני כי ירד לי ציון בגלל שלא עשיתי משימה, אבל בעצם, הבעיה פה לא הייתה בי אלא במשימה. הבעיה פה הייתה בזה שהנחת היסוד של בית ספר ממלכתי (מזכיר, ברירת המחדל והאופציה החילונית ביותר שהיא לא בית ספר פרטי כלשהו) היא שכל התלמידים מאמינים באלוהים ורוצים לכתוב לו שיר תפילה, הודיה או בקשה. ומי שלא מאמין בו - שיכתוב בכל זאת, אולי הוא יגלה שהוא כן מאמין. זה לא קרה בשיעור תנ׳׳ך או מורשת, זה קרה בשיעון לשון שבו אני אמור ללמוד על השפה העברית ולא על הקיום של אלוהים.
5. עוד משהו שחשוב לי לציין - אנחנו לומדים מספר עולה של שעות שבועיות של יהדות כל שנה. כשההורים שלו הלכו לבית הספר, לא היה דבר כזה כמו שיעור מורשת/מורשת ישראל/תרבות ישראל/מחשבת ישראל/איך שזה לא יהיה שכל בית ספר קורא לזה. כשאני התחלתי ללמוד בכיתה א׳, בכיתה ה׳-ו׳ למדו שעה אחת שבועית של מורשת. כשהגעתי לכיתה ה׳, למדנו שתיים, וככה גם בכיתה ו׳ וגם בשנתיים הראשונות של החטיבה. כשעליתי לחטיבה, תלמידים בכיתה ט׳ לא למדו מורשת יותר. היום אני בכיתה ט׳ ויש לי שעה שבועית של מורשת. אנחנו לומדים את המקצוע הזה בלי ספר לימוד ובלי תכנית לימוד, אבל העיקר שיהיה לנו שיעור מורשת במערכת כי כמה שיותר יהדות יותר טוב. בכיתה א׳, לפני כל חג, הייתה לנו שעה שבועית שבה למדנו על החג הזה מבחינת היהדות - אני זוכר את מחברת ״חגים״ שלי, שהייתה לבנה ויפה. בן דוד שלי עכשיו ביסודי, והוא לומד את השיעור הזה באופן קבוע במערכת ולא בתור יוזמה של המחנכת הספציפית שיש לו. אני מקווה שהצלחתי לפחות להסביר שמספר התכנים היהודיים בבתי הספר עולים יותר ויותר.
6. עכשיו, בתי ספר דתיים. הונסטלי, אין לי בעיה עם זה שבתי ספר דתיים לומדים יותר תכנים יהודיים מבתי ספר ממלכתיים. מפה השם שלהם - בתי ספר דתיים. אבל, כמו שהסברתי בנקודה הראשונה, קיימת בעיה עם זה שמתמקדים רק בחלק היהודי של מדינת ישראל ולא בחלק הדמוקרטי שלה. אז מבחינתי, בבתי ספר דתיים אמורים להיות יותר תכנים יהודיים מתכנים דמוקרטיים. אבל כדאי שקודם כל יהיו תכנים דמוקרטיים, כי בינתיים לומדים על דמוקרטיה בפעם הראשונה בשיעור אזרחות בכיתה ט׳, וגם שם מדברים רק על העקרונות הבסיסיים של דמוקרטיה ולא לומדים מעבר, כמו שאני כבר חמש שנים לומד תכנים ממסכות שונות.

אביטל - תגובה:
״משרד החינוך מחייב לכל כך מעט מבחינת תנ"ך, שזה באמת לא נחשב לכפייה דתית - במיוחד שמי הדתי פה? הממשלה?״
שר החינוך שלנו דתי והממשלה הנוכחית של מדינת ישראל היא הממשלה הדתית ביותר שהייתה פה מאז קום המדינה. אני לא ממציא, רק מציין עובדות.
״אני מרגישה יותר כפייה חילונית, עם דברים שמחייבים אותי ללמוד לבגרות שנכתבו על ידי כופרים, על קטעי נצרות שמכניסים לי לחומר לבגרות, על ארגונים מטעם הצבא שדוחפים לי לאולפנה כדי שנתגייס, כשזה מנוגד לערך המוסרי, ערכי, תורני שלנו...״
תראי, החרבת האופקים שלך והעובדה שאת לומדת על דברים שהם לא רק יהדות לא אומר שכופים עלייך חילוניות. זה שאת דתייה אוסר עלייך ללמוד סיפורים שנכתבו על ידי ש׳׳י עגנון? או ללמוד ערכים בסיסיים בנצרות או אסלאם? לצבא אני לא רוצה להיכנס כרגע כי זה נושא לדיון אחר, אבל אני רוצה לחדד את ההבדל בין כפייה חילונית לחופש דת. כפייה חילונית זה מה שקורה כשמכריחים אותך, ללא כל אפשרות להגיד לא, לוותר על הדת שלך. חופש דת הוא אחת מהחירויות של כל אדם, והוא מציין את החופש של כל אדם להאמין ולא להאמין באיזו דת שהוא רוצה. אני גם רוצה להסביר את זה בהקשר עם העיקרון המשלים של הדמוקרטיה, ששמו הסכמיות - באופן כללי, אנחנו יכולים לא להסכים אחד עם השני על הרבה דברים, אבל אנחנו מאפשרים אחד לשני לחיות ולא שוללים זכויות של אחרים בשביל ששלנו יתקיימו ולא נותנים שדבר שכזה יקרה לאחרים. אז, בעצם, מה שאת מתארת זו בכלל לא כפייה חילונית, כי אני מאוד בספק אם באולפנה למדת שאסור לך להתלבש צנוע. מה שאת מתארת זה הרחבת אופקים שלא מגבילה שום חירות שלך כאזרחית בדמוקרטיה.

--------------------

תֹּם, 20, את׌/ה׊א, לא ממש פה, הנה המדף שלי
g
User Posted Image

User Posted Image User Posted Image

---------
פורסם ב: Apr 19 2018, 00:42 AM
צטט הודעה

אני ואתה נשנה את העולם!

פרטי משתמש

תם, האמת שכן - זו קצת כפייה חילונית. אין לי שום בעיה ללמוד ספרים של ש"י עגנון - אלו הספרים שאני הכי אוהבת.
ערכים בסיסיים בנצרות ובאיסלאם - אולי אין לי בעיה ללמוד את זה, אבל שים לב שכופים עליי ללמוד את זה. אני לא מדברת על כך שאני רוצה ללמוד רק יהדות, כי לא - זה נחמד והכל אבל יש בי את הרצון להרחיב אופקים, אבל הסוגיות האלה של קטעים בספרות שנכתבו על ידי אנשים שנישאו לגויות, שעל פי התורה הם לא חלק מעם ישראל - נוגד את האמונה שלי לגמרי. משרד החינוך כופה עליי ללמוד את זה לבגרות, זה כן. אין לי בעיה עם קטעים חילוניים ושלא תבין לא נכון - אני אוהבת את כל העם שלי, ולא משנה מאיזה מגזר. יש לי בעיה כשזה נוגד את המצפון והמוסר שלי.
אני לא רואה הבדל בין הכפייה הדתית של משרד החינוך על בתי הספר הממלכתיים לבין הכפייה החילונית על בתי הספר הדתיים. בהחלט יש נושאים רבים שמשרד החינוך מחייב, שנוגדים את התורה ואת המוסר שלנו. להגיד שזו הרחבת אופקים? פחות, כי זו הרחבת אופקים שפוגעת באמונה שלי, אז, שוב - יש כאן כפייה כלשהי.
באולפנה אמנם לא למדתי שאסור להתלבש צנוע, זה אמנם לא מגיע עד כדי כך, אבל בנושאים שונים, כפי שציינתי קודם, יש כפייה על הדברים שייכנסו לחומר הלימוד.

בנוגע לכך שהממשלה דתית יותר - לא יודעת, יכול להיות... בנט באמת דתי, אבל אני יכולה להגיד לך שהוא לא מייצג את הזרם שאני ודתיים רבים משתייכים אליו בכלל. הצבא הוא סוגייה נפרדת לגמרי ואגב - בו יש כפייה חילונית למהדרין, כמו העובדה שמחייבים חיילים לשמוע שירת נשים ואוסרים עליהם לצאת - זה נוגד לגמרי את ההלכה.
המצב היום לא אידאלי בכלל לשומרי הדת, יכול מאד להיות שהוא טוב יותר בתחומים מסויימים ובתחומים אחרים הוא הדרדר. זה קשה להיות דתיים בישראל, והרבה מקומות - גם ממשלתיים, עוד לא מותאמים לאנשים דתיים. כשאני הולכת ברחוב, אני מרגישה שיש לי צורך להילחם על האמונה שלי, כי יש כל כך הרבה גורמים שמנסים לערער לי אותה. ארגונים שתורמים למוסדות בממשלה שנתמכים על ידי רפורמים, נוצרים, שמאלנים ולכן הם מושפעים מההחלטות שלהם.
הנה לפני כמה ימים ראיתי הודעה של ארגון ששכחתי את השם שלו (אם אני אזכר, אערוך,) שתומך במוסדות רבים במדינת ישראל, שמציע פרס כספי למי שיערער את הקהילות התורניות "הקיצוניות" מבפנים ויגרום לתושבי המקום החילוניים לצאת כנגדם. זה ודאי לא מצב אידאלי בשביל שומרי המסורת.

אני מבינה אולי למה אפשר להגיד שיש כפייה דתית, אבל באמת ישראל זו מדינת היהודים, ומה לעשות שהיהדות מזוהה עם התורה וההלכה? אני לא חושבת שיש כפייה דתית מעבר להכרה מינימלית של הזהות היהודית.

--------------------
אביטל (:

---------
פורסם ב: Apr 19 2018, 08:41 AM
צטט הודעה

רק קצת דם לקינוח הדבש

פרטי משתמש
חרמשים: 102207
מגדר:
משתמש מספר: 37223

אוקיי, יש מצב שלא הבנת אותי נכון. יש הבדל בין ללמוד על ערכי היהדות בתור ״יש אנשים שמאמינים בזה״ לבין ללמוד עליהם בתור ״ככה אתם צריכים לחיות את חייכם״. אני מניח שלא ככה מלמדים אותך נצרות ואסלאם, נכון? את יכולה להיות דתייה ולקבל את העובדה שלא כולם בעולם דתיים ולא לסגור את עצמך ללדעת ולהכיר רק אנשים שהולכים לפי ההלכה. מה, יש המון אנשים בעולם שהאמונות שלהם נוגדות את שלי ושמאמינים בדברים שאני לא מאמין בהם, זה אומר שאני לא אסכים ללמוד על סטלין כי הקומוניזם בברית המועצות היה שגוי לדעתי? לא, כי זה לא עובד ככה. אתה יכול להיות בנאדם דתי ולקבל את זה שאנשים מסביבך לא מאמינים באותם דברים כמוך ולא מקיימים את אותן מצוות כמוך ולהיות בסדר עם זה ולכבד את הבחירה החופשית של האנשים האלה. זה לא סותר. אני ממש מקווה שהצלחת להבין למה אני מתכוון, כי אני חושב שיצא לי קצת מבולגן. זו לא כפייה חילונית כי אף אחד לא מכריח אותך לא להתלבש צנוע ואך אחד לא מכריח תלמידים (תלמידים, לא חיילים, צבא זה לדיון אחר) דתיים לשמוע שירת נשים. שום דבר ממה שאת לומדת לא מונע ממך לקיים את המצוות - ואם כן, כן קיימת פה בעיה, אבל אני ממש בספק.
תראי, אני לא מאמין באלוהים וכל מה שלומדים בשיעורי יהדות ממש לא נוגע לי. האם עצם הלימוד של זה מפריע לי? לא. כמו שציינתי, אני אפילו אשמח ללמוד על ערכי היהדות כי מדובר בעניין שממש מעניין אותי, בלי קשר להאם אני מאמין בו או לא. אמרתי שהבעיה שיש לי עם מה שקורה בפועל עם לימודי יהדות זה ששוכחים לימודי דמוקרטיה. יש מצב שלא הבנת אותי נכון שם. אז את יכולה ללמוד טקסטים שאת לא מסכימה איתם ושנוגדים את האמונה שלך וזאת לא תהיה כפייה, כי אף אחד לא כופה עלייך לפעול בהתאם למה שנאמר בחומר הלימוד שנוגד את האמונה שלך. הבנת?
תראי, המצב לא אידיאלי לדתיים פשוט כי יש מתיחות בין דתיים וחילונים במדינה שלנו. כל אחד רוצה שדברים ילכו לכיוון שהוא רוצה שהם ילכו אליו, וזה די הגיוני ומקובל ומדבר על כל הקטע של ״הדמוקרטיה מאזנת את עצמה״. פשוט עדיין לא הגענו לחלק של האיזון. בעיקרון זה פחות קשור לדיון, אבל אם בא לך לפרט לי בפרטי (או לפתוח על זה דיון אחר) אני אשמח לדעת איך כל מיני מקומות ציבוריים לא מונגשים לדתיים. שמעתי על מקרה אחד או שניים, אבל לא יותר מזה.
שוב, כפייה דתית היא לא הכרה של יהדות. חשוב שאנחנו נכיר את ערכי היהדות, בין אם אנחנו מאמינים בהם או לא, כי בסופו של דבר הם חלק בלתי נפרד מהיסודות של המדינה שלנו. אבל הבעיה לא קיימת בקונספט של לימודי יהדות, אלא באופן הלימוד, זמן הלימוד, החוסר בלימודי דמוקרטיה, ההידחפות של לימודי יהדות למקצועות אחרים והעובדה שפשוט אין לך לאן ללכת כדי להימנע מהמצב הקיים.

