האתר והפורומים  ·   מדיה  ·   הספרים  ·   הדמויות  ·   הסרטים  ·   השחקנים  ·   שונות

ברוך הבא, אורח ( התחבר | הירשם )

0 חרמשים
פורומיםפאנפיקיםHPlanetהאנציקלופדיהמערכת הדו-קרבהוגסמיד
מממנים

HPortal מאחל חג פסח שמח וכשר!

הגב לנושא זה פרסם נושא חדש פרסם סקר

ספרים בעידן הטכנולוגי || דיון
פורסם ב: Aug 18 2017, 13:22 PM
צטט הודעה

קוסם מצטיין

פרטי משתמש
קבוצה: הפלפאף
חרמשים: 16397
מגדר:female
משתמש מספר: 54053
חפצי המשתמש: צפה

ספרים בעידן הטכנולוגי
דיון

במאה הקודמת היו לנו כל כך הרבה דברים שהיום כבר בקושי ניתן לצפות בהם; משחקי הקלאס, מנוחת הצהריים, ארטיקים ביתיים ממי סלק, וכן, גם הספרים. אף אחד מהם לא נכחד לחלוטין, כמובן - פה ושם עוד תוכלו לצפות בכמה ילדות עם צמות משחקות קלאס בפינת הרחוב או באדם ממושקף קורא בספר - אבל עובר פה שינוי.
כיום, בעידן הטכנולוגי, הספרים אינם נפוצים ואהובים כמו בעבר.

שתי השאלות הגדולות ביותר שצריכות להישאל בנושא זה הן - מדוע הספרים הופכים פופולריים פחות ופחות בעידן הטכנולוגי? - או אולי דווקא להפך - מה גורם לבני נוער להמשיך לקרוא ספרים גם בעידן הטכנולוגי?

קצת מסובך, לא? ובכן, בואו נסביר כמה דברים: בני הנוער, וכך גם המבוגרים, מעדיפים להשתעשע בגאדג'טים טכנולוגיים, בסמארטפונים ובמשחקי מחשב למיניהם. ייתכן והספרים נותרו בקצה המדף בשל העובדה שהמשחקים הטכנולוגיים הם מהירים יותר, חושניים יותר, הרפתקנים יותר - וממכרים הרבה יותר.
לעומת זאת, עדיין ישנם הרבה נערים ונערות שממשיכים לקרוא ולאהוב ספרים. אומנם הם מיעוט בחברה, אבל הם קיימים. אחת הקבוצות המפורסמות של בני נוער קוראי ספרים היא קבוצת "נוער קורא" שאף עורכת מדי פעם כנסים ואירועים מיוחדים. למידע על הקבוצה אתם מוזמנים להיכנס לדף הפייסבוק נוער קורא - כן, יש דבר כזה.

אז מה דעתכם? מדוע הספרים נעלמים אט אט מהעולם? מדוע ישנם אנשים שעוד קוראים ספרים? ומהי בעצם השאלה הנכונה מבין השתיים?
האם אתם נוהגים לקרוא ספרים באופן קבוע? אם לא, למה אתם מעדיפים את המכשירים הטכנולוגיים על פני הספרים? אם כן, מה גורם לכם לקרוא למרות השפע המפתה של הגאדג'טים הטכנולוגיים?
כמובן שאלו רק שאלות לדוגמה, ואתם מוזמנים להוסיף לנושא ולהתדיין בחופשיות happy.gif

--------------------

שחר - מנהלת פורום ספרים - טבעונית - אשמת הכוכבים - משחקי הרעב - אליסיה קארה - חסרת חיים - בפרישה

