האתר והפורומים  ·   מדיה  ·   הספרים  ·   הדמויות  ·   הסרטים  ·   השחקנים  ·   שונות

ברוך הבא, אורח ( התחבר | הירשם )

0 חרמשים
פורומיםפאנפיקיםHPlanetהאנציקלופדיהמערכת הדו-קרבהוגסמיד
מממנים

טריוויה צ'אט

הגב לנושא זה פרסם נושא חדש פרסם סקר

דיון|| ההבדל בין מדע בדיוני לפנטזיה
פורסם ב: Feb 10 2012, 18:11 PM
צטט הודעה

I come from a land down under

פרטי משתמש
קבוצה: רייבנקלו
פיבסונים: 468085
מגדר:
משתמש מספר: 25674
חפצי המשתמש: צפה

אז היום נתקלתי בתופעה מאוד מוזרה. גיליתי שהרבה אנשים לא מבדילים בין מדע בדיוני לפנטזיה. ההבדל בעצם די גדול. אז החלטתי לסכם קצת ^^*

איך מזהים את ז'אנר המדע הבדיוני?
מדע בדיוני (בראשי תיבות: מד"ב) הוא סוגה ספרותית רחבה הכלולה בסוגת העל "ספרות ספקולטיבית", העוסקת לרוב בתיאור עלילות עתידיות בדיוניות באמצעות פיתוח של רעיונות ומגמות קיימים בתחומי המדע, הטכנולוגיה, הכלכלה והאמנות והשלכותיהם על עתיד האנושות.

מתוך ויקיפדיה

כלומר, מדע בדיוני עוסק במשהו שהמדע או הנסיבות יכולות להסביר, אפילו אם הספר בדיוני. דוגמא מצויינת לספר מדע בדיוני: משחקי הרעב. כלומר, העולם הפוסט אפוקליפטי שמתואר בספר- לגמרי יכול להתרחש בעולמינו בנסיבות דומות. יותר מזה, הספר מדבר על מין שחזור לחברה הפיאודלית- חברה המבוססת על מעמדות. במקרה הזה, המעמדות הם המחוזות. אף על פי כן, קשה לי להאמין שבעולם פוסט אפוקליפטי יתקיימו שחזור של משחקי גלדיאטורים. לא מסוקרים היטב, לפחות.

תת ז'אנרים
*מדע בדיוני מדעי- הם מדברים על עולם עתידי/מקביל/בזמנינו שמתקדם בטכנולוגיה. דוגמא לספר כזה: פניי מועדות לכוכבים/אלפרד בסטר, חצות בבאר המשאלות /ג'ק צ'וקר

*היסטוריה חלופית- או מסע בזמן. אני חושבת שזה הסוג הראשון ביותר שהחל להיכתב בז'אנר המדע בדיוני. עד היום זהו נושא מאוד פופולארי. כמה דוגמאות: מלחמה לנצח/ג'ון הולדמן, ילדי החלל/ ג'והן ווילדהם.

*מדע בדיוני חברתי- מדע בדיוני חברתי מדבר על מצב החברה בעוד זמן מסויים. הספרים מנתחים את החברה שלנו ו"ממשכים" איתה למאה השנים הקרובות. אני אישית מעדיפה יותר ספרים מהסוג הזה. דוגמאות לספרים מהסוג הזה: שם שרו מאוחר הציפורים המתוקות/קייט ווילהלם וכמובן משחקי הרעב/ סוזן קולינס. עוד ספר שהייתי חייבת להזכיר כי הוא כזה מעולה: בלייד ראנר (האם אנדרואידים חולמים על כבשים חשמליות)/פיליפ ק. דיק.

*מדע בדיוני חייזרי- אפשר להבין מהשם, שהספרים מדברים על מפגש עם תבונה עליונה וחייזרים. הסוג הוא ללא ספק אחד הסוגים היותר פופולאריים בקרב המדע הבדיוני. דוגמאות: שדה קרב ארץ/ל. רון האברד, מלחמת העולמות/ה. ג'. וולס.

*סייבר פאנק- אין הרבה לתאר על הז'אנר, חוץ מזה שהוא מדבר על העתיד הקרוב. (פה אנחנו רואים שוב פעם את משחקי הרעב) בד"כ מעורבים בו שליטה על בני אדם באמצעות מכונות, שתלים גנטיים וכו'. דוגמאות: ילד האריות/זיזו קורדר

*אופרת חלל- שילוב של מדע בדיוני ורומנטיקה. הז'אנר מאופיין בסגנון כתיבה של רומיאו ויוליה (שני אנשים מצדדים מנוגדים מתאהבים).

