האתר והפורומים  ·   מדיה  ·   הספרים  ·   הדמויות  ·   הסרטים  ·   השחקנים  ·   שונות

ברוך הבא, אורח ( התחבר | הירשם )

0 חרמשים
פורומיםפאנפיקיםHPlanetהאנציקלופדיהמערכת הדו-קרבהוגסמיד
מממנים

הבחירות לראשות הבתים לשנת הגובלין 24 נפתחו! פרטים נוספים בפורומי הבתים

דרושים פרופסורים, בטאים ומעצבים לשנה״ל הגובלין 2024!

קפיצה לעמוד (3) 1 [2] 3  קפיצה לעמוד V    ( עבור להודעה החדשה ביותר שלא קראת )
הגב לנושא זה פרסם נושא חדש פרסם סקר

לימוד תנ"ך בבית הספר // דיון
פורסם ב: Sep 3 2017, 17:39 PM
צטט הודעה

We accept the love we think we deserve

פרטי משתמש
קבוצה: רייבנקלו
חרמשים: 103528
מגדר:female
משתמש מספר: 62024
חפצי המשתמש: צפה

אוקיי תשכחו ממה שאמרתי בתגובה הקודמת.
לגבי מה שכתבת - תם, ברור, לא התכוונתי לזה ככה (הייתי בשיעור ספורט כשכתבתי את זה, אמ). התכוונתי בקטע כללי: אני כן מאמינה שצריך ללמוד תנ"ך, אבל לדעתי צריכה להיות אפשרות בחירה בעל-יסודי, שכן זו לא בהכרח ההיסטוריה שלי כאדם, לפחות לא זו שאני מאמינה בה.
התורה (או התנ"ך) מאוד חשובים להתפתחות במדינה יהודית, אבל יש שלב מסוים שמגיעים אליו עם הבסיס וזה מספיק. אנחנו אמנם במדינה יהודית אך לא דתית, לכן לא צריך ללמוד את הכל באופן יחסית (חילוני) מקיף. אני יודעת שמה שלומדים בשיעורים זה התמצות של התמצות, אבל בכל אופן לשבת שעתיים בשבוע על נושא שאני לא מאמינה בו (ואני לא מדברת על מתמטיקה, שזה כבר מוכח) זה לא משהו לגיטימי לטעמי. לכל אחד צריכה להיות אפשרות בחירה בנושא וזה בסדר להאמין יותר או פחות, אבל להציג את זה כמשהו של בחירה.
אם הייתה בחירה אני בטוחה שהרבה היו ממשיכים, אבל חלק לא - ושוב, זה הכי לגיטימי שיש. אני דווקא כן הייתי שוקלת להמשיך :)

--------------------

אלכס • רוק ומטאל • הנהלת הפורומים בדימוס • באפי • קפה וחתולים
"I'm in shock! Look, I've got a blanket!"

User Posted Image

כבר לא פעילה.

---------
הארי פוטר - Hportal.co.il
פורסם ב: Sep 13 2017, 22:37 PM
צטט הודעה

לפעמים האור בקצה המנהרה זה רק המכונית שבאה ממולך

פרטי משתמש
קבוצה: סלית'רין
חרמשים: 2403
מגדר:male
משתמש מספר: 58388

QUOTE (Nico di Angelo @ Sep 3 2017, 04:57 PM)
QUOTE (נודניק @ Sep 3 2017, 01:15 AM)
QUOTE (Video Games @ Aug 31 2017, 07:01 PM)
אני חולקת עלייך, הודיה, לפי דעתי אנשים שמאמינים בזאת יכולים ללמוד את זה - אבל אם מכריחים אותם כי זו ההיסטוריה של העם, בסופו של יום נוצרת כפייה דתית. מפה לשם זה יכול להפוך לחובה לשים כיפות או להגיע לבית הכנסת. כפייה, במשמעותה הראשונית של המילה.
אי אפשר להכריח אנשים להאמין במשהו, לא כולם מאמינים בזה וזה בסדר, ומה לגבי בתי ספר וילדים מעדות ומוצאים שונים? גם הם צריכים ללמוד את זה? כי זו לא ההיסטוריה של העם שלהם בהכרח. התורה לא מתווה את החיים של מי שלא מאמין ולכן לדעתי היא לא בגדר חובה.
אקח דוגמה של תום טרגר בנושא שונה: אם לא מרשים נישואין גאים, יש אנשים שאומרים - "מה הם עושים ביג דיל? אני לא רוצה להתחתן". זו הדעה שלך, כי הם כן רוצים. ובנושא שלנו - הם דווקא לא רוצים. לא כולם רוצים ללמוד משהו שלא קשור אליהם באף צורה לפי האמונה או חוסר האמונה שלהם. אז מה אם את רוצה, לכל אחד יש דעות שונות וכו'. בכל אופן, אני לא חושבת שצריך שזה יקרה. אני חושבת שצריך להגיע להחלטה באופן דמוקרטי ונאור ולא בגלל רגשות ואמונות של אנשים ספציפיים.

אוקיי אוקיי, יש פה קצת הגזמה.
אני אקדים ואומר שלמדתי בחינוך חרדי, אבל יש כאן כמה דברים שאני מוכרח להעיר עליהם.
דבר ראשון - אלכס, לא הגזמנו? אני עוד שנייה אתייחס להאם ללמוד תנ"ך או לא, אבל את אשכרה חושבת שיום אחד יכריחו כאן 80% מהיהודים לשים כיפה בגלל שלומדים תנ"ך בבית הספר? זאת ממש אבל ממש הגזמה. וזה גם לא הוגן לומר ככה, זה ממש נשמע כמו הפרוטוקולים של זקני ציון, הגרסה החרדית - "קודם הם יכריחו אותנו ללמוד תנ"ך, אחר כך לשים כיפה, ואז לשמור מצוות, ואז יהרגו את כל הכופרים" אני מגזים, אבל זאת ממש הגזמה.

עכשיו, אני חושב שאתם עושים קצת עוול לתנ"ך. זאת ההיסטוריה של העם שלנו, מאיפה יצאנו, מה עבר עלינו, אתם חושבים שמגע לזה מקום פחות מאשר ללמוד איך נפוליאון נפל ברוסיה? תעשו לי טובה.

ועכשיו אגיע לנושא העיקרי. אף אחד לא חייב אתכם להאמין בזה. בסדר, אלכס, את לא אמורה להאמין וזו זכותך המלאה, אבל מי ניסה בכלל? את חושבת שיש כאן מזימה של החלונות הגבוהים להחזיר בתשובה את כל עם ישראל? אני מניח שזה אינדבדואלי לכל מורה, איך הוא מציג את הדברים לכיתה שלו, אבל טיפ-טיפה קשה לי להאמין שמורים חילוניים שמלמדים תנ"ך ינסו לשכנע את הילדים להאמין בזה. אתם מקבלים קצת יהדות, בדר, למה זה פחות חשוב מגיאומטריה? אפחד לא ניסה להכריח אתכם ללמוד, ותם, אם אתה כותב שלא כל דבר שאתה לומד אתה מוכרח להאמין בו ובכל זאת אתה מבין שחשוב ללמוד את זה, אז למה שתנ"ך לא ייכלל בעסק?

אני לא יודע מה קרה עם המורה שלך, אם היא התבטאה ככה אולי באמת צריך לצאת נגד זה, אבל מכאן ועד להקיש לכל שאר המקרים וממילא לא ללמוד תנ"ך, הדרך עוד ארוכה מאוד.

