האתר והפורומים  ·   מדיה  ·   הספרים  ·   הדמויות  ·   הסרטים  ·   השחקנים  ·   שונות

ברוך הבא, אורח ( התחבר | הירשם )

0 חרמשים
פורומיםפאנפיקיםHPlanetהאנציקלופדיהמערכת הדו-קרבהוגסמיד
מממנים

חוקי הפורום 

הגב לנושא זה פרסם נושא חדש פרסם סקר

דיון || על "טובים", "רעים" ושינויים.
פורסם ב: Mar 17 2017, 23:17 PM
צטט הודעה

קוסם מצטיין

פרטי משתמש
קבוצה: הפלפאף
חרמשים: 7366
מגדר:female
משתמש מספר: 55920
חפצי המשתמש: צפה

על "טובים", "רעים" ושינויים
דיון

בזמן האחרון, נושא הרעים והטובים בסרטים ובסדרות הפריע לי. כלומר, איך אני אסביר את זה, תמיד הייתה לי משיכה למי שאתם מכנים, "הרעים". הרעים הם כל הוולדמורט, מיליפיסנט, גאיה וכו'. למה? אני אסביר את העמדה שלי בצורה הכי מורחבת שאני יכולה. רוב הנבלים לא נולדו נבלים, קחו לדוגמה את ראמפל, הוא היה רק ילד קטן ותמים שננטש. הם לא הופכים לנבלים בעצמם, אלא מהאנשים הכי קרובים להם: ראמפל מאביו, רג'ינה מאמה וכו'. אסור לשכוח את הצד הטוב בהם. יש כאלה שיש בהם טיפת אפלה והכל טוב, ויש כאלה שיש בהם טיפת טוב והרבה אפלה. לפעמים, ויש המון מקרים, בהם הנבלים משתנים, הם מגלים מה נכון, אם האם פעם ראיתם נבל על הופך לאביר על סוס לבן? לא. כי כמה שקשה להשתנות, אי אפשר להשתנות לגמרי. וגם, זה צריך לבוא מהרצון של הנבלים: האם נקמתי את נקמתי? האם אני מתחרט על מעשיי? האם אני מרגיש שאני צריך להשתנות בשבילי? או בשביל הסובבים אותי? תחשבו כמה מחשבות מבלבלות רצות במוחם, וכשהם מחליטים לעשות שינוי, אם יצאנו מנקודת הנחה שהם רוצים לעשות שינוי, הנה הקטע המסובך. הם לעולם לא יוכלו לשכוח את חייהם הקודמים, את מה שהם היו מקודם, אבל הנקודות הללו, מה שהם היו מקודם, הן אלה שיכולות או להחזיר אותו בחזרה למקום בו היו בהתחלה, או למצוא דרך חדשה ואת השינוי שבהם. דבר מאוד חשוב לזכור, זה כמו שאמרתי, אין נבלים שהופכים לאבירים על סוס לבן, בכל מקרה, השינוי הוא קשה, אך להגיע לנקודה שאתה מושלם, מנקודה שהיית, איך לומר... מפלץ? זה כבר משהו בלתי אפשרי לדעתי. אנשים צריכים להיות מי שהם רוצים להיות, ולא מה שאחרים מצפים מהם. בואו נניח רגע בצד את כל העניין הזה, ונגיע לעוד משהו שאני מעריצה אצל הנבלים, וזה שהם יותר מעניינים מהטובים והמושלמים. הטובים והמושלמים תמיד מנצחים, חיים בעושר ואושר ובלה בלה בלה... אבל הנבלים יותר מרתקים, יש בהם יותר מה"עושר ואושר" הזה, יש להם עבר מסובך, את זה אסור לשכוח.

ועכשיו, בואו נגיע אל המושלמים והטובים שלנו, הנסיכים והנסיכות, המקסימים והמקסימות, מנצחים בכל, ואיך אפשר לשכוח - הכי מושלמים שיש. שינוי עצמי? סרטטו על זה קו. אין להם מה להשתנות, לא שמתם לב? הרי הם הטובים והכי מכל, הם לא צריכים להשתנות, הם הנסיכה היפה והאביר האמיץ, אין דבר שיכול לעמוד בדרכם נגד חיסול נבליהם. אני צריכה להסביר שוב למה הם לא יכולים להשתנות לטובה? להשתנות הם יכולים, אבל רק לרעה, וזה עוד חיסרון. כי הם כבר טובים, אז איך אפשר להשתנות לטובה? הדרך היחידה, אם הם ירצו להשתנות ואם הם מספיק אמיצים לשינוי, היא לרעה. כמו שאמרתי שוב, הם ממש ממש משעממים. הכל אצלהם אותו דבר. לא משנה כמה מנסים לשנות את זה בסדרות שונות, זה כאילו גורלם כבר קבוע מראש והם ינצחו וישמחו עד סוף חייהם. אין לי הרבה מה להרחיב פה, אני בטוחה שכבר הבנתם מה אני חושבת.