דרך אגב:
רפורמים, נוצרים, שמלאנים = / = אנטי יהודים
רק חשבתי לציין את זה. רפורמים הם יהודים, נוצרים יכולים לכבד אנשים אחרים ושמלאנים באים מנקודת המבט של מיקוד על הדמוקרטיה, שבה זכויות וחירויות האדם חשובות יותר מהכל. בין החירויות - חופש דת וחופש מדת. ממשלה שמלאנית = / = ממשלה שכופה חילוניות.
קצת הפריע לי שאמרת את זה, כי זה יוצא כאילו כל מי שלא דתי במדינה שלנו מנהל איזו קונספירציה כנגד דתיים אורתודוקסיים ומנסה להפוך את החיים קשים יותר בשבילם, כשזה בכלל לא נכון. המטרה היא אחרת לגמרי.

--------------------

תֹּם, 20, את׌/ה׊א, לא ממש פה, הנה המדף שלי
g
User Posted Image

User Posted Image User Posted Image

---------
פורסם ב: Apr 20 2018, 16:10 PM
צטט הודעה

מכשף בקסמהדרין

פרטי משתמש
חרמשים: 3622
משתמש מספר: 49706

QUOTE (Nico di Angelo @ Apr 18 2018, 01:27 PM)
נראה לי שקצת פספסתן את הקטע... קבוצת הנוער החילוני ואחרים שמתנגדים להדתה במערכת החינוך (ובכלל, כן?) לא מדברת על הדתה במערכת החינוך הדתית. למעשה, לאנשים אין כל כך בעיה עם זה שבבתי ספר דתיים לומדים יותר שעות שבועיות של יהדות מבבתי ספר חילוניים. אני רוצה להסביר שנייה מה הגישות הכלליות של התנגדות להדתה בתחומים שונים. לא כולם מסכימים איתי, אבל מה שאני כותב פה זה הקונספט הכללי של ״למה אני מתנגד להדתה״ שלי ושל אנשים אחרים.
1. כדי להסביר את שורש הבעיה של ההדתה במערכת החינוך הממלכתית, אני רוצה להתחיל בלציין שמערכת החינוך הממלכתית היא ברירת המחדל של כל תלמיד ותלמיד במדינת ישראל. בית ספר ציבורי ממלכתי רגיל. הקטע הוא שבמערכת החינוך הממלכתית אנחנו לומדים מספר עולה של תכנים דתיים כל שנה ושנה (אני אגיע אחר כך ללמה יש בזה משהו פסול לדעתי), והקטע הוא שאין כל כך איך לברוח מזה. אם לא בא לי ללמוד תכנים דתיים בשיעורי ספרות אין לי איך לברוח מזה. לא כולם יכולים להרשות לעבור לבית ספר פרטי עם תכנית לימודים שונה ובגלל שהשיעורים האלה הם שיעורי חובה במערכת שלנו אין איך להימנע מהכמות הזאת של התכנים הדתיים שיש פה. אני אגיע לבתי ספר דתיים אחר כך, כי הם עניין אחר לגמרי.
2. מה פסול בלימודי תנ׳׳ך ויהדות? שום דבר. באמת, שום דבר. אני חושב שאפילו חשוב שנלמד תכנים יהודיים בבית הספר, כי בין אם אני מרוצה מזה ובין אם לא אנחנו מדינה יהודית וחשוב שנתחנך על הערכים שעליהם מבוססת המדינה שלנו. אז, מה הבעיה שיש לי עם הקונספט של לימודי תנ׳׳ך ויהדות? שלא מציגים לנו את החצי השני של מדינת ישראל - דמוקרטיה. אני נמצא במערכת החינוך הממלכתית כבר תשע שנים, ואף פעם לא היה לי שיעור דמוקרטיה במערכת. שיעורי תנ׳׳ך היו לי עוד מכיתה א׳ ולמדתי תכנים יהודיים עוד מהגן. אם אנחנו רוצים ללמוד יהדות מתוך אמונה שאנחנו צריכים ללמוד על הערכים של המדינה שלנו, אנחנו צריכים ללמוד גם דמוקרטיה כי המדינה שלנו היא גם דמוקרטיה. יש משהו מאוד פסול בזה שהממשלה שלנו מתגאה כל פעם מחדש שאנחנו הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון כשאנחנו בכלל לא לומדים שיעור דמוקרטיה בבית הספר. אני גם אשמח אם נלמד על תיאוריות מדעיות של היווצרות העולם יותר מאשר ״היה היה פעם אלוהים והוא אמר ׳עכשיו יש אור׳ והיה אור״, אבל זה כבר לדיון אחר.
3. אז אחרי שאמרתי מה הבעיה שיש לי עם הקונספט של לימודי תנ׳׳ך ויהדות, אני אשמח להסביר מה הבעיה שיש לי עם אופן הלימוד. ציינתי את זה כבר בדיון אחר בפורום פה די מזמן, אבל את שיעורי תנ׳׳ך ומורשת שיש לי בבית הספר מציגים לי כאמת גמורה. אתם מבינים, העניין עם הדתה זה לא שיש לאנשים בעיה עם זה שאנחנו מעשירים את הידע שלנו בבסיסי היהדות. העניין עם הדתה הוא שכל בסיסי היהדות האלה מוצגים לנו כאמת גמורה. העניין עם הדתה הוא שהחומרים שמעבירים לנו בשיעורים הם מתחת לכל ביקורת, ולא מאפשרים לנו להביע עליהם דעה או לבקר אותם. בשיעור מורשת שיש לנו השנה (אני תכף אגיע גם לזה שאני לומד מורשת השנה) אנחנו עושים שתי משימות כל מחצית והן קובעות לנו את הציון במקום מבחנים. במשימות האלה אנחנו צריכים להכין גיליון עם מקורות מקראיים בנושא מסויים, נניח הזקן. אנחנו תמיד מקבלים מספר מקורות שמהם אנחנו יכולים לקחת מידע. באחד המקורות היה סיפור מאוד נחמד על אישה מאוד זקנה שכל יום הלכה לבית הכנסת. האישה הייתה כל כך זקנה שהיא כבר התפללה למות. מכשראתה שתפילותיה לא נענות, היא פנתה לרב ושאלה אותו מה עליה לעשות כדי שהיא תמות כבר. הוא אמר לה לא לבוא לבית הכנסת שלושה ימים ואז לדבר איתו. הזקנה לא באה לבית הכנסת שלושה ימים, ואופסי דופסי, היא מתה. אני מקווה שלא רק לדעתי הסיפור הזה מזעזע, במיוחד כשהוא מוצג כדבר בכלל לא יוצא דופן שאפשר להכניס לעבודה לגיטימית בבית ספר ממלכתי.
4. אז על מה עברתי? דיברתי על מערכת החינוך הממלכתית, על הבעיה שיש לי עם הקונספט של לימודי תנ׳׳ך ויהדות ועל הבעיה שיש לי עם אופן הלימוד של הנושאים האלה. עכשיו, אני רוצה להתמקד בזה שתנ׳׳ך ויהדות נדחפים לכל מקצוע אפשרי. אני לא אתחיל להפציץ אתכם בדוגמאות שלא קשורות אליי, אני פשוט אפנה אתכם לאתר האינטרנט/האינסטגרם של הפורום החילוני, יש להם הרבה יותר דוגמאות למקרים שבהם תנ׳׳ך ויהדות נדחפו לכל מקצוע אחר, אפילו מתמטיקה ומדעים. אני גם לא אגיע למיליון דוגמאות, אבל אני רק רוצה לציין שבשיעורי לשון וספרות אין שנה שאנחנו לא לומדים לפחות שיר (במקרה של ספרות) או שלושה טקסטים (במקרה של לשון) שלא קשורים ליהדות. בכיתה ז׳ אני זוכר שהייתה לנו משימה בשיעור לשון לכתוב שיר תפילה/הודיה/בקשה מאלוהים, ואני פניתי למורה שלי ואמרתי לה שאין לי מה לעשות שם כי אני בכלל לא מאמין באלוהים. היא אמרה לי לעשות את המשימה בכל מקרה, וכשלא עשיתי אותה, ירד לי ציון. עכשיו, זה נשמע הגיוני כי ירד לי ציון בגלל שלא עשיתי משימה, אבל בעצם, הבעיה פה לא הייתה בי אלא במשימה. הבעיה פה הייתה בזה שהנחת היסוד של בית ספר ממלכתי (מזכיר, ברירת המחדל והאופציה החילונית ביותר שהיא לא בית ספר פרטי כלשהו) היא שכל התלמידים מאמינים באלוהים ורוצים לכתוב לו שיר תפילה, הודיה או בקשה. ומי שלא מאמין בו - שיכתוב בכל זאת, אולי הוא יגלה שהוא כן מאמין. זה לא קרה בשיעור תנ׳׳ך או מורשת, זה קרה בשיעון לשון שבו אני אמור ללמוד על השפה העברית ולא על הקיום של אלוהים.
5. עוד משהו שחשוב לי לציין - אנחנו לומדים מספר עולה של שעות שבועיות של יהדות כל שנה. כשההורים שלו הלכו לבית הספר, לא היה דבר כזה כמו שיעור מורשת/מורשת ישראל/תרבות ישראל/מחשבת ישראל/איך שזה לא יהיה שכל בית ספר קורא לזה. כשאני התחלתי ללמוד בכיתה א׳, בכיתה ה׳-ו׳ למדו שעה אחת שבועית של מורשת. כשהגעתי לכיתה ה׳, למדנו שתיים, וככה גם בכיתה ו׳ וגם בשנתיים הראשונות של החטיבה. כשעליתי לחטיבה, תלמידים בכיתה ט׳ לא למדו מורשת יותר. היום אני בכיתה ט׳ ויש לי שעה שבועית של מורשת. אנחנו לומדים את המקצוע הזה בלי ספר לימוד ובלי תכנית לימוד, אבל העיקר שיהיה לנו שיעור מורשת במערכת כי כמה שיותר יהדות יותר טוב. בכיתה א׳, לפני כל חג, הייתה לנו שעה שבועית שבה למדנו על החג הזה מבחינת היהדות - אני זוכר את מחברת ״חגים״ שלי, שהייתה לבנה ויפה. בן דוד שלי עכשיו ביסודי, והוא לומד את השיעור הזה באופן קבוע במערכת ולא בתור יוזמה של המחנכת הספציפית שיש לו. אני מקווה שהצלחתי לפחות להסביר שמספר התכנים היהודיים בבתי הספר עולים יותר ויותר.
6. עכשיו, בתי ספר דתיים. הונסטלי, אין לי בעיה עם זה שבתי ספר דתיים לומדים יותר תכנים יהודיים מבתי ספר ממלכתיים. מפה השם שלהם - בתי ספר דתיים. אבל, כמו שהסברתי בנקודה הראשונה, קיימת בעיה עם זה שמתמקדים רק בחלק היהודי של מדינת ישראל ולא בחלק הדמוקרטי שלה. אז מבחינתי, בבתי ספר דתיים אמורים להיות יותר תכנים יהודיים מתכנים דמוקרטיים. אבל כדאי שקודם כל יהיו תכנים דמוקרטיים, כי בינתיים לומדים על דמוקרטיה בפעם הראשונה בשיעור אזרחות בכיתה ט׳, וגם שם מדברים רק על העקרונות הבסיסיים של דמוקרטיה ולא לומדים מעבר, כמו שאני כבר חמש שנים לומד תכנים ממסכות שונות.