טוב נענה אחד אחד (התגעגעתי לתגובות שלך בפורום דווקא)

אני אענה על הדבר הראשון שאמרת עם דוגמא, כן? כשאמא שלי הייתה ילדה, לא היה דבר כזה שיעורי מורשת / תרבות ישראל / איך שזה לא יהיה שקוראים לזה. כשחברה שלי, שעכשיו בסך הכל בכיתה י׳׳א, שנתיים מעליי, למדה את זה בכיתה ה׳, זאת הייתה שעה שבועית. כשאני למדתי את זה בכיתות ה׳-ח׳, אלה היו שעתיים שבועיות. בכיתה ט׳ לא אמורים ללמוד את השיעור הזה, ובכל זאת יש לנו שעה שבועית של מורשת שאיכשהו הצליחו לדחוף לנו למערכת. אח שלי, שעכשיו בכיתה ח׳, לומד שלוש שעות שבועיות של מורשת. זה תהליך, אתה מבין - זה לא שפתאום יגידו ״יאללה, כולם, כיפות״, זה תהליך. עוד שעה יהדות פה, עוד שעה יהדות שם, בקצב הזה כשהאח הקטן שלי יגיע לכיתה ח׳ יהיו חמש שעות של מורשת בשבוע. אחרי זה יוסיפו תפילה כל בוקר - כי מה רע בקצת יהדות - אחרי זה ייקחו שעות משיעורי ליבה לטובת לימודי יהדות וככה, בסופו של דבר, יהפכו את החינוך החילוני לחינוך דתי לכל דבר. זה אולי יישמע לך אבסורד כי אתה לא חווה את זה, אבל ככה זה עובד. ככה כל התהליך של הדתה עובד. כל פעם מוסיפים עוד קצת עם הטיעון הנהדר ״מה רע בקצת יהדות״, ובסופו של דבר אנחנו נגיע למצב שהחינוך החילוני הוא כבר דתי.

אני כבר הסברתי והבהרתי שהצורה שבה אנחנו לומדים תנ׳׳ך ומורשת היא הדבר העיקרי שמפריע לי, עם כמה שמה שהסברתי למעלה מחרפן לי את המוח. הסברתי אפילו מה ההבדל - בשיעורי מורשת ותנ׳׳ך יוצאים מנקודת הנחה שאנחנו מסכימים עם מה שאנחנו לומדים ובשיעורי ספרות (שבהם לומדים טקסטים עם מסרים בדיוק כמו התנ׳׳ך) נותנים לנו את האפשרות אם להאמין או לא. וכבר הסברתי למה לדעתי לא צריך ללמוד כל כך הרבה שנים תנ׳׳ך ויהדות, כי א. תנ׳׳ך חוזר על עצמו וב. החלקים החשובים ביהדות נכנסים בשיעורי תנ׳׳ך והשאר צריך להיות אקסטרה כי זה לא נוגע לחיים של כולם.

עכשיו, לשאלתך, למה יהדות פחות חשוב מגיאומטריה. יהדות פחות חשוב מגיאומטריה כי בניגוד ללימודי יהדות, ללימודי גיאומטריה יש אפשרות לקדם אותנו בחיים לעבודות ומשרות שמסוגלות להחזיק אותנו עומדים על הרגליים, זה מפתח את יכולות החשיבה ומלמד חשיבה יצירתית ובאופן כללי העולם שלנו מתבסס על זה.

בקשר להתבטאות של המורה שלי - יש עמוד באינסטגרם (יש להם גם אתר, אני פשוט הגעתי אליהם דרך האינסטגרם) שנקרא הפורום החילוני. הם מעלים לשם כמויות מאוד גדולות של הדתה, והעמוד האינסטגרם שלהם יש המון עדויות של התבטאויות של מורים. הם מעלים רק את הקיצוניים ביותר, אבל אומרים לא פעם ולא פעמיים שנשלחות אליהם אלפי עדויות של מקרים של הדתה שברובם מתעסקים במורים. עכשיו, זאת לא המורה שלי ספציפית שמתנסחת בצורה לא בסדר, זה עניין שיטתי עם לימודי תנ׳׳ך ויהדות שפשוט רואים משהו מאוד לגיטימי בלהכריח את התלמידים להאמין במשהו שצריך להיות בחירה.
ראיתי מוטו מקסים - לא צריך ללמד מה לחשוב, אלא איך לחשוב. וזה תקף גם ללימודי תנ׳׳ך ויהדות - כי ככה מלמדים. לא מלמדים אותך איך לחשוב ולהסתכל על התנ׳׳ך בצורה אובייקטיבית, מלמדים אותך להתייחס לזה בתור אמת מוחלטת גם אם אתה נמצא בחינוך שאמור לכלול הכי פחות דת במדינת ישראל.

זה לא מוכח כהיסטוריה, אז למה אני צריכה לשמוע את זה?

תראי, אלכס, אני לא מסכים איתך לגמרי - עקב זה שאת חיה במדינה יהודית את כן צריכה לדעת את הבסיס של היהדות והדברים שהיהדות מתבססת עליהם (aka, לימודי תנ׳׳ך מכיתה א׳ עד ו׳ כמו שכבר אמרתי שלדעתי צריך להיות). אנחנו כן באותה דעה פה, אבל כן רציתי לציין את זה. את כן צריכה לדעת את הבסיס ולכן לבטל לימודי תנ׳׳ך ויהדות זה לא משהו שאני מסכים איתו, רק רציתי להגיד את זה.

(התגעגעתי לתגובות שלך בפורום דווקא)

עשית לי טוב על הלב:)
תודה:)

אני אענה גם דבר דבר (אני לא אצטט כי זה לא הדיבייט ואין מקום בעמוד אבל לא נורא חחח)
בקשר להגברת השיעורים - ובכן, אני באמת לא חווה את זה, אז אני לא רוצה לומר דעה בזה. מה שכן, דבר ראושן אתה מסכים עם לימוד התנ"ך, אם הבנתי אותך נכון. הוויכוח פה הוא על גודל השעות. אבל לפני כן יש משהו שאני חייב להבהיר - גם אם זה יעלה עוד בהמשך, בחיים לא תהיה תפילה ובטח שלא שום דבר מעבר לזה, כי כל דבר שיאלצו את התלמידים לעשות (קרי, להתפלל וכן הלאה), מעבר ללימוד תיאורטי - ייתקל בהתנגדות מטורפת, ובצדק. אגב, גם אני בתור חרדי ממש לא תומך בהכנסת תפילה לבתי ספר. אן אתה לא מאמין בזה אין שום סיבה (והיתר, אם כבר מדברים על זה) לכפות עליך תפילה.
ובכן, בנושא כזה יש מקום לחקיקה. צריך לקבוע מספר שעות מסויים שיעוגן בחוק, שיהיה מקובל על כולם, ובו ילמדו תנ"ך. פתרון כזה מקובל עליך?

טוב, יש כאן משהו שהבהרת - מפריע לך איך שלימדו אותך. ובכן, זה באמת דבר שדורש תיקון! צריך בהחלט ללמד מורים איך להתייחס לנושא כזה כשהם מדברים בפני תלמידים (ואגב המוטו הזה באמת מקסים), אבל אתה חייב להסכים שאם אי אפשר לבזבז כל שיעור בוויכוחים אינסופיים של "מי אמר שזה מה שהיה? - התנ"ך. -ומי אמר שהתנ"ך נכון? - אלוקים שכתב אותו - אבל אני לא מאין באלוקים?" - בשלב מסויים המורים ישתגעו. צריך שהמורים בתחילת השנה יאמרו לכיתה "אין שום בעייה שלא תאמינו, אבל בשיעורים האלו אנחנו לא נתמקד בויכוחים על אמונה וכדומה, ואני מאין שזה המסר שהמורה שלך ניסתה להעביר.

יודע מה, גיאומטרייה זו לא דוגמה טובה, בדיוק בגלל מה שאמרת. מה לגבי היסטוריה? היסטוריה ממוקת במקום יותר חשוב מהתנ"ך?

ואגב התנ"ך עצום, אין שום סיבה שחומר יחזור על עצמו. ולגבי יסודי ועל יסודי- למה לחלק ביניהן?

