האתר והפורומים  ·   מדיה  ·   הספרים  ·   הדמויות  ·   הסרטים  ·   השחקנים  ·   שונות

ברוך הבא, אורח ( התחבר | הירשם )

0 חרמשים
פורומיםפאנפיקיםHPlanetהאנציקלופדיהמערכת הדו-קרבהוגסמיד


CSS Overriding Default Text Selection Color
מצנפת המיון
ברוך הבא Guest המערכת זיהתה אותך כלא ממויין, תוכל להתמיין כאן
 

פאנפיקים אחרונים
שם הפאנפיק: HeadCanons
עודכן ב: היום ב-21:36

שם הפאנפיק: ביום שאחרי - מנקודת מבט
עודכן ב: היום ב-21:08

שם הפאנפיק: סיפור הקונדסאים 1
עודכן ב: היום ב-20:49

שם הפאנפיק: הסודות מתגלים
עודכן ב: היום ב-19:16

שם הפאנפיק: ילדי האריות, משיבים מלחמה.
עודכן ב: היום ב-15:02

 

ברוכים הבאים!
בכל יום רביעי ב־18:30 מתקיימת טריוויה בצ'אט האתר! היכנסו כדי לזכות בנקודות בית ולשפר את הסיכויים שלכם לזכות באליפות הבתים!צוות HPortal מאחל גלישה קסומה, מהנה ובריאה!
 

הטלסקופ

שלום רב,
הגעתם לכיתה המסתורית ביותר בהוגוורטס - כיתת אסטרונומיה. בכיתה זו, כמו שהבטחתי, תגלו יחד איתי על נפלאות החלל והסודות המדהימים שמוסתרים בין הכוכבים המנצנצים המאירים את שמי הלילה. יחד נצפה בכוכבים רחוקים ונסיק מסקנות מרתקות כמו שהסיקו אבותינו לפני שנים רבות - כי השמיים הם בהחלט האינסוף המרתק ביותר - ואולי גם נגלה מעט דברים חדשים שמעולם לא חשבו עליהם בעבר. 
לפני שאוכל להכיר לכם את כל הפלאים המרתקים שדיברתי עליהם, אנחנו צריכים לדבר על המכשיר שמאפשר לנו לחקור את החלל. המכשיר הזה הוא הטלסקופ, אותו תוכלו לראות נשען לצידכם על המעקים. ההיכרות עם הטלסקופ אולי עלולה להיראות לחלקכם משעממת, אבל היא חיונית להמשך הבנת המקצוע - כי שיעור אסטרונומיה מתחיל בהבנה שקסם הוא לא דבר השייך בלעדית לנפנופי שרביט ואפשר לראותו גם דרך הטלסקופ.
 
