האתר והפורומים  ·   מדיה  ·   הספרים  ·   הדמויות  ·   הסרטים  ·   השחקנים  ·   שונות

ברוך הבא, אורח ( התחבר | הירשם )

0 חרמשים
פורומיםפאנפיקיםHPlanetהאנציקלופדיהמערכת הדו-קרבהוגסמיד
מממנים

HPortal מאחל חג פסח שמח וכשר!

הגב לנושא זה פרסם נושא חדש פרסם סקר

דת במד"פ||דיון
פורסם ב: Sep 24 2017, 19:08 PM
צטט הודעה

רוצים עתיד יפה יותר

פרטי משתמש
קבוצה: אחראית פעילויות ופרויקטים
חרמשים: 2147136348
מגדר:female
משתמש מספר: 52249
חפצי המשתמש: צפה

*הדיון הזה לא בא במטרה לפגוע באף דת והשתדלתי כמה שיותר לנסח אותו באופן כזה. אם בכל זאת נפגעתם- תעירו לי ואתקן. ולמגיבים- הדיון זה יכול להגיע למקומות רגישים, אז תשמרו על צורת דיון מכבדת כדי להימנע מזה.

דת במד"פ
דיון

אני מניחה שאת המושג "דת" כל מי שכאן מכיר, בין אם הוא דתי ומאמין בעצמו או חילוני ואתאיסט. הדת מקיפה אותנו, סובבת סביב כל דבר שאנחנו עושים בחיים.
גם בהרבה יצירות מד"פיות יש דת או אזכורים לדת, בין אם זו דת שאנחנו מכירים (יהדות, נצרות או אסלאם, למשל) או דת מומצאת כלשהי, לפי דמיונו של היוצר/ת.

יצא לי לחשוב לא מעט על הסיבה לקיום הדת במדפ. זאת אומרת, הדת סובבת אותנו, סובבת סביב הרבה מחיינו, אבל יצירות מד"פ, בניגוד לז'אנרים אחרים, מדברות על דברים שלא קיימים במציאות (או, לפחות, לא כרגע). אם כך, למה הדת עדיין לוקחת חלק מרכזי- למרות שמדובר במשהו שונה ממה שאנו מכירים?
אני אחלק את זה לשני חלקים- מדע בדיוני ופנטזיה.

המדע הבדיוני מדבר על רעיונות קיימים כבר בעולם, פיתוחם והשלכותיהם. אפשר להבין, אם ככה, למה עדיין יש דת במדע הבדיוני- המדע הבדיוני מדבר על התפתחות של דברים מסויימים בעולם, אבל סך הכל מדובר באותו עולם בו אנו חיים, באותו עולם בו יש דת. מנגד, אפשר לטעון כי בעולם עתידני ומפותח, האנשים יכולים לגלות האם האמונות עליהן הדת מבוססת (קיום אלוהים, למשל) לא נכונות (או שכן? זה לשיקולים היוצר/ת), או לפחות להבין כי דברים מסויימים בדת מתנגשים עם דברים שהתגלו בעידן העתידני, ולכן הדת פחות נכונה (ונחוצה).

הפנטזיה מדברת על דברים שנחשבים לבלתי אפשריים ובלתי קיימים בעידן המודרני, והיא מבוססת על אגדות וסיפורי עם. כשחושבים על זה, הדת עצמה היא מעין סוג של פנטזיה, לפחות בעיני אנשים רבים. אם כך, הפנטזיה יכולה לא רק שלא לסתור את הדת, אלא גם לבוא לטובתה ולהצדיקה. מנגד, אם הדת עצמה היא מעין פנטזיה- למה צריך שתהיה פנטזיה בתוך פנטזיה?

לדיון הזה אין שאלות מנחות- אני מאמינה שכל אחד יכול לקחת את הנושא הזה למקומות שונים, כמו שאני עשיתי כשישבתי לכתוב אותו (ברצינות, לקח לי נצח לכתוב אותו כי כל פעם הלכתי לכיוון אחר). יש לו אך ורק שאלה אחת-
למה בעצם צריך (או לא צריך) שתהיה דת במדפ?

--------------------
שקד ✧ אישה חזקה ועצמאית

User Posted Image

!Happy International Women's Day

---------
הארי פוטר - Hportal.co.il
פורסם ב: Sep 24 2017, 20:25 PM
צטט הודעה

A Cat With A Hat In A Hat

פרטי משתמש
קבוצה: סלית'רין
חרמשים: 2595
מגדר:male
משתמש מספר: 62302

אני חושב שדת במד"פ מאוד תעזור לקוראים להבין כל מיני דברים שהדמויות עושות. אמונה משפיעה על ההחלטות של אנשים.
במדע בדיוני אני חושב שהדת יכולה להתקיים כי אנשים לא בהכרח הפסיקו להאמין בדת הזאת, או שהיוצר המציא דת שונה לחלוטין ועשה שהיא תהיה דת שיאמינו בה בעולם עתידני.
בפנטזיה זה אפילו יותר חשוב לדעתי הדת, בגלל שבעולם פנטזיה הכל שונה ובשביל להקים עולם צריך לדעת הכל עליו כולל במה האנשים מאמינים, זה מה שנותן לעולם תחושה של עולם אמיתי. חוץ מזה, דת לא אומרת שהיא לא בהכרח קיימת. בספרי פנטזיה יכולה להיות דת שהיא אמיתית לחלוטין ומסבירה כל מיני תופעות שקורות ביצירה.
כמובן שאני חושב שבעצם ביצירות כאלו אלה לא דת אלא אמונה, מה שקיים אצל כל אדם. גם אדם שמאמין במדע הוא אדם מאמין כי הוא מאמין במדע.
אבל כמובן שזאת רק דעתי.

--------------------
"Magic isn't just a performance art, it's also a way of thinking. Many things in this world seem simple at first glance but play host to all sorts of secrets if you look deeper."

my name is not Ian but ok
he/him
Danganronpa|League of Legends|OMORI|The Owl House|Project Sekai

User Posted Image

---------
פורסם ב: Oct 4 2017, 15:26 PM
צטט הודעה

בוגר הוגוורטס

פרטי משתמש
קבוצה: מסדר מרלין
חרמשים: 1011387
מגדר:male
משתמש מספר: 52922

נכנס ללינקייה happy.gif

--------------------
נעם ♡ אוהב בעיקר לצלם ♡ הרבה לשעבר

---------
0 משתמשים צופים באשכול זה (0 אורחים ו 0 משתמשים אנונימיים)
0 משתמשים:

אפשרויות נושא
הגב לנושא זה פרסם נושא חדש פרסם סקר

מממנים

ניקוד הבתים · תיעוד עריכת הנקודות · חדר הגביעים
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית'רין
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית
93 510 347 105

פורטל הארי פוטר הישראלי קיצורי דרך
מיוחדים: הארי פוטר | אודותינו | צור קשר | הפורומים | HPlanet - הסיור הווירטואלי | פאנפיקים | האנציקלופדיה
האנציקלופדיה: אלבוס דמבלדור | לונה לאבגוד | היער האסור | משרד הקסמים | חדר הנחיצות | גילדרוי לוקהרט | קווידיץ' | דראקו מאלפוי | אוכלי המוות | מצנפת המיון | סוורוס סנייפ | סדריק דיגורי | הוגסמיד | סמטת דיאגון | פוטרמור | הקרב על הוגוורטס

עוצב על-ידי Design by JBStyle
© כל הזכויות שמורות ל-All rights reserved to HPortal
2024 - 2007