האתר והפורומים  ·   מדיה  ·   הספרים  ·   הדמויות  ·   הסרטים  ·   השחקנים  ·   שונות

ברוך הבא, אורח ( התחבר | הירשם )

0 חרמשים
פורומיםפאנפיקיםHPlanetהאנציקלופדיהמערכת הדו-קרבהוגסמיד
מממנים

המבחנים המסכמים - כל הפרטים

הגב לנושא זה פרסם נושא חדש פרסם סקר

1984 || סיקור ספר
פורסם ב: Aug 2 2018, 18:04 PM
צטט הודעה

stuck in her daydream

פרטי משתמש
קבוצה: גריפינדור
חרמשים: 6378
מגדר:female
משתמש מספר: 48507
חפצי המשתמש: צפה

1984
סיקור ספר

User Posted Image

תעודת זהות
👁שם הספר: אלף תשע-מאות שמונים וארבע \ Nineteen Eighty Four
👁שם הסופר: ג'ורג' אורוול \ George Orwell
👁גוף ההוצאה: בעברית - פלס חברה לפרסומים, באנגלית - Secker & Warburg
👁ז'אנר: אנטי-אוטופיה (דיסאוטופיה), ספרות פוליטית
👁שנת ההוצאה: 1949
👁ארץ מקור: בריטניה
👁שפת מקור: אנגלית
👁הגבלת גיל (לדעתי): 14+

תקצירים
תקציר מויקיפדיה
הספר, שנכתב בשנת 1948 ופורסם ב-8 ביוני 1949, הוא מעין חזיון של הכותב על שנת 1984. בשנה זו העולם מחולק לשלוש מדינות־על הנלחמות זו בזו ללא הרף: האחת היא אוקיאניה המשתרעת על פני ארצות הברית, אמריקה הלטינית, האיים הבריטיים, אוסטרליה והחלק הדרומי של אפריקה, השנייה היא איראסיה הכוללת את ברית המועצות ואירופה היבשתית, והשלישית היא איסטאסיה הכוללת את יפן, סין, קוריאה וחלק ממדינות המזרח הרחוק.
גיבור הספר, וינסטון סמית, חי ב"אוקיאניה", מדינה טוטליטרית שבה האזרחים נמצאים תחת עינו הפקוחה של "האח הגדול", שליט המפלגה. ההיסטוריה משוכתבת לפי צורכי ההנהגה, והשפה המדוברת הופכת בתהליך הדרגתי לשפה הנקראת "שיחדש" (Newspeak), המעוצבת כך שתוגבל יכולת החשיבה של האזרחים.

תקציר שלי
וינסטון סמית' חי בעולם דיסאוטופי, במדינת אוקניה, תחת השלטון הטוטאליטרי של "המפלגה" ומנהיגה - האח הגדול. באוקניה אין דבר כזה כמו דמוקרטיה או חופש הביטוי. כל מי שלא מסכים עם המפלגה, או שחושדים בו שהוא לא מסכים עם המפלגה - נעלם כלא היה. בנוסף, שלושת המעצמות: אוקיאניה, איסטאסיה ואיראסיה נמצאות תמיד במלחמה.
וינסטון עצמו עובד ב"מיניסטריון האמת", שבאופן אירוני אחראי על כל השקרים שמופצים לאזרחים. תפקידו של ווינסטון הוא לשנות את ההיסטוריה. אבל לא כמו שהייתם חושבים - ווינסטון פשוט מזייף את העבר, כך שיתאים לאג'נדה של המפלגה ויגביר את ההערצה לאח הגדול.
אבל ווינסטון יודע את האמת. הוא יודע שהאח הגדול לא המציא את המטוס, הוא יודע שהאנשים שנעלמו אכן היו קיימים, והוא יודע שלפעמים המפלגה נמצאת במלחמה עם איראסיה ולפעמים עם איסטאסיה, אבל לא עם שתיהן. הוא מסכים עם האויב המושבע של המפלגה - עמנואל גולדשטיין, אותו כל אזרחי אוקיאניה שונאים בלהט. צריך לשנות את המציאות, לשמור על חופש הדיבור והמחשבה, ולסיים את שלטונו הדיקטטורי של האח הגדול.

