האתר והפורומים  ·   מדיה  ·   הספרים  ·   הדמויות  ·   הסרטים  ·   השחקנים  ·   שונות

ברוך הבא, אורח ( התחבר | הירשם )

0 חרמשים
פורומיםפאנפיקיםHPlanetהאנציקלופדיהמערכת הדו-קרבהוגסמיד
מממנים

הבית הזוכה בתחרות הבתים לשנת ההיפוגריף 2024 הוא...

הגב לנושא זה פרסם נושא חדש פרסם סקר

להיות מצונזר או לא להיות?||דיון
פורסם ב: May 17 2018, 14:54 PM
צטט הודעה

אני רץ

פרטי משתמש
קבוצה: הפלפאף
חרמשים: 6919
מגדר:male
משתמש מספר: 55254
חפצי המשתמש: צפה

להיות או לצנזר, זו השאלה.

בשנים האחרונות, גישת הדעתנות בישראל ובעולם נמוגה לאטה והוחלפה בגישה חדשה וקפדנית שנועדה ש"לא לפגוע", וזוהי, כמובן, גישת התקינות הפוליטית, או כפי שרובנו מכירים אותה: פוליטקלי קורקט.

תקינות פוליטית (political correctness, מקובל גם כשם תואר פוליטיקלי קורקט - politically correct) היא גישה שבאה למנוע שימוש בביטויים שיש בהם, למעשה או רק לכאורה, אפליה, סקסיזם, אנטישמיות, גזענות והומופוביה או פגיעה ברגשות של אוכלוסיות מסוימות. ביטוי הטומן בחובו טענה גלויה או סמויה, במכוון או בשוגג, בדבר הבדלים בין בני אדם באופן שעלול להיות מובן כפוגעני כלפיהם אינו תקין פוליטית.

- תודה לוויקיפדיה

אז, לדעתי, גישת התקינות הפוליטית והצנזורה יכולה להיות טובה. בבסיסו, הרעיון הוא רעיון נהדר שנועד לגרום לדברים שנאמרים על ידי פוליטיקאים ומגוון אנשים להפוך יותר מתחשבים וכן להפחית את כמות ההתבטאויות הפוגעניות כלפי אוכלוסיות מוחלשות על ידי החברה האידאלית (והאידאל הוא, כמובן, גברים לבנים ועשירים).

אך מה שנועד בתחילה להיות דבר טוב, הפך במהרה לצנזורה נוקשה שנותנת מעט מאוד מקום להתבטאות אישית, כדי שחס וחלילה, אף אחד לא ייפגע. התקינות הפוליטית התפשטה רק מדברי פוליטיקאים גם אל דבריהם של הוגי דעות מודרניים, סופרים, משוררים, מורים, עיתונאים והרשימה כמעט ולא נגמרת. התקינות הפוליטית איבדה ממשמעותה המקורית והפכה לחבל תלייה שבו תולים את כל מי שמעז לחוות דעתו על נושאים רגישים: גירוש הפליטים, מצבה של הקהילה הגאה, האפליה המגדרית בין גברים לנשים, הסוגיה הדתית בישראל, ועוד ועוד. דוגמה? יש כל כך הרבה.

סופרת נרגשת, שעבדה על הרומן הראשון שלה במשך חמש שנים, שלחה את הרומן להוצאה לאור. ההוצאה הודיעה כי תשמח להוציא את הספר, והסופרת התרגשה מאוד והחלה לעבוד עם ההוצאה מיד. מספר חודשים לפני פרסום הספר בחנויות, צייצה הסופרת בטוויטר עד כמה היא מתרגשת שהספר שלה ייצא לאור, וחשפה פרטים אחדים מהעלילה. בין היתר, נחשף לציבור כי הספר מספר על חייה של משפחה שחורה באמריקה, ואילו הסופרת שכתבה אותו - לבנה.
התגובות היו כה רעות, שההוצאה הודיעה לסופרת כי לא תוכל להוציא את ספרה לאור.

במקרה אחר, הוטלו צנזורות מחמירות על כתבי ידו של המשורר והמחזאי ויליאם שייקספיר, שנהגו ללמד את סיפוריו ומחזותיו לקהל יעד רחב. לאף אחד מעולם לא הייתה אף בעיה עם אותם סיפורים, אך לאחר שגישת התקינות הפוליטית השתלטה, הוטלו הצנזורות והוספו אזהרות טריגרים רבות על הספרים, בעיקר בעקבות דעותיו של שייקספיר שנכתבו במחזות אלו. סצנות שלמות מ"הסוחר מוונציה", אחד המחזות האהובים עלי בכל הזמנים, נגנזו.