אביטל - תגובה:
״משרד החינוך מחייב לכל כך מעט מבחינת תנ"ך, שזה באמת לא נחשב לכפייה דתית - במיוחד שמי הדתי פה? הממשלה?״
שר החינוך שלנו דתי והממשלה הנוכחית של מדינת ישראל היא הממשלה הדתית ביותר שהייתה פה מאז קום המדינה. אני לא ממציא, רק מציין עובדות.
״אני מרגישה יותר כפייה חילונית, עם דברים שמחייבים אותי ללמוד לבגרות שנכתבו על ידי כופרים, על קטעי נצרות שמכניסים לי לחומר לבגרות, על ארגונים מטעם הצבא שדוחפים לי לאולפנה כדי שנתגייס, כשזה מנוגד לערך המוסרי, ערכי, תורני שלנו...״
תראי, החרבת האופקים שלך והעובדה שאת לומדת על דברים שהם לא רק יהדות לא אומר שכופים עלייך חילוניות. זה שאת דתייה אוסר עלייך ללמוד סיפורים שנכתבו על ידי ש׳׳י עגנון? או ללמוד ערכים בסיסיים בנצרות או אסלאם? לצבא אני לא רוצה להיכנס כרגע כי זה נושא לדיון אחר, אבל אני רוצה לחדד את ההבדל בין כפייה חילונית לחופש דת. כפייה חילונית זה מה שקורה כשמכריחים אותך, ללא כל אפשרות להגיד לא, לוותר על הדת שלך. חופש דת הוא אחת מהחירויות של כל אדם, והוא מציין את החופש של כל אדם להאמין ולא להאמין באיזו דת שהוא רוצה. אני גם רוצה להסביר את זה בהקשר עם העיקרון המשלים של הדמוקרטיה, ששמו הסכמיות - באופן כללי, אנחנו יכולים לא להסכים אחד עם השני על הרבה דברים, אבל אנחנו מאפשרים אחד לשני לחיות ולא שוללים זכויות של אחרים בשביל ששלנו יתקיימו ולא נותנים שדבר שכזה יקרה לאחרים. אז, בעצם, מה שאת מתארת זו בכלל לא כפייה חילונית, כי אני מאוד בספק אם באולפנה למדת שאסור לך להתלבש צנוע. מה שאת מתארת זה הרחבת אופקים שלא מגבילה שום חירות שלך כאזרחית בדמוקרטיה.

היי תם :) אני רוצה לחלוק עליך בכמה קטעים

אני נמצא במערכת החינוך הממלכתית כבר תשע שנים, ואף פעם לא היה לי שיעור דמוקרטיה במערכת. שיעורי תנ׳׳ך היו לי עוד מכיתה א׳ ולמדתי תכנים יהודיים עוד מהגן. אם אנחנו רוצים ללמוד יהדות מתוך אמונה שאנחנו צריכים ללמוד על הערכים של המדינה שלנו, אנחנו צריכים ללמוד גם דמוקרטיה כי המדינה שלנו היא גם דמוקרטיה. יש משהו מאוד פסול בזה שהממשלה שלנו מתגאה כל פעם מחדש שאנחנו הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון כשאנחנו בכלל לא לומדים שיעור דמוקרטיה בבית הספר.

אני נמצאת במערכת החינוך כבר 12 שנים, ולדעתי שיעורי אזרחות בתיכון מאוד מאוד ממצים את רעיון הדמוקרטיה וכיצד פועלת המדינה שלנו. אנחנו לומדים על כל הרשויות, שיטות הבחירות אצלינו בהשוואה לארצות אחרות ועוד כל מיני דברים ולדעתי זה מכסה את מה שאמרת.

אני גם אשמח אם נלמד על תיאוריות מדעיות של היווצרות העולם יותר מאשר ״היה היה פעם אלוהים והוא אמר ׳עכשיו יש אור׳ והיה אור״, אבל זה כבר לדיון אחר.

לא יודעת מה איתך, אבל אצלנו בשיעורי מדעים בחטיבת ביניים לימדו גם אסטרונומיה ובתוך האסטרונומיה היה את נושא המפץ הגדול והנקודה הסינגולרית וכו'. חוץ מזה, מדעים ודת לא מתנגשים אחד עם השני, כי אפשר לטעון בקלות מאוד שאלוהים יצר את ההיגיון המדעי בעולם. למה אתה חושב שבותיקן למשל יש אסכולת מדענים מתקדמת מאוד? או שהרבה מדענים חשובים בהיסטוריה היו יהודים? זה באמת לא אמור להוות סתירה. אפשר ללמוד גם על בריאת העולם וגם על המפץ הגדול כי תכלס אף אחד לא באמת יודע מה קרה ובאיזה אופן כי אף אחד מאיתנו לא היה שם כדי לתעד הכל.

את שיעורי תנ׳׳ך ומורשת שיש לי בבית הספר מציגים לי כאמת גמורה. אתם מבינים, העניין עם הדתה זה לא שיש לאנשים בעיה עם זה שאנחנו מעשירים את הידע שלנו בבסיסי היהדות. העניין עם הדתה הוא שכל בסיסי היהדות האלה מוצגים לנו כאמת גמורה. העניין עם הדתה הוא שהחומרים שמעבירים לנו בשיעורים הם מתחת לכל ביקורת, ולא מאפשרים לנו להביע עליהם דעה או לבקר אותם.

גם כאן, אני לא מסכימה איתך. כחלק מה30% שלי בבגרות בתנ"ך היינו צריכים להכין עבודה על אחד מסיפורי המקרא מתוך רשימה של סיפורים שלמדנו, בעקבות שאלת חקר שעלתה ממנו. אני השוויתי את סיפור המבול לכתבי גלגמש (הגרסה המסופוטמית של סיפור נוח שקדומה הרבה יותר מהתנ"ך) וגיליתי חפיפה גמורה בין שני הסיפורים, יחד עם הוכחות מדעיות שאכן היה שיטפון בתקופת הזמן בה נכתבה מגילת גלגמש, אבל רק באיזור המזרח התיכון, ולא בכל העולם. ביקרתי את הדרך בה כתבו את שתי המגילות כאילו המבול קרה בכל העולם והרגשתי שיש לי מקום להתבטא עם דעותיי הדתיות וביקורת (אני אגנוסטיקנית, אז יוצא לי לבקר הרבה מאוד דתות).

ועכשיו אני רוצה להבהיר משהו.
אביטל -

אני לא מרגישה בכלל כפייה דתית במערכת החינוך. אני דתיה ולומדת באולפנה

אנחנו מדברות על מערכת החינוך הממלכתית - מערכת החינוך החילונית שכמו שתם אמר, היא ברירת המחדל לכל ילד ואין ממש איך לעזוב את בית הספר מבלי לעבור על חוק חינוך חובה שעלול להכניס את ההורים שלך לצרות צרורות. לא כולם יכולים לממן בתי ספר פרטיים ולכן הם נזרקים לתוך מערכת החינוך הציבורי, שכרגע אחראי עליה שר חינוך דתי.
תם כן העלה נקודה נכונה - השעות השבועיות של מורשת והתרבות היהודית הולכות ומתרבות ואני בעצמי בחט"ב למדתי את המקצועות האלה בכיתה ז'-ט' שעתיים בשבוע. ואני שואלת את עצמי למה זה לא שיעור בחירה?

ההדתה במערכת החינוך אכן קיימת, לא אכחיש. קראתי לא מזמן על בית ספר יסודי חילוני שהפריד בין הבנים לבנות בפסח. שיעורי מורשת מתעסקים רק עם פרשנות לספרי הקודש ובקושי להיסטוריה של העם היהודי בארץ ובתפוצות. בשיעורי היסטוריה אחד מנושאי החובה היה תקופת בית שני ועל חז"ל ודמויות דתיות נוספות והרשימה הולכת ומתארכת. אני חושבת שצריך להכניס את כל המקצועות האלה לתוך שיעור בחירה אחד לחטיבת ביניים ולתוך מגמה בתיכון/מקצוע מורחב, שיהווה 5 יחידות לימוד תנ"ך ומורשת ישראל. ככה כל אחד יוכל לבחור עד כמה הוא רוצה ללמוד את הדברים האלו.

יש בי את הרצון להרחיב אופקים, אבל הסוגיות האלה של קטעים בספרות שנכתבו על ידי אנשים שנישאו לגויות, שעל פי התורה הם לא חלק מעם ישראל - נוגד את האמונה שלי לגמרי.

הרחבת אופקים משמעה להיחשף לדברים שגם נוגדים את האמונה שלך. את יכולה ללמוד סיפורים קצרים של צ'כוב שהיה נוצרי (או כמו שאת קוראת לו "כופר"), ולא להסכים למה שעשה האדם בחייו הפרטיים, ועדיין להנות מהיצירה שלו. בסך הכל אלוהים אוהב את כל ברואיו, גם את אלו שלא אוהבים אותו בחזרה, אז למה שאת לא תיחשפי אליהם? מאיפה מגיע הפחד הזה? בסך הכל היהדות לא מכריחה אף אחד להאמין ביהדות, ויש לי בנות גרעין שהן דתיות לאומיות והן נחשפות להרבה אומנות- אנחנו יחד בתנועת תרבות ואנחנו מנתחים כל מיני טקסטים, גם כאלו שנכתבו על ידי גויים, והן מרחיבות אופקים ונהנות מהיצירות האלה ועדיין הן יהודיות שומרות שבת ומצווה כדת וכדין, לומדות באולפנה, מתלבשות בצניעות וכו'.

הצבא הוא סוגייה נפרדת לגמרי ואגב - בו יש כפייה חילונית למהדרין, כמו העובדה שמחייבים חיילים לשמוע שירת נשים ואוסרים עליהם לצאת - זה נוגד לגמרי את ההלכה.

מצטערת, אבל הטענה שבצבא יש כפייה חילונית היא בולשיט טהור. יש יחידות שמונגשות לחרדים כמו שצריך. מוזמנת לקרוא על שילוב חרדים לצה"ל כאן:
http://www.haredimidf.org.il/

ומתי שמעת שהכריחו חרדים לשמוע שירת נשים? אשמח לדעת. הצבא הוא מסגרת שמתחשבת בך כמה שהיא יכולה, בכל הדרכים, וגם מאפשרת חופש דת. את יכולה לבקש חצאית אם את רוצה, או להתאים את סדר היום שלך לתפילות. אם הדרוזים למשל שהם אפילו לא יהודים ויש להם פטורים מתגייסים מרצון לצה"ל, למה שהחרדים לא יתגייסו? הדרישה לשוויון בנטל היא דרישה הוגנת מאוד לדעתי. וגם אם את לא מתכננת להתגייס לצבא, יש מסגרות שירות לאומי מאוד איכותיות כמו בת עמי למשל שמשלבות חרדיות במסגרת השירות הלאומי.

כשאני הולכת ברחוב, אני מרגישה שיש לי צורך להילחם על האמונה שלי, כי יש כל כך הרבה גורמים שמנסים לערער לי אותה. ארגונים שתורמים למוסדות בממשלה שנתמכים על ידי רפורמים, נוצרים, שמאלנים ולכן הם מושפעים מההחלטות שלהם.

דבר ראשון, מצטערת אם אעליב אותך בכל צורה שהיא - אבל אם את מרגישה שאת צריכה להילחם על האמונה שלך והיא מתערערת, את צריכה לדעתי לשאול את עצמך האם את באמת מאמינה באלוהים באופן חד וחלק וברור. אני אסביר; בנות הגרעין הדתיות ההן איתי בקשר טוב ואני מנהלת איתן שיחות פורות מאוד על דת, ואני אוהבת להתקיל כמובן, אבל הן עונות לי את התשובה שלהן וממשיכות בסדר חייהן. האמונה שלהן לא התערערה מההתקלה שלי, להפך, גרמתי להן לחשוב ולמצוא עוד ועוד היגיון בתוך העולם הפנימי שלהן. גם היו לי בעבר שיחות עם בני ישיבה שאני מכירה וגם אצלם, הם מוצאים את ההיגיון שלהם בתוך הדת ולא מרגישים שהאמונה שלהם מתערערת משום דבר שאמרתי. לכל שאלה שלי הייתה להם תשובה שאני אמנם פחות מתחברת אליה, אבל היא לגיטימית והכל בסדר.
חוץ מזה ממתי רפורמים ושמאלנים הם לא יהודים? הדרך שלך לשמור על הדת היא לא הדרך היחידה לשמור על הדת היהודית. יש כל מיני זרמים במדינה הזו, אבל כולנו עדיין יהודים. גם החרדים, שעומדים בשנים הקרובות להפוך לרוב במדינה הזו, צריכים להתחשב בזרמים שונים מהם.

הנה לפני כמה ימים ראיתי הודעה של ארגון ששכחתי את השם שלו (אם אני אזכר, אערוך,) שתומך במוסדות רבים במדינת ישראל, שמציע פרס כספי למי שיערער את הקהילות התורניות "הקיצוניות" מבפנים ויגרום לתושבי המקום החילוניים לצאת כנגדם. זה ודאי לא מצב אידאלי בשביל שומרי המסורת.

