האתר והפורומים  ·   מדיה  ·   הספרים  ·   הדמויות  ·   הסרטים  ·   השחקנים  ·   שונות

ברוך הבא, אורח ( התחבר | הירשם )

0 חרמשים
פורומיםפאנפיקיםHPlanetהאנציקלופדיהמערכת הדו-קרבהוגסמיד
מממנים

טריוויה צ'אט

הגב לנושא זה פרסם נושא חדש פרסם סקר

סיקור עולם||נרניה
פורסם ב: Sep 25 2017, 21:40 PM
צטט הודעה

רוצים עתיד יפה יותר

פרטי משתמש
קבוצה: אחראית פעילויות ופרויקטים
פיבסונים: 2147136395
מגדר:female
משתמש מספר: 52249
חפצי המשתמש: צפה

סיקור עולם||נרניה
User Posted Image

תעודת זהות:

★ שם העולם - נרניה (Narnia)
★ אזכורים - סדרת ספרי וסרטי "דברי ימי נרניה"- האריה, המכשפה וארון הבגדים (ספר וסרט), הנסיך כספיאן (ספר וסרט), המסע בדורך השחר (ספר וסרט), כס הכסף (ספר), הסוס ונערו (ספר), אחיינו של הקוסם (ספר), הקרב האחרון (ספר).
★ סוג - עולם המקביל לעולם שלנו

היסטורית העולם:
*כל חלק מכיל ספויילרים לא צבועים (כי אחרת הייתי צריכה לצבוע הכל בערך) לספרים/סרטים מהם הוא לקוח (ציינתי בכותרת מאיפה כל דבר)

היווצרות נרניה (אחיינו של הקוסם):
נרניה, בתחילתה, הייתה עולם ריק לחלוטין, אליו הגיעו דרך בריכה קטנה ביער מלא בבריכות מעבר לעולמות. דרך הבריכה הגיעו לנרניה מספר יצורים- דיגורי קירק ופולי פאלמר, שני בני נוער מכדור הארץ שחיפשו אחר תרופה לאימו החולה של דיגורי; אנדרו קירק, דודו של דיגורי ; פרנק וסטרוברי ("תותי" בעברית), עגלון וסוסו שנשאבו בטעות לנרניה; ואסלן, אריה בעל כוחות קסם עוצמתיים. אסלן בורא את נרניה, וכשהשישה מגיעים לשם היא כבר בתהליכי צמיחה וגדילה. אסלן נותן למספר חיות את היכולת לדבר בשפת בני אדם, והופך את פרנק למלך נרניה הראשון. אסלן גם מעניק להם הגנה מפני ג'דיס, מכשפה מרושעת שרוצה לפגוע בנרניה ומוכרת בתור "המכשפה הלבנה".

קללת החורף הנצחי (אחיינו של הקוסם-האריה, המכשפה וארון הבגדים):
השלטון של פרנק וצאצאיו בנרניה נמשך כמה מאות שנים. נרניה התפתחה והפכה לממלכה גדולה ומשגשגת, והתפתחו בה מינים רבים של יצורים (מלבד החיות המדברות)- פאונים, קנטאורים, גמדים ועוד.
בשלב מסויים ההגנה שאסלן העניק לפרנק נחלשה, והמלכה הלבנה נכנסה לנרניה. היא הטילה קללה על הממלכה- חורף נצחי, קר ומושלג, וחג המולד אף פעם לא יגיע לנרניה. אבל עם הקללה באה גם נבואה- כשיגיעו לנרניה ארבעה בני אדם, שני בנים ושתי בנות, הקללה תישבר והם יהפכו למלכי ומלכות נרניה.

תור הזהב של נרניה (האריה, המכשפה וארון הבגדים):

קללת המלכה הלבנה נמשכה מאה שנים, עד שלנרניה הגיעו פיטר, סוזן, אדמונד ולוסי פוונסי- ארבעה אחים מלונדון, שהגיעו לנרניה דרך ארון בגדים באחוזה של איש זקן, שהתגלה כי הוא דיגורי, והארון עשוי מעץ שהגיע מנרניה.
ארבעת האחים שוברים את קללת המכשפה והופכים למלכי ומלכות נרניה, בה הם שולטים במשך כחמש עשרה שנים. בתקופתם, נרניה משגשגת- נחתמים הסכמי שלום ובריתות עם הממלכות מסביב, החי והצומח בנרניה מתפתח ומתרבה, נרניה מתעשרת ונהיית ממלכה גדולה וחזקה.
כחמש עשרה שנים לאחר שבירת הקללה, ארבעת האחים יוצאים למסע ציד אחרי הצבי הלבן- צבי שאמור להגשים את כל משאלותיהם. במהלך מסע הציד, הם מגיעים שוב לשער שבארון הבגדים- ונופלים דרכו חזרה לכדור הארץ, באותו גיל בו הם היו כשהם נכנסו לשער.

