האתר והפורומים  ·   מדיה  ·   הספרים  ·   הדמויות  ·   הסרטים  ·   השחקנים  ·   שונות

ברוך הבא, אורח ( התחבר | הירשם )

0 חרמשים
פורומיםפאנפיקיםHPlanetהאנציקלופדיהמערכת הדו-קרבהוגסמיד
מממנים

הגב לנושא זה פרסם נושא חדש פרסם סקר

דיון \\ בריטניה: מעצמת פנטזיה?
פורסם ב: Feb 7 2012, 22:12 PM
צטט הודעה

You feed the madness and it feeds on you

פרטי משתמש
קבוצה: מסדר מרלין
חרמשים: 88051
מגדר:female
משתמש מספר: 10527
חפצי המשתמש: צפה

מעובד מאשכול שנפתח בעבר כאן על ידי הבעלים לשעבר, אסף - Godric.

הרי לכם ניסוי מחשבתי...
ניקח חמישה מסופרי הפנטזיה הגדולים ביותר של המאה ה-20, שללא ספק ניתן לומר שהשאירו חותם עם ספריהם: טולקין, ק"ס לואיס, ג'"ק רולינג, פיליפ פולמן ודיאנה ויין ג'ונס , נמצא ביניהם מכנה משותף מעבר להיותם סופרי פנטזיה. כולם, בלי יוצא מן הכלל, בריטים!

User Posted Image

קשה להאמין שדבר כזה מקרי... מה לדעתכם גורם לאנשים מבריטניה לכתוב פנטזיות? האם הבידוד היחסי משאר העולם (בריטניה היא אי) ולכאורה חוסר הגבולות היבשתיים הוא זה שגרם להם לכתוב? הנופים? הבניינים? האירועים ההיסטוריים?
ניתן לומר שהבריטים לכשעצמם הם אנשים מנותקים מהמציאות. יש להם דת משלהם (נצרות אנגליקנית), אי משלהם, מנהגים משלהם, חוקים אחרים, מנטליות שונה, שלטון אחר וכו'. אולי אלה המאפיינים שגורמים לסופרים להרגיש בטוחים כל כך ולהתפרע עם הדמיון?

משתמשים בפורום הארי פוטר הישראלי אמרו:
  • כמה מאפיינים שאפשר למצוא ברחבי בריטניה:
    - אקלים סגרירי. כמעט תמיד יורד שמה גשם ולפעמים שלג. אני חושב שהסופרים קיבלו השראה מהמזג האוויר ואת המזג של הדמויות שלהם.
    - בריטניה היא ממלכה מאוד מכובדת, כלומר, רוב האנשים ממש נחמדים חוץ מזה שיש כמה מופרעים שמתרוצצים בשביל הכיף ברחובות וזה גם יכול להשפיע על הסופרים.
  • בריטניה דיי רגועה, שקטה ומלאה בנופים מעוררי השראה. אני חושבת שזה חלק בלתי נפרד מהעובדה שסופרים טובים באים ממנה.

אני חושבת שזה נובע מכך שיש להם מקום לחשוב, האווירה נותנת להם השראה.
    העובדה שהם חיים [/חיו -.-] באירופה היא תשובה מספקת לחלוטין. הרבה מאד הסטוריה תלויה באירופה, הרבה אגדות, מקומות, הכנסייה [שמייצגת דת בהרבה מאד ספרי פנטזיה, והרבה סופקים שואבים ממנה רעיון]. כל הדברים האלו תורמים לכתיבת הספר, גם אם זה נשמע טפשי, זה נכון.
    גיימן למשל, שואב השראה ממיתולוגיות ומהסטוריה שרובה התקיימה באירופה, ואף באנגליה בפרט.

בריטניה התקדמה הרבה מאד, וכיום היא מדינה בולטת אף משהייתה [והעובדה שעדיין יש בה מלוכה תורמת רבות לכך,] אפשר לראות את זה בספרים. יש בה בכל מהכל- מודרניות, אך עם זאת עדיין ניתוק מסויים מהעולם בעזרת המלוכה. כשאתה מסתמך על השניים, ולוקח מעט מפה ומעט מפה, קצת מודרניות וקצת מתיקות עתיקה, ברור שיצא מזה משהו טוב.

דברו, חוו דעה, בפירוט.

--------------------

ליאתותים

User Posted Image

---------
הארי פוטר - Hportal.co.il
פורסם ב: Feb 8 2012, 21:08 PM
צטט הודעה

Life's Too Short To Even Care At All

פרטי משתמש
חרמשים: 102344
מגדר:male
משתמש מספר: 23545

אני חושב שבגלל שבריטניה כל-כך מבודדת ועצמאית מאוד, והם יודעים שיש להם את החירות לכתוב בלי שום חשש.
לפי דעתי זה מדהים ואני חושב שזה צריך להמשיך.