שאלות לדיון

אני אתן לא יותר מ-3 שאלות, הדיון הזה הוא דיון פתוח, תרגישו חופשי להביע את דעתכם האמיתית אני לא רוצה להגביל אתכם עם שאלות. אתם כמובן יכולים להוסיף שאלות בעצמכם happy.gif

O את מי אתם יותר מגבים, את ה"טובים" או ה"רעים"? למה?
O האם אתם חושבים שגם הטובים יכולים להשתנות לטובה? ולא רק לרעה? אם כן, איך זה אפשרי?
O האם הטובים משעממים אתכם? או דווקא הרעים? אצל מי אותו הקונספט חוזר בכל סדרה או סרט, לדעתכם?

דיון פורה ומהנה! happy.gif

--------------------

ALISE - GG - הרבה בדימוס - בפרישה
User Posted ImageUser Posted Image

---------
הארי פוטר - Hportal.co.il
פורסם ב: Mar 18 2017, 09:27 AM
צטט הודעה

רק קצת דם לקינוח הדבש

פרטי משתמש
קבוצה: מסדר מרלין
חרמשים: 102207
מגדר:
משתמש מספר: 37223

דיון מאוד מעניין!
אני חושב שבאופן כללי המדיה היום (כולל ספרים, אגב) אוהבת להציג לנו "טוב" ו"רע" ברור ולא לתת לנו לחשוב. הרי, אנחנו בני אדם, יש בנו גם טוב וגם רע, לא? אנחנו יכולים גם לעזור לאחרים וגם לא להאמין שהם ישמרו על הסוד שלנו (סתם דוגמא). את מבינה, במדיה מציגים לנו טוב מוחלט ורע מוחלט כי ככה הרבה יותר קל לבנות עלילה - לטובים טוב, ואז מגיע הרע והורס משהו ומישהו מהטובים צריך להביס את הרוע כדי שלכל הטובים יהיה טוב שוב. במילים האלה הצלחתי לתאר כמות משמעותית מהסרטים והספרים שאנחנו קוראים ורואים, נכון?
השאלה של "האם הרעים יכולים להשתנות" או "האם הטובים יכולים להשתנות" תלויה במי שמפיק את הסרט/כותב את הספר, לא? כי אם ניקח לרגע את וואנס (ראיתי, כאילו, 12 פרקים, אבל אני יודע את העלילה פחות או יותר) - אמה בסופו של דבר הפכה ל"אמה האפלה", ורג'ינה, שהייתה ממש מגעילה בהתחלה, הפכה ל"טובה". הכל תלוי, כי אפשר לקחת את הארי פוטר - הארי נשאר טוב תמיד ו-וולדמורט נשאר רע תמיד, there is no in between. בסופו של דבר, הכל תלוי במי שמחליט על העלילה.
אני לא חושב שיש באמת "צד" כלשהו שמשעמם אותי - בסופו של דבר, הכל תלוי בדמויות. אם תביאו לי דמות "טובה" שהיא באמת דמות חזקה שכיף לקרוא/לראות סרט עליה, אני אתרכז בה. אם תביאו לי דמות שכביכול נמצאת בצד ה"רע" אבל שיש לה רקע מעניין, היא תעניין אותי. למרות שבאופן כללי, ככל שמשהו מתרכז יותר ב"טוב" ו"רע" ככה אני פחות מתעניין בו כי כבר היו מיליון כאלה לפניו.
אפשר גם להוסיף שאלה של האם צריך טוב ורע בכלל לדיון ^^

--------------------

תֹּם, 20, את׌/ה׊א, לא ממש פה, הנה המדף שלי
g
User Posted Image

User Posted Image User Posted Image

---------
פורסם ב: Mar 18 2017, 09:52 AM
צטט הודעה

קוסם בינוני

פרטי משתמש
קבוצה: רייבנקלו
חרמשים: 57750
מגדר:
משתמש מספר: 61031

אני בכללי לא אוהבת את ההגדרה של "טוב" ו"רע", כי באופן כללי, בן אדם לא נולד טוב ובן אדם לא נולד רע, וגם אם אומרים שבן אדם נעשה רע או בן אדם נעשה טוב, אני לא חושבת שזה ממש נכון, כי בכל אחד יש את הרוע ואת הטוב, אין מישהו שהו זה או זה - אין דבר כזה "זה או זה", יש את שניהם או כלום. הרבה אנשים רעים פועלים מתוך כוונה טובה - קחי לדוגמא את רג'ינה, שנהייתה מרשעת אל אמה רק כי לא רצתה לאבד את הבן שלה, או את ראמפל, שתקף אנשים כדי להגן על בל, או בשביל הסוף הטוב שלו... היו להם כוונות טובות, הם פשוט לא ידעו איך לבצע אותם כראוי. אפילו וולדמורט, שרצח המוני אנשים, עשה את זה כדי להגן על עצמו וכדי למצוא לעצמו מקום של כבוד - המטרה שלו לא הייתה 'היי, הנה ילד, בואו נרצח אותו'. הכוונה שלו בסך הכל הייתה כוונה טובה - להגן על החיים שלו, להיות יותר מוכר בעולם - הדרך לא.
אני חושבת שבשתי שורות האלו קצת סטיתי מהנושא, אז אני אלך לפי השאלות שלך.