*סטימפאנק- הז'אנר מתמקד בטכנולוגיית קיטור וטכנולוגיות אחרות ששומשו לפני כ200,300 שנה בעיקר, אך משווה טכנולוגיה מודרנית בנוסף. ומפה בא שמו Steam (קיטור) Punk לדוגמא, הנשקים מופעלים על ידי גלגלי שיניים או שהמכוניות מופעלות על ידי קיטור.

כמה ספרי מדע בדיוני מומלצים:
User Posted Image
שם שרו מאוחר הציפורים המתוקות/קייט ווילהלם

User Posted Image
משחקי הרעב/סוזן קולינס

User Posted Image
בליינד ראנר/פיליפ ק. דיק

איך מזהים ספר פנטזיה?
פנטזיה (מאנגלית: fantasy – דמיון, דמיוני) היא סוגה ספרותית, שבה העלילה תלויה בקיומו של עולם דמיוני. מקורותיה של הפנטזיה באגדות, בפולקלור, ובמיתולוגיה ליצירת הרקע שעליו מתבססת העלילה. סוגה זו קרובה למדע הבדיוני ולסיפורי אימה

מתוך ויקיפדיה

ז'אנר הפנטזיה מדבר על משהו שהמדע לא יכול להסביר, ומהווה מין הפך לז'אנר המדע הבדיוני, למרות נקודות הדמיון ביניהם. דוגמא טובה לספר פנטזיה הוא פרסי ג'קסון. המדע לא יכול להסביר את קיומם של שנים עשר האלים היווניים מהמיתולוגיה ובטח ובטח שלא מפלצות שהן חצי בני אדם.
הפנטזיה בד"כ מסתמכת על אגדות קדומות. למשל סדרת דמדומים מסתמכת על הערפדים ואנשי זאב, שבאים מהתרבות הגותית. יש גם סופרים שמשלבים פנטזיה ומדע בדיוני. למשל רוג'ר זילאזני בסדרתו תשעה נסיכים לאמבר. הספר מרחיב את תיאוריית המימדים, ובו בזמן יכול להיחשב כספר פנטזיה (בעיקר כי מימד לא יכול להסתמך על משנהו. הם נפרדים זה מזה לחלוטין). יש כמה מאפיינם לספרי פנטזיה:
1. ישויות עליונות, כמו בפרסי ג'קסון, האלים מהווים ישות עליונה.
2. גזעים של ייצורים. ספרי הפנטזיה מפתחים את עולמם לדקויות. פעמים רבות לסוגי בעלי חיים ואנשים. דוגמא מצויינת למאפיין זה היא הסדרה שכולנו מכירים ואוהבים- הארי פוטר. בספר מפורטים הרבה גזעים של חיות: חדי קרן, פיות, הגריפון, הפגסוס וכו'. גם בסדרת חומריו האפלים הדמונים יכולים לשמש כדוגמא לא רעה.
3. קוסמות. עוד משהו שהמדע לא יכול להסביר. פעמים רבות בספרי פנטזיה יש קסם. בהארי פוטר, חומריו האפלים, אראגון, הרואים למרחק והרשימה נמשכת עוד ועוד, יש קסם.
4. אל מתים. משהו בלתי נפרד מהז'אנר. בהארי פוטר יש את החיז"לים, בפרסי ג'קסון האלים והמפלצות, באראגון האלפים וכו'.
5. עולמות מעורבבים. עולם הפנטזיה ועולמינו מתערבב ושני העולמות חיים בדו קיום. למשל בפרסי ג'קסון יש את מחנה החצויים שנמצא בלונג איילנד. לונד איילנד זהו אי אמיתי ליד ניו יורק.

תת ז'אנרים:
*עולמות מקבילים- בספרים אלו לרוב מוצגת העלילה דרך דמויות שבאו מהעולם שלנו ודרכן אנו מתוודעים לעולם החדש, אם כי לעתים עומדות במרכז העלילה דווקא דמויות שבאו מעולם אחר המבקרות בעולם שלנו. דוגמאות: דברי ימי נרניה/ק.ס. לואיס, תשעה נסיכים לאמבר/רוג'ר זילאזני

*עולם העומד בפני עצמו- הספר לא מזכיר בשום אופן את כדור הארץ אבל כן דומה לו. דוגמא: שר הטבעות/ג'.ר.ר טולקין, סדרת המחפש/טרי גודקינד, הרואים למרחק/רובין הוב

*עולם נסתר- עולם שקיים במקביל לעולם שלנו, אבל בני האדם הפשוטים שלא מעורבים בספר לא יכולים לראות אותו. דוגמאות: אריק רקס/קאזה קינגסלי, הארי פוטר/ג'יי קיי רולינג.