הכיבוש הטלמריני (הנסיך כספיאן):
לאחר עזיבתם של ארבעת האחים את נרניה, נרניה נשארה בלי שלטון מרכזי. אנשי טלמר, ממלכה מערבית לנרניה, ובראשם המלך כספיאן הראשון (שמכונה גם "כספיאן הכובש), מגיעים לנרניה וכובשים אותה מידי היצורים החיים בה.
אנשי טלמר התייחסו ליצורים השונים החיים בנרניה כנחותים ורדפו אותם. עם הזמן, היצורים הקסומים של נרניה נכחדו או ירדו למחתרת, ובנרניה נשארו לחיות רק בני האדם וחיות רגילות, שאינן מדברות.
בזמן מלכותו של כספיאן התשיעי, תשע דורות לאחר הכיבוש הטלמריני, כבר אין זכר לנרניה הישנה והסיפורים עליה הופכים לאגדות.
המלך כספיאן התשיעי נרצח בגיל יחסית צעיר על ידי מירז, אחיו, ובנו, כספיאן העשירי, היה עדיין צעיר מדי בשביל למלוך. אט אט, כל אנשי המלוכה הבכירים מתים גם הם במשימות שהם נשלחים אליהן על ידי מירז (כולל שבעה אצילים שנשלחים על ידי מירז למצוא את ארצו של אסלן) ולבסוף מירז תופס את השלטון בנרניה.
מירז היה קשה אפילו יותר כלפי נרניה הישנה, ורדף כל אזכור קטן שלה. כך, למשל, כשהאומנת של כספיאן העשירי סיפרה לו סיפורים על נרניה הישנה, הוא גירש אותה.
מורהו של כספיאן העשירי היה גמד במסווה, והוא סיפר לכספיאן על יצורי נרניה הישנה שירדו למחתרת. כספיאן מוצא אותם, ומארגן צבא לקרב נגד מירז- צבא אליו מצטרפים גם ארבעת ילדי פוונסי שחזרו לעזור, כאלף שנים נרניות לאחר שלטונם (שבכדור הארץ עברה שנה).
צבאו של כספיאן מנצח, רוב הטלמרינים עוזבים ונרניה חוזרת להיות כשהייתה בעבר.

מלכות כספיאן העשירי (המסע בדורך השחר-כס הכסף):

כספיאן העשירי החזיר את נרניה לכמו שהייתה בעבר, בתקופת ארבעת אחי פוונסי. הוא נותן לחיות המדברות ושאר היצורים הקסומים לחיות בלי חשש לחייהם, החזיר את הקסם למשהו חוקי בנרניה.
בשנה השלישית למלכותו, כספיאן יוצא למסע בים בספינה בשם "דורך השחר" ביחד עם לוסי, אדמונד ובן דודם יוסטס סקארב. מטרת המסע היא למצוא את שבעת האצילים של נרניה שמירז שלח אל מעבר לים המזרחי, בחיפוש אחר ארצו של אסלן כביכול, מסע שממנו מירז לא התכוון שהם יחזרו.
במהלך המסע, החברים מוצאים את כל שבעת האצילים- חלקם תחת קללות וחלקם מתים. הם מגיעים לאיים הנידחים לראשיתו של סוף העולם. כמו כן, באיים הנידחים כספיאן פוגש את בתו של רמנדו (שמה לא מצויין), בה הוא מתאהב. היא חוזרת איתו לנרניה והם מתחתנים.
לכספיאן ואשתו נולד ילד בשם ריליאן. ריליאן התבגר, והפך לנסיך צעיר וחזק. יום אחד, ריליאן, אימו ומספר אנשי חצר נוספים יצאו למסע קטן. במהלך המסע, נחש הכיש את המלכה, והיא מתה.
מאז, ריליאן הלך יום-יום ליער בו היא מתה, מחפש את הנחש כדי להרוג אותו. לאחר אחת הפעמים הללו הוא לא חזר.
כעשר שנים לאחר מכן, כספיאן נהייה כבר זקן. הוא רצה לצאת למסע אחרון, לקצהו המזרחי של העולם, לראות את אסלן עוד פעם אחת ולשאול אותו מה יהיה בעתיד עם המלוכה בנרניה. באותו זמן, אסלן מזמן לנרניה את יוסטס וג'יל פול, ידידתו מבית הספר. השניים מצטרפים לדר ביצות בשם עכרור השלולית, והם חוצים את השממה הפראית של הצפון לאחר שאסלן שלח אותם לחפש שם את ריליאן. הם לבסוף מוצאים אותו, בממלכה תת קרקעית שנשלטת בידי מכשפה מרושעת, שחטפה את ריליאן וגרמה לו לשכוח את נרניה. עם הגעתו של עכרור השלולית, ריליאן נזכר במי הוא והם נלחמים מול המכשפה- שהתברר כי היא הפכה את עצמה לנחש שהרג את אימו של ריליאן.
ריליאן והשלושה האחרים חוזרים לנרניה, בדיוק כשכספיאן העשירי חוזר ממסעו- ומת מעט לאחר מכן. ריליאן הופך למלך החדש, ויוסטס וג'יל חוזרים לאנגליה.