את מי אתם יותר מגבים, את ה"טובים" או ה"רעים"? למה? כבר אמרתי - הקבוצות לדעתי לא מחולקות ל"טובים" או "רעים", אלא פשוט קבוצה עם יותר טעויות שגורמות להם למעשים שנחשבים רעים, או קבוצה עם פחות טעויות, ובכך היא מוצגת "טובה". כי את אמרת בעצמך - רג'ינה וראמפל ועוד הרבה (אני אקח לרגע את הדוגמא של וואנס) נעשו "רעים", כפי שהרבה קוראים לזה, בגלל ההורים שלהם... אבל בסך הכל הם נולדו כמו כולם והם פשוט עשו טעויות שגרמו להם לשנות את נקודת המבט שלהם.
האם אתם חושבים שגם הטובים יכולים להשתנות לטובה? ולא רק לרעה? אם כן, איך זה אפשרי? אני אנסה לא לחזור לנקודה שלי על זה שאין "טובים" ואין "רעים", אבל זה נחוץ לשאלה שלך - ה"טובים" יכולים להשתנות לטובה בגלל שבתכלס הם לא טובים, ולכן, בדיוק כמונו, הם יכולים תמיד להשתפר - וגם אילו היו "טובים" ו"רעים", אז תמיד יש מקום לשיפור ותמיד אפשר לעלות. אבל הכל פה תלוי בהחלטת המפיק / סופר ובנקודת המבט שלו, בתכחס. אם הוא חושב כמו שכתבתי, אז לדמויות יהיו עליות וירידות בחייהן, לא משנה אם הן "טובות" או "רעות", אבל אם הוא חושב שיש "טובים" ו"רעים", זה יתבטא גם בסרט / ספר שלו.
האם הטובים משעממים אתכם? או דווקא הרעים? אצל מי אותו הקונספט חוזר בכל סדרה או סרט, לדעתכם? אני חושבת שאין ממש דמות משעממת. גם אם דמות נחשבת ל"טובה" או "רעה", יש לה את העליות והירידות שלה והיא יכולה להיות מעניינת ומשעממת באותה מידה.

משהו שקצת הפריע לי במה שכתבת -
אם האם פעם ראיתם נבל על הופך לאביר על סוס לבן? לא.

קצת הפריע לי כי זה לא לגמרי נכון. הרבה נבלים יכולים להשתנות, אבל כמו שכבר אמרתי, אם הצלחתי להסביר את עצמי - אין נבל ואביר על סוס לבן, יש פשוט בן אדם שיש בו גם את זה וגם את זה, אולי עם נטייה קלה לאחד הצדדים. אני יודעת שאת רואה וואנס אז אני אתן את הדוגמא על זה - אמה, היא גיבורה מושלמת? נסיכה? ממש לא, ויש בה גם המון אפלה (בלי קשר רגע לזה שהיא הייתה הדארק וואן) והיא עושה טעויות, בדיוק כמו כל בני האדם. באופן כללי, הדמויות מהסרטים \ ספרים \ ווטאבר לא ממש שונות מהחיים האמיתיים... זה פשוט לקחת אותנו ולהציב אותנו בעולם בדיוני. לכל דמות יש גם טוב וגם רע, לכל דמות יש הפסדים ויש ניצחונות, יש טעויות, כשלונות אבל גם הצלחות.

ועכשיו, בואו נגיע אל המושלמים והטובים שלנו, הנסיכים והנסיכות, המקסימים והמקסימות, מנצחים בכל, ואיך אפשר לשכוח - הכי מושלמים שיש.

שוב, אני לא ממש מסכימה. בסופו של דבר, רוב - עם דגש על הרוב - הגיבורים לא מושלמים (וזה אם את רוצה לקרוא להם גיבורים). כבר אמרתי את זה, אבל אני אחזור על זה שוב. ניקח שוב את וואנס. קחי לך כמה ילדים "נחמדים" מהכיתה שלך וכמה ילדים פחות נחמדים, תעמידי אותם בעולם של וואנס ובום - זה הסרט. זה לא אומר שהילדים היותר נחמדים יהיו גיבורים - ממש לא. הם יישארו עם אותם הטעויות, בדיוק כמו כל בני האדם, רק שאנשים יקראו להם גיבורים. הבנת?

דיון מעולה, רק קצת הפריע לי שרוב הדיון (אם לא כולו) הוא חוות דעת שלך בנושא... אבל זו כבר החלטה שלך.
מקווה שהצלחתי להסביר את עצמי, למרות שיכול להיות שקצת סטיתי מנושא הדיון.

--------------------
רוני, 13, מנהלת פורום דיבורים בדימוס, בטא, פרשתי
User Posted Image
“.When you love someone, you don't have a choice. Love takes your choices away“

