האתר והפורומים  ·   מדיה  ·   הספרים  ·   הדמויות  ·   הסרטים  ·   השחקנים  ·   שונות

ברוך הבא, אורח ( התחבר | הירשם )

0 חרמשים
פורומיםפאנפיקיםHPlanetהאנציקלופדיהמערכת הדו-קרבהוגסמיד
מממנים


CSS Overriding Default Text Selection Color
מצנפת המיון
ברוך הבא Guest המערכת זיהתה אותך כלא ממויין, תוכל להתמיין כאן
 

פאנפיקים אחרונים
שם הפאנפיק: -pain-
עודכן ב: 23.06.2024

שם הפאנפיק: הארי רון והרמיוני קוראים הארי פוטר
עודכן ב: 23.06.2024

שם הפאנפיק: למה ככה? למה נבואה? למה ריק ריירדן?
עודכן ב: 23.06.2024

שם הפאנפיק: צל המוות - התחרות
עודכן ב: 23.06.2024

שם הפאנפיק: הארי פוטר, רק בוואטסאפ
עודכן ב: 21.06.2024

 

ברוכים הבאים!
ברוכים הבאים לHPortal – פורטל הארי פוטר הישראלי!
 

בתחולדה בגשוט

בתחולדה בגשוט "בתחולדה בגשוט?" שאל הארי. "זאת שחיברה את את תולדות הכישוף?"
השם היה מודפס על השער של אחד מספרי הלימוד של הארי, אם כי יש להודות, לא אחד הספרים שהוא קרא בעיון רב.
"כן," אמר דודג', ונאחז בשאלתו של הארי כמו איש טובע בחגורת הצלה. "היסטוריונית מוכשרת ביותר של תולדות הקסם, וחברה ותיקה של אלבוס."
"אומרים שהיום היא כבר לגמרי טרללה," אמרה הדודה מיוריאל בעליזות.
- הארי פוטר, אלפיאס דודג' ומיוריאל ב-1997, הספר השביעי.


פרופסור בתחולדה בגשוט (1881-1997) הייתה היסטוריונית קסם ידועה, המחברת של הספר "תולדות הכישוף" וכן של כעשרה ספרים נוספים. "תולדות הכישוף" משמש כספר לימוד בבית הספר הוגוורטס לכישוף ולקוסמות במקצוע בעל שם זהה, המועבר על-ידי פרופסור בינס. היא התגוררה במכתש גודריק, ונרצחה בסביבות דצמבר 1997. לאחר מכן, גופתה שימשה כתחפושת בה שכנה נגיני הנחשית.

בתחולדה גם הייתה דודתו מדרגה-שנייה של גלרט גרינדלוולד, הקוסם האפל הידוע לשמצה, אשר הובס על-ידי אלבוס דמבלדור.


ביוגרפיה

חיים מוקדמים
פרופסור בגשוט נולדה באיים הבריטים בסוף המאה ה-19 למשפחת הקוסמים בגשוט. סביר להניח שבצעירותה היא למדה בבית הספר הוגוורטס לכישוף ולקוסמות, וככל הנראה הצליחה לפחות בבחינות הבגרות או בבחינות הכשיפומטרי ב"תולדות הכישוף", בהתחשב בתחום התמחותה מאוחר יותר בחייה.

משפחת דמבלדור

"היא [קנדרה דמבלדור] טרקה לי את הדלת בפרצוף כשבאתי לקבל אותה בעוגות קדרה מאפה-בית," מספרת בתחולדה בגשוט. "בשנה הראשונה שלהם כאן ראיתי רק את שני הבנים. לא הייתי יודעת שיש גם בת – לולא יצאתי לקטוף עשב-עצב לאור הירח, בחורף אחרי שעברו לעיירה, וראיתי את קנדרה מוציאה את אריאנה לחצר האחורית. היא עשתה לה סיבוב אחד בדשא, הקפידה כל הזמן לאחוז בה היטב, ואז הכניסה אותה הביתה. לא ידעתי איך לפרש את זה."
- בתחולדה בגשוט מוסרת את זכרונותיה אודות משפחת דמבלדור לריטה סקיטר, הספר השביעי.

בשנת 1890, כאשר קנדרה דמבלדור עברה לשם ממולד-על-הוולד יחד עם שלושת ילדיה הצעירים: אלבוס, אברפורת' ואריאנה, לאחר שבעלה פרסיבל נאסר באזקבאן, בגשוט כבר התגוררה כאדם בוגר בביתה שנמצא במכתש גודריק. בתחולדה ניסתה להתיידד עם קנדרה, אך היא דחתה אותה.