ודבר אחרון - לגבי הפורום החילוני. שמעת על יתד נאמן? העיתון של החרדים. בקיצור, יש שם מלחמה בלתי פוסקת עם הפורום הזה, כמובן. הלוואי ויכולתי להעביר לך את כל החומר הזה, כדי שתראה את שני הצדדים. הנקודה היא שצריך לקחת הכול בפרופורציה. כשאיש תקשורת אומר ש"צריך להתפלל שתוצאות הבחירות יהיו איקס" זה סבבה, אבל חקלאי בספר לא יכול להתפלל? עכשיו אני מבין את ההבדל אז אין צורך לפרט, אבל בגדול זה נראה לי קצת בלון - קשה לי מאוד להאמין שיש כאן איזושהי מזימה להדתת החילונות

שוב תודה על המשפט הראשון שלך:)

--------------------

ג'יימסעושה 18 ב 13.12מנהל פורום הספרים וראש בית סלית'רין בדימוספרשתי

---------
פורסם ב: Sep 14 2017, 20:40 PM
צטט הודעה

רק קצת דם לקינוח הדבש

פרטי משתמש
קבוצה: מסדר מרלין
חרמשים: 102207
מגדר:
משתמש מספר: 37223

רק מציין שהתגובה מפלצת הזאת מהטלפון ואשכרה העברתי עליה ביטוא כרגע

הקטע עם חקיקה הוא שמערכת החינוך נורא דינאמית ומשתנה בהתאם לשר החינוך הנוכחי ובהתאם למה שהוא חושב שצריך ללמד (או איך ללמד). אפשר לראות את זה עם הרפורמה שהייתה עם הבגרויות, ששינו אחרי כמה שנים. אפשר לראות את זה עם מקצועות שמתווספים ויורדים לסירוגין, עם עבודות חובה ולא חובה בשכבות מסויימות וכו'. לקבוע מספר שאסור לעבור יהיה מסובך כי תמיד יהיה אפשר לשנות את זה. אם אתה קובע מספר לתנ"ך, למה שלא תקבע מספר גם למתמטיקה? ומה אם יקרה מצב שבו התלמידים יצטרכו יותר שעות מתמטיקה? אז ייתנו להם עוד שעות, ואז תעלה השאלה למה את שעות המתמטיקה אפשר לשנות ואת שעות התנ"ך לא. מבין? הפתרון לא צריך להגיע מכיוון של איסור, הפתרון צריך להגיע מכיוון של הפרדה בין חינוך חילוני לחינוך דתי. על זה אנחנו צריכים לשים את האצבע ולהחליט אחת ולתמיד איזה תכנים רלוונטי להכניס לחינוך החילוני ואיזה תכנים רלוונטי להכניס לחינוך הדתי, כי מדובר בדברים שונים.
(אגב, לא יהיה מספר שעות מקובל על כולם, תמיד יהיה מישהו שלא יהיה מרוצה מהעניין. פשוט כרגע הרבה יותר מדי אנשים לא מרוצים מהעניין כדי שיהיה אפשר להתעלם מהעניין הזה).

המורה החדשה שלי לתנ"ך (כפרה עליה) הסבירה לנו את ההבדל בין שתי דרכים ללימוד או הבנה של התנ"ך - השיטה המסורתית, שזאת בעצם השיטה שדרכה למדנו עד עכשיו, שבה התנ"ך מוצג כאמת גמורה ואסור לפקפק בזה או לשאול שאלות. ולעומת זאת, יש את השיטה שבה היא רוצה ללמד אותנו, שזאת השיטה המחקרית, שמצליבה הוכחות היסטוריות עם המידע שניתן לנו, מרשה לעצמה לשאול שאלות ולפקפק בדברים שמוצגים לנו. נניח, היא נתנה לנו כדוגמא את הרעיון שספר משלי כביכול נכתב על ידי שלמה ושספר תהלים על ידי דוד. היא הסבירה לנו שזה לא הגיוני מבחינה היסטורית, כי בספרים האלה יש שימושים בביטויים שבכלל לא היו קיימים בתקופת החיים של דוד ושלמה - פלוס, אין סיכוי שדוד כתב את תהלים כי יש שם אזכור לבית המקדש, שדוד לא חי מספיק כדי לראות. ככה אני רוצה שילמדו בכל בתי הספר החילוניים, כי החינוך החילוני צריך ללמד אותנו לשאול שאלות ולא לקבל כל דבר שנאמר לנו כאמת גמורה, במיוחד על נושא שהאמונה בו היא כל כך אינדיבידואלית כמו דת. צריך לתת לנו את זכות הבחירה וצריך להפוך את השיעורים האלה ליותר מסתם שינון חומר שאתה לא מסכים איתו, כי התנ"ך הוא ספר מאוד מעניין וברגע שאתה לומד אותו נכון הוא יכול בקלות להפוך לאחד הדברים האהובים עליך.

היסטוריה יותר חשוב מתנ"ך כי היסטוריה אלה עובדות מוכחות ומוצקות שאנחנו צריכים לדעת בתור ידע בסיסי על העולם שלנו. כמו שאמרתי, חשוב שנדע גם את הבסיס של התנ"ך ואני לא מסכים עם לבטל את המקצוע הזה לגמרי, אבל שיעורי היסטוריה יכולים להיחשב יותר חשובים (להיחשב יותר חשובים, יופי תם) בגלל שהם מבוססים על דברים שאנחנו יודעים שקרו. המהפכה האמריקאית, המהפכה הצרפתית, מלחמות עולם - זה חומר שלומדים בשיעורי היסטוריה שמבוסס על עובדות מוצקות שיש לנו. זה משהו שאנחנו צריכים לדעת כידע עולם על העולם שאנחנו חיים בו (ידע עולם על העולם שאנחנו חיים בו, יופי תם), כי על בסיס זה אנחנו יכולים לפתח דעות, להבין תרבויות מודרניות (לך תנסה להבין את אמריקה בלי לדעת את ההיסטוריה שלהם, לך תנסה להבין את העולם המערבי בלי לדעת על יוון העתיקה ורומא העתיקה). אלה דברים שהעולם שאנחנו מכירים מתבסס עליהם, לכן חשוב שנדע את זה. שוב, חשוב לדעת גם בסיס של יהדות כי זה אחד הדברים שהמדינה שלנו מתבססת עליהם, אבל תסכים איתי שלדעת על העולם קצת יותר קריטי מלדעת על המדינה שלך בלבד.

אם בא לך לשלוח לי קישורים לכתבות של העיתון הזה אני אשמח כי אתה יודע שאני אוהב לשמוע את שני הצדדים, אז אני בסטנד ביי עם הדוגמא הזאת. אבל שתדע שהפורום החילוני באמת מייצגים את הדעות החילוניות בעניין, כי בסופו של דבר אי אפשר להכחיש שיש במערכת החינוך החילונית הרבה יותר תוכן דתי ממה שאמור להיות בה מלכתחילה.