סלחי לי אם הדעה שלי פוגעת בך, אבל שוב זה הפורום לדיונים קצת יותר בוגרים ואני מקווה שתכבדי אותה כפי שאני מכבדת את שלך אחרי הכל.
אני חושבת שיש הרבה הבדל בין שומרי מסורת ליהדות אורתודוקסית קיצונית. שמירת מסורת יכולה להגיע מכל הזרמים - רפורמים, חילונים, קונסרבטיביים, אורתודוקסים וכו'. אבל אני אפילו לא מגדירה אורתודוקסים קיצוניים כיהודים (מבחינת דת כמובן, ביולוגית הם יהודים). אני מדברת כמובן על הזרם שגם כופה את הדת על אחרים, מתנהגת באלימות כלפי זרמים אחרים (למרות שגם הם מוגדרים כיהודים), שלא נדבר על הזלזול במדינה והאנטי ציוניות ואפילו אנטישמיות (כן, יש יהודים אנטי ציוניים שגרים במדינת ישראל ונחשו מה? הם גם חיים מהמיסים שאנחנו משלמים).
יש לי הרבה מה להגיד על הזרם החרדי הקיצוני, אבל לדעתי זה הכרחי להחליש את ההשפעה שלהם, מפני שהגישה שלהם פוגעת בזכות שלי לחופש דת והחופש מדת ואפילו בזכות לחיים ולביטחון. תנסי להיכנס למאה שערים בתור דתייה לאומית ואפילו חרדית, אבל כל עוד אין לך כיסוי ראש, פאה נוכרית או מיליון שכבות בגדים יירקו עלייך וירביצו לך מכות רצח. זה יהדות זה? זה גן חיות. ואת יהודייה! הם עדיין ירביצו לך. בהתחייבות.
יש צורך בהחלשת הכוח של היהדות הקיצונית מפני שבראש הקהילות היהודיות צריכים לעמוד יהודים שמקבלים את כל הזרמים. ולא רק זרם אחד עליון ושולט.

--------------------
נועם // 21 // לפעמים מתחברת
User Posted Image

"אין כל טעם לצאת מן הדעת כדי לנסות להימנע מלצאת מדעתך. אפשר פשוט לוותר ולשמור את השפיות למועד מאוחר יותר."

---------
פורסם ב: Apr 20 2018, 16:45 PM
צטט הודעה

Believers Never Die

פרטי משתמש
קבוצה: מנהלי פורומים
חרמשים: 179699
משתמש מספר: 30194

QUOTE (Do good deeds @ Apr 19 2018, 02:14 AM)
תם, האמת שכן - זו קצת כפייה חילונית. אין לי שום בעיה ללמוד ספרים של ש"י עגנון - אלו הספרים שאני הכי אוהבת.
ערכים בסיסיים בנצרות ובאיסלאם - אולי אין לי בעיה ללמוד את זה, אבל שים לב שכופים עליי ללמוד את זה. אני לא מדברת על כך שאני רוצה ללמוד רק יהדות, כי לא - זה נחמד והכל אבל יש בי את הרצון להרחיב אופקים, אבל הסוגיות האלה של קטעים בספרות שנכתבו על ידי אנשים שנישאו לגויות, שעל פי התורה הם לא חלק מעם ישראל - נוגד את האמונה שלי לגמרי. משרד החינוך כופה עליי ללמוד את זה לבגרות, זה כן. אין לי בעיה עם קטעים חילוניים ושלא תבין לא נכון - אני אוהבת את כל העם שלי, ולא משנה מאיזה מגזר. יש לי בעיה כשזה נוגד את המצפון והמוסר שלי.
אני לא רואה הבדל בין הכפייה הדתית של משרד החינוך על בתי הספר הממלכתיים לבין הכפייה החילונית על בתי הספר הדתיים. בהחלט יש נושאים רבים שמשרד החינוך מחייב, שנוגדים את התורה ואת המוסר שלנו. להגיד שזו הרחבת אופקים? פחות, כי זו הרחבת אופקים שפוגעת באמונה שלי, אז, שוב - יש כאן כפייה כלשהי.
באולפנה אמנם לא למדתי שאסור להתלבש צנוע, זה אמנם לא מגיע עד כדי כך, אבל בנושאים שונים, כפי שציינתי קודם, יש כפייה על הדברים שייכנסו לחומר הלימוד.

בנוגע לכך שהממשלה דתית יותר - לא יודעת, יכול להיות... בנט באמת דתי, אבל אני יכולה להגיד לך שהוא לא מייצג את הזרם שאני ודתיים רבים משתייכים אליו בכלל. הצבא הוא סוגייה נפרדת לגמרי ואגב - בו יש כפייה חילונית למהדרין, כמו העובדה שמחייבים חיילים לשמוע שירת נשים ואוסרים עליהם לצאת - זה נוגד לגמרי את ההלכה.
המצב היום לא אידאלי בכלל לשומרי הדת, יכול מאד להיות שהוא טוב יותר בתחומים מסויימים ובתחומים אחרים הוא הדרדר. זה קשה להיות דתיים בישראל, והרבה מקומות - גם ממשלתיים, עוד לא מותאמים לאנשים דתיים. כשאני הולכת ברחוב, אני מרגישה שיש לי צורך להילחם על האמונה שלי, כי יש כל כך הרבה גורמים שמנסים לערער לי אותה. ארגונים שתורמים למוסדות בממשלה שנתמכים על ידי רפורמים, נוצרים, שמאלנים ולכן הם מושפעים מההחלטות שלהם.

אני מבינה אולי למה אפשר להגיד שיש כפייה דתית, אבל באמת ישראל זו מדינת היהודים, ומה לעשות שהיהדות מזוהה עם התורה וההלכה? אני לא חושבת שיש כפייה דתית מעבר להכרה מינימלית של הזהות היהודית.

יש כמה דברים לא נכונים בתגובה שלך.
1) אין כפייה חילונית בצבא. חברים שלי כל פסח חיו על אוכל כשר לפסח וירקות וגם בשבוע הראשון שאחרי חול המועד נתנו להם בבסיס רק לחם כשר לפסח והם גוועו מרעב, למרות שהחג כבר נגמר. הצבא הוא גוף שאסור שתהיה בו מעורבות דתית כי הוא קודם כל מקבל לתוכו חיילים וחיילות מכל הדתות והזרמים וגם כי הוא לא יכול להשבית את עצמו או להתאים את עצמו לצרכים של חתך אוכלוסייה אחד שמגיע אליו, הוא צריך למצוא את העמק השווה בין כולם ולא לתפוס צד דתי. הדתה רק תגרום ליותר בעיות בצבא וגם למחלוקות בין חיילים ומה שאנחנו צריכים זה צבא מאוחד וחזק, לא במלחמות עם עצמו.
2) נוצרים לא מנסים לערער את האמונה שלך. אני נוצרי וזה בחיים לא מה שהכמרים שלנו מלמדים אותנו. את מדברת בטח על היהודים המשיחיים המיסיונרים שפועלים כל יום בשם ארגון משיחי אחר. אנחנו לא יהודים משיחיים, אנחנו הנוצרים (כמו העדה הדרוזית אגב) מקבלים על עצמנו את הרוב השולט במדינה ואת האמונה הרווחת. הכומר של אבא שלי דומה מאוד לכומר גבריאל נדאף (המדהים אם לציין) בדעותיו בנושא הזה. אנחנו מקבלים את היהדות, יש בינינו כמות לא קטנה בכלל של ציונים, ואפילו בתחום הצבא רואים התקדמות ועלייה משמעותית בגיוס הנוצרים לצה"ל.
3) יש הדתה במדינה ולצערי ברוב תחומי החיים אפשר לפגוש אותה, בגלל זה הרבה מסורתיים וחילוניים מתעצבנים. בגלל זה צריך להשאיר את האופציה של לימודי דת בתור אופציה למי שרוצה (לכפות לימודי דת במערכת החינוך זה מגוחך), ולא כי המדינה מוגדרת כדתית או בעלת רוב אוכלוסייה דתית כזו או אחרת. ואני אומר את זה בתור אדם דתי. גם אם הנצרות הייתה הרוב במדינה לא הייתי מכריח אנשים לעבוד בשבת ולסגור את כל המדינה בימי ראשון או להכריח מגדלי בקר לגדל גם חזירים בכל רחבי המדינה. בטח שלא הייתי מציף את מערכת החינוך האוצר והבריאות עם ההדתה הזאת. דווקא בתור דתיים אנחנו אמורים לדעת ממקור אישי שדת זה דבר אישי מאוד וכל אחד לוקח את הדת למקום אחר בלב שלו. יש בינינו הבדלים עצומים. אסור לנו להכריח אף אחד להאמין או לפעול בכזאת מיסיונריות והדתה כדי לשנות את דעתם. אם הם לא מוצאים את הבורא אסור לכפות עליהם כלום.

--------------------

User Posted Image

They say the captain goes down with the ship"
"?So when the world ends will God go down with it
Fall Out Boy —

---------
פורסם ב: Apr 20 2018, 17:11 PM
צטט הודעה

חבורה סודית מאוד שאוהבת במבה ובה סופר פוטר

פרטי משתמש
חרמשים: 17595
משתמש מספר: 34167

QUOTE (Muse @ Apr 20 2018, 04:42 PM)
QUOTE (Nico di Angelo @ Apr 18 2018, 01:27 PM)

אביטל - תגובה:

היי תם :) אני רוצה לחלוק עליך בכמה קטעים

אני נמצא במערכת החינוך הממלכתית כבר תשע שנים, ואף פעם לא היה לי שיעור דמוקרטיה במערכת. שיעורי תנ׳׳ך היו לי עוד מכיתה א׳ ולמדתי תכנים יהודיים עוד מהגן. אם אנחנו רוצים ללמוד יהדות מתוך אמונה שאנחנו צריכים ללמוד על הערכים של המדינה שלנו, אנחנו צריכים ללמוד גם דמוקרטיה כי המדינה שלנו היא גם דמוקרטיה. יש משהו מאוד פסול בזה שהממשלה שלנו מתגאה כל פעם מחדש שאנחנו הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון כשאנחנו בכלל לא לומדים שיעור דמוקרטיה בבית הספר.

אני נמצאת במערכת החינוך כבר 12 שנים, ולדעתי שיעורי אזרחות בתיכון מאוד מאוד ממצים את רעיון הדמוקרטיה וכיצד פועלת המדינה שלנו. אנחנו לומדים על כל הרשויות, שיטות הבחירות אצלינו בהשוואה לארצות אחרות ועוד כל מיני דברים ולדעתי זה מכסה את מה שאמרת.

אני גם אשמח אם נלמד על תיאוריות מדעיות של היווצרות העולם יותר מאשר ״היה היה פעם אלוהים והוא אמר ׳עכשיו יש אור׳ והיה אור״, אבל זה כבר לדיון אחר.

לא יודעת מה איתך, אבל אצלנו בשיעורי מדעים בחטיבת ביניים לימדו גם אסטרונומיה ובתוך האסטרונומיה היה את נושא המפץ הגדול והנקודה הסינגולרית וכו'. חוץ מזה, מדעים ודת לא מתנגשים אחד עם השני, כי אפשר לטעון בקלות מאוד שאלוהים יצר את ההיגיון המדעי בעולם. למה אתה חושב שבותיקן למשל יש אסכולת מדענים מתקדמת מאוד? או שהרבה מדענים חשובים בהיסטוריה היו יהודים? זה באמת לא אמור להוות סתירה. אפשר ללמוד גם על בריאת העולם וגם על המפץ הגדול כי תכלס אף אחד לא באמת יודע מה קרה ובאיזה אופן כי אף אחד מאיתנו לא היה שם כדי לתעד הכל.

את שיעורי תנ׳׳ך ומורשת שיש לי בבית הספר מציגים לי כאמת גמורה. אתם מבינים, העניין עם הדתה זה לא שיש לאנשים בעיה עם זה שאנחנו מעשירים את הידע שלנו בבסיסי היהדות. העניין עם הדתה הוא שכל בסיסי היהדות האלה מוצגים לנו כאמת גמורה. העניין עם הדתה הוא שהחומרים שמעבירים לנו בשיעורים הם מתחת לכל ביקורת, ולא מאפשרים לנו להביע עליהם דעה או לבקר אותם.

גם כאן, אני לא מסכימה איתך. כחלק מה30% שלי בבגרות בתנ"ך היינו צריכים להכין עבודה על אחד מסיפורי המקרא מתוך רשימה של סיפורים שלמדנו, בעקבות שאלת חקר שעלתה ממנו. אני השוויתי את סיפור המבול לכתבי גלגמש (הגרסה המסופוטמית של סיפור נוח שקדומה הרבה יותר מהתנ"ך) וגיליתי חפיפה גמורה בין שני הסיפורים, יחד עם הוכחות מדעיות שאכן היה שיטפון בתקופת הזמן בה נכתבה מגילת גלגמש, אבל רק באיזור המזרח התיכון, ולא בכל העולם. ביקרתי את הדרך בה כתבו את שתי המגילות כאילו המבול קרה בכל העולם והרגשתי שיש לי מקום להתבטא עם דעותיי הדתיות וביקורת (אני אגנוסטיקנית, אז יוצא לי לבקר הרבה מאוד דתות).