---------
פורסם ב: Mar 18 2017, 11:33 AM
צטט הודעה

.You can't KILL me. There'll be paperwork

פרטי משתמש
קבוצה: רייבנקלו
חרמשים: 1702
מגדר:male
משתמש מספר: 59134

לדעתי, אין דבר כזה "טוב", ואין דבר כזה "רע".
לפי ההגדרות שלי אנשים טובים הם אלה שיש להם סיבה למה הם מתנהגים ככה, כמו רג'ינה, שכל מה שהיא רצתה היה להגן על הבן המאומץ שלה והיא פשוט לא שמה לב שבדרך ללהגן עליו, היא פוגעת בהרבה אנשים אחרים.
רעים שהם בעצם טובים מושפעים מהסביבה, אני די בטוחה שהם השתנו לרעה בגלל שהם לא ניחשפו לצד השני.
רע, לדעתי, הוא אדם שפוגע ומשפיל והורג אנשים בלי שום מטרה או בגלל שסתם בא לו. זה באמת רשע.
אצלי, זה תלוי באיזה ספר, למשל בהארי פוטר, אני מעדיפה את הארי, כי לדעתי הרעיון של חיי נצח הוא טיפשי.
O האם אתם חושבים שגם הטובים יכולים להשתנות לטובה? ולא רק לרעה? אם כן, איך זה אפשרי?
בעד עצם היום הזה, רג'ינה ניסתה להיכנס ל"תוכנית גמילה" מהרשע, אבל לפי העונות הראשונות ראו שהיא לא הצליחה. היא היתרגלה כל כך להיות רעה, עד שזה היה נורא קשה להישתנות. לאומת זאת, בארטמיס פאול, ארטמיס הוא היה הרע, והוא הצליח להיגמל מרוב ההרגלים הרעים. לפעמים הוא אומר בספר 'היה הרבה יותר קל כשהייתי רע', ואני די מופתעת שהוא לא נישאר רע. כשרעים אין חוקים, אפשר לעשות מה שהם רוצים מתי שהם רוצים. בשביל להציל את אביו מהמאפיה, הוא היה צריך להישתנות לטובה וזה הצליח לו, בגלל שזו הייתה מטרה מספיק טובה לדעתו להפוך לטוב. חלק מההרגלים הרעים עדיין נישארו אצלו וזה מראה שבאמת קשה להישתנות.
האם הטובים משעממים אתכם? או דווקא הרעים? אצל מי אותו הקונספט חוזר בכל סדרה או סרט, לדעתכם?
אף אחד מהצדדים לא משעמם אותי,אבל אני מוכנה להודות שהרעים מעניינים יותר. הקונספט החוזר הוא שוב ושוב שהטובים מנצחים, שוב פעם... שוב פעם... ושוב פעם.... זה כבר די מעצבן! תמיד כתוב בתקצירים של הספרים " האם הם ינצחו, או שהרשע ישתלט על העולם?" ואני עונה לעצמי 'ברור שהטובים ינצחו. זה ככה תמיד'. בגלל זה נורא אהבתי את הספר 'מפוצלים'. שמה הסופר עשה טוויסט בעלילה, והפך את הסוף למשהו לא צפוי, וזה היה פשוט ואוו, כי זה הספר הראשון שקראתי שעשו בו את זה.

יש גם את הספר 39 רמזים. שבו הרעים והטובים מתערבבים לנו. ברור לנו שאיימי ודן קהיל הם הטובים, אבל מה אם נטלי, איאן, אליסטור, המילטון וכל שאר מחפשי הרמזים? בהתחלה כולם היו האויבים, ואז בספר 10 פיתאון הם כבר בעלי ברית ורק איזבל היא הרעה. ואז בספר 11 אנחנו מגלים את הוספרים, וככה זה משתנה כל הזמן...

--------------------
ריין ~ 18 כבר ~ איי דונואו

User Posted Image

“You want to change the world, Shallan. That’s well and good. But be careful. The world predates you. She has seniority.”

User Posted Image

---------
פורסם ב: Mar 21 2017, 14:48 PM
צטט הודעה

בוגר הוגוורטס

פרטי משתמש
קבוצה: מסדר מרלין
חרמשים: 133690
משתמש מספר: 38229

קודם כל, כל הכבוד על פתיחת הדיון! כתבת בהרחבה את הנושא ודעתך האישית, ובהחלט העלת לדיון נושא מאד מעניין ומורכב. מצטערת על הזמן שלקח לי להגיב, אבל לקח לי זמן לכתוב את כל דעתי על הנושא. כמובן שיתווסף ללינקייה happy.gif

אני אתחיל בזה שאני מסכימה עם רוני. אני לא אוהבת את ההגדרה של "טוב" ו"רע", כי אלו מושגים מאד יחסיים. אני אשתמש במילים "נבל" ו"גיבור". כמובן שהגיבור שלנו יכול להיות רשע ולעשות דברים רעים, אם יוצרי הסרט בחרו להעניק לו תכונות שליליות. אבל לרוב זה הפוך, הרי אנשים לרוב מזדהים יותר עם גיבורים שתכונותיהם חיוביות.

רוב הנבלים לא נולדו נבלים, קחו לדוגמה את ראמפל, הוא היה רק ילד קטן ותמים שננטש. הם לא הופכים לנבלים בעצמם, אלא מהאנשים הכי קרובים להם: ראמפל מאביו, רג'ינה מאמה וכו'.

אני מסכימה איתך שרוב המוחלט לא נולדו כנבלים. הרי ילדים קטנים הם תמימים וחסרי כוונות רעות. הנבלים הופכים לכאלו כשהם גדלים בשל אירועים שחוו. אני לא מכירה את הדמויות שציינת, אבל נשמע שהן הפכו לשליליות על פי החינוך שקיבלו. תקנתי אותי אם אני טועה, כמובן. אז רק רציתי לציין שאפשר להפוך לנבלים גם על פי מקרים שקורים בחיים שלא קשורים בהורים: התעללות בבית הספר, גזענות וכדומה.