(מכאן יהיו בערך ספויילרים, לדעתי המידע לא יהרוס את הקריאה אבל לשיקולכם. ממליצה למי שרוצה לקרוא את הספר בלי לדעת יותר מידי לדלג לחוות הדעת. החלק שמסומן בצהוב הוא לגמרי ספויילר).
וינסטון פוגש את ג'וליה, מישהי מהעבודה שלו שהוא לא דיבר איתה, אבל הוא שונא אותה. הוא בטוח שהיא מעריצה של האח הגדול ומסכימה עם כל השקרים שהם מפיצים לאזרחים. אחר-כך הוא גם בטוח שהיא עוקבת אחריו. עד שיום אחד היא נותנת לו פתק סודי כשהיא עוברת מולו במסדרון: "אני אוהבת אותך".
הם מתחילים להתראות והוא מגלה שהיא שונאת את המפלגה בלהט. הם מתחילים להתראות, ואז דברים משתבשים...

חוות דעת
טוב, קצת פחדתי להתחיל לקרוא את הספר. ידעתי שהוא מאוד פוליטי, נושא שפחות מעניין אותי, ושהוא נכתב ב1948 - אז חשבתי שכנראה לא אתחבר לשפה. אבל מה יש לי להפסיד? החלטתי לנסות בכל מקרה. למען האמת, לא בדיוק קורה משהו בערך ב100 עמודים הראשונים. כמעט כל העמודים האלו מכניסים אותנו לעולם של ווינסטון, העולם שג'ורג' אורוול דמיין שצפוי לנו בשנת 1984. למרות זאת, אני לא יכולה להגיד שלא נהניתי מכל רגע. הכתיבה, פשוט, וואו. אני אפילו לא יודעת להסביר למה היא כל כך ריתקה אותי, אבל לא יכלתי להניח את הספר. אישית אני אוהבת תיאורים ארוכים בכללי, כי לדעתי הם מכניסים את הקורא לאווירה, אבל הוא פשוט מתאר הכל בצורה מעניינת שלא אכפת לך שלא באמת קורה משהו. בנוסף, הספר מתעסק במחשבות פילוסופיות שלא יכלתי שלא לשבת ולחשוב עליהן ברצינות אחרי שקראתי את הספר. יש שם המון חומר למחשבה, שמוצג ממש טוב.
כמו שאמרתי, החלק הפוליטי של הספר פחות עניין אותי, וכמובן שזה חלק גדול מהפואנטה של הספר, אבל בכל זאת נהנתי מאוד (למרות שהיו חלקים מסויימים בספר שפשוט רציתי לדלג עליהם כי הם פשוט דיברו רק על פוליטיקה וזה היה החלק שממש לא התחברתי אליו בספר. חוץ מהקטע הספציפי הזה הרעיונות הפוליטיים פה ושם לא הפריעו לי). בערך ה100 עמודים האחרונים - פשוט, וואו.
לא אפרט על הסוף כי ספויילרים אבל אני חושבת שזה הסוף הכי טוב שהיה לספר שקראתי כי הוא כל כך... חזק(?), וזה היה פשוט מדהים ואני אפסיק לחפור כי אני לא רוצה להרוס אז תקראו ותבינו על מה אני מדברת :)

לסיכום, אחד הספרים הטובים שיצא לי לקרוא בזמן האחרון. מי שמתעניין בכל הרעיונות הפילוסופים, מי שאוהב אנטי אוטופיה, או סתם מישהו כמוני שרוצה לתת לספר הזדמנות כי זה נשמע מעניין, לגמרי חייב לקרוא אותו או לפחות לתת לו צ'אנס. אישית הייתי מדרגת אותו לגילאי 14+ אבל כמובן שנתון לשיקולכם.

