האתר והפורומים  ·   מדיה  ·   הספרים  ·   הדמויות  ·   הסרטים  ·   השחקנים  ·   שונות

ברוך הבא, אורח ( התחבר | הירשם )

0 חרמשים
פורומיםפאנפיקיםHPlanetהאנציקלופדיהמערכת הדו-קרבהוגסמיד
מממנים

הבחירות לראשות הבתים לשנת הגובלין 24 נפתחו! פרטים נוספים בפורומי הבתים

דרושים פרופסורים, בטאים ומעצבים לשנה״ל הגובלין 2024!

הגב לנושא זה פרסם נושא חדש פרסם סקר

מדריך || השמדתיקש׳׳א (בניית עולם)
פורסם ב: Jan 12 2017, 18:54 PM
צטט הודעה

רק קצת דם לקינוח הדבש

פרטי משתמש
קבוצה: מסדר מרלין
חרמשים: 102207
מגדר:
משתמש מספר: 37223
חפצי המשתמש: צפה

מדריך
השמדתיקש''א

היי לכם! מה שלומכם? אתם בטח תוהים מה אלה ראשי התיבות המוזרים האלה ואין תבטאו אותם בתוך הראש שלכם, אז תנו לי להקל עליכם בחלק של ההגייה - השמדתיקש''א מבטאים כך: Hashmadatiksha. כן, מבלבל, אבל אל תדאגו, אם המדריך הזה יעזור לכם אתם תזכרו את זה מהר מאוד. לראשי התיבות האלה אני הגעתי דרך העשרת כתיבה יוצרת שהייתי בה שנה שעברה, אבל שנה שעברה היה רק השמדתי''ק. אחרי זה התחלתי להשתמש בשיטה הזאת כדי לפתח את העולמות שלי (כי מה לעשות, המוח שלי מלא בעולמות בלי עלילה לסיפור ממשי), ובסוף הגעתי לראשי התיבות הסופיים - השמדתיקש''א. ראשי התיבות האלה מציינים את כל מה שאתם צריכים כדי לבנות עולם (בעיקר עולם פנטזיה, תו בי הונסט, אבל זה גם עוזר לבניית כוכב במדע בדיוני אם ממש תרצו).
מה אומרת כל אחת מהאותיות? עבדכם הנאמן יסביר.

ה היא היסטוריה והיווצרות

כל אחד מכותבי הפנטזיה (או לפחות, רובם) יודע שאחד מהדברים החשובים ביותר בבניית עולם היא, למעשה, ההיסטוריה שלו ודרך ההיווצרות שלו. לעצלנים מבינכם - ההיווצרות לא חובה, אבל חשוב שתדעו הרבה על העולם שלכם. אני הופתעתי לגלות עם השיטה הזאת שיש לי המון עולמות שאין לי מושג מה ההיסטוריה שלהם בכלל, ואחרי שחשבתי על זה הופתעתי לגלות שאני צריך לשנות כל מיני אמירות של דמויות בסיפור כי הן לא מתאימות להיסטוריה שיצרתי.

ש היא שם

בואו נהיה כנים, לחלק גדול מאיתנו יש שמות לעולמות שלהם. מאיפה נובע השם? למה דווקא השם הזה? אם אני אקח את העולם שאני מנסה לפתח מחדש כרגע כדוגמא, השם שלו הוא "12 הממלכות". בחלק של השם אני לא סתם אכתוב "כי יש 12 ממלכות שם" (שזה, אגב, לא נכון, יש שם 13), אני אפרט על כל ממלכה כדי שאני אדע על מה אני מדבר בכלל כשאני ניגש לכתוב. עצלנים - בחלק הזה כן חשוב לפרט, אבל לא חובה שתכתבו דף שלם. אני כתבתי יותר, כי יש לי 13 ממלכות לבנות שם, אבל את העיקרון קלטתם.

מ היא מפה

תתפלאו כמה מפה של העולם שלכם זה דבר חשוב. גם אם אתם לא יודעים לצייר וכשאתם מנסים לצייר כלב אנשים חושבים שציירתם עכביש (או שרק לי זה קורה?) - זה לא משנה. ציירו לכם את העולם שלכם. עם העולמות שלי אני עושה כמה מפות - אחת של מאפיינים גיאוגרפיים (כי, טוב, זה חשוב), אחת של חלוקה של הממלכות (כי גם זה מאוד חשוב) ואחת עם דרכי מעבר ו"שבילים ידועים" בעולם (כי בלי זה הדמויות שלי יהיו תקועות באותו מקום). אתם יכולים להתאים את המפות לעולם שלכם, מן הסתם - אם אתם בונים כוכב לכת אתם גם יכולים ממש להשקיע ולהכין דגם שלו מ, לא יודע, בלון.