לפעמים, ויש המון מקרים, בהם הנבלים משתנים, הם מגלים מה נכון, אם האם פעם ראיתם נבל על הופך לאביר על סוס לבן?

כפי שאת אומרת, במקרים בהם הנבלים משתנים הם לא הופכים לטובים טהורים. אך האם זה אפשרי? הנבלים האלו חיים בשנאה וכעס עצומים, והנקמה הנוראית שלהם היא מבחינתם הדבר הנכון לעשות. לוקח להם זמן לפתוח את העיניים ולהבין שהם לא הולכים בדרך הנכונה. לאחר מכם יש זמן שיקום בו הם לומדים איך להתנהג ומה היא הדרך הנכונה. הם לא יכולים להשתנות ברגע ב360 מעלות. אני חושבת שאם הנבלים היו הופכים רעים מוחלטים לטובים מוחלטים, האביר על הסוס הלבן כמו שאת מתארת, זה היה לא טוב ומאד מעצבן. זה היה עושה מבחינתי את הסרט\סדרה ל"מושלם מדי". דמות טובה מבחינתי היא דמות מורכבת שיש לה המון תכונות, חלקן טובות חלקן פחות טובות, ושינוי מהיר ומהפכני יגרום לדמות לאבד את אנושיותה. כמו כן, רציתי לציין שקיימים גם המון מקרים שפוט הורגים את הרעים ונפטרים מהם.
הם לעולם לא יוכלו לשכוח את חייהם הקודמים, את מה שהם היו מקודם, אבל הנקודות הללו, מה שהם היו מקודם, הן אלה שיכולות או להחזיר אותו בחזרה למקום בו היו בהתחלה, או למצוא דרך חדשה ואת השינוי שבהם.

בדיוק כפי שכתבת, הם לא יכולים להיות כאלו "טובים טהורים", החיים הקודמים שלהם מלו.וים אותם. אבל זה לא משהו שמפריע לי, כי בדיוק כמו שכתבתי, זה הרבה יותר מורכב. אני אתן דוגמה לדמות ניתן מהסדרה "השמיניה" (אזהרת ספויילרים) ניצן הגיעה בעונה השנייה, דרך תקרית שבה היא ניסתה לשדוד את דגנית ונכשלה. דגנית רואה את הפוטנציאל ולוקחת אותה תחת חסותה. ניצן מצטרפת לשמיניה ומגלה בעצמה צדדים חיוביים. היא מצליחה להיכנס לחבורה ואף להיות חברה של שניים מהבנים. היא מצילה את דגנית והתינוקות שלה בעונה השלישית מהוירוס של יוליוס, ובהחלט ניתן לראות את השינוי שהיא עוברת לטובה. אך לאחר לאחר מחיקת הזיכרון, נלקחה תחת חסותו של אבשלום ושוב חוזרת לצד של ה"רעים", רק בסוף העונה הרביעית היא משתנה ומבינה שהיא לא בצד הנכון וחוזרת לשמיניה. (אחת הדמויות הכי פחות מוצלחות בסדרה הזו לדעתי, אגב). מה שאני מנסה להגיד כאן שזה בהחלט מורכב להיות נבל ואף להיות בצד של הגיבורים.

ונגיע לעוד משהו שאני מעריצה אצל הנבלים, וזה שהם יותר מעניינים מהטובים והמושלמים. הטובים והמושלמים תמיד מנצחים, חיים בעושר ואושר ובלה בלה בלה... אבל הנבלים יותר מרתקים, יש בהם יותר מה"עושר ואושר" הזה, יש להם עבר מסובך, את זה אסור לשכוח.