שנים אחדות אחר-כך, בתחודלה שלחה ינשוף לאלבוס דמבלדור שהיה בהוגוורטס, אחרי שהתרשמה לטובה ממאמרו על שינויי צורה בין מינים שונים של בעלי-חיים, שהתפרסם בכתב-העת "שינויי-צורה היום". המגע הראשוני הזה הוביל להיכרות עם כל בני משפחת דמבלדור. בעת מותה של קנדרה היתה בתחולדה היחידה במכתש גודריק שעדיין דיברה עם אמו של דמבלדור.

באותו הקיץ שבו חזר דמבלדור הביתה למכתש גודריק בתור יתום הלוקח על עצמו את תפקיד ראש המשפחה, אחיינה מדרגה שנייה של בתחולדה, גלרט גרינדלוולד, הגיע לחיות יחד איתה, והיא דאגה להציג אותו בפני אלבוס. שני הצעירים המוכשרים הפכו לחברים. לא ידוע עד כמה או מה ידעה בתחולדה על פעולותיו של אחיינה הקשורות לאברפורת' ואריאנה דמבלדור, אך היא ציינה שהוא היה עד לקרב האגרופים בין שני האחים למשפחת דמבלדור בהלווייתה של אריאנה.

בשנת 1947, עבודתה של בתחולדה על תולדות הקוסמים התפרסמה תחת השם "תולדות הכישוף". סביר להניח שבאותה תקופה היא חיברה את שאר ספריה אודות תולדות הכישוף. היא נחשבת להיסטוריונית הקסם המהוללת ביותר של המאה ה-20.

ייתכן שבתחולדה היתה מורה בשלב מסוים בחייה - סביר להניח שבהוגוורטס - בהתחשב בכך שהרמיוני גריינג'ר כינתה אותה "פרופסור בגשוט" כאשר התייחסה אל עבודתה.

בתחולדה בגשוט ב-1947, עת שפרסמה את תולדות הכשף תולדות הכשף
בתחולדה בגשוט עת שפרסמה את ספרה ב-1947, תולדות הכשף

חיים מאוחרים

"חגגנו את יום ההולדת בארוחת ארבע שקטה מאוד, רק אנחנו ובתחולדה הזקנה, שתמיד היתה מתוקה כלפינו ושמאוהבת בהארי. [...] בתחולדה באה לבקר כמעט כל ערב, היא אשה מרתקת ויש לה סיפורים די מדהימים על דמבלדור, אני לא בטוחה שהוא ישמח לדעת! למען האמת, אני לא יודעת עד כמה להאמין לה, כי הדעת לא תופסת שדמבלדור היה יכול להיות פעם חברו של גלרט גרינדלוולד. אישית אני חושבת שהמוח שלה הלך!"
- קטע מתוך מכתבה של לילי פוטר לסיריוס בלק, אודות בתחולדה בגשוט ויום הולדתו הראשון של בנה, הספר השביעי.

בחייה המאוחרים, בתחולדה היתה קרובה מאוד ללילי פוטר, ואף סיפרה לה על הקשר בין גרינדלוולד לבין דמבלדור, אם כי לילי נותרה ספקנית במקצת לאור גילה המתקדם של בתחולדה והסיכוי שהיא לוקה בשכחה. בתחולדה אף היתה היחידה שהצטרפה למשפחת פוטר ביום הולדתו הראשון של הארי פוטר. דודתו מדרגה שנייה של רון וויזלי, מיוריאל, כינתה אותה "טרללה" במהלך חתונתם של ביל וויל ופלר דלאקור.

בנוסף, בתחולדה ביקרה באור חיובי את הספר "קווידיץ' בראי הדורות" מאת קנילוורת'י וויספ, וכתבה: "בזכות התחקיר היסודי שערך קנילוורת'י וויספ נחשף בפנינו אוצר בלום של עובדות שלא היו ידועות עד כה על תולדות ספורט הקוסמים. מרתק."

ריאיון

"בתחי היקרה, תודה על העזרה. הנה עותק של הספר, מקווה שימצא חן בעינייך. את הכול את אמרת, גם אם את לא זוכרת. ריטה."
- הפתק של ריטה סקיטר אל בתחולדה, הספר השביעי.

בשנת 1997, לאחר מותו של אלבוס דמבלדור, בתחולדה רואיינה על-ידי ריטה סקיטר, בזמן שהייתה תחת השפעת שיקוי האמת ורטיסרום. הריאיון היווה חומר לביוגרפיה הנכונה-למחצה "חייו ושקריו של אלבוס דמבלדור". נרמז כי סקיטר ניצלה את מצבה המנטלי של בתחולדה כדי לעוות את החומר ולהפוך אותו למוגזם יותר.