אה ובבקשה 💕

הודעה זו נערכה ע"י Nico di Angelo ב Sep 14 2017, 20:44 PM

--------------------

תֹּם, 20, את׌/ה׊א, לא ממש פה, הנה המדף שלי
g
User Posted Image

User Posted Image User Posted Image

---------
פורסם ב: Sep 24 2017, 20:12 PM
צטט הודעה

נ נח נחמ נחמן מאומן

פרטי משתמש
חרמשים: 13093
משתמש מספר: 58723

אז מכיוון שענו לי הרבה אנשים ואני לא הייתי זמין מלא זמן אענה בגדול לכמה מהטענות הגדולות שכן הצלחתי לקלוט..
ראשית, אני חושב שלימוד תנ"ך עד כיתה ט' הוא כן מקיף בגדול את כל החומר הבסיסי שאדם צריך לדעת כדי להחשף לעולם היהודי ולדעת את עברו.. אם מורה בוחר בכיתה ז' לחזור וללמד את החומר של כיתה א'- זה באמת לא הכי חכם.. אבל אני הספקתי ללמוד הרבה מאוד עד כיתה ט'..
ועוד משהו שלדעתי מכריע: ילד בכיתה ז', לא יודע מה טוב בשבילו!
ילד בגיל הזה צריך שיראו לו את כל העולמות, ורק כשיגדל יבחר באיזה מהם יבחר.. שכן כל ילד יעדיף להפחית שיעור אחד או שניים בשבוע, וכך לעולם לא תהיה בידו הפתיחות לעולם ה"יהודי מאמין" ולא תהיה לו הבחירה.. מה גם שאם יבקשו ממנו להחליט בגיל זה את דרך חייו יבחר כמובן בדרך הקלה שלא כוללת מצוות וחובות.. על כן אני חושב, יש לטוות לו את מסלולו תוך פתיחת כל השערים עד לגיל מסויים..

שנית, אני רוצה לצטט פה את אלכס לשניה..: "אריאל, אני לא כל כך מסכימה איתך. זו לא בהכרח ההיסטוריה של העם שלנו. אני כן מסכימה בנוגע לכך שזה חשוב, כי זה חלק מהסיפור של עם ישראל - אך הדברים שם לא בהכרח קרו והכל נוגע לאמונה"
אז לא ממש הבנתי אם את מסכימה שמה שהיה בתנך קרה או לא, שכן אמרת פה שני משפטים סותרים: "זה לא בהכרח ההיסטוריה.." "זה חלק מהסיפור של עם ישראל"..
מה שכן, רוב העולם היום, מאמין שסיפורי התנ"ך אמיתיים. גם היהודים וגם הנוצרים ועוד הרבה אחרים מאמינים בתנך,אז אני לא רואה למה שאנו, העם הנבחר, עם סגולה,העם שאותו קידש הקב"ה- לא נלמד אותו לעומק..

ולגבי הטענה האחרונה שראיתי, שהיא האחת שהכי לא הבנתי:
"לימודי התנך הם כפייה דתית"
ואני אומר- מה??!!
איזה כפייה דתית??
מישו פה חויב אי פעם לשים ציצית רק כי למדו על זה בכיתה יומיים לפני??
מישו פה הועף מבית הספר כי הלך לים בשבת אחרי שלמדו "שמור את יום השבת לקדשו"??
לא!!
זה שמלמדים אותך משו לא מחייב אותך לכלום!
על אותו קנה אפשר לומר שהממסד כופה אותך להיות מתמטיקאי, שכן לימודי המתמטיקה הם חובה ואף מקצוע ליבה בבגרות!

לסיכום,
אני חושב שיש ללמד ילדים עד כיתה ט' (לערך, אולי אף יותר..) תנ"ך כמקצוע חובה.
זה מקצוע נצרך כאזרח במד"י ובנוסף זהו פתח לעולם שהילד לא מכיר ואולי ירצה לבחור בו בעתיד
ואני ממש לא חושב שיש פה משום כפייה דתית שכן ילד שירצה לא ילך בדרך התנך ואף אחד בביה"ס לא יומר לא מילה נגד זה.

עד כאן ממה שראיתי.
לא אהיה מחובר בזמן הקרוב ואולי גם הפחות קרוב..
מוזמנים לשאול שאלות ואנשים טובים אחרים יענו בשמי..
מקווה שהבהרתי את דברי נכונה ותרמתי לדיון
אריאל

--------------------
אריאל

~20 ~שמח~מבקר מדי פעם בעיקר בשביל דיונים '13+ '~

---------
פורסם ב: Sep 24 2017, 20:20 PM
צטט הודעה

We accept the love we think we deserve

פרטי משתמש
חרמשים: 103528
משתמש מספר: 62024

QUOTE (פה קבור הכלב @ Sep 24 2017, 09:44 PM)
שנית, אני רוצה לצטט פה את אלכס לשניה..: "אריאל, אני לא כל כך מסכימה איתך. זו לא בהכרח ההיסטוריה של העם שלנו. אני כן מסכימה בנוגע לכך שזה חשוב, כי זה חלק מהסיפור של עם ישראל - אך הדברים שם לא בהכרח קרו והכל נוגע לאמונה"
אז לא ממש הבנתי אם את מסכימה שמה שהיה בתנך קרה או לא, שכן אמרת פה שני משפטים סותרים: "זה לא בהכרח ההיסטוריה.." "זה חלק מהסיפור של עם ישראל"..
מה שכן, רוב העולם היום, מאמין שסיפורי התנ"ך אמיתיים. גם היהודים וגם הנוצרים ועוד הרבה אחרים מאמינים בתנך,אז אני לא רואה למה שאנו, העם הנבחר, עם סגולה,העם שאותו קידש הקב"ה- לא נלמד אותו לעומק..

זו לא בהכרח ההיסטוריה של העם אבל זה חלק מהסיפור שלו. אין כאן שום סתירה נראית לעין. זו לא היסטוריה מוכחת ואי אפשר לומר שזה מה שקרה, אבל זה מקיף את העם מכל הכיוונים: בסיפורים, באמונות. אמנם אני לא מאמינה בכך אבל אני יודעת שזה קשור לעם - אחרת לא היינו מתעסקים בזה כל כך. אבל גם סרקופג שעלול להיות מזויף קשור למצרים, כך שזה לא אומר דבר.
לשאלתך, לא, אני לא מסכימה עם כך ולא מאמינה שזה קרה. אבל זו דעתי בלבד ואין לה שום הוכחה ושום סיבה - שכן היא אמונה בסיסית ולא יותר. אתה לומד בבית ספר דתי/חרדי, אני מניחה, אתם לא חוזרים על אותו החומר ויש לכם התמקדות בכך - אני מדברת על בתי הספר החילוניים.

--------------------

אלכס • רוק ומטאל • הנהלת הפורומים בדימוס • באפי • קפה וחתולים
"I'm in shock! Look, I've got a blanket!"

User Posted Image

כבר לא פעילה.