מיד אגיע אל "הטובים והמושלמים". אני מסכימה שהנבלים מאד מרתקים. יש להם חיים מעניינים, כי עברם מלא במקרים שהביאו אותם להתנהג ברוע, בדרך האלימות. הם יכולים להיות מאד משעשעים, מעניינים ויהיה קל להתחבר אליהם. אבל הם יכולים להיות גם מאד מעיקים, מעצבנים ויהיה קשה להתחבר אליהם. אני חושבת שזה תלוי בסרט או בסדרה שרואים, כך שקשה להכליל. אני אישית יכולה להתחבר לנבלים כשהדמויות שלהם הן טובות ולעתים אני יכולה לא לסבול אותן. לדוגמה, ניקח את הנבל בסרט "קינגסמן: הסוכנות החשאית", ריצ'מונד ולנטיין. טייקון טכנולוגיה עשיר במיוחד, אשר רוצה להשמיד את מרבית אוכלוסיית בני האדם באמצעות כרטיסי ה-SIM שהוא מחלק, ובכך הוא הופך את האנשים בעולם כולו לאלימים. ולנטיין ללא ספק גאון עם תכנית מאד יקרה ומחושבת היטב, והוא דמות ממש מצחיקה, במיוחד הרגישות שלו למראות של דם. התחברתי אליו מאד והיה לי ממש עצוב שהוא מת, למרות המוות המאד משעשע שלו. אחזור לשמיניה ואקח את הדמות רוברטו מהעונה הראשונה. רוברטו הוא מדען בחקר הלמדא, שפעל ביחד עם עמוס ואבנר בעברו. הוא הפך למדען מרושע הרוצה נקמה באבנר ועמוס, ועושה זאת בעזרת העוזר שלו. בסוף העונה ברח והשאיר מכתב לעוזרו שהוא אבא שלו. רוברטו היא דמות משעשעת במיוחד יחד עם המראה שלה וכך גם העוזר שלו, שמבחינתי היה אחד הדמויות הכי טובות בעונה הזו. היו פעמים שאף שמחתי שרוברטו הצליח במה שהוא רצה לעשות. וכמובן שהיה לי ממש עצוב שהוא ברח בסוף העונה, אין עוד נבלים טובים כמוהו בסדרה. עכשיו אקח דוגמה נגדית לנבל שאני לא אוהבת- הנסיך הנס מ"פרוזן". (אזהרת ספויילרים) אנה פוגשת את הנסיך האנס וישר מתאהבת בנוכל הזה. הוא מתגלה כנבל הראשי, כשאנה עוזבת כדי לחפש את אלזה, והנס מקבל את שלטון הממלכה. הוא מחליט לחסל את אלזה ויוצא בעקבותיה גם. עוד לפני שהנס התגלה כנבל הראשי לא אהבתי אותו. הוא מעצבן ואין בו בכלל עומק. הוא לא מצחיק, לא מיוחד בשום צורה... אין לו אף תכונה שאהבתי.
לרוב יש לי העדפה לנבלים, לדמויות ש"רוע" מוביל אותן, אבל זה מאד תלוי בסדרה או בסרט. במקרים שאני כותבת דמויות למ"תים, הן לרוב יהיה "מרושעות" (או כאלו שמתעסקות ביופי. פשוט מתה עליהן), מה ששונה בסיפורים שאני כותבת, בהם הגיבורים שלי הם בעלי תכונות יותר חיוביות.

ועכשיו, בואו נגיע אל המושלמים והטובים שלנו, הנסיכים והנסיכות, המקסימים והמקסימות, מנצחים בכל, ואיך אפשר לשכוח - הכי מושלמים שיש. שינוי עצמי? סרטטו על זה קו. אין להם מה להשתנות, לא שמתם לב? הרי הם הטובים והכי מכל, הם לא צריכים להשתנות, הם הנסיכה היפה והאביר האמיץ, אין דבר שיכול לעמוד בדרכם נגד חיסול נבליהם.

אני ממש לא מסכימה עם זה. הגיבורים לרוב הם ממש לא ככה, ולדעתי מאד קשה ליצור "מרי סו", דמות מושלמת. לכל דמות יש את הפגמים שלה והיא אף פעם לא מושלמת. כמה שנרצה לעשות אותם מושלמים, איפשהו ניפול. לדמות טובה ומורכבת תמיד יהיו פגמים, זה פשוט בלתי נמנע. הגיבורים של הסרטים והסדרות, למרות שהם ה"מנצחים", עושים המון טעויות בדרך "לניצחון" שלהם. הם לא מושלמים ויש להם פגמים, כל אחד והפגם שלו. אני מאד אשמח לשמוע את דעתך המורחבת בנושא הזה עם דוגמאות על דמויות כאלו. כי להגיד את האמת, לא פגשתי הרבה כאלו מחוץ לסרטי ילדים. אני יכולה לקחת כמעט כל גיבור ולתת לפחות פגם אחד שלו. אני אקח את הגיבורה של סרטי "משחקי רעב", קטניס אוורדין . קטניס זכתה בהמון תכונות טובות, ביניהן מצטיינת בחץ וקשת, אחראית ואמיצה. אף היא מתמודדת עם חיים קשים מאד: היא גרה במחוז 12 בפאנם, אביה נהרג כשהייתה בת 11 והיא מכלכלת לבדה את משפחתה. היא מתנדבת להתחרות ב"משחקי הרעב" השנתיים במקום אחותה- שרוב הסיכויים שתמות. גם לאחר משחקי הערב בהם היא מנצחת היא שוב חוזרת לזירה בסרט לאחר מכן ובסופו של דבר נלחמת בקפיטול ומאבדת המון חברים. ללא ספק חיים קשים וקטניס מתמודדת באומץ רב עם כל האתגרים. היא גם נפצעת, גם נכשלת. ממש לא מושלמת. דוגמה נוספת היא הגיבור של הסרט "דוקטור סטריינג'"- דוקטור סטיבן סטריינג'. סטיבן הוא נוירוכירורג עטור שבחים, עשיר מאד ומתואר כגאון וכמומחה מאד בתחום שלו. מנגד הוא אגואיסט, גאוותן ואף חומרני. הכל מתפוצץ לו בפנים, כאשר הוא נקלע לתאונת דרכים שגורמת לו לפציעה חמורה בידיו. הוא עובר המון טיפולים וניתוחים, אך לא יכול להחזיר לעצמו את היכולת של ידיו לפני התאונה. הוא יוצא למסע ומגלה את העולם הנסתר של המיסטיקה. אחרי המון קשיים ולמידה קשה הוא הופך למכשף רב עצמה. אבל זה לא הסוף הטוב והשמח- יחד עם חבריו המכשפים הם צריכים להתמודד עם אויבים חזקים ומתוחכמים לא פחות מהם. ככה שרק לאחר מאבק קשה הוא מוביל את המאבק בנבלים וגובר עליהם. אני יכולה להמשיך לתת עוד ועוד דוגמאות, אך הטיעון המרכזי שלי הוא שלכל דמות טובה יש פגמים באופי ובחיים שלה שמובילים אותה לצאת להרפתקה. אפילו אם את אומרת שהדמות היא כמעט מושלמת ואין לה פגמים שנראים לעין- העובדה שהיא צריכה להילחם באויבים או לצאת להרפתקה תוך כדי סיכון החיים שלה היא כבר משהו שלילי. הרי אויבים חזקים שעומדים לך באמצע הדך הם ממש ביד מזל, לא?

