האתר והפורומים  ·   מדיה  ·   הספרים  ·   הדמויות  ·   הסרטים  ·   השחקנים  ·   שונות

ברוך הבא, אורח ( התחבר | הירשם )

0 חרמשים
פורומיםפאנפיקיםHPlanetהאנציקלופדיהמערכת הדו-קרבהוגסמיד
HPortal מאחל חג פורים שמח!


CSS Overriding Default Text Selection Color
מצנפת המיון
ברוך הבא Guest המערכת זיהתה אותך כלא ממויין, תוכל להתמיין כאן
 

פאנפיקים אחרונים
שם הפאנפיק: ריב
עודכן ב: היום ב-11:02

שם הפאנפיק: אני יהודי
עודכן ב: היום ב-9:45

שם הפאנפיק: HeadCanons
עודכן ב: אתמול ב-19:13

שם הפאנפיק: בית הספר לכישוף ולקוסמות הגליטיה
עודכן ב: 26.02.2021

שם הפאנפיק: ביום שאחרי - מנקודת מבט
עודכן ב: 26.02.2021

 

פורים שמח!
לכל גולשינו, פורים שמח ומבדח, בריא ומועיל!


בכל יום רביעי ב־18:30 מתקיימת טריוויה בצ'אט האתר! היכנסו כדי לזכות בנקודות בית ולשפר את הסיכויים שלכם לזכות באליפות הבתים!צוות HPortal מאחל גלישה קסומה, מהנה ובריאה!
 

קוסמים גדולים בעולם הבוטניקה

שלום תלמידים! תחזיקו חזק, כי היום אנחנו נוסעים אחורה בזמן! השיעור אנו נכיר לעומק את ההיסטוריה של תורת הצמחים. לתורת הצמחים, כמו בכל מקצוע עתיק, ישנם את הראשונים שחקרו כל צמח וצמח, בנו את יסוד התורה ואף סיכנו את עצמם וסביבתם. לא נוכל להקדיש זמן לכולם, לכן בשיעור הזה נלמד על שני קוסמים משפיעים מאד: מורגה שפרינץ' ודיוויד ואט. בספר הלימוד יחכה לכם הקוסם השלישי, אלברט טרבון, שהזכרנו בשיעור הראשון. 

מורגה שפרינץ' (1967 - 1881)

מורגה שפרינץ' הייתה קוסמת טהורת-דם שמוינה לבית סלית'רין, וכבר כתלמידה בהוגוורטס ניחנה בכישרון מיוחד בתורת הצמחים. לאחר סיום לימודיה יצאה לחקור קבוצות צמחים ביערות הגשם, ומאוחר יותר יערות אלו הפכו לעיקרי המחקר שלה. כשהייתה מבוגרת התחילה להעביר שיעורים מיוחדים לתלמידים מצטיינים בתורת הצמחים, שם הכירה את פומונה ספראוט, שהייתה התלמידה הבולטת ביותר שלה. כמו כן, מורגה אהבה את תחום הכתיבה והוציאה לאור תריסר ספרים המספרים את המסעות אותם עברה, ביניהם: "המסע ביער האצות", "המסע אל פטריות הקסם" ו"יערות הקסם: הסיפור האמיתי". השיעור נדבר על שלושה דברים גדולים שעשתה. 

צמחי טרף קסומים
"הייתי קוסמת צעירה ובוטנאית מתחילה שרק רצתה לטרוף את העולם, ויערות הגשם הם הדבר הכי טוב שיכולתי לבקש באותה התקופה - כל הסודות והצמחים הכי מיוחדים התחבאו ביער ורק חיכו שאגיע ואגלה אותם. אותו טיול היה הראשון בו יצאתי לבדי אל היער וההתרגשות הייתה עצומה. לא התרחקתי יותר מדי לפני שהבחנתי באותו צמח - הוא היה כחול ועלי הכותרת שלו הזכירו לי צורה של לסתות. חשבתי שאני מדמיינת, אך הייתי חייבת לבדוק את השערתי. הרמתי חיפושית מהקרקע וזרקתי לכיוון הצמח, והוא שלף לשון ארוכה, תפס את החיפושית הזעירה והכניס לפיו."
מתוך ספרה "יערות הקסם: הסיפור האמתי".
 
את הצמחים הללו גילתה שפרינץ' באחד מטיוליה ביערות הגשם. במהלך מחקרה גילתה כי לצמחים אלו לסתות דמויות קערות, ובתוכן שיניים מחודדות ביותר ולשון באורך של כחמישה מטרים. במחקרים מאוחרים יותר על צמחים אלו מצאה כי הם מפתים חרקים להתקרב אליהם בעזרת קסם הטמון בהם ובעזרת הצבעים והצורות הססגוניות שלהם. 
 
מציאת ארבעה שימושים לאצות קסומות
שפינץ' לא תכננה כלל לחקור על אצות, אלא הרעיון למחקר התפתח בזמן שנפשה בחופי הים ביפן. כאשר פגשה אצות קסומות שונות, החליטה שהיא תהיה הראשונה למצוא להן שימושים שונים. לאחר מחקר של כחמש שנים מצאה ארבעה שימושים לאצות קסומות, ולאחר מכן הוציאה מוצרים שמבוססים על המחקר והפיתוחים שעשתה במהלכו.
 

ביות צמחי הגיאמולה
צמח הגיאמולה הוא פרח ענק שגדל בעיקר במקומות חמים. בשונה מצמחים אחרים הוא שונא מים, וצורך קסם אותו הוא קולט מהאדמה בעזרת שורשיו. לפניה היו מעטים מאד שניסו לביית את הצמח, בגלל גודלו העצום והסיכון בגרימת המוות שלו. שפריץ' לקחה את הסיכון בגידול הצמח, ואף מצאה את השיטה בגידול ביתי. על פי שיטתה יש צורך לטפל בצמח כל יום, שעה בבוקר ושעה בערב, ולהניף את השרביט מספר פעמים סביב הפרח, תלוי בגילו. פספוס של יום עלול להביא בקלות למותו של הצמח. על תגלית זו קיבלה הוקרה משר הקסמים, ובעקבותיה בוטנאים נוספים התחילו לגדל את הצמחים האלו.
 