הקרב האחרון (הקרב האחרון):
שש דורות לאחר מותו של כספיאן, צאצאו, טיריאן, שולט בנרניה.
קוף מדבר בשם טריק (shift באנגלית)מוצא פרוות אריה מת, ובעזרתה הוא מחפש את חברו החמור לאריה וטוען שהוא אסלן. אנשי נרניה מאמינים לו, דבר שגורם להם להקשיב לכל דבר שטריק אומר- ובכך פתחו דרך לכיבוש קלורמני.
יוסטס וג'יל חוזרים לנרניה, בעיצומו של הכיבוש הקלורמני. הם מתאחדים עם צבאו של טיריאן לקרב נגד קלורמן. הם מפסידים, ומוחזקים כשבויים בתוך אורווה- ממנה הם מגיעים לארצו של אסלן, ופוגשים בה את גיבורי כל הספרים הקודמים (חוץ מסוזן פוונסי) ואת אסלן. שם הם מגלים כי למעשה הם מתו בתאונת רכבת, וכי הם יכולים להישאר בארצו של אסלן לנצח. אסלן, באותו זמן, חוזר לנרניה, משמיד אותה וחוזר לארצו.

מאפייני העולם:

★ אנשי העולם - בנרניה חיים יצורים רבים- פאונים, קנטאורים, גמדים, ענקים, קוסמים ומכשפות, דרקונים, דריאדות, דרי ביצות, חיות מדברות מכל המינים והסוגים, חדי קרן, אנשי זאב, שדים ועוד. בנוסף אליהם, בנרניה חיים גם מעט בני אדם- צאצאי פרנק והלן, מלכי נרניה הראשונים, צאצאי שודדי ים שהגיעו בטעות לטלמר דרך שער בכדור הארץ או ממקורות נוספים שלא ידועים לנו. כמו כן, בעת הכיבוש הטלמריני חיו בנרניה גם חיות לא מדברות, שהגיעו לנרניה ביחד עם אנשי טלמר.
★ מראה - נרניה היא ארץ מאוד עשירה ומגוונת בנופים שבה- רובה מכילה יערות וגבעות נמוכות, והיא נחצית בידי נהר גדול, שזורם מצפון-מזרח לדרום-מערב נרניה. לאורך הנהר קיימים שלוש ערים גדולות- ברונה, ביוורסדם וצ'יפינגפורד, ובשפך הנהר שוכנת קייר פאראוול, בירת נרניה, בה נמצאת הטירה בה חיו ילדי פוונסי.
גבולה הצפוני של נרניה הוא נהר שריבל, אשר מצפונו נמצאים איזורים הרריים ולא מיושבים מלבד ענקים פראיים שחיים בה, ומדרומו- ביצות נרניה.
גבולה המערבי הוא רכס הרים, אשר מעבר לו נמצאים "פראות המערב", איזור פראי ולא מיושב, וממערב לפראות המערב נמצאת טלמר. בגבול נרניה המערבי נמצא פנס הרחוב, בו הופיעו לראשונה ארבעת ילדי פוונסי, והוא סימן מוכר ופשוט יותר לגבול נרניה המערבי.
גבולה הדרומי הוא רכס הרים גם כן, ומצידו השני נמצאת ארצ'לנד (מכונה גם "ארץ המלאכים"), ומדרום לארצ'לנד נמצאת קלורמן.