---------
פורסם ב: Sep 25 2017, 10:31 AM
צטט הודעה

רק קצת דם לקינוח הדבש

פרטי משתמש
קבוצה: מסדר מרלין
חרמשים: 102207
מגדר:
משתמש מספר: 37223

נראה לי שאם היית אשכרה קורא את ההסברים שלי היית מבין למה לימודי התנ"ך והיהדות היום הם חלק בלתי נפרד מההדתה בבתי הספר - אבל בגלל שכנראה לא קראת ו/או קראת והחלטת לא להתייחס, אני אכתוב בשבילך שוב. לימודי תנ"ך, בבסיסם, לא כופים על אף אחד את הדת. להפך, הם באים להסביר ולתת לנו מידע על דברים שכל כך הרבה אנשים מאמינים בהם שזאת תהיה טעות לא לדעת עליהם. אבל במתכונת הנוכחית עם היהדות שנדחפת לכל מקצוע בבית הספר (שוב, אני אשמח להפנות אותך לאתר של הפורום החילוני, יש להם הרבה מאוד דוגמאות) לימודי תנ"ך הפכו ללא יותר מאשר כפייה דתית. איך? אני אסביר לך. נכון, לא כופים על אף אחד ללבוש טלית או לשים כיפה, אבל מדובר על הצורה שבה מלמדים אותנו. הייתי שמח להגיד שאלה ספציפית המורות שהיו לי, אבל זה דבר שיטתי שחוזר כמעט בכל הכיתות בארץ (עוד פעם אני מפנה אותך לפורום החילוני). דרך אגב, אי אפשר להגיד שהממסד כופה עליך להיות מתמטיקאי - מה שכן, הממסד כן מייחס למתמטיקה חשיבות הרבה יותר גדולה ממה שיש. הם כן דוחפים תלמידים לחמש יחידות כי מבחינתם אם לא עשית חמש יחידות מתמטיקה אתה לא תצליח בחיים (וגם לזה אני מתנגד בתוקף, דרך אגב), אבל כשמלמדים אותך מתמטיקה לא יוצאים מנקודת הנחה שאתה הכי רוצה בעולם להיות מתמטיקאי בעתיד. אם לך יצא להיפגש עם מורים שכן לימדו ככה, אני יכול להבטיח לך שזה לא באופן שיטתי. הבנת את הרעיון? לימודי יהדות בעצם באים להסביר לנו איך לעשות דברים כשיוצאים מנקודת הנחה שאנחנו הולכים לעשות את כל מה שאומרים לנו, יוצאים מנקודת הנחה שאנחנו מאמינים בכל אחד מסיפורי התנ"ך.
עכשיו, אמרת שצריך ללמוד תנ"ך עד כיתה ט', ואני אמרתי שתוכנית הלימוד לבתי ספר חילוניים בארץ לחטיבות רק חוזרת על החומר שלמדנו ביסודי. אתה אמרת ש, ואני מצטט, "אם מורה בוחר בכיתה ז' לחזור וללמד את החומר של כיתה א'- זה באמת לא הכי חכם", אבל כפי שהסברתי (ושוב, לא התייחסת) היית רואה שזאת תוכנית הלימוד. דרך אגב, אני סקרן - איזה דברים לדעת חשוב ללמוד חוץ מכל ספרי התנ"ך עד סוף מלכים ב'?
ילד בכיתה ז לא יודע מה טוב בשבילו, אבל ילד בכיתה ז בוגר מספיק כדי לדעת מה הוא רוצה באותו רגע. אם היית שם לב למה שכתבתי, היית רואה שכתבתי שלימודי תנ"ך צריכים להיות חובה עד כיתה ו ומשם אפשרות בחירה. אם יש תלמיד שהנושא מעניין אותו והוא כן מרגיש קשר כלשהו למה שהוא למד, הוא יותר ממוזמן להמשיך וללמוד את המקצוע. אבל היי, אני לא רואה שיש לימודי דמוקרטיה בבית הספר, ונראה לי שאם אנחנו מחליטים לחשוף תלמידים לדת מכיתה א' עד י'ב, מן הראוי שנחשוף אותם לעוד ערכים של המדינה שלנו באותה כמות. לימודי אזרחות מתחילים רק בכיתה ט, והשאלה היא למה הם לא מתחילים קודם. במקום שניקח לימודי תנ"ך ויהדות, אפשר להתמקד בלימודים על הבסיס הנוסף של המדינה שלנו במקום למלא לתלמידים בחינוך החילוני את המערכת והראש בדברים שלרובם המכריע אין קשר אליהם, וחלקם אפילו לא רוצים קשר אליהם.

--------------------

תֹּם, 20, את׌/ה׊א, לא ממש פה, הנה המדף שלי
g
User Posted Image

User Posted Image User Posted Image

---------
פורסם ב: Sep 26 2017, 21:03 PM
צטט הודעה

נ נח נחמ נחמן מאומן

פרטי משתמש
חרמשים: 13093
משתמש מספר: 58723

לימודי תנ"ך, בבסיסם, לא כופים על אף אחד את הדת. להפך, הם באים להסביר ולתת לנו מידע על דברים שכל כך הרבה אנשים מאמינים בהם שזאת תהיה טעות לא לדעת עליהם. אבל במתכונת הנוכחית עם היהדות שנדחפת לכל מקצוע בבית הספר (שוב, אני אשמח להפנות אותך לאתר של הפורום החילוני, יש להם הרבה מאוד דוגמאות) לימודי תנ"ך הפכו ללא יותר מאשר כפייה דתית. איך? אני אסביר לך. נכון, לא כופים על אף אחד ללבוש טלית או לשים כיפה, אבל מדובר על הצורה שבה מלמדים אותנו. הייתי שמח להגיד שאלה ספציפית המורות שהיו לי, אבל זה דבר שיטתי שחוזר כמעט בכל הכיתות בארץ (עוד פעם אני מפנה אותך לפורום החילוני)

מה הכוונה "היהדות שנדחפת לכל מקצוע"?
מה זאת אומרת "הצורה שבה מלמדים"?
תראה, אני אכן לומד בישיבה תורנית, לכן אני לא מבין למה אתה מתכוון..
אשמח אם תאיר את עיניי ותסביר יותר למה אתה מתכוון.. אשמח לדוגמאות או משהו כזה..

דרך אגב, אי אפשר להגיד שהממסד כופה עליך להיות מתמטיקאי - מה שכן, הממסד כן מייחס למתמטיקה חשיבות הרבה יותר גדולה ממה שיש. הם כן דוחפים תלמידים לחמש יחידות כי מבחינתם אם לא עשית חמש יחידות מתמטיקה אתה לא תצליח בחיים (וגם לזה אני מתנגד בתוקף, דרך אגב),

אתה ממש, אבל ממש, טועה.
יכול להיות שדוחפים בבתי הספר לחמש יחידות, אבל להגיד שמבחינתם מי שלא עושה חמש לא יצליח בחיים?? מאיפה הבאת את זה?
נכון, זה חשוב שיהיה כמה שיותר אנשים בחמש יחידות (אגב, לפי דבריך זה נשמע כאילו אתה מתנגד לכך שכל כך מעודדים חמש.. מה אתה רוצה? מדינה של בורים? רמת משכל נמוכה? המוח היהודי מסוגל להרבה יותר מזה..) אבל המערכת (לרוב, בכל אופן..) מעודדת גם את עושי חמש יחידות וגם את עושי ארבע ושלוש.. אני ממש לא מסכים איתך לגבי זה..

הבנת את הרעיון? לימודי יהדות בעצם באים להסביר לנו איך לעשות דברים כשיוצאים מנקודת הנחה שאנחנו הולכים לעשות את כל מה שאומרים לנו, יוצאים מנקודת הנחה שאנחנו מאמינים בכל אחד מסיפורי התנ"ך.
אם הבנתי את הרעיון שלך? כן. אם אני מסכים אם הרעיון שלך? ממש לא.
כשאדם, או המורה, מספר לך סיפור, הוא לאו דוקא מצפה שתאמין לו..
ואני אסביר את עצמי בעזרת המציאות:
אמור לי- האם המורה שלך לתנ"ך הוא אדם דתי? אני מניח שהתשובה היא לא. ואם במקרה אצלך זה כן, אז במוסדות רבים אחרים לא רק אנשים דתיים מלמדים תנך..
אז.. איך אפשר להגיד שהמורה יוצא מנקודת הנחה שתעשה מה שהוא אומר אם הוא בעצמו לא מקיים מה שהוא אומר??

עכשיו, אמרת שצריך ללמוד תנ"ך עד כיתה ט', ואני אמרתי שתוכנית הלימוד לבתי ספר חילוניים בארץ לחטיבות רק חוזרת על החומר שלמדנו ביסודי. אתה אמרת ש, ואני מצטט, "אם מורה בוחר בכיתה ז' לחזור וללמד את החומר של כיתה א'- זה באמת לא הכי חכם", אבל כפי שהסברתי (ושוב, לא התייחסת) היית רואה שזאת תוכנית הלימוד.

לגבי זה- טוב.. שכנעת אותי, אבל רק חלקית..
כשאתה אומר את זה ככה- אני מסכים איתך שיש איזשהו דפקה בתוכנית הלימודים וזה לא ממש בחירה של המורה..
השאלה היא, ואן אני אחלוק עליך, מה עושים עם הדפקה הזאת?
אפשר כמובן, כמו שאמרת אתה- לסיים את לימודי התנך כבר בכיתה ז'. ולעומת זאת, אפשר להוסיף עוד חומר לימודי בשנים האלה- וזאת כוונתי.