--------------------
נבו

User Posted Image

מייסד "הפקפקן" • ראש בית רייבנקלו לשעבר

מנהל פורום מטומ"מ לשעבר • הנהלת הפורומים לשעבר • אחראי תוכן לשעבר

---------
פורסם ב: Feb 9 2012, 01:29 AM
צטט הודעה

סוהרסן

פרטי משתמש
קבוצה: גריפינדור
חרמשים: 17775
משתמש מספר: 34325

יש מצב שזה בגלל שבריטניה גדולה, אז יש יותר אנשים, יותר סופרים ויותר סופרים מפורסמים happy.gif

--------------------
User Posted Image

---------
פורסם ב: Feb 9 2012, 01:42 AM
צטט הודעה

You feed the madness and it feeds on you

פרטי משתמש
חרמשים: 88051
משתמש מספר: 10527

QUOTE (royori @ Feb 9 2012, 12:01 AM)
יש מצב שזה בגלל שבריטניה גדולה, אז יש יותר אנשים, יותר סופרים ויותר סופרים מפורסמים happy.gif

אני לא חושבת שזה קשור.. בריטניה לא כ"כ גדולה.
אפשר להשוות אותה לארצות הברית נגיד, אז בארה"ב יש 313 מיליון לעומת 62 במיליון בקירוב בבריטניה.
בסין ובהודו יש יותר ממילארד, ומעטים הסופרים מהז'אנר הזה מארצות אלו שהצליחו להתפרסם כך שספריהם יתורגמו לכ"כ הרבה שפות. האמת שחוץ מ"סיפורי האוטורי", שאני לא בטוחה עד כמה ספר פנטזיה זה, לא שמעתי על ושם ספר פנטזיה מהמזרח..

--------------------

ליאתותים

User Posted Image

---------
פורסם ב: Feb 9 2012, 15:01 PM
צטט הודעה

This is water

פרטי משתמש
חרמשים: 101000
משתמש מספר: 31142

האמת שעד היום לא ממש חשבתי על זה, אבל את בהחלט צודקת.
אני מאמין כי אולי יש להם השראה מהמקומות בהם הם גרים- למשל רולינג אמרה שהיא אהבה תמיד להסתובב ביערות ולכתוב מתחת לעצים.
אני גם חושב שהסביבה, או המקום בו אנשים גרים, הסיפורים מסביב לאותה מדינה/עיר/כפר יכולה מאוד להשפיע על סופר ובבריטניה יש את הכל- נופים, יערות, אני לא יודע אם להגיד "אגדות" כאלו ואחרות (מרלין, ארת'ור), אבל אולי זה גם משפיע.
בקיצור, אני מאוד מסכים איתך ליאת ותודה על הדיון המעניין D:

--------------------
רוי - אחראי שנת הלימודים - דברים לשעבר
User Posted Image

---------
פורסם ב: Feb 9 2012, 22:47 PM
צטט הודעה

קוסם מתקדם

פרטי משתמש
קבוצה: גריפינדור
חרמשים: 12679
משתמש מספר: 19407

באמת שלא חשבתי על זה אף פעם.
זה די מדהים כשמנסחים את זה ככה. אבל ככה זה בכל ז'אנר ספרותי, לא?
התילו לכתוב באנגליה, ומשם זה נפוץ לארה"ב. למשל עכשיו יש סופרי פנטזיה אמריקאים (סטפני מאייר, ריק ריורדן) והם גם מצליחים.
גם ספרי סיפורת שהתחילו עם צ'ארלס דיקנס באנגליה הגיעו רק מאוחר יותר (תקנו אותי אם אני טועה) לארה"ב ושם סופרים נוספים התחקו אחרי הז'אנרים.
לפי דעתי רוב התקופות התרבותיות התחילו באנגליה- בין אם במוזיקה, ספרות, תיאטרון או קולנוע. פשוט היום ארה"ב נחשבת למדינה יותר משפיעה, אז אנחנו בדרך כלל חושבים שהכל בא משם.

--------------------
User Posted Image

לירון|17|הביטלס

---------
0 משתמשים צופים באשכול זה (0 אורחים ו 0 משתמשים אנונימיים)
0 משתמשים:

אפשרויות נושא
הגב לנושא זה פרסם נושא חדש פרסם סקר

מממנים

ניקוד הבתים · תיעוד עריכת הנקודות · חדר הגביעים
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית'רין
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית
233 980 687 355

פורטל הארי פוטר הישראלי קיצורי דרך
מיוחדים: הארי פוטר | אודותינו | צור קשר | הפורומים | HPlanet - הסיור הווירטואלי | פאנפיקים | האנציקלופדיה
האנציקלופדיה: אלבוס דמבלדור | לונה לאבגוד | היער האסור | משרד הקסמים | חדר הנחיצות | גילדרוי לוקהרט | קווידיץ' | דראקו מאלפוי | אוכלי המוות | מצנפת המיון | סוורוס סנייפ | סדריק דיגורי | הוגסמיד | סמטת דיאגון | פוטרמור | הקרב על הוגוורטס

עוצב על-ידי Design by JBStyle
© כל הזכויות שמורות ל-All rights reserved to HPortal
2024 - 2007