---------
הארי פוטר - Hportal.co.il
פורסם ב: Aug 18 2017, 13:35 PM
צטט הודעה

A Cat With A Hat In A Hat

פרטי משתמש
קבוצה: סלית'רין
חרמשים: 2595
מגדר:male
משתמש מספר: 62302

אני אישית חושב שהשאלה הנכונה היא למה לא קוראים יותר ספרים בעולם הטכנולוגי. בשבילי, כל המשחקי מחשב/וידיאו למיניהם הם רק עזר בשביל להרגיש כאילו אני נכנס לתוך הספר (כן אנשים. תדמיינו אותי משחק עכשיו בHunted וחושב לעצמי 'ככה אני אכנס לעולם של בני הנפילים!' כי זה בהחלט מה שקורה לי).
מה שגורם לי לקרוא ספרים יותר מאשר להיות עסוק בטכנולוגיה (לשמוע שירים בזמן קריאה זה טכנולוגיה...?) זה כי אני פשוט מעדיף לדמיין לעצמי את מה שקורה מאשר לקבל הכל מוכן. במשחקים, אין מה לדמיין. מביאים לך את עלילת המשחק מוכנה. בתכניות וסרטים? אין מה לדמיין. רק מה שאתה רואה הוא נכון (אלא אם כן זה גרוויטי פולס כמובן).
כנראה שבגלל העובדה הזאת אני מעדיף ספרים על פני טכנולוגיה. בגלל העובדה הפשוטה שהטכנולוגיה לא גורמת לי להנות כל כך.

--------------------
"Magic isn't just a performance art, it's also a way of thinking. Many things in this world seem simple at first glance but play host to all sorts of secrets if you look deeper."

my name is not Ian but ok
he/him
Danganronpa|League of Legends|OMORI|The Owl House|Project Sekai

User Posted Image

---------
פורסם ב: Aug 18 2017, 15:44 PM
צטט הודעה

קוסם מצטיין

פרטי משתמש
קבוצה: הפלפאף
חרמשים: 16397
משתמש מספר: 54053

QUOTE (❣SOLANGELO❣ @ Aug 18 2017, 02:07 PM)
אני אישית חושב שהשאלה הנכונה היא למה לא קוראים יותר ספרים בעולם הטכנולוגי. בשבילי, כל המשחקי מחשב/וידיאו למיניהם הם רק עזר בשביל להרגיש כאילו אני נכנס לתוך הספר (כן אנשים. תדמיינו אותי משחק עכשיו בHunted וחושב לעצמי 'ככה אני אכנס לעולם של בני הנפילים!' כי זה בהחלט מה שקורה לי).
מה שגורם לי לקרוא ספרים יותר מאשר להיות עסוק בטכנולוגיה (לשמוע שירים בזמן קריאה זה טכנולוגיה...?) זה כי אני פשוט מעדיף לדמיין לעצמי את מה שקורה מאשר לקבל הכל מוכן. במשחקים, אין מה לדמיין. מביאים לך את עלילת המשחק מוכנה. בתכניות וסרטים? אין מה לדמיין. רק מה שאתה רואה הוא נכון (אלא אם כן זה גרוויטי פולס כמובן).
כנראה שבגלל העובדה הזאת אני מעדיף ספרים על פני טכנולוגיה. בגלל העובדה הפשוטה שהטכנולוגיה לא גורמת לי להנות כל כך.

אבל למה לדעתך הספרים הופכים פופולריים פחות ופחות בעידן הטכנולוגי?

--------------------

שחר - מנהלת פורום ספרים - טבעונית - אשמת הכוכבים - משחקי הרעב - אליסיה קארה - חסרת חיים - בפרישה

---------
פורסם ב: Aug 18 2017, 16:32 PM
צטט הודעה

A Cat With A Hat In A Hat

פרטי משתמש
קבוצה: סלית'רין
חרמשים: 2595
מגדר:male
משתמש מספר: 62302

QUOTE (הילדה הכי יפה בגן @ Aug 18 2017, 04:16 PM)
QUOTE (❣SOLANGELO❣ @ Aug 18 2017, 02:07 PM)

אבל למה לדעתך הספרים הופכים פופולריים פחות ופחות בעידן הטכנולוגי?

אין לי מושג. אני אפילו לא חושב שזה מוצדק. ספרים הם ממש נהדרים והם פשוט הדרך המדהימה ביותר וההכי כיפיית להעביר את הזמן בכיף.