דרך אגב, אני סקרן - איזה דברים לדעת חשוב ללמוד חוץ מכל ספרי התנ"ך עד סוף מלכים ב'?
יונה- ספר יפהיפה אם מלא מסר עומק ותוכן.
דניאל עזרא ונחמיה
הושע
שיר השירים
יש עוד כמה אבל אני מניח שזה ממצא את שנות הלימוד החסרות..

ילד בכיתה ז לא יודע מה טוב בשבילו, אבל ילד בכיתה ז בוגר מספיק כדי לדעת מה הוא רוצה באותו רגע. אם היית שם לב למה שכתבתי, היית רואה שכתבתי שלימודי תנ"ך צריכים להיות חובה עד כיתה ו ומשם אפשרות בחירה. אם יש תלמיד שהנושא מעניין אותו והוא כן מרגיש קשר כלשהו למה שהוא למד, הוא יותר ממוזמן להמשיך וללמוד את המקצוע. אבל היי, אני לא רואה שיש לימודי דמוקרטיה בבית הספר, ונראה לי שאם אנחנו מחליטים לחשוף תלמידים לדת מכיתה א' עד י'ב, מן הראוי שנחשוף אותם לעוד ערכים של המדינה שלנו באותה כמות. לימודי אזרחות מתחילים רק בכיתה ט, והשאלה היא למה הם לא מתחילים קודם. במקום שניקח לימודי תנ"ך ויהדות, אפשר להתמקד בלימודים על הבסיס הנוסף של המדינה שלנו במקום למלא לתלמידים בחינוך החילוני את המערכת והראש בדברים שלרובם המכריע אין קשר אליהם, וחלקם אפילו לא רוצים קשר אליהם.
מה שילד בכיתה ז' רוצה באותו הרגע, זה לאו דוקא מה שטוב בשבילו! ותפקידם של אנשי החינוך וצוות ההוראה היא להורות לו את הדרך עד שכן יוכל להבחין בין טוב לרע ובין מה שהוא רוצה להכניס לחיים שלו לבין מה שהוא לא רוצה בחיים שלו! לא שייך פה שום "דמוקרטיה"!
ולגבי שאר הערכים שעליהם מושתתת המדינה-
את לימודי האזרחות ילד בכיתה ג' לא יכול להבין, ואין צורך שיבין. אם הזמן שבין כיתה ט' לסוף שמינית מספיק ללימודי האזרחות- איזה סיבה יש שילמדו את זה עוד לפני לילדים שלא יבינו מה רוצים מהם? (אגב, אצלנו לומדים אזרחות רק מי' או יא'.. אין לי מושג איך זה בשאר המוסדות)
ועל איזה עוד עררכים יש לדבר? בין אדם לחברו? עזוב את זה שהכול כלול בתורה.. מי אמר שלא מלמדים את זה?
אני זוכר שבכיתה א' היה תלוי לנו בגדול מעל הלוח: "דרך ארץ קדמה לתורה" ואני בטוח שבשאר המוסדות מלמדים ערכי אנוש בכל הגילאים.

נ.ב
לגבי העוקצנוך בהתחלה וגם טיפה לאחר מכן- אשמח אם נוכל להמעיט בכך.. סך הכך- באנו רק כדי להתדיין ואין פה שום סיבה לעקוץ אחד את השני..

אם תוכל לענות הערב אני אספיק עוד לענות תשובה.. אם לא- זה יצטרך לחכות לאחרי כיפור..
עד פה בתגובה לתגובתך,
אריאל

--------------------
אריאל

~20 ~שמח~מבקר מדי פעם בעיקר בשביל דיונים '13+ '~

---------
  פורסם ב: Nov 24 2017, 09:24 AM
צטט הודעה

מוגל

פרטי משתמש
חרמשים: 189
מגדר:
משתמש מספר: 65056

דווקא אני חושבת שהמקצוע לא צריך להיות חובה. אני דווקא דתיה, אבל ההכרח בעיקר גורם לוויכוחים טפשיים, ובסופו של דבר, מי שלא רוצה ללמוד את זה, זה הפסד שלו. להסתכל על זה מבחינת "ההסטוריה של העם" זה טיפשי, כי דתיים- מגדירים את זה כהרבה מעבר להסטוריה, וחילונים- לא מגדירים את זה כבהכרח אמיתי ונכון, ובהסטוריה מחפשים את האמיתי ונכון. זה גם לא באמת מקרב את הציבור לתנ"ך ובעיקר יוצר וויכוחים ופגיעה במוניטין של מדינת ישראל כמדינה חופשית.

--------------------
"החיים הם לא קערה של ספגטי" (מ.ע.ד, גדול הפילוסופים בכל הזמנים)
☺☺☺☺

חנונית, אופקיסטית, וחסרת חיים גאה!!!!

"נורמלי זה איכסה! לא רוצה!!"
"חמודי, אבל זה בריא! יש בזה המון ברזל! הנה, קח-"
"לא רוצה נורמלייי"
"אתה חייב"
חמש דקות לאחר מכן...
דם זה ממש טעים!!

רק החכמים יודעים שאין צורך לבשר על שלמות מובנת מאליה

[/color]טבח בסכין מטבח[/B][/color]

---------
פורסם ב: Nov 29 2017, 15:26 PM
צטט הודעה

קוסם מתקדם

פרטי משתמש
קבוצה: הפלפאף
חרמשים: 4032
משתמש מספר: 58761

אני חושבת שללמוד תנך עד כתה ו זה בהחלט מספיק, יודעים את הבסיס ואת החומר החשוב ולא מעמיקים בפרטים או במדרשים, אני עכשיו בכתה ז, לומדת שוב את ספר שמות וזה באמת פשוט לעבור שוב על החומר בצורה מעמיקה יותר וזה מיותר....

--------------------

---------
פורסם ב: Apr 15 2018, 14:01 PM
צטט הודעה

אני ואתה נשנה את העולם!

פרטי משתמש
קבוצה: גריפינדור
חרמשים: 2052
משתמש מספר: 65434

מה אתם חושבים על כך? האם מקצוע התנ"ך צריך להיות מקצוע חובה גם לאנשים לא-מאמינים?

תראו, אף אחד לא יכול לחייב אתכם ללמוד תנ"ך או לאהוב תנ"ך - בסופו של דבר לכל אחד יש בחירה חופשית. מה שכן, מדינת ישראל היא מדינה של עם ישראל, של העם היהודי - ההיסטוריה של העם היהודי, הבסיס הרוחני שעליו הוא עומד הוא התנ"ך. התנ"ך לא מהווה בשבילנו רק ספר היסטוריה, אלא הוא ממש מהות החיים של כל יהודי ויהודי (או לפחות אמור להיות...)
אם תשאלו אותי אם אני חושבת שכולם צריכים ללמדו תנ"ך - התשובה היא כן. כי אנחנו עם ישראל והתנ"ך הוא הבסיס שעליו אנחנו עומדים. אפשר להיכנס עכשיו לכל ההיסטוריה היהודית, אבל זה ייקח הרבה זמן - אז בקצרה: העם היהודי עמד במשך אלפי שנים ברדיפות והשפלות קבועות מצד עמים ואויבים חיצוניים. למרות זאת, הוא נשאר חי וקיים עד היום. נכון, ספגנו הרבה אבדות, אבל העם נשאר. עמים אחרים מאותה תקופה נעלמו לחלוטין. הסגולה של עם ישראל בתור עם, הניסים והמאורעות שעברו עלינו הם חלק בלתי נפרד מהאישיות שלנו בתור עם. אי אפשר להתכחש לזה, כיוון שרק בזכות זה העם שלנו שרד עד היום.
לכן ברור לי שכולם צריכים ללמוד תנ"ך. אם מישהו לא רוצה - אני לא חושבת שצריך לחייב אותו, כי יש בחירה חופשית, אך בתור מגמה מדינתית אני נחרצת בדעתי שהתנ"ך צריך להיות מקצוע חובה.