ועכשיו אני רוצה להבהיר משהו.
אביטל -

אני לא מרגישה בכלל כפייה דתית במערכת החינוך. אני דתיה ולומדת באולפנה

אנחנו מדברות על מערכת החינוך הממלכתית - מערכת החינוך החילונית שכמו שתם אמר, היא ברירת המחדל לכל ילד ואין ממש איך לעזוב את בית הספר מבלי לעבור על חוק חינוך חובה שעלול להכניס את ההורים שלך לצרות צרורות. לא כולם יכולים לממן בתי ספר פרטיים ולכן הם נזרקים לתוך מערכת החינוך הציבורי, שכרגע אחראי עליה שר חינוך דתי.
תם כן העלה נקודה נכונה - השעות השבועיות של מורשת והתרבות היהודית הולכות ומתרבות ואני בעצמי בחט"ב למדתי את המקצועות האלה בכיתה ז'-ט' שעתיים בשבוע. ואני שואלת את עצמי למה זה לא שיעור בחירה?

ההדתה במערכת החינוך אכן קיימת, לא אכחיש. קראתי לא מזמן על בית ספר יסודי חילוני שהפריד בין הבנים לבנות בפסח. שיעורי מורשת מתעסקים רק עם פרשנות לספרי הקודש ובקושי להיסטוריה של העם היהודי בארץ ובתפוצות. בשיעורי היסטוריה אחד מנושאי החובה היה תקופת בית שני ועל חז"ל ודמויות דתיות נוספות והרשימה הולכת ומתארכת. אני חושבת שצריך להכניס את כל המקצועות האלה לתוך שיעור בחירה אחד לחטיבת ביניים ולתוך מגמה בתיכון/מקצוע מורחב, שיהווה 5 יחידות לימוד תנ"ך ומורשת ישראל. ככה כל אחד יוכל לבחור עד כמה הוא רוצה ללמוד את הדברים האלו.

יש בי את הרצון להרחיב אופקים, אבל הסוגיות האלה של קטעים בספרות שנכתבו על ידי אנשים שנישאו לגויות, שעל פי התורה הם לא חלק מעם ישראל - נוגד את האמונה שלי לגמרי.

הרחבת אופקים משמעה להיחשף לדברים שגם נוגדים את האמונה שלך. את יכולה ללמוד סיפורים קצרים של צ'כוב שהיה נוצרי (או כמו שאת קוראת לו "כופר"), ולא להסכים למה שעשה האדם בחייו הפרטיים, ועדיין להנות מהיצירה שלו. בסך הכל אלוהים אוהב את כל ברואיו, גם את אלו שלא אוהבים אותו בחזרה, אז למה שאת לא תיחשפי אליהם? מאיפה מגיע הפחד הזה? בסך הכל היהדות לא מכריחה אף אחד להאמין ביהדות, ויש לי בנות גרעין שהן דתיות לאומיות והן נחשפות להרבה אומנות- אנחנו יחד בתנועת תרבות ואנחנו מנתחים כל מיני טקסטים, גם כאלו שנכתבו על ידי גויים, והן מרחיבות אופקים ונהנות מהיצירות האלה ועדיין הן יהודיות שומרות שבת ומצווה כדת וכדין, לומדות באולפנה, מתלבשות בצניעות וכו'.

הצבא הוא סוגייה נפרדת לגמרי ואגב - בו יש כפייה חילונית למהדרין, כמו העובדה שמחייבים חיילים לשמוע שירת נשים ואוסרים עליהם לצאת - זה נוגד לגמרי את ההלכה.

מצטערת, אבל הטענה שבצבא יש כפייה חילונית היא בולשיט טהור. יש יחידות שמונגשות לחרדים כמו שצריך. מוזמנת לקרוא על שילוב חרדים לצה"ל כאן:
http://www.haredimidf.org.il/

ומתי שמעת שהכריחו חרדים לשמוע שירת נשים? אשמח לדעת. הצבא הוא מסגרת שמתחשבת בך כמה שהיא יכולה, בכל הדרכים, וגם מאפשרת חופש דת. את יכולה לבקש חצאית אם את רוצה, או להתאים את סדר היום שלך לתפילות. אם הדרוזים למשל שהם אפילו לא יהודים ויש להם פטורים מתגייסים מרצון לצה"ל, למה שהחרדים לא יתגייסו? הדרישה לשוויון בנטל היא דרישה הוגנת מאוד לדעתי. וגם אם את לא מתכננת להתגייס לצבא, יש מסגרות שירות לאומי מאוד איכותיות כמו בת עמי למשל שמשלבות חרדיות במסגרת השירות הלאומי.

כשאני הולכת ברחוב, אני מרגישה שיש לי צורך להילחם על האמונה שלי, כי יש כל כך הרבה גורמים שמנסים לערער לי אותה. ארגונים שתורמים למוסדות בממשלה שנתמכים על ידי רפורמים, נוצרים, שמאלנים ולכן הם מושפעים מההחלטות שלהם.

דבר ראשון, מצטערת אם אעליב אותך בכל צורה שהיא - אבל אם את מרגישה שאת צריכה להילחם על האמונה שלך והיא מתערערת, את צריכה לדעתי לשאול את עצמך האם את באמת מאמינה באלוהים באופן חד וחלק וברור. אני אסביר; בנות הגרעין הדתיות ההן איתי בקשר טוב ואני מנהלת איתן שיחות פורות מאוד על דת, ואני אוהבת להתקיל כמובן, אבל הן עונות לי את התשובה שלהן וממשיכות בסדר חייהן. האמונה שלהן לא התערערה מההתקלה שלי, להפך, גרמתי להן לחשוב ולמצוא עוד ועוד היגיון בתוך העולם הפנימי שלהן. גם היו לי בעבר שיחות עם בני ישיבה שאני מכירה וגם אצלם, הם מוצאים את ההיגיון שלהם בתוך הדת ולא מרגישים שהאמונה שלהם מתערערת משום דבר שאמרתי. לכל שאלה שלי הייתה להם תשובה שאני אמנם פחות מתחברת אליה, אבל היא לגיטימית והכל בסדר.
חוץ מזה ממתי רפורמים ושמאלנים הם לא יהודים? הדרך שלך לשמור על הדת היא לא הדרך היחידה לשמור על הדת היהודית. יש כל מיני זרמים במדינה הזו, אבל כולנו עדיין יהודים. גם החרדים, שעומדים בשנים הקרובות להפוך לרוב במדינה הזו, צריכים להתחשב בזרמים שונים מהם.

סלחי לי אם הדעה שלי פוגעת בך, אבל שוב זה הפורום לדיונים קצת יותר בוגרים ואני מקווה שתכבדי אותה כפי שאני מכבדת את שלך אחרי הכל.
אני חושבת שיש הרבה הבדל בין שומרי מסורת ליהדות אורתודוקסית קיצונית. שמירת מסורת יכולה להגיע מכל הזרמים - רפורמים, חילונים, קונסרבטיביים, אורתודוקסים וכו'. אבל אני אפילו לא מגדירה אורתודוקסים קיצוניים כיהודים (מבחינת דת כמובן, ביולוגית הם יהודים). אני מדברת כמובן על הזרם שגם כופה את הדת על אחרים, מתנהגת באלימות כלפי זרמים אחרים (למרות שגם הם מוגדרים כיהודים), שלא נדבר על הזלזול במדינה והאנטי ציוניות ואפילו אנטישמיות (כן, יש יהודים אנטי ציוניים שגרים במדינת ישראל ונחשו מה? הם גם חיים מהמיסים שאנחנו משלמים).
יש לי הרבה מה להגיד על הזרם החרדי הקיצוני, אבל לדעתי זה הכרחי להחליש את ההשפעה שלהם, מפני שהגישה שלהם פוגעת בזכות שלי לחופש דת והחופש מדת ואפילו בזכות לחיים ולביטחון. תנסי להיכנס למאה שערים בתור דתייה לאומית ואפילו חרדית, אבל כל עוד אין לך כיסוי ראש, פאה נוכרית או מיליון שכבות בגדים יירקו עלייך וירביצו לך מכות רצח. זה יהדות זה? זה גן חיות. ואת יהודייה! הם עדיין ירביצו לך. בהתחייבות.
יש צורך בהחלשת הכוח של היהדות הקיצונית מפני שבראש הקהילות היהודיות צריכים לעמוד יהודים שמקבלים את כל הזרמים. ולא רק זרם אחד עליון ושולט.

היי, רק רציתי להעיר בנוגע למשהו. אמרת שכן למדת בבית הספר על דמוקרטיה ועל תיאוריית המפץ הגדול. כל זה טוב ויפה, אבל מתי למדת את זה? בחטיבה ובתיכון. בתור בני האדם, אנחנו מקבלים הרבה אמונות בסיס בגיל ילדות, שאומנם ניתן לערער עליהן, אבל הרבה יותר קשה. הבעיה היא שלא לומדים את הדברים האלו באותו הזמן שלומדים על בריאת העולם בתנ"ך וכו'. ברגע שלומדים את הדברים האלו במקביל, יש יותר מקום לשיפוטיות ובחירה אישית, בעיקר אם בנוסף לא היו מציגים את לימודי התנ"ך והמורשת האמת.
נקודה נוספת היא שאומנם את אולי למדת בבית ספר שבו דיברו איתך על המפץ הגדול ותיאוריות מדעיות אחרות, אבל אני אישית למדתי על המפץ הגדול בבית, לא בבית הספר. הייתה כתבה (אני לא זוכרת איפה או מתי, זה היה לא מזמן) שעשתה מחקר וגילתה שרוב התלמידים לא נחשפים ללימודי מפץ גדול עד החטיבה, וגם אז נחשפים לרוב רק תלמידים שהם במגמה מדעית. עוד יותר מגוחך - בהרבה בתי ספר אפילו תלמידי ביולוגיה לא למדו על האבולוציה. משמע, אפילו לא במקצועות מדעיים לומדים מדע - שהוא דבר חשוב ומשפיע בחיינו, ותיאוריות מדעיות הן האמונה החילונית הרווחת בנוגע ליקום ולאדם - אבל אנחנו לומדים תנ"ך האמת מוחלטת. שני הדברים האלו הם קיצוניים לחלוטין.