 
הטלסקופ
נתחיל בתיאור כללי של הטלסקופ.
הטלסקופ הינו מכשיר ייחודי שפותח לפני למעלה מארבע מאות שנה על ידי קוסם חוקר בשם אילוקו סטורי. הוא מאפשר להבחין בפרטים הנמצאים במרחק רב, לדוגמה: כוכבי שבת, כוכבי לכת, ערפיליות, גלקסיות וכו'.
אילוקו סטורי היה קוסם חוקר צעיר בסוף שנות העשרים לחייו כשנתקל לראשונה במסתורי השמיים. למען האמת, זהו סיפור מצחיק שכולל קנטאור, שועל רעב וחוסר יכולת התמצאות במרחב, אבל הוא לא באמת קשור לשיעורנו ולכן אזמין אתכם לקרוא עליו בספר הלימוד.
הגילוי של האינסוף החג מעל ראשו הביא את אילוקו - שהיה סקרן מטבעו - לפתח אובססיה לכל הקשור בשמי הלילה.
על מנת לספק את סקרנותו הוא החל לחקור את הנושא, וכמו כל חוקר טוב הוא החל בחיפוש יודעי דבר. הראשונים שעלו בדעתו היו כמובן הקנטאורים, הרי אחד מהם הוא זה שפתח בפניו את נפלאות שמי הלילה. לרוע מזלו, הקנטאורים התעקשו בטיפוסיות לדבר בחידות לא ברורות, וגם זה לא תמיד - מרביתם הפנו זנב ליצור האנושי שבא לחקור בנושא שהם החשיבו כבעלותם הבלעדית.
מיואש מגישתם הנפוחה מחשיבות עצמית של הקנטאורים, פנה אילוקו אל חוזי העתידות, היות שגם הם חוקרים ודורשים בשמיים. אבל מהם אילוקו התייאש אף יותר מהר. כל דברי ההבל שאמרו לא הצליחו לחדור למוחו האנליטי וריח הקטורת הביא דמעות לעיניו. המפגש איתם היה עוד יותר חסר טעם מהמפגש עם הקנטאורים.
כשעמד להתייאש וחש כי השמיים תמיד יישארו מחוץ להשיג ידו, נזכר אילוקו בסיפור ישן שאמו הייתה מקריאה לו - סיפור על קברניטי שחקים ושטיחיהם המעופפים. הסיפור עצמו כמובן היה בדיה מוחלטת, אך קברניטי השחקים היו עובדה קיימת והם ושטיחיהם המעופפים העבירו סחורות לרוחב מדבריות החול של חצי האי ערב. 
השטיחים המעופפים אכן היו מרתקים, אך לא זה היה מה שעניין את אילוקו. לא ולא, אילוקו התעניין באמצעי הניווט שלהם, כי קברניטי השחקים נעו בלילות בלבד ולכן כמובן ניווטו לפי הכוכבים.
חדור מטרה, מצא אילוקו מפתח מעבר לחצי האי ערב ושם חיפש אחר קברניט שחקים. הוא מצא אחד בשוק במכה וביקש ללמוד את סוד יכולת הניווט שלהם. הקברניט הסכים בתנאי שהקוסם חוקר יתלווה אליו למסע ויעזור לו עם הסחורה. כאילוקו הסכים, השניים החלו בצוותא את המסע ממכה למדינה. כבר בלילה הראשון אילוקו זכה להצצה על שיטת הניווט של קברניט השחקים. השיטה הייתה פשוטה עד גיחוך - קברניט השחקים פשוט השתמש בלחש הגדלה על חתיכת זכוכית וכיוון אותה לשמיים. הלחש, מסיבה כלשהי, לא עבד על הזכוכית, אלא על התמונה שנראתה דרך הזכוכית. אילוקו, סקרן כתמיד, שאל לפשר התופעה המוזרה ואז שמע לראשונה על הרעיון של עדשה קעורה ועל כך שעדשה כזו מגדילה עצמים מרוחקים.
בסוף המסע שלהם נשאר אילוקו במדינה, מצוייד בידע החדש שרכש. הוא החל לתכנן מכשיר דומה לזה שהשתמש בו קברניט השחקים. בתחילה השתמש רק בעדשה אחת, אך התמונה הייתה מעוותת ושיקפה רק חלק קטן מאוד של השמיים, ולכן הוא החליט לנסות לעבוד עם שתי עדשות - האחת קמורה והשנייה קעורה. המכשיר החדש עבד טוב יותר ואיתו הוא שב לביתו אחרי שנה וחצי של מסע בחצי האי ערב, מרוצה מכך שסוף סוף יוכל להתחיל לחקור את שמי הלילה.
המכשיר שפיתח, כמובן, היה הטלסקופ.
הטלסקופ של אילוקו סטורי היה טלסקופ בסיסי והורכב רק מעדשה קמורה שהגדילה את התמונה שהוקרנה עליה, קנה שהגן מפני הפרעות ועדשה קעורה או עדשת עין עליה הופיעה התמונה של שמי הלילה.
לטלסקופ הזה היו מספר רב של בעיות שאת חלקן פתר אילוקו סטורי בעצמו. לדוגמה, את הבעיה של עיוות התמונה אילוקו סטורי פתר בעזרת לחש סצ'ופסיסטר, עליו תוכלו לקרוא עוד בספר הלימוד. בעיות אחרות נפתרו שנים רבות אחריו - לדוגמה, שמירת התמונה שנראתה בשמיים בעזרת לחש פוסאיקונה, שגם עליו תוכלו להרחיב בספר.
בעיה נוספת שהתגלתה לאחר שהחלו להשתמש בלחש פוסאיקונה הייתה מריחת התמונה המתקבלת. כידוע, כדור הארץ חג סביב צירו, ולכן טלסקופ המוצב על פני כדור הארץ יחוג יחד איתו. התנועה הזו לא נראית לנו בעייתית כי אנו נעים יחד עם הטלסקופ, אבל השמיים נשארים במקומם. העובדה שהטלסקופ זז אך השמיים לא, הפכה את הציור של לחש הפוסאיקונה למריחה של אורות.
 