מוות ולאחר המוות

"לבסוף, אנחנו מצטערים לדווח למאזינינו שבמכתש גודריק נתגלו שרידי גופתה של בתחולדה בגשוט, אשר ככל הנראה מתה לפני חודשים אחדים. מסדר עוף החול מוסר שעל גופתה ניכרו סימנים ברורים לפציעות באמצעות קסמים אפלים."
- לי ג'ורדן ("ריבר"), במהלך שידור של "מבט לפוטר" במרץ 1998, הספר השביעי.

זמן-מה לאחר הריאיון, בתחולדה נרצחה באמצעות קסמים אפלים, וגופתה שימשה כתחפושת בה שכנה הנחשית של הלורד וולדמורט, נגיני. וולדמורט השאיר את נגיני כמלכודת, במחשבה כי הארי פוטר עשוי להגיע אל מכתש גודריק כדי לבקר את קבר הוריו ואת ביתם. בערב חג המולד של אותה השנה, הרמיוני גריינג'ר והארי הגיעו למכתש גודריק במחשבה כי ייתכן שדמבלדור השאיר שם את חרבו של גודריק גריפינדור, כדי שיוכלו להשמיד את ההורקרוקסים אותם חיפשו. השניים פגשו את האישה אחוזת הדיבוק, וכמעט נתפסו לאחר ש"בתחולדה" פיתתה אותם להיכנס לביתה. לאחר שאימתה את זהותו של הארי, נגיני זינקה מתוך גופתה של בתחולדה כדי לתקוף אותו, בעודה עוזבת את גופת האישה הזקנה. יחד עם זאת, התכנית נכשלה, והארי והרמיוני נמלטו.

גופתה של בתחולדה נמצאה מאוחר יותר, ומותה בידי קסמים אפלים דווח בתכנית הרדיו המחתרתית "מבט לפוטר".

העותק ששלחה ריטה סקיטר לבתחולדה בגשוט, חייו ושקריו של אלבוס דמבלדור נגיני בדמותה של בתחולדה בגשוט יחד עם הארי עדויות לתקיפה שראתה הרמיוני גריינג'ר בביתה של בתחולדה בגשוט
בתחולדה בגשוט: העותק ששלחה לה ריטה סקיטר, נגיני בדמותה יחד עם הארי פוטר, עדויות לתקיפה שאיתרה הרמיוני בביתה

מראה חיצוני

כעת, כשעמד לידה, הוא נוכח עד כמה זעירות מידותיה: כפופה מזיקנה, היא הגיעה בקושי לגובה החזה שלו. היא סגרה את הדלת מאחוריהם, פרקי אצבעותיה כחלחלים ומנוקדים על רקע הצבע המתקלף [...] עיניה היו אטומות בקטרקטים ושקועות בקפלי עורה השקוף, ופניה היו מרובבים בכלי דם זעירים ובכתמי גיל [...] ריחות הזיקנה, האבק, הבגדים הלא-מכובסים והאוכל הישן החריפו כשהיא הסירה מעליה רדיד שחור אכול עש וחשפה ראש מלא שער שיבה דליל, שמתחתיו ניתן היה לראות בבירור את קרקפתה.
- הארי פוגש את בתחולדה, הספר השביעי.

פרופסור בגשוט הייתה אשה נמוכה וכפופה (ראשה הגיע לגובה החזה של הארי פוטר בן השבע עשרה). עיניה היו אטומות בקטרקטים, שיערה היה דליל ולבן, ואת קרקפתה היה ניתן לראות בבירור. פניה היו מרובבים בכלי דם זעירים ובכתמי גיל.

אישיות ותכונות

"למרבה הצער, הגאוניות שהפגינה בתחולדה בשחר ימיה נגוזה זה-כבר. 'האש דולקת, אך הקדרה ריקה' כדבריו של איבור דילונסבי, או בניסוחה הארצי יותר של אניד סמיק, 'שעון שוויצרי פחות קוקו ממנה.'"
- ריטה סקיטר, "חייו ושקריו של אלבוס דמבלדור", הספר השביעי.

לא הרבה ידוע אודות אישיותה של בתחולדה. סביר להניח שהיא היתה ידידותית וחביבה, לאור ניסיונה להתיידד עם קנדרה דמבלדור באמצעות עוגות קדרה מאפה-בית, העובדה שאלבוס דמבלדור נחשב כבן טיפוחיה והקשר ההדוק שלה עם לילי פוטר בראשית שנת 1980. היא הייתה מכשפה והיסטוריונית מבריקה בצעירותה, אך בחלוף השנים ייתכן שהפכה לסנילית.