--------------------

ג'ורדי • לא כאן • תשמעו פודקאסטים של ראסטי קוויל לא תתחרטו מבטיחה

---------
פורסם ב: Apr 21 2018, 17:40 PM
צטט הודעה

מוגל

פרטי משתמש
חרמשים: 1491
משתמש מספר: 51944

יש משהו נורא מכעיס בנקודת ההתחלה שלך. תלמידת אולפנה שמערערת על כפייה דתית שטוענים שמתקיימים במערכת שאת לא חלק ממנה. סליחה על הבוטות, אבל זה ממש עיוורון. אני לא מאמינה באלוהים, אני לא מאמינה באלוהים כבר כמעט עשור אחרי תקופה של כשנה שעברה בשנאה עמוקה לאלוהים עקב חשיפה מתגברת לשוביניזם בתנ"ך עד להגדרתי בסוף כאתאיסטית (באמצע החלטתי להאמין באלים יוונים לתקופה אבל הייתי בת 9 ופרסי ג'קסון היה ספר נהדר). כיום אני לא מגדירה את עצמי אתאיסטית ועדיין מגבשת את האמונה שלי אבל במשך מספר השנים שהגדרתי את עצמי כאתאיסטית הייתי צריכה להצדיק את עצמי יותר פעמים משאני יכולה לספור וזה כולל מחנכת שביטלה את הזכות שלי לא להאמין באלוהים מול כול הכיתה בצורה שהייתה עבורי בגיל שתים עשרה מאוד משפילה.
אמא שלי היא רבה רפורמית, כן, אותם רפורמים שהזכרת קודם כאויבי הדת. אני אוהבת את המסורת היהודית, חג הפסח הוא החג האהוב עלי וכשהשנה כשהסבא הקיבוצניק שלי הוביל את הסדר ודילג על רוב ההגדה זה צרם לי, כי אני באמת אוהבת את המסורת הזאת. בגיל בת מצווה עליתי לתורה, אני עדיין זוכרת חלק מהעלייה שלי, פרשת "וישלח". אני אהבתי נורא שיעורי תנ"ך, אני חושבת שזה ספר מרתק ושהודות למורה נהדר שהיה לי בתיכון ומורה נהדרת בחטיבה נהנתי נורא מהמקצוע.
והנה ממה אני לא נהנית, כפייה דתית. אני לא נהנית כשאנשים מדברים על אמא שלי כאילו היא אויבת היהדות. אני לא נהנית כשדתיים אורתודוקסים מייחסים את היהדות להם ואוסרים עלי לחוות את היהדות שלי כמו שאני רוצה. היהדות היא התרבות שלי, הלאום שלי, ההיסטוריה שלי. היא שלי. היא גם שלך, היא גם של האורתודוקסים, אבל לא רק, וזה לא משהו שהזרם שלך מוכן להודות בו על פי רוב.
כמה אנשים הזכירו כאן קודם שהדת מלומדת כעובדה מוגמרת, וזה נכון. בבית הספר היסודי התנ"ך מלומד לרוב כספר היסטוריה, למרות שאני מודה שזה משהו שדי נעלם בהמשך כשמורים יותר מסוגלים שבאמת מלמדים תנ"ך לאחר הכשרה ולא סתם כמחנבים מתחילים ללמד את המקצוע, וכפי שאמרתי, אני אוהבת אותו.
אני בכיתה ז' למדתי לא פחות מארבע שעות שבועיות של "תרבות ישראל". יש לציין שזו לא הייתי הנורמה בבית הספר שלי, אילוץ הודות למחנכת מורה לספורט, כדי שיהיו לנו עוד שעות איתה במערכת, ובכול זאת, מצב די מטורף. המחנכת שלי, אותה מורה שביטלה מול כול הכיתה את הזכות שלי להגדיר את עצמי כאתאיסטית, לא נתנה מקום לדיון אמיתי בכיתה. היא קיבלה תשובה מוכנה לסוף כול שיעור והיה עלינו לקבל אותה. אפשר להוסיף גם שבמקרים רבים בתור בת לרבה ותלמידה לתקופה קצרה (מאוד) בבית ספר דתי רפורמי ידעתי יותר ממנה על נושאים רבים כך שהבורות שלטה בשיעור ובכול זאת, היינו צריכים לקבל את המסקנה שלה.
אצלי בבית אנחנו צופים הדוקים של "גב האומה", אם אתם מכירים. אנחנו כמובן לא מסכימים עם כול מה שנאמר אבל אחת הפינות האהובות שם "הדתה שמדתה" בדרך כלל זוכה להסכמה שלנו. היא מציגה מצבים שערורייתיים בהם מוסבר בספרי מדעים כיצד אלוהים ברא את הכול, איך שני חומרים לא יכולים להתערבב כמו שגבר וגבר או אישה ואישה לא מתערבבים ודוגמאות מזעזעות שכאלו.
אנחנו רוב חילוני ומסורתי בארץ הזאת, אנחנו יהודים, אבל נמאס לנו שיגידו לנו במה מותר או אסור לנו להאמין ואיך. אנחנו לא החמור של המשיח, אנחנו בני אדם. יש הרבה מה לעבוד עוד על האיזון שבין דתיים לחילוניים אבל אני מבטיחה לך שכפייה דתית קיימת בהחלט במדינה שלנו. במובנים מסוימים היא בלתי נמנעת, כי אנחנו מדינה בלי הפרדת דת ומדינה, כמו ארצות הברית לדוגמא. כול זמן שהדת היא החוק, אנחנו נתונים לכפייה דתית. אם אני ארצה להתחתן, אפילו אם זה יהיה לגבר יהודי למהדרין, אני עדיין אצטרך להמכר אליו כמו איזה חפץ. כשאני במקום ציבורי חובה עלי לא לאכול חמץ בפסח, למרות שאני לא דוחפת לך את הקמח לפרצוף, לא מנסה להאכיל אותך בו ופשוט רוצה לא להיות רעבה כי האמת היא, אני ממש שונאת מצה. הזדעזעת בפנינו שבן דודך לא יודע מה זה חמץ בגיל שתים עשרה. אני מזדעזעת שבת הדודה שלי מפחדת ממה ייקרה לנו אם נאכל חמץ, בגלל שאף ילד לא צריך לפחד ממה יקרה אם הוא לא יקיים דת שהוא לא מאמין בה (נכון לעכשיו, בת דודתי לא מאמינה באלוהים, מי יודע, אולי היא עוד תשנה את דעתה). חשוב לך שבני משפחתך יכירו את הדת היהודית יותר טוב? למדי אותם. אני יודעת שלי חשוב שהילדים שיהיו לי יום אחד יכירו את המסורת היהודית ולכן בוודאי נקיים קידוש כול יום שישי ומנהגים דומים. את יודעת מה אני לא אעשה? אגיד להם במה להאמין. אמא שלי הייתה ממש מדהימה במובן הזה ונתנה - ועדיין נותנת - לי להבין מהי האמונה שלי בלי שום כפייה, בלי להכריח בשום אספקט של החיים.
ללמוד על דברים אחרים זה לא כפייה דתית. אני לא הולכת לבוא פה ולהתלונן על כול התוכן הדתי שאנחנו לומדים, ואנחנו לומדים. מחר יש לי מתכונת בספרות ורק המחשבה על לקרוא את "לבדי" של ביאליק ממלא אותי בחילה מכמה שאני שונאת את השיר, אבל זו לא כפייה דתית לקרוא שיר על השכינה. זה לא כפייה דתית ללמוד על אלוהים. זה כן תפילה דתית להגיד לנו שזו התשובה לדברים, שזו התשובה היחידה ואין לנו זכות בחירה. זו לא כפייה חילונית להכריח אתכם ללמוד יצירות של יוצרים לא יהודיים או יהודיים "לא טובים" לדעתך. עצם זה שזו הדעה הרווחת במגזר שלך מדאיגה אותי מאוד.
דובר כאן קודם על לימוד המפץ הגדול והאבולוציה בבתי ספר ולצערי במידע מדויק. אין פרק של "אבולוציה" בלימודי הביולוגיה, לפחות בבית הספר שלי (ואני מרחיבה 5 יחידות). המושג עולה בדיון, מטבע הדברים, אבל לפי דעתי, ולפי דעת רבים אחרים, הוא לא מקבל את החלק המגיע לו. על המפץ הגדול אני חושבת שלמדתי רק פעם אחת במסגרת בית ספרית (לפני זה, בחוגים ומספרים) בכיתה ז' בשיעור גאוגרפיה שבאמת לא יכול היה להיקרא שיעור עם כמות הרעש וחוסר האונים של המורה בכיתה. למען האמת עניתי לא נכון על שאלה בנושא במבחן בגלל הרמה הכול כך בסיסית של הנושא (תופעה נפוצה בתחום המדעים בחטיבת הביניים סיבכה אותי בהרבה צרות אך לא בהכרח קשורה להדתה). מאז אני לא חושבת שהנושא אי פעם עלה ועד היום אני שומעת אנשים אומרים דברים כמו "אבל זו רק תאוריה", מראים בבירור שאין להם מושג מה זאת תיאוריה מדעית.

--------------------
~ PJO ~
~ HP ~
~ Other Fandoms ~
~ Writing ~

---------
פורסם ב: Apr 21 2018, 23:00 PM
צטט הודעה

אני ואתה נשנה את העולם!

פרטי משתמש

טוב, ראיתי שהתקבלו כאן הרבה תגובות נגד למה שאמרתי, אז אני אענה על כולן בע"ה - אבל קודם כל יש לי כמה דברים להגיד.
אני רוצה להגיד שאני מאד מצטערת אם התגובות שלי פגעו במישהו, זה היה נראה שכן ואני רוצה להגיד שאני חס וחלילה לא נגד אף אחד כאן, פשוט אומרת דרכים שמנוגדות לדרך שאני מאמינה בה. זה לא מכוון אישית כלפי אף אחד מכם, אלא לדרך שבה אתם מאמינים ואני מאמינה שזה לא אמור לפגוע בשום יחס בינינו כי בסך הכל זה הגיוני שלכל אחד יש דעה אחרת.
עכשיו, ברשותכם, אני אענה. הגיוני שייצא ארוך ואני מצטערת מראש אם שכחתי משהו.

תם:
זו לא כפייה חילונית כי אף אחד לא מכריח אותך לא להתלבש צנוע ואך אחד לא מכריח תלמידים (תלמידים, לא חיילים, צבא זה לדיון אחר) דתיים לשמוע שירת נשים. שום דבר ממה שאת לומדת לא מונע ממך לקיים את המצוות - ואם כן, כן קיימת פה בעיה, אבל אני ממש בספק.

אתה ואני פשוט מגדירים אחרת כפייה חילונית. כפי שאני לא חושבת שיש הדתה במערכת החינוך, אתה לא חושב שיש כפייה חילונית. אני מרגישה שיש כפייה חילונית ואתה מרגיש שיש כפייה דתית. אני רואה כפייה חילונית במה שאמרתי, ייתכן שזו לא ההגדרה המילונית של כפייה, אולם אני מאמינה שההרגשה היא מה שמשנה פה. (כנ"ל ההרגשה שלך לגבי הדתה במערכת החינוך, אני מבינה שאתה מרגיש שיש וזה לא יעזור שאני אתווכח אתך על זה.)
כי אף אחד לא כופה עלייך לפעול בהתאם למה שנאמר בחומר הלימוד שנוגד את האמונה שלך. הבנת?

אשמח לשמוע מתי כפו עליך לפעול בהתאם לנאמר בתנ"ך או במה שלמדתם.
דרך אגב:
רפורמים, נוצרים, שמלאנים = / = אנטי יהודים
רק חשבתי לציין את זה. רפורמים הם יהודים, נוצרים יכולים לכבד אנשים אחרים ושמלאנים באים מנקודת המבט של מיקוד על הדמוקרטיה, שבה זכויות וחירויות האדם חשובות יותר מהכל. בין החירויות - חופש דת וחופש מדת. ממשלה שמלאנית = / = ממשלה שכופה חילוניות.
קצת הפריע לי שאמרת את זה, כי זה יוצא כאילו כל מי שלא דתי במדינה שלנו מנהל איזו קונספירציה כנגד דתיים אורתודוקסיים ומנסה להפוך את החיים קשים יותר בשבילם, כשזה בכלל לא נכון. המטרה היא אחרת לגמרי.

טוב, אני אומרת לך עכשיו וגם לכל מי שהזדעק על זה אח"כ. אני מאד מצטערת שהובנתי ככה, לא התכוונתי להגיד שמי שהוא לא דתי הוא נגד היהדות. בכלל לא. מה שהתכוונתי להגיד זה שהרפורמים, הנוצרים והשמאלנים נוגדים את האמונה של רוב הזרם הדתי לאומי, ואני יודעת שזה נכון. לא התכוונתי בכלל לפגוע כשאמרתי את זה, אז סליחה למי שנפגע.

טוני:

טוב, אמרתי את זה כבר קודם ואני אגיד שוב: אני מאמינה שאין לנו יותר על מה להתווכח בעניין הזה, כי זה עניין של הרגשה (: זה מצער אותי לשמוע שאתם מרגישים הדתה, כי אני חושבת שזו ממש לא המטרה לכפות את הדת בכח.

העלית כאן נקודה חשובה שאני רוצה להגיד עליה משהו. אני לא מייצגת אף אחד מהציבור הדתי לאומי. אני מייצגת את עצמי, ואנשים נוספים שאני מכירה, אבל בכלל לא רוצה להכליל. יש הרבה זרמים והרבה דעות בציונות הדתית ואני מאמינה באחד מהם (שנתמך ע"י רבנים גדולים), אני סבורה שהקטעים הללו מזיקים לי ולכן אני לא רוצה ללמוד אותם. אני לא היחידה, יש עוד רבנים שסבורים שזה בעייתי כמו מגמות נוספות של משרד החינוך שאני מעדיפה לא להרחיב עליהן כאן, אבל מי שרוצה מוזמן לפנות אליי ואענה לו.

אני לא מדברת בכלל על חיוב שמיעת שירת נשים על המגזר החרדי. אני יודעת שיש שילוב של חרדים בצבא ואני ממש שמחה על כך, כיוון שלדעתי הם צריכים לשרת, ואני יודעת שנעשים שם מאמצים גדולים כדי להבטיח סביבה טהורה וקפדנית בשבילם.
אני מדברת על חיילים דתיים שמשרתים בחילות רגילים ובחטיבות רגילות, יחד עם כולם, ולא כאלה שמשרתים בגדודים מיוחדים לחרדים.
אם את רוצה הוכחה תקשורתית, בבקשה:
1
2
זה לא ממש הדיון שלנו, אבל הפריע לי שאמרת שזה "בולשיט טהור".
בר ראשון, מצטערת אם אעליב אותך בכל צורה שהיא - אבל אם את מרגישה שאת צריכה להילחם על האמונה שלך והיא מתערערת, את צריכה לדעתי לשאול את עצמך האם את באמת מאמינה באלוהים באופן חד וחלק וברור. אני אסביר; בנות הגרעין הדתיות ההן איתי בקשר טוב ואני מנהלת איתן שיחות פורות מאוד על דת, ואני אוהבת להתקיל כמובן, אבל הן עונות לי את התשובה שלהן וממשיכות בסדר חייהן. האמונה שלהן לא התערערה מההתקלה שלי, להפך, גרמתי להן לחשוב ולמצוא עוד ועוד היגיון בתוך העולם הפנימי שלהן. גם היו לי בעבר שיחות עם בני ישיבה שאני מכירה וגם אצלם, הם מוצאים את ההיגיון שלהם בתוך הדת ולא מרגישים שהאמונה שלהם מתערערת משום דבר שאמרתי. לכל שאלה שלי הייתה להם תשובה שאני אמנם פחות מתחברת אליה, אבל היא לגיטימית והכל בסדר.