גבולה המזרחי של נרניה הוא, למעשה, האוקיינוס, בו נמצאים מספר איים- חלקם בשליטת נרניה וחלקם לא. נרניה היא חלק מעולם שטוח, לכן בקצהו המזרחי ביותר של האוקיינוס מסתיים העולם (ושם, לפי האגדה, נמצאת ממלכתו של אסלן).
מזג האוויר והאקלים בנרניה נוחים- ברוב המדינה שורר מזג אוויר נעים רוב הזמן, בסתיו ובחורף יורדים גשמים ושלגים במידה מספקת ואילו האביב והקיץ נעימים וחמימים.
★ תרבויות ודתות - נרניה מזכירה קצת את אירופה של ימי הביניים- קיימים בה אבירים, שלטון מלוכני, מסעות צייד, לחימה בנשק קר, הארץ לא מפותחת מבחינה טכנולוגית וכדומה. התרבות בנרניה מעניקה חשיבות רבה לאגדות, נבואות ושלל דברים קסומים אחרים, למוזיקה, לסעודות ולשמירה על רשמיות והגינות גם במלחמות ודברים בסגנון. בנרניה אין דת, אבל הנרניים מאמינים באסלן, בכוחו ובהיותו מלכה ומושיעה של נרניה. מה שכן, יש אזכור לנצרות- בספר "האריה, המשכפה וארון הבגדים" מסופר כי בנרניה נחגג חג המולד וכי סנטה קלאוס אמיתי שם.
★ שלטון - השלטון בנרניה הינו שלטון מלוכני, כלומר, שולט בו מלך, והשלטון עובר במשפחה. משפחת המלוכה השתנתה רבות עם השנים, אך לפי המסורת- רק בן אנוש היה ראוי למלוך בנרניה. ואכן, מלבד המכשפה הלבנה- כל מלכי ומלכות נרניה היו בני אנוש.
מלבד השלטון המלוכני, תושבי נרניה מאמינים כי מלבד המלך הנוכחי, קיים מלך נוסף שלא משתנה לעולם, והוא אסלן, שמכונה בפי הנרניים גם "המלך האמיתי של נרניה".
★ השכלה, עבודה וטכנולוגיה - נרניה מזכירה את אירופה של ימי הביניים (מלבד בתקופת הכיבוש הטלמריני). לפיכך, ההשכלה בנרניה לא מסודרת, וכל אחד לומד ממשפחתו ולפי תפקידו וגזעו. העבודות בנרניה כוללות דברים כמו דיג, צייד, אבירות, לחימה, מסחר, עבודת אדמה, טיפול בסוסים וכו'. מלבד פנס הרחוב, בנרניה אין כל טכנולוגיה מתקדמת.
בתקופת הכיבוש הטלמריני, נרניה הפכה להיות מעט מתקדמת יותר- הוקמו בה בתי ספר ולומדו בהם דברים מעט יותר מתקדמים, כמו היסטוריה ודקדוק, מגוון העבודות גדל ואמנם לא התפתחה טכנולוגיה מתקדמת, אבל האמצעים שהיו אז התפתחו. עם נפילת מירז, חלק מהדברים נשארו מהכיבוש הטלמריני, אך הרבה חזר להיות כשהיה לפניו.

דעה אישית:

נרניה זה הילדות שלי. כאילו, לחלוטין. זו הסדרת ספרים הראשונה שקראתי, השער הראשון שלי לעולם הזה של ספרים (וספרי פנטזיה בפרט), ובכנות? כל הילדות שלי חלמתי (ואני עדיין חולמת) לדעת לירות בחץ וקשת כמו סוזן. אז אפשר להסיק מזה שגם את העולם של נרניה אני אוהבת מאוד, ובצדק.
נרניה זה כנראה המקום שכל ילד חולם להגיע אליו. עולם מלא ביצורים קסומים, הרפתקאות, קסמים, שונה ממה שאנחנו מכירים היום. גם אני בתור ילדה רציתי להגיע לנרניה, אבל עכשיו? כן, נרניה עדיין מגניבה לחלוטין, אבל יש בה כמה דברים שכשקטנים קשה לקלוט, והם די מורידים מהחזות ה"מושלמת" של נרניה.
קודם כל, השלטון שם. השלטון לא מאוד יציב. אמנם הכספאנים שלטו למשך תשע דורות, וצאצאיו של כספיאן העשירי (אני מפרידה אותם כי זה היה שלטון שונה לחלוטין) נמשך עוד שבעה, אבל עדיין- יש הרבה בעיות בשלטון, בשבירות שלו, בעובדה שחמור מחופש לאחריה הצליח להפיל אותו. וזה קצת פוגע בערך של נרניה, הייתי אומרת.
חוץ מזה, יש משהו יחסית בולט וזה חוסר המידע. אנחנו יודעים פרטים על נרניה, אבל לא מספיק- יש הרבה חורים בעלילה שלא ידועים לנו. למשל, עד כמה ואיך השתנתה נרניה אחרי סיום הכיבוש הטלמריני או על היחסים שלה עם מדינות אחרות (חוץ מטלמר וקלורמן). זה גורם לי לחשוב שיכול להיות שנרניה לא כל כך מושלמת, ובפערי מידע האלה יש כמה דברים רעים על הארץ. כילדה קטנה זה היה מעצבן אותי מאוד, אבל עכשיו זה דווקא גורם לי איכשהו לחבב את נרניה יותר. זאת אומרת, ההוכחה הזו שנרניה לא מושלמת, שאין דבר כזה עולם מושלם, גורמת לנרניה להיות יותר... מציאותית אפשר לקרוא לזה.
אמנם עכשיו פחות הייתי רוצה להגיע לנרניה, כמו שכבר כתבתי בהתחלה, אבל אני עדיין אוהבת אותה, בצורה שונה מכשהייתי קטנה- יותר ביקורתית, יותר מבינה. ואני חושבת שזו אחת מהסיבות שאני כל כך אוהבת את נרניה- יש בה דברים הרבה יותר עמוקים ממה שנראה לעין.

תמונות ופאנארטים:

User Posted Image

User Posted Image
טירת קייר פראוול

User Posted Image
קייר פראוול בתקופת הנסיך כספיאן

User Posted Image
פנס הרחוב

User Posted Image
מפת נרניה

--------------------
שקד ✧ אחראית פעילויות ופרויקטים

---------
הארי פוטר - Hportal.co.il
פורסם ב: Oct 4 2017, 15:21 PM
צטט הודעה

בוגר הוגוורטס

פרטי משתמש
קבוצה: מסדר מרלין
פיבסונים: 1011387
מגדר:male
משתמש מספר: 52922
חפצי המשתמש: צפה

וואו, סיקור נפלא. פירטת על כל מה שקרה במקום המופלא והקסום הזה, את המאפיינים כתבת בדיוק כמו עבודת שורשים ><
נכנס ללינקייה, סיקור העולם הראשון happy.gif

--------------------
נעם ♡ אוהב בעיקר לצלם ♡ הרבה לשעבר

---------
הארי פוטר - Hportal.co.il
0 משתמשים צופים באשכול זה (0 אורחים ו 0 משתמשים אנונימיים)
0 משתמשים:

אפשרויות נושא
הגב לנושא זה פרסם נושא חדש פרסם סקר

מממנים

ניקוד הבתים · תיעוד אכילת הפיצות · חדר הגביעים
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית'רין
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית
482 1380 791 345

פורטל הארי פוטר הישראלי קיצורי דרך
מיוחדים: הארי פוטר | אודותינו | צור קשר | הפורומים | HPlanet - הסיור הווירטואלי | פאנפיקים | האנציקלופדיה
האנציקלופדיה: אלבוס דמבלדור | לונה לאבגוד | היער האסור | הודעה לירין | משרד הקסמים | חדר הנחיצות | גילדרוי לוקהרט | קווידיץ' | דראקו מאלפוי | אוכלי המוות | מצנפת המיון | סוורוס סנייפ | סדריק דיגורי | הוגסמיד | סמטת דיאגון | פוטרמור | הקרב על הוגוורטס

עוצב על-ידי Design by JBStyle
© כל הזכויות שמורות ל-All rights reserved to HPortal
365 לפני הספירה - אבטיח