יכולות קסם ומיומנויות

 • תולדות הכישוף: פרופסור בגשוט נחשבת לאחת מהיסטוריוניות הקסם המהוללת ביותר של המאה ה-20, לאור העובדה שחיברה את "תולדות הכישוף" וכעשרה ספרים נוספים.
 • שינוי צורה: פרופסור בגשוט היתה בקיאה בשינויי צורה; היה לה מנוי לכתב-העת "שינויי-צורה היום", והיא הבינה בנושא מספיק כדי להעריך כראוי את מאמרו של אלבוס דמבלדור על שינויי צורה בין מינים שונים של בעלי-חיים.
 • תורת הצמחים: בתחולדה החזיקה בצמחים קסומים בחצרה האחורית, כמו עשב-עצב, והיא ידעה מתי הזמן הנכון לקטוף אותם.
 • בישול ואפייה: בתחולדה בגשוט אף הייתה מוכשרת במיומנויות המטבח, ונהגה להכין עוגות קדרה מאפה-בית בצעירותה.

אטימולוגיה

 • השם המקורי של בתחולדה באנגלית, בת'ילדה, הוא אחד מכינוייה של בלדכילדיס הקדושה, בת העלית האנגלו-סקסית ואשתו של כלוביס השני מלך נויסטריה ובורגונדיה, אשר בשלב מסוים החליטה להקדיש את שארית חייה כדי לשרת את העניים והחולים. שמה נגזר מן המילה האנגלית העתיקה "Bealdhild", שמשמעותה: "מאבק נועז".
 • "בת'ילדה" הוא שם גרמני שפירושו "גיבורה".
 • "בגשוט" הוא שמה של עיירה במחוז סארי, אנגליה. סביר שהשם נובע משם של שבט (Bacca) ומהמילה האנגלו-סקסית ל"המקום של" (Sheatte), משמע: "המקום של שבט בקה". אך "בג" יכול גם להיות "Badger" (בעברית: גירית), כלומר "המקום של הגירית", וכך נוצר קשר לבית הפלפאף.
 • "בגשוט" עשוי גם להיות קשור לסדרת "שר הטבעות", שם הדמויות בילבו ופרודו בגינס, והאמפאסט וסמוויז גמג'י, מתגוררות בשדרת בגשוט.
 • שם משפחתה של בתחולדה עשוי להיות בהשראת דמותו של וולטר בגהוט (Bagehot), אשר בשנת 1867 כתב את הספר שנחשב לטקסט החשוב ביותר על שיטת הממשל הבריטית. עבודתו "החוקה האנגלית" היתה כמעט באותו מעמד בבתי הספר הציבוריים הבריטיים כמו "תולדות הכישף" בהוגוורטס.

מאחורי הקלעים

 • השחקנית הייזל דאגלס גילמה את דמותה של בתחולדה בגשוט בסרט "הארי פוטר ואוצרות המוות - חלק 1".
 • שמה של בתחולדה בגשוט לא תורגם באופן מדוייק לעברית: "בתחולדה" במקום "בת'ילדה".
 • ייתכן כי גופתה של בתחולדה נשלטה בידי הלורד וולדמורט כחיז"ל. חיז"לים אינם מדברים, וייתכן כי זוהי הסיבה בגללה נגיני נאלצה לדבר במקום בתחולדה. אולם זהו לא בהכרח היה המצב, בהתחשב בכך שנגיני זינקה הישר מתוך הגופה, דבר שמוכיח כי לופין צדק כשאמר שהם עשויים להתמודד עם קסמים אפלים שלא היו מעלים בדעתם בעת הציד שלהם; יכול להיות שנגיני/וולדמורט שלט/ה בגופה באמצעות מספר אמצעים אפלים שונים.
 • בתחולדה היתה זקנה מאוד במותה, בהתחשב בכך שבגשוט היתה דודתו מדרגה שנייה של גלרט גרינדלוולד עוד בשנת 1890, אם כי תאריך הולדתה המדויק אינו מוזכר.
 • בעותק "חייו ושקריו של אלבוס דמבלדור" בו השתמשו בהפקת הסרט "הארי פוטר ואוצרות המוות - חלק 1", שמה של בתחולדה בגשוט נכתב לא נכון: "Batholith" במקום "Bathilda".


מממנים


  ניקוד הבתים · תיעוד עריכת הנקודות · חדר הגביעים
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית'רין
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית
782 1740 1383 644


פורטל הארי פוטר הישראלי קיצורי דרך
מיוחדים: הארי פוטר | אודותינו | צור קשר | הפורומים | HPlanet - הסיור הווירטואלי | פאנפיקים | האנציקלופדיה
האנציקלופדיה: אלבוס דמבלדור | לונה לאבגוד | היער האסור | משרד הקסמים | חדר הנחיצות | גילדרוי לוקהרט | קווידיץ' | דראקו מאלפוי | אוכלי המוות | מצנפת המיון | סוורוס סנייפ | סדריק דיגורי | הוגסמיד | סמטת דיאגון | פוטרמור | הקרב על הוגוורטס

עוצב על-ידי Design by JBStyle
© כל הזכויות שמורות ל-All rights reserved to HPortal
2007-2024