ד היא דת ותרבות

במה מאמינים תושבי העולם שלכם, אם בכלל? אם לא, ציינו מה נחשב טוב בעיניהם ומה נחשב רע - ואם יש חילוקי דעות, ציינו גם למה (כמובן, אם זה כבר לא מופיע ב"היסטוריה"). מה האמונות שלהם? איך הם חיים את החיים שלהם? הם מאמינים בעבודת צוות, או בחיים כזאב בודד? תחשבו ותכתבו את כל אלה, כי הם יכולים להשפיע באופן מאוד רציני על הבנייה של הדמויות שלכם אחרי שתסיימו עם העולם.

ת היא תושבים

בהקשר לדת ותרבות - מי הם התושבים? כמובן, אין מה לציין שמות, אבל ציינו את אורח החיים שלהם, מה נחשב בעיניהם יוצא דופן וכו'. אם יש שלטון כלשהו בעולם שלכם (ואם יש, הוא אמור להופיע או בה' או בא' של השמדתיקש''א), ציינו את היחסים השונים לשלטון. אתם יכולים להתייחס לכל פרט שקשור לתושבים בחלק הזה של הבנייה.

י היא יחסים

אלה יכולים להיות יחסים בין התושבים, יחסי כוח משיכה אם מדובר על כוכב, יחסי מראה חיצוני במקומות שונים בעולם וכו' וכו'. יחסים מכל סוג, אפילו יחסים בין מספרים של תושבים - על כל חמש פיות יש שלוש עשרה בנות ים (5:13), סתם לדוגמא.

ק היא קסם

לרוב כשבונים עולמות אלה עולמות פנטזיה קסומים, וכמעט תמיד יש בהם קסם. אם אתם בונים עולם מדע בדיוני, אתם יכולים לכתוב על היחס של התושבים לקסם והאם הם מאמינים בכך או לא. אם זה עולם פנטזיה, תסבירו הכל על הקסם - מאיפה הוא נובע, אם אפשר לשלוט בו, מה הוא מסוגל או לא מסוגל לעשות, האם יש דרך להתנגד לו, כיצד ניתן לנצל אותו או לטובה או לרעה וכו'. זה החלק שלכם להתפרע, והחלק הכי כיפי אם אתם כותבים פנטזיה סטייל טולקין.

ש היא שפה

החלק הזה לא חובה, אבל אני ממליץ לכם בחום לבנות שפה. גם אם היא יחסית מזערית ויש בה רק כמה ביטויים, תשתדלו. אם אתם לא רוצים לבנות שפה, תוכלו פשוט לתת ביטויים בשפת המקום שהתושבים משתמשים בהם או להסביר מה השם של השפה אבל לא באמת לפתח אותה.

א היא אחר

פה תוכלו להכניס ליטרלי את כל מה שאתם רוצים עוד להכניס ושאין לו מקום במקומות האחרים. תתפלאו לראות שככל שאתם מתקדמים עם ההשמדתיקש׳׳א אתם תפנו את עצמכם לחלק של הא׳, כי אתם רוצים לכתוב פה על הרבה דברים.

בסופו של דבר, למה שווה לי להשתמש בהשמדתיקש׳׳א?

כי השמדתיקש׳׳א ייתן לכם את כל המידע שאתם צריכים על העולם שלכם לפני שאתם אשכרה מתחילים לכתוב. מניסיון, זה פשוט כל כך שווה את זה - ככה לא תסתרו את עצמכם בכתיבה, לא תצטרכו להמשיך ולחשוב על חלק מאוד חשוב של העולם (נגיד, דת) במהלך הסיפור עצמו.

אבל רוב המידע הזה בכלל לא יופיע בסיפור. למה זה חשוב לי?

שוב, כדי שלא תסתרו את עצמכם. נראה לכם שכולם יודעים הכל על העולם של טולקין? אני מניח שלא, ובכל זאת הוא היה חייב לבנות לעצמו את העולם כדי לכתוב בו כל כך הרבה סיפורים. הבנתם למה אני מתכוון? חשוב לכם לדעת את זה. וחוץ מזה, מה יקרה אם ביום מן הימים הסיפור שלכם יהפוך לרב מכר היסטרי, יראיינו אתכם לגבי הסיבה שלעולם שלכם קוראים ככה ולא תדעו לתת תשובה? השמדתיקש׳׳א לא מכסה את הכל, כמובן, כי לבנות עולם זה... טוב, כמו לבנות עולם ומלואו, אבל זה ייתן לכם מספיק מידע בשביל שתוכלו להגיד ״וואלה, העולם הזה שלי״.