אני ממש לא מרגישה שאני צריכה להתנצל על האמונה שלי ואני לא מרגישה שאני מתערערת ומפחדת מתשובות סותרות אחרות כי ב"ה אני ממש מאמינה בדרך שלי ולא מתכוונת לשנות אותה. מה שהתכוונתי להגיד זה שאני מרגישה במקומות מסויימים לא נוח להיות דתייה כי הם לא מכילים את הדת. לא בגלל שאני מתנצלת, או מפחדת ממה יאמרו, אלא מבחינת נוחות.
מעולם לא אמרתי שרפורמים ושמאלנים הם לא יהודים, סליחה אם ככה הובנתי - התכוונתי להגיד שהם מנוגדים לאמונה שלי ושל המגזר שאני משתייכת אליו בציונות הדתית. יש כמה דרכים להיות בהם יהודים, אני מאמינה שהדרך שלי נכונה כמובן, ובגלל זה מפריעות לי הדרכים שמנסות לערער אותה. בשום פנים ואופן לא אמרתי שהדרכים הללו לא יהודיות ושוב מצטערת אם הובנתי ככה.
אני באמת חושבת שבגלל שזה פורום לדיונים בוגרים מותר לי גם להגיד שאני לא מסכימה עם דרך מסויימת ושזו דרך שפוגעת בי, כי זה נכון ואני רוצה להדגיש שאני לא חושבת רע על אף אחד פה, רק הדרך לפעמים קצת מפריעה לי וזה לא אומר שום דבר על האדם, האישיות והאופי שבכל אחד ואחד. אז אשמח אם נעשה את ההפרדה הזו כי זה נעשה לאישי וזה פחות נעים לי להגיד את הדעות שלי כשאני מרגישה שזה פוגע באנשים אחרים.
אני חושבת שיש הרבה הבדל בין שומרי מסורת ליהדות אורתודוקסית קיצונית. שמירת מסורת יכולה להגיע מכל הזרמים - רפורמים, חילונים, קונסרבטיביים, אורתודוקסים וכו'. אבל אני אפילו לא מגדירה אורתודוקסים קיצוניים כיהודים (מבחינת דת כמובן, ביולוגית הם יהודים).

תסלחי לי שאני אומרת, אבל מה שנכתב בעיתון שאמרתי בתגובה הקודמת שלי נכתב על הקהילה שלי, ואני יכולה להגיד לך שהיא בכלל לא קיצונית בדעות שלה ובכלל לא בעד לזרוק אבנים על מי שלא הולך בצניעות או נוסע בשבת. אנחנו ממש לא נחשבים לקיצוניים בקרב הציבור הדתי ולכן הדעה הזו בעיתון פוגעת בנו כי היא מנסה לערער את השלווה שקיימת במקום שבו אני גרה - בין הקהילה הדתית לקהילה החילונית ולהתסיס את החילוניים נגדנו, הדתיים, כי אנחנו קהילה "קיצונית" - מה שלגמרי לא נכון. עובדה שהקהילה הדתית אצלנו והקהילה החילונית חיות בשמחה ובאהבה ביחד ומספיק ביקור קצר בסופר/במרפאה כדי לראות את האהבה והשלווה ששוררות בין הקהילות. כולם מדברים עם כולם, עובדים אחד עם השני, מתייעצים, משוחחים. הגורמים שכתבו את הכתבה הזו מנסים לפגוע בכל זה ולא נעים לי להגיד אבל זה ארגון רפורמי. לא אמרתי שכל הרפורמים כאלה, אבל בהחלט יש ארגונים רפורמים שמנסים לפגוע בציונות הדתית.
חוץ מזה, אני רוצה להגיד לך שהתגובה שלך לא כל כך מכבדת, כי כמו שהפריע לך שאמרתי שרפורמים ושמאלנים הם לא יהודים (שדרך אגב, לא אמרתי את זה בכלל ולא התכוונתי לזה, והסברתי את זה בהרחבה קודם...) אני לא חושבת שזה מכבד להגיד שאת לא מגדירה יהודים אורתודוקסיים כיהודים. ברור לי שלא התכוונת לכל הציונות הדתית, אבל מפריעה לי ההשוואה אפילו על חרדים, כי מספיק שתכירי אותם באמת ותביני שזה רק פלג נפרד וקיצוני מאד מהם שעושה את המעשים האלו וזה בכלל לא לפי ההלכה והתורה כי אסור לפגוע באנשים אחרים ולהלבין את פניהם. יש גם חילוניים שעושים מעשים חמורים וכולם יהודים, לא משנה כמה חמורים הדברים שהם עושים.

זה משפט קצת פוגע כי הוא נוגד את הזכות הבסיסית של כל אחד לחשוב כפי שהוא רוצה, ויש כאן ממש כפייה, לא נעים לי להגיד. הרבה מהקהילות שאת חושבת לקיצוניות יתבררו לך כאחרות לגמרי ברגע שתכירי אותן יותר ואלו שכן קיצוניות - זה אמנם בעייתי, אבל אני לא חושבת שיש למישהו מאיתנו זכות לעשות משהו כדי לנטרל אותן כל עוד הם לא עושים שום דבר חמור. כמו שאני לא אלך ואנטרל את אלו שאני לא מסכימה אתם בקיצוניות, אם אין איזו עבירה על חוק שהם עוברים. (וזה גם התפקיד של המשטרה ובכלל לא שלי.)

1) אין כפייה חילונית בצבא. חברים שלי כל פסח חיו על אוכל כשר לפסח וירקות וגם בשבוע הראשון שאחרי חול המועד נתנו להם בבסיס רק לחם כשר לפסח והם גוועו מרעב, למרות שהחג כבר נגמר. הצבא הוא גוף שאסור שתהיה בו מעורבות דתית כי הוא קודם כל מקבל לתוכו חיילים וחיילות מכל הדתות והזרמים וגם כי הוא לא יכול להשבית את עצמו או להתאים את עצמו לצרכים של חתך אוכלוסייה אחד שמגיע אליו, הוא צריך למצוא את העמק השווה בין כולם ולא לתפוס צד דתי. הדתה רק תגרום ליותר בעיות בצבא וגם למחלוקות בין חיילים ומה שאנחנו צריכים זה צבא מאוחד וחזק, לא במלחמות עם עצמו.

תראה, לא אמרתי שאין בצבא הבנה וקבלה לדת. יש המון, זה צבא ישראל ובהחלט מתחשבים. מה שכן, יש כמה תופעות, במיוחד בזמן האחרון, של כפייה חילונית. ושוב, אני חושבת שזה לא ממש הדיון, אבל אם אתה רוצה אני מקשרת לך כמה כתבות שמראות על כפייה חילונית.
אתה יכול לצפות בזה, זה ארוך אבל מקיף את הנושא.
גם זה
וגם זה
אני יכולה לתת עוד דוגמאות אם צריך.
2) נוצרים לא מנסים לערער את האמונה שלך. אני נוצרי וזה בחיים לא מה שהכמרים שלנו מלמדים אותנו. את מדברת בטח על היהודים המשיחיים המיסיונרים שפועלים כל יום בשם ארגון משיחי אחר. אנחנו לא יהודים משיחיים, אנחנו הנוצרים (כמו העדה הדרוזית אגב) מקבלים על עצמנו את הרוב השולט במדינה ואת האמונה הרווחת. הכומר של אבא שלי דומה מאוד לכומר גבריאל נדאף (המדהים אם לציין) בדעותיו בנושא הזה. אנחנו מקבלים את היהדות, יש בינינו כמות לא קטנה בכלל של ציונים, ואפילו בתחום הצבא רואים התקדמות ועלייה משמעותית בגיוס הנוצרים לצה"ל.

קודם כל, אני מוכרחה להגיד שלא התכוונתי לפגוע וסליחה אם נפגעת.
אמרתי נוצרים מכיוון שהנצרות באופן כללי סותרת את היהדות, ולכן יש ארגונים נוצריים רבים שמנסים לערער את היהדות. זה שיש נוצרים שמכבדים את היהדות ומתגייסים לצבא - אני יודעת, ומאד מכבדת. זה לא אומר שאני מסכימה עם הנצרות, זה אומר שאני מכבדת את האנשים שמכבדים את היהדות. (כי לנוצרים שמנסים לפגוע ביהדות אין לי שום כבוד.)
יש גם נוצרים שהצילו יהודים בשואה, אני מדברת על הנצרות בתור אמונה באופן כללי ואי אפשר להתווכח עם זה שהיא סותרת את היהדות ויש הרבה מיסיונרים שמנסים לפגוע ביהדות.
3) יש הדתה במדינה ולצערי ברוב תחומי החיים אפשר לפגוש אותה, בגלל זה הרבה מסורתיים וחילוניים מתעצבנים. בגלל זה צריך להשאיר את האופציה של לימודי דת בתור אופציה למי שרוצה (לכפות לימודי דת במערכת החינוך זה מגוחך), ולא כי המדינה מוגדרת כדתית או בעלת רוב אוכלוסייה דתית כזו או אחרת. ואני אומר את זה בתור אדם דתי. גם אם הנצרות הייתה הרוב במדינה לא הייתי מכריח אנשים לעבוד בשבת ולסגור את כל המדינה בימי ראשון או להכריח מגדלי בקר לגדל גם חזירים בכל רחבי המדינה. בטח שלא הייתי מציף את מערכת החינוך האוצר והבריאות עם ההדתה הזאת. דווקא בתור דתיים אנחנו אמורים לדעת ממקור אישי שדת זה דבר אישי מאוד וכל אחד לוקח את הדת למקום אחר בלב שלו. יש בינינו הבדלים עצומים. אסור לנו להכריח אף אחד להאמין או לפעול בכזאת מיסיונריות והדתה כדי לשנות את דעתם. אם הם לא מוצאים את הבורא אסור לכפות עליהם כלום.

אני מסכימה אתך שלא צריך לחייב מישהו לעשות משהו אמוני בנוגע למצפון שלו. יש כמה דברים במה שאמרת שאני לא מסכימה אתם, אבל זה לא ממש ישנה אם אני אגיד כי זה לא יתרום לדיון.
יש משהו נורא מכעיס בנקודת ההתחלה שלך. תלמידת אולפנה שמערערת על כפייה דתית שטוענים שמתקיימים במערכת שאת לא חלק ממנה. סליחה על הבוטות, אבל זה ממש עיוורון.

אני לא מתווכחת על הרגשה של אף אחד. אם יש לכם הרגשה שיש כפייה דתית - אני בהחלט לא יכולה להגיד לכם שאתם לא מרגישים או שאין. אמרתי בסך הכל שאני לא מרגישה כפייה דתית במערכת החינוך וזכותי להגיד את זה בדיוק כמו שזכותכם להגיד לי שאין כפייה חילונית. אני מרגישה שיש.
אמא שלי היא רבה רפורמית, כן, אותם רפורמים שהזכרת קודם כאויבי הדת.

קודם כל אני רוצה להגיד שכלום לא אישי נגדך. זה ויכוח על דעות ואני ממש לא מתכוונת לפגוע.
לא אמרתי שהרפורמים כולם הם אויבי הדת, ואם השתמע מדבריי אני מצטערת. הרפורמה באופן כללי סותרת את היהדות ואני נגד הארגונים שמנסים לפגוע ביהדות ולא נגד כל הרפורמים. מצידי שמישהו יאמין במשהו חסר כל היגיון, אין לי שום בעיה עם זה, כל עוד הוא לא מנסה לפגוע בדרך שלי.
והנה ממה אני לא נהנית, כפייה דתית. אני לא נהנית כשאנשים מדברים על אמא שלי כאילו היא אויבת היהדות. אני לא נהנית כשדתיים אורתודוקסים מייחסים את היהדות להם ואוסרים עלי לחוות את היהדות שלי כמו שאני רוצה. היהדות היא התרבות שלי, הלאום שלי, ההיסטוריה שלי. היא שלי. היא גם שלך, היא גם של האורתודוקסים, אבל לא רק, וזה לא משהו שהזרם שלך מוכן להודות בו על פי רוב.