מה דעתכם לגבי תנ"ך בבחינות הבגרות?

כנ"ל מה שאמרתי קודם. תנ"ך זה הבסיס שלנו. מי שרוצה יכול לעשות 3 יח"ל תנ"ך או פחות, אני עושה באולפנה שלי 5 יח"ל תנ"ך וכך ברוב המקומות הדתיים כי אנחנו מאמינים בזה. לא כופים על מי שלא רוצה לעשות 5 יח"ל, אבל את הבסיס אני חושבת שחובה לדעת.

בנוסף, אם אתם מסכימים לאי המחויבות ללמוד תנ"ך בבית הספר - מאיזה גיל?

אני חושבת שבשנות הלימוד של חוק חינוך חובה, התנ"ך נדרש כמקצוע חובה. לאחר מכן, כל אחד בוחר איך לנהל את חייו ומי שלא מעוניין ללמוד תנ"ך, זו בחירה שלו - אף אחד לא יכריח אותו - כפי שאף אחד לא יבוא לבדוק אם אתם מתפללים בכל יום. יש בחירה חופשית אבל המגמה המדינתית לדעתי צריכה להיות ברורה בכך שתנ"ך הוא מקצוע חובה.

יש לי עוד משהו להגיד, ראיתי תגובות על כפייה דתית. סליחה? אתם רוצים להגיד שהדתיים לקחו על עצמם את האחריות על התנ"ך? עם כל הכבוד לכם, אני ממש לא מרגישה ככה. ב"ה שאני לא מרגישה ככה. בחידוני התנ"ך יש חילונים שמשתתפים, ציינתם שראש הממשלה חילוני. נכון, ובכל זאת הוא לומד תנ"ך והבן שלו זכה מקום שני בחידון התנ"ך העולמי לנוער. למה? כי דתיים הכריחו אותו? לא! כי הוא רצה.
התנ"ך שייך לעם ישראל, בלי הבדל של דתיים, חילוניים, מסורתיים, חרדים - התנ"ך שייך לכל אחד ואחד מאתנו ולכל אחד מאתנו הזכות ללמוד אותו. אף דתי לא מחייב חילוני ללמוד תנ"ך. זו המדינה החליטה, כי זו מדינה יהודית.

אם תגידו שהממשלה/משרד החינוך גורמים לכפייה דתית, אני לא אסכים אתכם גם. למה? כי אני מרגישה פעמים רבות את ההיפך. למה משרד החינוך למשל מכריח אותי ללמוד יצירות בספרות של כופרים שנשאו גויות לבגרות? למה מחייבים אותי ללמוד את שמואל ב' בתחילת שנה במהירות ללא פרשנים, בפשט בלבד שמעוות את כל הנאמר? למה מגבילים אותנו במספר היחידות שאפשר לעשות כך שאני צריכה לעשות 3 יח"ל תושב"ע?
לדעתי יש היום הרבה יותר כפייה חילונית מכפייה דתית לצערי ובכל אופן אף דתי לא לקח חסות על התנ"ך כך שזה מצחיק להגיד שיש בנושא הזה כפייה דתית.

--------------------
אביטל (:

---------
פורסם ב: May 10 2018, 17:52 PM
צטט הודעה

אני רץ

פרטי משתמש
חרמשים: 6919
משתמש מספר: 55254

תראו, אני נכנסתי לדיון די מאוחר, אבל אני מוכרח לענות על מה שנכתב כי אני מרגיש די קשור לנושא.
אוקיי, אז - אני מגיע מחינוך ממלכתי, אבל ממשפחה מסורתית. אבא שלי שומר שבת, אנחנו עושים קידוש, כל זה. בנוסף לכל, כי למה לא להוסיף את הדובדבן שבקצפת - אני חלק מהקהילה הגאה, ככה שיכול להיות שאני טיפה משוחד.
עכשיו, לאחר מספר שנים שבהן חקרתי את הזהות הדתית שלי, הגעתי למסקנה שאני, עם כל הכבוד לדת ולמנהגים - אתאיסט, ומעדיף שלא לנהל את אורח החיים הדתי, או אפילו המסורתי. לא משנה כמה ניסיתי, לא הצלחתי לשכנע את עצמי שבאמת יש אלוהים, וגם אם בסופו של דבר יתברר שכל האתאיסטים טעו ובאמת יש אחד - אני לא אתחרט שלא האמנתי, מהסיבה הפשוטה שבשלוש עשרה שנות חיי נדפקתי כל כך הרבה פעמים, שאני פשוט לא רוצה אפילו להעלות את המחשבה שמישהו באמת גרם לכל זה לקרות.
אני אוהב ללמוד את התנ"ך, אני חושב שזה מקבץ סיפורים מעניין ומלמד, אבל כמו שכבר אמרו לפניי - זה קצת מעצבן שבחינוך הממלכתי, אנחנו חוזרים שוב ושוב, בכל שנה ושנה, על אותו חומר. אני בכיתה ח', וכבר למדתי את ספר בראשית, ויקרא, יהושע, שמואל א, שמואל ב, מלכים א ומלכים ב פעמיים. אני מודה, ללמוד את תהילים בפעם הראשונה היה מאוד מהנה - למה? כי זה היה חדש, אבל כשאנחנו חורשים שוב ושוב את אותם שירים, אני לא מסוגל כבר ליהנות מזה. אני יודע מה הולך לקרות, אני יודע איך זה נגמר ואני יודע מה הפירוש - לשם מה אני מוכרח לחזור על זה שוב, ושוב, ושוב?
אומנם אני אישית פחות מתחבר לדת ולצד הזה, וכן, אני קצת חושב שלדחוף את היהדות בכל ספר לימוד (ואני רציני, אפילו בספר הגיאוגרפיה שלי יש מסרים דתיים) זו הדתה לשמה כמעט כמו שבכניסה לקניון בעיר שלי עומדים חרדים קיצוניים ומכריחים זכרים לבוא ולשים תפילין. אבל אני לא אומר שמי שרוצה ללמוד תנ"ך, לא ילמד תנ"ך - להפך, אני לגמרי בעד הרעיון. התנ"ך מקסים, וכפי שאמרו לפניי, יש בו המון מסרים ומשלים חשובים. מה שאני בסך הכול מנסה להגיד הוא שלא צריך להגזים, ולא צריך לדחוף את הדת בכל מקום אפשרי. מי שירצה, יבוא לבד. לא צריך להכריח אף אחד.

--------------------
דור פז || הוא/אתה || ENFP || יוני בלוך || חולדות || כותב לפעמים || 🍀

User Posted Image User Posted Image User Posted Image

Head of the Priest Class | Li'l Ultimate Art | The Warrior of Hope

עיניים על הדף
אזניים פה ואף
עצוב להתגורר
בראש המשורר

User Posted ImageUser Posted ImageUser Posted Image

---------
פורסם ב: Oct 26 2018, 18:38 PM
צטט הודעה

מוגל

פרטי משתמש
קבוצה: גריפינדור
חרמשים: 1684
משתמש מספר: 54164

חייב ללמוד תנ"ך, אנחנו חיים במדינת ישראל - מדינה יהודית.

--------------------
"אם אומץ לב ותושייה אמצא אצלו במוח, אודיע חיש: את זה האיש, לגריפינדור לשלוח"

גריפינדור - כי האריה הוא מלך [החיות]!

גריפינדור - כי חייב ליהיות מישהו שיבעט בגברת נוריס.

גריפינדור - כי מישהו חייב לנצח את כולם.

גריפינדור - כי רק האישה השמנה שלנו יכולה לפוצץ את החלון של חדר המועדון בעזרת צרחת - קול - גבוה - ומטריד...