כמה ספרי פנטזיה מומלצים:
User Posted Image
חרב האמת/טרי גודקינד

User Posted Image
תשעה נסיכים לאמבר/רוג'ר זילאזני

User Posted Image
שוליית הרוצח/רובין הוב

מקווה שעזרתי ^^

*קרדיט לויקיפדיה והאתרים האחרים על העזרה הרבה ^^

User Posted Image
כל הכבוד! פיצחתם את הרמז השני!
המילה שמגיעה לכם: אוהבת.
בהצלחה בהמשך! happy.gif

הודעה זו נערכה ע"י Gossip Girls ב Oct 17 2014, 08:00 AM

--------------------
טלי/17

---------
הארי פוטר - Hportal.co.il
פורסם ב: Feb 10 2012, 18:27 PM
צטט הודעה

טלייק ה100ממת!!!!!!!!!!&

פרטי משתמש
קבוצה: הפלפאף
פיבסונים: 49731
מגדר:female
משתמש מספר: 22817

ח"ח על הדיון happy.gif
אני אישית תמיד התבלבלתי בין הז'אנרים, כי בשניהם יש דמויות על טבעיות והרבה התרחשויות בעולמות שברור שמקורם מפרי הדמיון.
אבל בתכלס אני רואה שיש הבדלים, למרות שאני אישית מעדיפה פנטזיה- כי במדע דמיוני.. הכל פשוט יותר מדי דמיוני XD

--------------------
טליה. שכחתי אם נהוג לכתוב למטה או למעלה. LIKE. דברים לשעבר. גיטרה וג'וני ♥

User Posted Image

למי אכפת בואו נרקוד

---------
פורסם ב: Feb 10 2012, 18:30 PM
צטט הודעה

פרטי משתמש
מגדר:

*מדע בדיוני XDDD
ודווקא במדע בדיוני הכל יותר ריאליסטי

--------------------
טלי/17

---------
פורסם ב: Feb 10 2012, 18:38 PM
צטט הודעה

הילאי

פרטי משתמש
קבוצה: סלית'רין
פיבסונים: 112
משתמש מספר: 30069

קודם כל - וואו, אני הייתי משתגעת לכתוב אשכול כזה ארוך...

אניוואי, במבט ראשון זה נראה ממש מפורט, אני אקרא את זה מאוחר יותר ואגיב בצורה נורמלית, אבל קבלי ח"ח(חיזוק חיובי XD) על הסיקור וכל ההשקעה!

--------------------
User Posted Image

---------
פורסם ב: Feb 10 2012, 18:48 PM
צטט הודעה

פרטי משתמש
מגדר:

אני יודעת מה זה ח"ח XD
ותודה D:

--------------------
טלי/17

---------
פורסם ב: Feb 10 2012, 18:57 PM
צטט הודעה

הילאי

פרטי משתמש
פיבסונים: 112
משתמש מספר: 30069

לא, פשוט רציתי לציין את היקרעותי מצחוק מהפירוש של זה XD

--------------------
User Posted Image

---------
פורסם ב: Feb 10 2012, 19:08 PM
צטט הודעה

Feeling nothing, taking nothing in

פרטי משתמש
קבוצה: גריפינדור
פיבסונים: 24465
משתמש מספר: 22694

קודם כל כל הכבוד על ההשקעה בדיון, הוא מעולה ומאוד מקצועי! (:
אני אישית למדתי על מדע בדיוני בשיעור לשון (פיכס, לשון) כדוגמא לערך באינציקלופדיה, אז אני יודעת להבדיל, ולפני זה ידעתי שזה לא אותו דבר אבל הגבולות היו קצת מטושטשים, ועכשיו הם התחדדו לגמרי.
באמת כל הכבוד על האשכול, חשפת לי הרבה ידע (והגדלת את רשימת הספרים הענקית ממילא שלי! dry.gif ) ואני שמחה שהיה לי כח לקרוא הכל ולהחכים (:

--------------------
קארין | לשעבר ראש גריפינדור ומנהלת סס"ש

---------
פורסם ב: Feb 10 2012, 19:11 PM
צטט הודעה

פרטי משתמש
מגדר:

אני יושבת עכשיו עם ערימה של 20 ספרים של אבא שלי מהקולג' שעברו אליי בירושה כדי למצוא דוגמאות נורמאליות XD
ואת רוב הספרים אני מאמינה שיהיה מאתגר למצוא (מועחעחע) היות ורובם נכתבו בסבנטיז. שדה קרב ארץ זה בכלל נכחד, ניראלי.
ותודה D:

--------------------
טלי/17

---------
פורסם ב: Jul 29 2012, 17:19 PM
צטט הודעה

טרול
**

פרטי משתמש
פיבסונים: 5003
מגדר:
משתמש מספר: 39333

אני ממש אוהבת תשעה נסיכים של אמבר :) יש לי אפילו את הסדרה השנייה באנגלית ><
זה גם ממש נחמד שיש כ"כ הרבה סוגים של פנטזיה, אבל עדיין יש מקום לעוד.
למרות שאני פחות אוהבת עולמות מקבילים, כי לדעתי זה טיפה חרוש.