--------------------
"Magic isn't just a performance art, it's also a way of thinking. Many things in this world seem simple at first glance but play host to all sorts of secrets if you look deeper."

my name is not Ian but ok
he/him
Danganronpa|League of Legends|OMORI|The Owl House|Project Sekai

User Posted Image

---------
פורסם ב: Aug 19 2017, 18:31 PM
צטט הודעה

בוגר הוגוורטס

פרטי משתמש
קבוצה: מסדר מרלין
חרמשים: 133690
משתמש מספר: 38229

אני לא חושבת שספרים נעלמים אט אט מהעולם. עובדה שעדיין יוצאים אין סוף ספרים, כל פעם שתלכי לחנויות ספרים המדפים של הספרים החדשים יהיו מפוצצים. אנשים לא מפסיקים ליהנות מכתיבת הספרים ואנשים גם לא מפסיקים ליהנות מהקריאה שלהם. אבל אני מסכימה שמספר הקוראים, במיוחד בגיל הצעיר, הוא לא מה שהיה פעם. (אעצור רגע להגיד שהייתי השנה בנוער קורא והיו שם 1100 אנשים לא כולל אלו שנשארו בחוץ מפני שלא היה מקום. וזה רק מדגם קטן מהאוכלוסייה שאוהב ספרים). העולם הטכנולוגי מציע כל כך הרבה: אין סוף משחקים, המון סרטים, סדרות מלאות בפרקים ומה לא. כמו שציינת המשחקים הטכנולוגים ממכרים יותר וחושניים יותר. אותו הדבר גם בסדרות וסרטים- הם עושים את ה"עבודה" שצריך לעשות בספר, במיוחד לדמיין את הכל, כבר רואים את זה על המסך. אני לא נגד ההתפתחות הטכנולוגית הזו, אך ברור שהיא פגעה גם בספרים. לבני הנוער ולילדים מוצעות כל כך הרבה תעסוקות שהספרים די נידחים. אני חושבת שהיותר מבוגרים שגדלו בתקופה שלא היה כזה מבחר טכנולוגי יותר מאריכים ספרים ונהנים לקרוא בהם, לעומת בני נוער וילדים צעירים שנולדו ישר לתוך העולם הטכנולוגי. הטכנולוגיה הרבה יותר מוחשית ומפתה, ויש בה אין סוף אפשרויות. המסך הוא גדול (או קטן) ומסקרן מאד. אין ספק שלבני נוער וילדים תהיה יותר משיכה לטלפונים ולמחשבים. גם כל התקשורת קוראת ברשתות החברתיות, וקשה להיות מנותקים לגמרי מהטכנולוגיה.
עוד דבר שמשפיע על התעניינות בקריאת ספרים היא החינוך שמקבלים בבית. ההורים שלי נהגו לקרוא לי סיפורים לפני השינה. לא היה לילה בלי סיפור לפני השינה. המדף היה מלא בספרי ילדים והיינו מבקרים גם בספרייה או בחנות הספרים מדי פעם. הגדילה לתוך הספרים הביאה אותי מאד להתעניין בהם וגם ללמוד לקרוא יותר מהר כדי שאני אוכל לקרוא ספרים. אני זוכרת שיום אחד המורה שלי התקשרה וביקשה מאימא שלי את כל הספרים של הקריאה שהשאלתי ורוקנו איזה רבע מדף. כמובן שזה לא עוצר בילדות, והבית שלנו מלא גם היום בהרבה ספרים. אצל ההורים שלי יש מדף מלא בהם ואצלי יש שניים (אימא שלי קנתה לי את המדף השני לאחרונה אחרי שלא היה מקום לספרים שלי). אנשים שיש להם בבית מדפים עמוסים בספרים תמיד גורמים לי לנחת וחיוך. יש גם משפחות שהחינוך שלהן לא כולל ספרים, משהו שחבל לי עליו מאד אבל כל אחד והדרך שלו. בכיתה ח הייתה לנו שעת קריאה והיה ילד שלא היה מוכן לקרוא ספר. המורה שאלה אותו איזה סוגים של ספרים הוא אוהב וניסתה להוציא ממנו משהו, והתגלה שאין לו אפילו ספר אחד בבית. אותי זה מאד העציב, אני לא יכולה לדמיין בית בלי לפחות מדף אחד של ספרים.