גריפינדור - כי קווידיץ' הוא השם השני שלי!

גריפינדור - כי אנחנו הכי אמיצים!

גריפינדור - כי אנחנו עוזרים לחברים!

גריפינדור - כי אנחנו הכי שווים!

גריפינדור - כי אנחנו הכי טובים!

גריפינדור - כי הארי הוא שלנו!

גריפינדור - כי גם המנהל אוהב אותנו!

גריפינדור זו גאווה, גריפינדור זה אהבה, גריפינדור זה ה - בית בה"א הידיעה.
בגריפינדור למדו: הארי וג'יני, רון ושאר הוויזלים, סיריוס ורמוס, לילי וג'יימס, נוויל והרמיוני!

אה, וגם, אסור לשכוח, כי לגריפינדור יש הכי הרבה כוח,
יצירתיות שופעת, טוב לב ואומץ, כי כאן אין שום קומץ.

כי רק גריפינדור יכולים:
לנצח בקווידיץ' את האחרים,
לצאת להרפתקאות ולהמון מסעות
ולהיות הכי אמיצים בעולם!

אחרי הכל גריפינדור הם אריות ואריה יש רק אחד!

אם גם את/ה גריפינדורי/ת אנא ממך העתק/י את זה לחתימתך לצורך גיבוי הגריפינדורים בפורטל!

---------
פורסם ב: Nov 9 2018, 11:37 AM
צטט הודעה

מוגל

פרטי משתמש
חרמשים: 1001
מגדר:
משתמש מספר: 68909

אני ישראלי פנאט בלשונכם ובתור אחד כזה אני למדתי תנ"ך בצעירותי אם כפית של אלוקים מבלי זוית אחרת וזה לפי דעתי פסול, אבל לקרוא את התנ"ך בשביל להחכים הן היסטורית והן במוסר מהטובים שיש בעולם . וגם לאתאיסטים אני ממליץ בחום על סיפורי פנטזיה שהם שילוב של הארי פוטר ומשחקי הכס מהעת העתיקה ואולי גם משהו ישתנה אצלם. אבל לאדם אינטיליגנט ראוי לדעת את התנ"ך גם בלי קשר לדת , ומה עוד שמדינת לאום שחרתה על דגלה דת ומוסריות מן הראוי שילמדו וילמדו את הברית הישנה מה שבמדינות רבות לאורך ההיסטוריה חיבו הן על לימודי הברית החדשה והן על הישנה ובמקומות רבים על הקוראן,

---------
פורסם ב: Dec 9 2018, 09:52 AM
צטט הודעה

מוגל

פרטי משתמש
חרמשים: 66
מגדר:
משתמש מספר: 69106

אני נגד לימוד תנך כמקצוע חובה.
לדעתי, לתנך יש ערך תרבותי (וכמו שלמדתי לבגרות בהיסטוריה, הוא מה שהיהודים תרמו לעולם), אבל, יש בו גם הרבה חלקים שהם לא מאוד יפים וטובים, ואפילו די מזוויעים, לדוגמה, העובדה שכתוב שם שהעם היהודי הוא העם הנבחר גובלת בגזענות, ומציגה את היהודים כטובים יותר בלי שום סיבה ממשית, דבר שגרם להרבה בעיות בהיסטוריה, מכיוון שהיהודים תמיד חשבו את עצמם לטובים יותר ולא רצו להשתלב בחברה האירופאית או חברות אחרות.
למידת תנ"ך בבתי הספר הממלכתיים היא חלק קטן מהכפייה דתית בישראל, מכיוון שעקרונותיה של מדינת ישראל רובם דתיים. לדוגמה, בישראל אין אפשרות לנישואין אזרחיים, אלא רק לדתיים. הרבה מוסדות ציבוריים לא עובדים בשבת. אין תחבורה ציבורית בהרבה מקומות בשבת, ובהרבה ממקצועות הלימוד שהם לא תנ"ך משולבים תכנים דתיים.
מכל העובדות האלו ניתן להבין שמדינת ישראל היא מדינה דתית, למרות שטוענים שהיא מדינה דמוקטרית. לא יכולה להתקיים מדינה דמוקרטית דתית. דבר כזה לא בא בחשבון ולא מתקיים בשום מקום בעולם חוץ מבישראל כביכול, אך ישראל אינה מדינה דמוקרטית.
בשבילי, התנ"ך הוא סיפור. אני לא חושב שכל ילד צריך ללמוד אותו. דרך אגב, אותו דבר אני חושבת על מתמטיקה. אני שונאת מתמטיקה.
תנ"ך כמקצוע לבגרות היה לי ממש קל, כי לא צריך לזכור הרבה, פשוט צריך להבין, ועוברים שם על כל המלכים וכל השטויות האלו. זה כמו מיתולוגיה, לי לא היה אכפת ללמוד את זה, אבל אני חושב שיש דברים הרבה יותר חשובים שאפשר ללמד במקום.
התנ"ך לא מכין אותנו לשום דבר שאנחנו הולכים לעבור בחיינו.
ורק כדבר אחרון שפחות קשור לנושא אבל קשור לתגובות שאני רואה פה - בישראל אין כפייה חילונית. לא קיים דבר כזה. זה שרוצים שגם הדתיים ישרתו בצבא זה לא כפייה חילונית. זו אחת מהחובות שלהן במדינה שהיא כביכול דמוקרטית. יש עוד הרבה דוגמאות שאני יכולה לתת אבל לא נראה לי שיש צורך.

---------
פורסם ב: Apr 23 2019, 21:01 PM
צטט הודעה

מוגל

פרטי משתמש
קבוצה: סלית'רין
חרמשים: 1067
משתמש מספר: 69937

אני חושבת שצריך ללמד תנ''ך בבית הספר מכיוון שאנחנו מדינה יהודית.
אבל אני חושבת שיהיה אפשר לפתוח בבתי ספר מסוימים כיתה מסוימת שכבר כשרושמים את הילד ההורים יכולים להחליט על אופציה שהילד יהיה שם כך שבשיעורי תנ''ך הוא ילמד נושא חלופי.
הסיבה שאני חושבת את זה היא שרוב אנשים מאמינים אך יש אנשים שלא מאמינים והם רשמו את ילדיהם לבית ספר שאינו דתי במטרה שימשיך בדרכם ויכול לקרות בשיעורי תנ''ך ''הדתה'', אני חושבת שהפיתרון שלי הוא הפשרה ההגיונית ביותר ;)
אבל בבתי ספר דתיים לימודי תנ''ך- חובה כמובן.

--------------------
נועה
שמונה עשרה
מתה על עלובי החיים
מתה על לונה לאבגוד

---------
0 משתמשים צופים באשכול זה (0 אורחים ו 0 משתמשים אנונימיים)
0 משתמשים:

אפשרויות נושאקפיצה לעמוד (3) 1 [2] 3  קפיצה לעמוד V 
הגב לנושא זה פרסם נושא חדש פרסם סקר

מממנים

ניקוד הבתים · תיעוד עריכת הנקודות · חדר הגביעים
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית'רין
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית
8164 18908 18995 19399

פורטל הארי פוטר הישראלי קיצורי דרך
מיוחדים: הארי פוטר | אודותינו | צור קשר | הפורומים | HPlanet - הסיור הווירטואלי | פאנפיקים | האנציקלופדיה
האנציקלופדיה: אלבוס דמבלדור | לונה לאבגוד | היער האסור | משרד הקסמים | חדר הנחיצות | גילדרוי לוקהרט | קווידיץ' | דראקו מאלפוי | אוכלי המוות | מצנפת המיון | סוורוס סנייפ | סדריק דיגורי | הוגסמיד | סמטת דיאגון | פוטרמור | הקרב על הוגוורטס

עוצב על-ידי Design by JBStyle
© כל הזכויות שמורות ל-All rights reserved to HPortal
2024 - 2007