--------------------
User Posted Image
קרדיט לגמדי/תי הכישרוני/ת.

---------
פורסם ב: Jul 29 2012, 21:21 PM
צטט הודעה

A mind needs books as a sword needs a whetstone

פרטי משתמש
פיבסונים: 2724165
משתמש מספר: 24033

ח"ח על הדיון!
ברצינות, אנשים לא מבדילים? וואו, אני בד"כ לא קוראת ספרים פחות פופולריים מהסוג הזה (אני קוראת בעיקר מיינסטרים חהחה), ואני יודעת את ההבדל O-O

אין לי תת-ז'אנר מועדף, אולי מלבד סטימפאנק, ולא יצא לי לקרוא הרבה סטימפאנק בחיי, לצערי. אבל זה מגניב. האאא רגע, לא פירטת על סטימפאנק! O: |שוק טוטאלי|

--------------------
Mentat, solve thyself.

---------
פורסם ב: Jul 30 2012, 15:20 PM
צטט הודעה

Not all those who wander are lost

פרטי משתמש
פיבסונים: 126538
מגדר:male
משתמש מספר: 23665

ח"ח על הדיון. אני לא מבין איך אפשר להתבלבל בין הז'אנרים, הם לא מזכירים אחד את השני בכלל.

---------
פורסם ב: Jul 30 2012, 15:27 PM
צטט הודעה

פיבס המלך

פרטי משתמש
קבוצה: גריפינדור
פיבסונים: 123583
משתמש מספר: 30911

QUOTE (Charlotte Branwell @ Jul 29 2012, 08:53 PM)
ח"ח על הדיון!
ברצינות, אנשים לא מבדילים? וואו, אני בד"כ לא קוראת ספרים פחות פופולריים מהסוג הזה (אני קוראת בעיקר מיינסטרים חהחה), ואני יודעת את ההבדל O-O

אין לי תת-ז'אנר מועדף, אולי מלבד סטימפאנק, ולא יצא לי לקרוא הרבה סטימפאנק בחיי, לצערי. אבל זה מגניב. האאא רגע, לא פירטת על סטימפאנק! O: |שוק טוטאלי|

מה זה סטימפאנק, אף פעם לא שמעתי על הז׳אנר הזה.

--------------------

השם שלי חסוי אבל כולם קוראים לי -
פיטר - מסדר מרלין - בטא - ספרים - סרטים - טרמפולינות - House of Cards - לפעמים מעצב
User Posted Image

---------
פורסם ב: Jul 30 2012, 16:03 PM
צטט הודעה

Not all those who wander are lost

פרטי משתמש
פיבסונים: 126538
משתמש מספר: 23665

סטימפאנק? סגנון שמתמקד בטכנולוגיה שנחשבת למפותחת מאוד מסוף המאה ה18 בערך. אמ, הטכנולוגיה כולה מבוססת על כוח קיטור כעקרון, ומשתמשים בה.
לדוגמה, המשחק ביושוק.

---------
פורסם ב: Jul 30 2012, 16:45 PM
צטט הודעה

פרטי משתמש
מגדר:

QUOTE (Charlotte Branwell @ Jul 29 2012, 08:53 PM)
ח"ח על הדיון!

פאק את צודקת O:

--------------------
טלי/17

---------
0 משתמשים צופים באשכול זה (0 אורחים ו 0 משתמשים אנונימיים)
0 משתמשים:

אפשרויות נושא
הגב לנושא זה פרסם נושא חדש פרסם סקר

מממנים

ניקוד הבתים · תיעוד אכילת הפיצות · חדר הגביעים
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית'רין
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית
544 1500 818 382

פורטל הארי פוטר הישראלי קיצורי דרך
מיוחדים: הארי פוטר | אודותינו | צור קשר | הפורומים | HPlanet - הסיור הווירטואלי | פאנפיקים | האנציקלופדיה
האנציקלופדיה: אלבוס דמבלדור | לונה לאבגוד | היער האסור | הודעה לירין | משרד הקסמים | חדר הנחיצות | גילדרוי לוקהרט | קווידיץ' | דראקו מאלפוי | אוכלי המוות | מצנפת המיון | סוורוס סנייפ | סדריק דיגורי | הוגסמיד | סמטת דיאגון | פוטרמור | הקרב על הוגוורטס

עוצב על-ידי Design by JBStyle
© כל הזכויות שמורות ל-All rights reserved to HPortal
365 לפני הספירה - אבטיח