כעת אני רוצה לדבר על בית הספר, שהוא מקום שדוגל מאד בספרים. יש יומני קריאה באנגלית ובעברית, שמחייבים את התלמידים לקרוא ספר. גם בשיעורי הספרות קוראים סיפורים, ובשאר השיעורים גם משתמשים בספר. נהוגות גם "שעת קריאה", שבה במהלך השיעור או חלק ממנו התלמידים קוראים ספר. אך לצערי שעות הקריאה ויומני הקריאה הם לא כלי עזר ממש טוב. במשימת יומני הקריאה התלמידים בעיקר רוצים לקבל ציון גבוהה והספר פחות מעניין, ולא באמת צריך לקרוא את כל הספר כדי לעבור את המבחן\עבודה. גם שעות הקריאה פחות טובות, יש תלמידים שממש מרגישים בעונש. אחותי סיפרה לי שהיא לא ממש נהנית בשעת הקריאה שלהם, וזה ממש חבל לי. בקיצור מה שאני מנסה להגיד שגם השיטות של בית הספר פחות טובות. במקום לבחון את התלמידים על הספרים או לתת להם לקרוא ארבעים דקות ספר בשבוע, צריך לדון איתם על הספרים ולתת להם יותר עניין בהם. וכפי שאמרתי, לבית הספר יש השפעה גדולה על החלק הזה.
ועכשיו על עצמי- אני מאד אוהבת לקרוא ספרים, הם עולם שונה לגמרי מלקרוא סרט או סדרה. אך אני לא פוסלת את שאר הדברים. אני גם ממש אוהבת סרטים וסדרות ואת מה שמציע הפלאפון שלי. אני אוהבת את כל הדברים האלו ונהנית מהם. אני חושבת שמה שגרם לי לאהוב ספרים זה החינוך שקיבלתי בבית (דבר שלא השפיע על אחי ואחותי, הם סתם ילדים עצלנים) והעניין העצום שגיליתי בספרים כשהייתי צעירה. זה עולם אחר לגמרי, כפי שכבר אמרתי, וקשה לי להשוות אותו לדברים החדשים היותר שיש היום. אני פשוט נהנית מהכל.
מאד עצוב לי שהרבה מבני הנוער לא קוראים ספרים, וזה דבר שצריך לשנות. אלו בני נוער שצריך לפתוח להם את העיניים ולספר להם כמה ספרים הם מדהימים, וזה לא דבר קל. אך אני חושבת שיש מספיק בני נוער ואנשים שקוראים ספרים שיעבירו את המסורת הזו לעוד הרבה שנים. זה אמנם נראה שמגמת הקריאה בספרים ירדה, אבל היא לא תיעלם ממש מהר. מהדור שלנו יגדלו סופרים חדשים שימשיכו להעביר לילדים שלהם את קריאת הספרים וחלקם אף יכתבו ספרים בעצמם. אנשים לא יפסיקו להינות מקריאה ומכתיבה, זה משהו אחר ומיוחד. קריאה גורמת לכך לבנות בדמיון את כל הסיפור, וכתיבה נותנת מקום להוציא את הרגשות, לדמיין ספרים ומה לא. ויש כל כך הרבה יתרונות שאין להם תחליף.
רציתי רק לכתוב משהו קטן וזה קצת התפתח חחח

--------------------

הדס - הנהלת האתר ועוד הרבה תפקידים לשעבר
אין חתימה, תרקדו.

---------
0 משתמשים צופים באשכול זה (0 אורחים ו 0 משתמשים אנונימיים)
0 משתמשים:

אפשרויות נושא
הגב לנושא זה פרסם נושא חדש פרסם סקר

מממנים

ניקוד הבתים · תיעוד עריכת הנקודות · חדר הגביעים
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית'רין
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית
93 510 347 105

פורטל הארי פוטר הישראלי קיצורי דרך
מיוחדים: הארי פוטר | אודותינו | צור קשר | הפורומים | HPlanet - הסיור הווירטואלי | פאנפיקים | האנציקלופדיה
האנציקלופדיה: אלבוס דמבלדור | לונה לאבגוד | היער האסור | משרד הקסמים | חדר הנחיצות | גילדרוי לוקהרט | קווידיץ' | דראקו מאלפוי | אוכלי המוות | מצנפת המיון | סוורוס סנייפ | סדריק דיגורי | הוגסמיד | סמטת דיאגון | פוטרמור | הקרב על הוגוורטס

עוצב על-ידי Design by JBStyle
© כל הזכויות שמורות ל-All rights reserved to HPortal
2024 - 2007