זה כאילו גורלם כבר קבוע מראש והם ינצחו וישמחו עד סוף חייהם

כמו שכבר ציינתי, הדרך לניצחון מלאה בהמון כישלונות. על הדמויות להתמודד עם קשיים בדרך ואף עם פגמים באישיות שלהן. ניתן לראות את זה בשתי הדוגמאות שלי על קטניס אוורידין ודוקטור סטריינג'. אחרי מאבק ומסע, הגיבורים מגיעים לניצחון. אך האם זה דבר רע? ראינו אותם נכשלים בלי סוף ועוברים כל כך הרבה שלבים- אז למה שלא נרצה שיהיה להן סוף טוב? הן עברו על זה כל כך קשה כדי להגיע לניצחון הזה. סוף לא טוב יכול להשאיר בנו את תחושת הכישלון של הדמות והמון אכזבה. כל הסרט עודדנו אותה להמשיך ובסוף היא נכשלת? מבאס רצח. גם להשאיר סופים פתוחים זה מעניין, אבל צריך לתת לצופים הרגשה שנפתרו כמה בעיות, שהדמות יכולה לנוח קצת. ואגב, סוף טוב זה לא תמיד לנצח. לעתים הדמות מנצחת, ואז בעונה או בסרט הבא הם מגלים בעיות חדשות ופוגשים אויבים חדשים.

כבר אמרתי את דעתי למעלה. אני מאד אוהבת את הנבלים, כי הם דמויות מורכבות ומעניינות מאד. אך אני אף אוהבת את הגיבורים, גם הם מיוחדים בדרכם ומגוונים ביותר. זה תלוי מאד בדמות ובתכונות שלה.

גם על זה כבר עניתי. אף אחד לא מושלם, ככה שתמיד יש לאן להשתפר ועדיין לא להגיע לשלמות. לכל דמות יש את הפגמים שלה ואת הנקודות לשיפור, גם אם היא הדמות הראשית. אם כל הגיבורים היו מושלמים היינו בבעיה גדולה בעולם הקולנוע והטלוויזיה. כרגע שהדמות היא יותר מדי על אנושית ומושלמת ברור שזה יוריד לאנשים ממנה. אנשים אוהבים להזדהות עם הגיבורים שלהם ולראות אותם מתמודדים עם כל הקשיים עד שהם מצליחים.

O האם הטובים משעממים אתכם? או דווקא הרעים? אצל מי אותו הקונספט חוזר בכל סדרה או סרט, לדעתכם?
גם על זה אני חושבת שכבר עניתי בהרחבה. דמות לא משעממת אותי על פי הקריטריון הזה, אלא על פי התכונות שלה והמעשים שלה בעלילה. אם הנבל תהיה דמות טובה אני אוהב אותה ואם לא אז אני לא אוהב אותה. אותו דמות לגבי הגיבור ולגבי כל דמות בעצם. " אצל מי אותו הקונספט חוזר בכל סדרה או סרט, לדעתכם" - לא הבנתי את השאלה, אשמח אם תוכלי להסביר למה הכוונה.

טוב, סיימתי את החפירה הארכיאולוגית שלי. בהחלט נורא מאד מורכב ומעניין. ח"ח על הדיון!

--------------------

הדס - הנהלת האתר ועוד הרבה תפקידים לשעבר
אין חתימה, תרקדו.