דיוויד ואט (1989 - 1896)
 
 
דיוויד ואט היה קוסם חצוי-דם שמוין לבית גריפינדור. הוא היה שחקן קווידיץ' מחונן והיה הרודף בקבוצת הקווידיץ' של גריפינדור, ולאחר סיום לימודיו עבד במשרד הקסמים במחלקה לחקר המוגלגים. רק לאחר שבע שנים גילה את תשוקתו לצמחים, והחליט להקדיש את שאר חייו לחקר צמחים. ואט נודע במחקריו המסוכנים, ומצא את מותו בניסוי שעשה. בחייו כתב יומנים על מחקריו, והם פורסמו לאחר מותו לזכרו על ידי בתו ואשתו. 
 
גילוי עץ הערבה המפליקה
"לאנשים היה קשה להבין את העצמה המדהימה של הערבה המפליקה. הפגישה הראשונה שלי עם הצמח הייתה, איך לומר, מאד טרגית. שמעתי זעקות של חיה, ובלי לחשוב ישר רצית לכיוון הקולות. כשהגעתי למקום ראיתי ערבה ענקית שמשתמשת בענפיה כזרועות כדי לפגוע בחיה. המקרה הזה לא יצא מראשי והעץ הזה השאיר עליי רושם מאד חזק. עשיתי מה שאדם ממוצע לא היה עושה - עזבתי את השותף שלי ואת משפחתי, ועברתי לגור ביער ליד העץ במשך חמש שנים. זה היה שווה הכל, גם את הפציעה שלי בעין השמאלית... רגע האושר השני בחיי היה כאשר אלבוס דמבלדור בכבודו ובעצמו הגיע וביקש ממני לעזור לשתול עץ כזה בהוגוורטס. אז הבנתי שאני את שלי עשיתי."
מתוך ראיון לגיליון "הנביא היומי", 21 במאי 1981.
 
את הערבה המפליקה גילה ואט בטיול ליער מוגלגי ברוסיה בשם "יער המוות". המפגש הראשון שלו איתה היה כאשר שמע זעקות של חיה, וכשעקב אחרי הקולות ראה עץ ערבה שתקף בעזרת ענפיו איילה צעירה. העץ השאיר בו רושם חזק, ולפיכך החליט לעזוב את השותף שלו ואת משפחתו ועבר להתגורר ליד העץ כדי לחקור אותו. המחקר לקח חמש שנים, ובמהלכו ואט גילה את שתי הדרכים לנטרל את הערבה: לחיצה על הסיקוס שבגזע, או שימוש בלחש "אימוביולוס". בין היחידים שהביעו עניין בתגלית זו היה זה אלבוס דמבלדור, שביקש מדיוויד בשנת 1971 לעזור לו לשתול עץ כזה במדשאות הוגוורטס. 
 
ירקות השורשים הצבעוניים
את ירקות השורשים גילה לגמרי במקרה במהלך אחד המחקרים שלן במרוקו, כשגר עם אשתו בבקתה מבודדת בין ההרים. באחד הבקרים בהם יצא ללקט צמחי מאכל, משך את הצמח הלא נכון מהאדמה. גבעולו ועליו של הצמח היו יבשים, אך השורש שלו היה מאד טרי. לאחר שמצא כי השורש היה ראוי למאכל, המשיך לחקור את האזור ומצא שורשים אכילים נוספים. לכל צבע של שורש מצא מספר טעמים ונתן להם שמות. לפניכם הרשימה:
 
 
שיעורי בית
1. בחרו את אחד מפועליה של מורגה שפרינץ': ביות צמח הגיאמולה או צמחי טרף קסומים, וספרו במילותיכם על מעשיה ומה פריצת הדרך שלה בתחום. (200 נקודות)
2. הרחיבו בספר על תגלית הערבה המפליקה של דיוויד ואט, וספרו מה גילה ומה היה יחסה של הסביבה לתגלית. (200 נקודות)
3. קראו בספר על אלרבט טרבון. מה הקשר שלו לצמח "מלכודת השטן" ומה גילה עליו? (150 נקודות)
4. בחרו שניים מהפיתוחים הבאים: סביון המשאלות (טרבון), ירקות השורשים הצבעוניים (ואט) ומציאת ארבעה שימושים לאצות קסומות (שפרינץ'), והסבירו בקצרה כיצד התגלו ומה גילו אותם החוקרים. (250 נקודות)  ניקוד הבתים · תיעוד עריכת הנקודות · חדר הגביעים
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית'רין
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית
20350 18594 25154 5848


פורטל הארי פוטר הישראלי קיצורי דרך
מיוחדים: הארי פוטר | אודותינו | צור קשר | הפורומים | HPlanet - הסיור הווירטואלי | פאנפיקים | האנציקלופדיה
האנציקלופדיה: אלבוס דמבלדור | לונה לאבגוד | היער האסור | משרד הקסמים | חדר הנחיצות | גילדרוי לוקהרט | קווידיץ' | דראקו מאלפוי | אוכלי המוות | מצנפת המיון | סוורוס סנייפ | סדריק דיגורי | הוגסמיד | סמטת דיאגון | פוטרמור | הקרב על הוגוורטס

עוצב על-ידי Design by JBStyle
© כל הזכויות שמורות ל-All rights reserved to HPortal
2021 - 2007