ציטוטים
-חלק מהציטוטים תורגמו על-ידי מאנגלית אז עמכם הסליחה-
👁"big brother is watching you" - "האח הגדול צופה בך"
👁"War is peace, freedom is slavery, ignorance is strength" - "מלחמה היא שלום, חירות היא עבדות, בערות היא כוח"
👁"Perhaps one did not want to be loved so much as to be understood" - אולי אדם לא רוצה להיות אהוב כמו שהוא רוצה להיות מובן
👁"If you want to keep a secret, you must also hide it from yourself" - אם אתה רוצה לשמור על משהו בסוד, אתה צריך להסתיר את זה מעצמך.
👁"Freedom is the freedom to say that two plus two make four. If that is granted, all else follows" - חירות היא החירות להגיד ש2+2 שווה ל4. אם זה מובן מאליו, כך גם כל השאר.

--------------------

User Posted ImageUser Posted Image

---------
הארי פוטר - Hportal.co.il
פורסם ב: Aug 2 2018, 19:08 PM
צטט הודעה

קוסם מצטיין

פרטי משתמש
קבוצה: רייבנקלו
חרמשים: 20844
מגדר:male
משתמש מספר: 68239

כתבת בטעות: 👁שם הספר: אלף תשע-מאות תשעים וארבע \ Nineteen Eighty Four
תשנה את זה ל: אלף תשע-מאות שמונים וארבע \ Nineteen Eighty Four

--------------------

אפי
פרשתי

---------
פורסם ב: Aug 2 2018, 20:54 PM
צטט הודעה

stuck in her daydream

פרטי משתמש
קבוצה: גריפינדור
חרמשים: 6378
משתמש מספר: 48507

QUOTE (אפרים פוטר @ Aug 2 2018, 08:40 PM)
כתבת בטעות: 👁שם הספר: אלף תשע-מאות תשעים וארבע \ Nineteen Eighty Four
תשנה את זה ל: אלף תשע-מאות שמונים וארבע \ Nineteen Eighty Four

צודק, תוקן.

--------------------

---------
פורסם ב: Aug 5 2018, 12:40 PM
צטט הודעה

קוסם מתחיל

פרטי משתמש
קבוצה: סלית'רין
חרמשים: 1365
משתמש מספר: 68400

אחד הספרים הטובים ביותר שנכתבו. הוא תמיד יהיה אקטואלי.

--------------------
User Posted Image

---------
פורסם ב: Aug 7 2018, 13:55 PM
צטט הודעה

We accept the love we think we deserve

פרטי משתמש
קבוצה: רייבנקלו
חרמשים: 103528
משתמש מספר: 62024

סיקור ממש מפורט ומעניין. בעיקר רפרפתי כי הספר נח לי על המדף כבר חודשים ומחכה שאקרא אותו - ואני כמובן לא רוצה לדעת כלום לפני שאני מתחילה לקרוא. כל הכבוד, עשית לי חשק להרים אותו. נכנס ללינקייה מן הסתם happy.gif

--------------------

אלכס • רוק ומטאל • הנהלת הפורומים בדימוס • באפי • קפה וחתולים
"I'm in shock! Look, I've got a blanket!"

User Posted Image

כבר לא פעילה.

---------
0 משתמשים צופים באשכול זה (0 אורחים ו 0 משתמשים אנונימיים)
0 משתמשים:

אפשרויות נושא
הגב לנושא זה פרסם נושא חדש פרסם סקר

מממנים

ניקוד הבתים · תיעוד עריכת הנקודות · חדר הגביעים
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית'רין
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית
8199 19092 19396 19819

פורטל הארי פוטר הישראלי קיצורי דרך
מיוחדים: הארי פוטר | אודותינו | צור קשר | הפורומים | HPlanet - הסיור הווירטואלי | פאנפיקים | האנציקלופדיה
האנציקלופדיה: אלבוס דמבלדור | לונה לאבגוד | היער האסור | משרד הקסמים | חדר הנחיצות | גילדרוי לוקהרט | קווידיץ' | דראקו מאלפוי | אוכלי המוות | מצנפת המיון | סוורוס סנייפ | סדריק דיגורי | הוגסמיד | סמטת דיאגון | פוטרמור | הקרב על הוגוורטס

עוצב על-ידי Design by JBStyle
© כל הזכויות שמורות ל-All rights reserved to HPortal
2024 - 2007