---------
פורסם ב: Mar 21 2017, 17:28 PM
צטט הודעה

עובד משרד הקסמים

פרטי משתמש
קבוצה: גריפינדור
חרמשים: 14973
משתמש מספר: 55954

אממ אני לא יודעת, קבעת כאן מסמרות ואני לא ממש מסכימה איתן...
אני מתכוונת, אני לא מכירה כמעט דמויות רציניות שלא מסרטים וסדרות לילדים שהיא נולדה מרושעת, וגם לא להפך. כל הטוב והרע אלו בחירות החיים. כל אחד מחליט לאן לקחת את מה שהוא עבר ולמד בחיים, ומה לעשות עם עצמו.
נתחיל בזה שדמות נורמאלית בנויה כמו אדם רגיל פחות או יותר, ישנו אחד שנולד למחסור, עוני והתעללות, וישנו אחד שנולד בארמון מלוכה להורים חמים ואוהבים. שני הדמויות האלו יוכלו להיות גם טובים וגם רעים, אותו אחד שנולד במקום הגרוע וגדל שם יוכל להחליט שלא עוד, וילך להתאמץ ולהוציא את עצמו מהבוץ הזה, ויגדל להיות דמות טובה ונהדרת. מצד שני, הוא יוכל להתמרמר על כל העולם ולהוציא את כל מה שהוא עבר על אחרים, ויוכל להיות דמות רצחנית חסרת גבולות, הכל תלוי בתכונות הנפש שלו ובהחלטות ובבחירות שלו, וזה מה שבונה את הדמות להמשך.
אותו הנסיך שגדל בארמון המלוכה להורים חמים ואוהבים יוכל להיות מצד אחד יורש עצר נהדר, נסיך מיוחד וטוב לב שאוהב את כולם. ובאותה המידה הוא יוכל להיות רודן בלתי מתחשב, ואחד שרודף כל הזמן אחרי כוח שררה ושליטה ולהיות נוראי ביותר, הכל תלו בבחירות שלו והן מה מעצבות אותו להמשך.
דוגמאות? בבקשה -
הארי פוטר (איך לא...), התעללות, יתמות, רוע והכל. בכל זאת הוא בחר להיות בצד הטוב, ולא להצטרף לצד הרע למרות שזה מאוד קרץ לו. ההפך שלו הוא וולדמורט, כמעט בדיוק אותו עבר, רק בחירות חיים אחרות.
מי שמכיר את האנימה 'שלגיה אדומת השיער', שם ישנם שני נסיכים, אחד רע ושתלטן והשני טוב לב ואדיב, לשניהם אותו עבר אך בחירות חיים שונות. ובכל זאת גם שם ישנן דמויות שמשתנות לטובה, חוץ מנסיכים אחרים, אחרי שהם מבינים דברים על החיים ומבינים יותר טוב מה עדיף לבחור.
הזכירו את פרוזן - לאלזה הייתה ברירה במה לבחור, האם להקפיא את הממלכה והעיקר לדאוג לעצמה, או לצאת מעצמה למרות הסכנה והבושות. בסופו של דבר הבחירה שלה היא מה שקבעה את זהותה. לגבי הנבל הנס, זו פשלה אדירה בעלילה לדעתי, אפשר לקרוא על זה, זה ממש לא היה מתוכנן ><
אני חושבת שגם 'בית הספר לטוב ורע' נוגע בנקודות כאלו.
את מי אתם יותר מגבים, את ה"טובים" או ה"רעים"? למה?
אני אישית מתחברת יותר לדמויות הטובות, אני פשוט לא מסוגלת לסבול את הרעים. אבל רק בדרך כלל, כי הם גורמים לאחרים לסבול וזה לא בא בחשבון מצידי. אבל אם הם רעים בצורה אחרת, אני יכולה איכשהוא להתחבר לדמות שלהם. אם הדמות הטובה היא מדי חסרת תוכן די ברור שאני לא ממש אתחבר אליה, אבל מצד שני הדמות הרעה באותו הסרט או הסדרה תהיה גם היא חסרת תוכן, אז זה לא ממש שיש ברירה...
האם אתם חושבים שגם הטובים יכולים להשתנות לטובה? ולא רק לרעה? אם כן, איך זה אפשרי?
לגבי ההשתנות - נגעתי בזה, הכל תלוי בבחירות, ואף פעם לא מאוחר לבחור בטוב. טוב, בדרך כלל אף פעם לא מאוחר...
האם הטובים משעממים אתכם? או דווקא הרעים? אצל מי אותו הקונספט חוזר בכל סדרה או סרט, לדעתכם?
אני לא יודעת, אין כזה דבר מבחינתי, שטוב משעמם ורע לא או להיפך, בדרך כלל זה סדרה משעממת - אז הדמויות משעממות. ואם לא - אז הדמויות לא משעממות.
האמת שלגבי קונספט חוזר זה די היה בדיסני, אבל אחרי הסרטים האחרונים זה משתנה לגמרי אז כבר לא.
דיון מעניין :)

--------------------

Ashley

אשליי • 16 • בלונדינית • לונדונית • לסבית • לונה לאבגוד • הפלפאפית • אנימה • פנטזיה • כינור •

---------
0 משתמשים צופים באשכול זה (0 אורחים ו 0 משתמשים אנונימיים)
0 משתמשים:

אפשרויות נושא
הגב לנושא זה פרסם נושא חדש פרסם סקר

מממנים

ניקוד הבתים · תיעוד עריכת הנקודות · חדר הגביעים
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית'רין
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית
143 540 617 225

פורטל הארי פוטר הישראלי קיצורי דרך
מיוחדים: הארי פוטר | אודותינו | צור קשר | הפורומים | HPlanet - הסיור הווירטואלי | פאנפיקים | האנציקלופדיה
האנציקלופדיה: אלבוס דמבלדור | לונה לאבגוד | היער האסור | משרד הקסמים | חדר הנחיצות | גילדרוי לוקהרט | קווידיץ' | דראקו מאלפוי | אוכלי המוות | מצנפת המיון | סוורוס סנייפ | סדריק דיגורי | הוגסמיד | סמטת דיאגון | פוטרמור | הקרב על הוגוורטס

עוצב על-ידי Design by JBStyle
© כל הזכויות שמורות ל-All rights reserved to HPortal
2024 - 2007