אני מצטערת אם הובנתי לא נכון. את יכולה לחיות את חייך ואת היהדות כפי שאת רוצה, אבל זה הגיוני שאני לא אסכים עם הדרך שלך, כמו שהרבה לא מסכימים עם שלי. הרפורמה משנה את התורה ואת ההלכה בכל מיני מקרים ולכן זה פוגע בהלכה המקורית של היהדות. בגלל זה הרבה יוצאים נגד זה. זה לא נובע מכפייה, זה נובע מדעה שונה. במיוחד שיש ארגונים רפורמיים רבים שפוגעים ביהדות.

לגבי כל מה שאמרת על כפייה דתית וחילונית, אני רק אומרת שאני באמת חושבת שזה עניין של הרגשה ואין לי עוד טעם להמשיך להתווכח על הנושא הספציפי הזה, כי אף אחד מאיתנו לא ישתכנע וזה לא יוביל אותנו לשום מקום.

--------------------
אביטל (:

---------
פורסם ב: Apr 22 2018, 10:07 AM
צטט הודעה

סקיב
*

פרטי משתמש
קבוצה: הפלפאף
חרמשים: 455
מגדר:
משתמש מספר: 67720

בס"ד

לא מציגים לנו את החצי השני של מדינת ישראל - דמוקרטיה. אני נמצא במערכת החינוך הממלכתית כבר תשע שנים, ואף פעם לא היה לי שיעור דמוקרטיה במערכת.

זה כדי שהמורים לא ינצלו את השיעור לגרום לכם במי לבחור
מלבד זה שבבתי ספר מסוימים יש וגם בכל בית ספר מגיל מסוים מדברים על זה
אין כפייה חילונית בצבא

לכפות על גברים ונשים לשכב צמוד זה לזה בחושך בבוץ בניגוד לאמונתם זה כפייה חילונית
ארגונים מטעם הצבא שדוחפים לי לאולפנה כדי שנתגייס, כשזה מנוגד לערך המוסרי, ערכי, תורני שלנו...

אין בעיה בשירות בצבא כל עוד את לא בגדוד מעורב!!
שנאה עמוקה לאלוהים עקב חשיפה מתגברת לשוביניזם בתנ"ך עד להגדרתי בסוף כאתאיסטית

א. איזה שוביניזם בדיוק?
ב. כשאני שונא משהו אני מאמין בו

--------------------
החלפתי משתמש
המשתמש החדש שלי הוא מים אדירים

---------
פורסם ב: Apr 26 2018, 18:33 PM
צטט הודעה

מוגל

פרטי משתמש
חרמשים: 3840
משתמש מספר: 52147

אני לא אצטט, כי זה הוזכר כאן כמה פעמים.
אבל באמת, אתם מצפים שבמדינה יהודית ילמדו את הדת היהודית כמו שמלמדים נצרות או איסלאם? המדינה הגדירה את עצמה כיהודית, ככה שהיא מתחייבת להעניק חינוך יהודי גם לאתאיסטים וחילונים. בנוסף, הדת היהודית, שלא כמו דתות אחרות (נצרות לדוגמה), אינה פועלת בשיטה מיסיונרית. בתור מי שגדלה בבית דתי לאומי, אני יודעת שברגע שארצה להפסיק לשמור שבת - אעשה זאת. כנ"ל לגבי כל אחת מהמצווה שאני שומרת. מה שאני מנסה להגיד, זה שאנשים המקיימים מצוות צריכים לקיים אותן מתוך אמונה ואידיאל לגמרי! הכפייה היא לא אופציה, ולכן לא ייתכן שיכפו את הדת על מי שלא רוצה אותה, כי זה נוגד את האורח חיים הדתי.
עכשיו, לגבי הצבא. קודם כל זה לגמרי כפייה חילונית, ואני מדברת על הגדודים המשותפים. זה נסיון של הצבא לקדם אמירה חברתית וזה ממש לא התפקיד שלו. אם כל רמטכל או בכיר שמתחלף יביא את האמירה החברתית תרבותית שלו להתנהלות הצבא תוך שנה או שנתיים נקרוס. הצבא צריך לפעול מתוך אידאל לשמור על ישראל. זה אומר שאם בת לא מספיק טובה בשביל זה היא לא תעשה את זה, כי הרעיון של העצמה נשים הוא לא קשור לכאן בכלל. כמובן שאם את בת ואת מתמקצעת מאד בתחום כלשהו ויכולה להועיל בצורה שלצבא אסור להפסיד, זה בכלל לא משנה אם את בן או בת או צינצ'ילה. הצבא לא צריך לקדם שום תפיסה. זה לא התפקיד שלו.
את דעתי הכנה? זה באמת עניין של תחושה. אבל השאלות שלי לפורום החילוני שאלתי כי זה לא היה נראה לי כמו הרגשה. זה היה נראה לי כמו מאבק שמזמן לא פועל בשביל מטרתו אלא בשביל המאבק עצמו (תסתכלו באינטרנט).
כן, השר בנט הוא דתי ויש לו דעות ואגנדות דתיות בדיוק כמו שראש הממשלה חילוני והאגנדות שלו חילוניות (ימניות, אך חילוניות). אם למדתם על יהדות בצורה שמוצגת לכם כאמת גמורה - זה כי זוהי האמת הגמורה של הקמת המדינה. ומי שהקים את המדינה לא היה הרב קוק, אלא דוד בן גוריון שהיה חילוני ואפילו שמאלני.

--------------------
הָאָדוֹן ירחוני מְבָרֵךְ אֶת הַפְּרוֹפֶסוֹר סנייפ לַשָּׁלוֹם, וּמְבַקֵּשׁ מַמְּנוּ בָּרֹב טובו לַסֶּלֶק מעסקיהם שֶׁל אַחְרִים אֶת אַפּוֹ הַגָּדוֹל שֶׁלֹּא כְּדֶרֶךְ הַטֶּבַע.
הָאָדוֹן קַרְנַיִם מְבַקֵּשׁ לְהַסְכִּים עִם אָדוֹן ירחוני, וּבִרְצוֹנוֹ לְהוֹסִיף שֶׁהַפְּרוֹפֶסוֹר סנייפ הוּא חֲתִיכַת מְכֹעָר.
הָאָדוֹן רַךְ-כַּף מְבַקֵּשׁ לְצַיֵּן אֶת תַּדְהֵמָתוֹ מִכָּךְ שֶׁאִידְיוֹט שֶׁכָּזֶה הִגִּיעַ לַמַּעֲמָד שֶׁל פְּרוֹפֶסוֹר.
הָאָדוֹן זָנָב תולע מְאַחֵל לַפְּרוֹפֶסוֹר סנייפ יוֹם נָעִים, וּמַמְלִיץ לוֹ לַחֲפֹף אֶת שַׁעֲרוֹ הַשַּׁמְנוּנִי וְהַמַּגְעִיל.

---------
פורסם ב: Apr 27 2018, 10:56 AM
צטט הודעה

חיים לפני מוות. כוח לפני חולשה. מסע לפני יעד.

פרטי משתמש
חרמשים: 107133
מגדר:
משתמש מספר: 62638

אני לא מרגיש שאני יכול להגיד על מצב הכפייה הדתית כיוון שאני דתי בעצמי ולכן אני לא חווה אותה אבל אני רוצה להביע את דעתי לגבי הדברים שאמרת אביטל.
קודם כל, אני ממש לא מרגיש כפייה חילונית בבית הספר או במקומות אחרים, לא ממש הבנתי איך את מרגישה כפייה שכזאת. דבר שני שפגע בי הוא שאמרת ששמאלנים פוגעים ביהדות והדעות שלהם מנוגדות לזרם הדתי לאומי. אז אני רצה להגיד לך שאני דתי לאומי בעצמי וגם שמאלניי ולא נראה לי הוגן להגיד שאני נוגד את הזרם שאני חיי בו.

--------------------
אורי Ori

Life before death, strength before weakness, journey before destination
I will protect those who cannot protect themselves
I will protect even those I hate so long as it is right
I accept that there will be those I cannot protect

---------
פורסם ב: Apr 27 2018, 13:02 PM
צטט הודעה

מוגל

פרטי משתמש
קבוצה: סלית'רין
חרמשים: 2239
מגדר:
משתמש מספר: 67521

כן הדתה\הכפרה לא מרגישים

--------------------

---------
פורסם ב: May 20 2018, 21:13 PM
צטט הודעה

סקיב
*

פרטי משתמש
קבוצה: הפלפאף
חרמשים: 455
מגדר:
משתמש מספר: 67720

בס"ד

מי שחושב שאין כפייה חילונית שיקרא את "הקלריקל הקטן"

להורים חופשיים – זוג מוכר לי מאד

נולד ילד חמוד וחפשי בדעות,

אך בטרם הילד עמד על רגליו

כבר הרגישה האם והרגיש גם האב

כי בזה התינוק, במין דרך פטלית,

נשתרשה נטיה חזקה קלריקלית !

ערב ערב שאל הוא, אותו קלריקל,

מה למטה ומה בשמים מעל,

מי מוציא כוכבים להאיר בלילות

מי יושב ברקיעים המלאים אורה,

מי מוריד הטללים? וכמו-זה שאלות

של אנשי המאה השחורה .

אך ידעו ההורים, עד נפשם כמעט קצה,

לעמוד איתנים למול כל פרובוקציה

וענו לו בנחת תשובות ביולוגיות,

פיזיות, כימיות, אנטרופולוגיות.

ומובן שהאב גם האם שניהם יחד,

עוד חיכו לעיקר, באימה ופחד.

לא לשווא! יום אחד, את הוריו הבוהים

הפיליסטר שאל אם יש אלוקים.

נדהמו אב ואם והחלו לחזות:

איך הגיע אליו השמועה הלזאת?

והובא לשיחה משפחתית זה הסעיף

והוחלט : זאת סיפר לו הסב שבצריף.

אך הסב נשבע בדמעות שליש,

שאת זו השמועה לא סיפר הוא לאיש.

ובזמן התפילה כה ניזהר הוא כל יום

שנכדו לא ייגש אליו חס ושלום.

והינו מתפלל בנשימה עצורה,

שנכדו לא ישמע את השם הנורא.

והצריף הוא סגור ואטום בתכלית,

שנכדו לא יראהו עטוף בטלית

ועלתה הצעה אז : לקראת הבאות

להגן על הילד מפני השפעות.

ולשמור את נפשו הרכה ופתיה

מגורמי תעיות ותהיה.

אך היה שם חבר הגיוני ומיושב

שאמר, בלי לחזור פעמיים:

לשם כך יש לקום ולהסתיר מפניו

קודם כל אדמה ושמים.

כל כוכב הוא לילד כמין פרובוקטור

אך בזה העולם הסוער וניתך

שום מרכסיסט לא גדל עוד

בתוך אינקובטור,

ואולי פחדנות היא לשמור אותו כך,

קצת עלוב יראה המרכסיסט שיחרוג

מקופסת חינוכו, מעוטף כאתרוג.

לוחמים ותיקים אב, מורֶה ומורָה !

אל תהיו פוחדים כה מעין-הרע !

חוץ מזה שכחו השוקלים ודנים

שגם המה היו קלריקלים קטנים,

ואסון לא קרה, יש דואג ומרחם :

הם גדלו אפיקורסים, ברוך השם.
השיר מבוסס על סיפור שקרה

ומי שחושב שאין כפייה דתית:
אני דתי אורתודוקס וסובל מכפיה דתית (מחייבים אותי ואת אחיי ספרים שנוגדים את האמונה הדתית הספציפית שלנו{אההמ חב"ד})

--------------------
החלפתי משתמש
המשתמש החדש שלי הוא מים אדירים

---------
0 משתמשים צופים באשכול זה (0 אורחים ו 0 משתמשים אנונימיים)
0 משתמשים:

אפשרויות נושאקפיצה לעמוד (2) [1] 2  קפיצה לעמוד V 
הגב לנושא זה פרסם נושא חדש פרסם סקר

מממנים

ניקוד הבתים · תיעוד עריכת הנקודות · חדר הגביעים
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית'רין
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית
0 0 200 0

פורטל הארי פוטר הישראלי קיצורי דרך
מיוחדים: הארי פוטר | אודותינו | צור קשר | הפורומים | HPlanet - הסיור הווירטואלי | פאנפיקים | האנציקלופדיה
האנציקלופדיה: אלבוס דמבלדור | לונה לאבגוד | היער האסור | משרד הקסמים | חדר הנחיצות | גילדרוי לוקהרט | קווידיץ' | דראקו מאלפוי | אוכלי המוות | מצנפת המיון | סוורוס סנייפ | סדריק דיגורי | הוגסמיד | סמטת דיאגון | פוטרמור | הקרב על הוגוורטס

עוצב על-ידי Design by JBStyle
© כל הזכויות שמורות ל-All rights reserved to HPortal
2024 - 2007