מקווה שעזרתי! אם יש לכם שאלות אתם מוזמנים לשאול פה או פשוט לשלוח לי ה׳׳פ, אין לי יותר מדי חיים ואני פה רוב הזמן D:

--------------------

תֹּם, 20, את׌/ה׊א, לא ממש פה, הנה המדף שלי
g
User Posted Image

User Posted Image User Posted Image

---------
הארי פוטר - Hportal.co.il
פורסם ב: Jan 14 2017, 10:46 AM
צטט הודעה

קוסם מצטיין

פרטי משתמש
קבוצה: הפלפאף
חרמשים: 7366
מגדר:female
משתמש מספר: 55920

זה מדריך ממש מעולה! רולינג גם יצרה עולם - עולם הקוסמות, והיא גם השתמשה בהשמדתיקש"א והיא בהחלט לא סתרה את עצמה בכתיבה שלה ולא קרה שלא הבנו מאיפה היא מביאה את ההוא ומאיפה היא מביאה את הזה.
אני למדתי המון מהמדריך הזה ואני אשמור לי אותו בתיבה שלי וכך אוכל להשתמש בו בכתיבה ובאמת עזרת לי ולעוד הרבה משתמשים וכותבים שיקראו את המדריך המעולה הזה! ח"ח ענק!

--------------------

ALISE - GG - הרבה בדימוס - בפרישה
User Posted ImageUser Posted Image

---------
פורסם ב: May 31 2022, 14:18 PM
צטט הודעה

קוסם מצטיין

פרטי משתמש
קבוצה: סלית'רין
חרמשים: 13655
מגדר:male
משתמש מספר: 82906

שמתי לב למשהו
בעולם הקוסמות שיצרה רולינג היא לא יצרה דת (הדבר הכי בסיייסי בפנטזיה לדעתי)

--------------------
יגאל 13 טולקין TGAMM ❄נווד אוויר
User Posted Image

"...ואז מת; אבל אין קבר לו ואין מצבה, כי כה בערה בו רוחו עד שבצאתה היה גופו לעפר, והתנדף לעשן. ולא נראה עוד בארדה עוד איש בצלמו, ורוחו לא יצאה את אולמות מאנדוס."
-הסילמריליון, קוונטה סילמריליון, על שיבת הנולדור
אֵין אָנוּ מְמִירִים אוֹתוֹ בְּאֵל אַחֵר. וּכְבָר נִשְׁבַּע לָנוּ בְּאֻמָּה אַחֶרֶת אֵין מֵמִיר אוֹתָנוּ. כְּבָר נִשְׁבַּעְנוּ,הֵשִׁיב הַצָּעִיר.כְּבָר נִשְׁבַּעְנוּ.."
-על כבודנו לא חסת על כבודך לא תחוס, הרב אברהם סתיו.
ואפילו שם הארץ ההיא נכחד, ובני-האדם לא יספו לדבר על אלנה, אף לא על אנדור, המנחה אשר נלקחה מה, וגם לא על נומנורה שבגבולות העולם. והגולים שעל חופי הים, אם השיאם ליבם לפנות מערבה, דיברו על מאר-נו-פאלמאר אשר הכריעוה הגלים, על אקאלאבת אשר נפלה, היא אטאלאנטה בשפת אלדרין."
-הסילמריליון, אקלבת
"אשריך ר' יהודה שהיית דומה למלאך ויצתה נשמתך ב"אלקים", וציווה וחתכוהו אברים אברים והשלכוהו לכלבים ולא הוספד ולא הוקבר."
" ותלמידיו היו עומדין עליו ואומרים רבינו מה אתה רואה, אמר להם אני רואה גוילין נשרפין ואותיות פורחות והתחיל לבכות."
-מדרש אלה אזכרה

לָמָה יְהוָה תַּעֲמֹד בְּרָחוֹק תַּעְלִים לְעִתּוֹת בַּצָּרָה?

נָפְלָה עֲטֶרֶת רֹאשֵׁנוּ אוֹי נָא לָנוּ כִּי חָטָאנוּ
[/color]

---------
פורסם ב: Aug 8 2022, 12:49 PM
צטט הודעה

קוסם מתחיל

פרטי משתמש
קבוצה: הפלפאף
חרמשים: 563
מגדר:female
משתמש מספר: 83353

יפה מאוד

--------------------
נטע.מ.משפחת בלק.הפלפאף.היא\את

---------
0 משתמשים צופים באשכול זה (0 אורחים ו 0 משתמשים אנונימיים)
0 משתמשים:

אפשרויות נושא
הגב לנושא זה פרסם נושא חדש פרסם סקר

מממנים

ניקוד הבתים · תיעוד עריכת הנקודות · חדר הגביעים
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית'רין
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית
8164 18908 18995 19399

פורטל הארי פוטר הישראלי קיצורי דרך
מיוחדים: הארי פוטר | אודותינו | צור קשר | הפורומים | HPlanet - הסיור הווירטואלי | פאנפיקים | האנציקלופדיה
האנציקלופדיה: אלבוס דמבלדור | לונה לאבגוד | היער האסור | משרד הקסמים | חדר הנחיצות | גילדרוי לוקהרט | קווידיץ' | דראקו מאלפוי | אוכלי המוות | מצנפת המיון | סוורוס סנייפ | סדריק דיגורי | הוגסמיד | סמטת דיאגון | פוטרמור | הקרב על הוגוורטס

עוצב על-ידי Design by JBStyle
© כל הזכויות שמורות ל-All rights reserved to HPortal
2024 - 2007