ואני שואל, איך? איך הרעיון הטוב, שנוצר מתוך רגישות ואהבה לזולת, נהרס כל כך מהר? למה הגרדום מלא בכל כך הרבה גופות, ולמה אנחנו, התליינים, תולים ופושטים את עורם של אלו שמעזים להביע את דעתם?

השאלות המנחות שלכם הן:
- מה אתם חושבים על גישת התקינות הפוליטית?
- האם אתם משתמשים בתקינות פוליטית, או שמא מביעים את דעתכם בלא מחסומים?
- האם שמעתם על סיפורה של הסופרת? מה חשבתם על הסיפור?

אני מקווה שתיהנו מהדיון, ותתבטאו בצורה מכבדת ותקינה פוליטית :)

הודעה זו נערכה ע"י Taylor Jonathan ב May 17 2018, 15:02 PM

--------------------
דור פז || הוא/אתה || ENFP || יוני בלוך || חולדות || כותב לפעמים || 🍀

User Posted Image User Posted Image User Posted Image

Head of the Priest Class | Li'l Ultimate Art | The Warrior of Hope

עיניים על הדף
אזניים פה ואף
עצוב להתגורר
בראש המשורר

User Posted ImageUser Posted ImageUser Posted Image

---------
הארי פוטר - Hportal.co.il
פורסם ב: May 19 2018, 12:02 PM
צטט הודעה

There's a starman waiting in the sky

פרטי משתמש
קבוצה: הפלפאף
חרמשים: 368
מגדר:
משתמש מספר: 51251
חפצי המשתמש: צפה

מה אתם חושבים על גישת התקינות הפוליטית?
בערך כמוך. היא התפתחה כדי להגן על אנשים, והתגלגלה למצב שבו אני מפחדת לכתוב דעות פוליטיות ברשתות חבריות. כן כן, אפילו פה, כי אם אגיד חס וחלילה שאני שמאלנית אולי אנשים שאני מדברת איתם והם ימנים יפסיקו לדבר איתי?
אני ליטרלי מפחדת להעלות את זה עכשיו, מה שמצביע על המצב הפגום של הפוליטיקלי קורקט.

האם אתם משתמשים בתקינות פוליטית, או שמא מביעים את דעתכם בלא מחסומים?
בדרך כלל אני משתדלת להגיד את מה שאני חושבת באמת, פשוט בצורה שלא תפגע באנשים.
עם אנשים שונים אני מדברת בדרגת פתיחות שונה, ואתה יכול להעיד שאין לי בעיה להתבטא בצורה 'גסה' איתך, כשאני יודעת שלא תיפגע.
האם שמעתם על סיפורה של הסופרת? מה חשבתם על הסיפור?
לא שמעתי עד עכשיו. זה נשמע פשוט דוחה. לפי מה שכתבת לא הבנתי אם התגובות הכועסות היו כי העזה לכתוב על שחורים, או כי העזה לכתוב נקודת מבט של שחור/ה/ים כשהיא לבנה. כך או כך, זה נורא, והוצאת הספרים ההיא פשוט פחדנית.

--------------------
Light/להב 💛 18 💛 David Bowie 💛 Memento Mori 💛 1989 TV OUT!!!!
💛 כותב קצת 💛 מגמת קולנוע ;)

User Posted Image User Posted Image User Posted Image

"Shee, you guys are so unhip it's a wonder your bums don't fall off"

Zaphod Beeblebrox~

---------
הארי פוטר - Hportal.co.il
0 משתמשים צופים באשכול זה (0 אורחים ו 0 משתמשים אנונימיים)
0 משתמשים:

אפשרויות נושא
הגב לנושא זה פרסם נושא חדש פרסם סקר

מממנים

ניקוד הבתים · תיעוד עריכת הנקודות · חדר הגביעים
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית'רין
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית
8236 21360 21315 21391

פורטל הארי פוטר הישראלי קיצורי דרך
מיוחדים: הארי פוטר | אודותינו | צור קשר | הפורומים | HPlanet - הסיור הווירטואלי | פאנפיקים | האנציקלופדיה
האנציקלופדיה: אלבוס דמבלדור | לונה לאבגוד | היער האסור | משרד הקסמים | חדר הנחיצות | גילדרוי לוקהרט | קווידיץ' | דראקו מאלפוי | אוכלי המוות | מצנפת המיון | סוורוס סנייפ | סדריק דיגורי | הוגסמיד | סמטת דיאגון | פוטרמור | הקרב על הוגוורטס

עוצב על-ידי Design by JBStyle
© כל הזכויות שמורות ל-All rights reserved to HPortal
2024 - 2007