 
עם כמה שתופעה זו יפה, היא לא מועילה כלל לקוסם חוקר המבקש להשתמש בתצפית כדי להסיק מסקנות על תנועת פלנטות ותופעות אחרות המתרחשות בחלל, ולכן היה צורך למצוא לדבר פתרון מהיר. הפתרון הזה היה הוספה של כננת ומספר לחשי ייצוב.
הכננת כושפה כך שתשמור תמיד את כוכב הצפון, הלא הוא הכוכב הבהיר ביותר הזורח בדיוק במרכז השמיים, ולכן היא מחוייבת לנוע יחד איתו. הטלסקופ אליו היא מחוברת זז בהתאם אליה, כך שהוא ממשיך לצפות תמיד באותה נקודה בשמי הלילה בה רצינו לצפות. מכיוון שהכננת מניעה את הטלסקופ, הוספו שני לחשי ייצוב - אטלסבו-וואסיטרה וסטאטורס-סטריה, שנועדו לוודא שהתנועה של הטלסקופ חלקה ואינה מפריעה לחדות התמונה המתקבלת על ידי הטלסקופ.
 
המבנה הפיזי של הטלסקופ
הטלסקופ הפשוט בו נתרכז הוא דגם האב לטלסקופ המודרני והוא דומה בכל תכונותיו, למעט מיקום לחש הסצ'ופסיסטר, לטלסקופ אותו בנה אילוקו סטורי ארבע מאות שנה קודם לכן. בכיתה לא נתרכז בלחש זה כלל אך ניתן לקרוא על השינוי שהתרחש בנוגע למיקומו בספר הלימוד.
הטלסקופ של אילוקו סטורי מורכב משלושה חלקים עיקרים:
1. עדשה קמורה הקולטת את אור הכוכבים וממקדת אותו לכדי תמונה.
העדשה הקמורה מקובעת בחלק הרחב של הקנה - החלק העליון של הטלסקופ - והיא עדשה ממקדת. קרני אור הכוכבים שפוגעות בה נשברות כלפי המרכז (הקרניים מפסיקות להיות מקבילות ומתחילות להתקרב זו לזו). התופעה הזו ממקדת את האור החלש שמגיע מהכוכבים לכדי אלומה חזקה יותר שמשמרת את התמונה של שמי הלילה במדויק.
2. העדשה הקעורה שעליה נוצרת התמונה של שמי הלילה וגרמי השמיים.
העדשה הקעורה נקראת גם עדשת העין והיא משמשת, כפי שמרמז שמה, את האדם שצופה בכוכבים או במקרה שבו על הטלסקופ מוטל לחש פוסאיקונה - את עט הנוצה המצייר את תמונת השמיים. עדשת העין היא בעלת פעולה הפוכה מזו של העדשה הקמורה והיא מפזרת את האור המגיע אליה כך שקרני אור הפוגעות בה נשברות כלפי חוץ. על עדשת העין מופיעה התמונה של שמי הלילה באופן מפורט וחד וניתן להבדיל בין כוכבים בצורה מדוייקת.
3. הקנה - מטרתו למנוע הפרעות לאור הנכנס לטלסקופ ועליו מורכבת הכננת.
הקנה עצמו הוא חרוט קטום וחלול שבקצהו העליון מקובעת העדשה הקמורה ובקצהו התחתון מקובעת עדשת העין. הקנה לרוב עשוי ממתכת בשל היותה של המתכת אטומה לאור ובכך היא מונעת הפרעות במעבר הקרניים. חלק מהקנים בנויים בצורה מתכווננת, כאשר גלילים קטנים יכולים להחליק לתוך גליל גדול יותר.
הכננת מורכבת מגליל חלול שפתוח בקצה אחד. בתחתית הגליל ממוקמת אבן חן שכושפה כך שתמיד תשאף להיות באור של כוכב הצפון, ולכן היא זזה בעקבות מיקומו של הכוכב בשמיים.
 
שלושת המרכיבים האלו והלחשים המוטלים עליהם מרכיבים את הטלסקופ הבסיסי שהיה בשימוש מעל לארבע מאות שנה והוא עדיין משמש בימינו כדי לראות תמונה חדה, ברורה ונקייה של שמי הלילה והכוכבים.
 
שיעורי בית
לאחר שהבנו את תפקידו של הטלסקופ ואת מבנו, נפנה למעט שיעורי בית.
1. כתבו הסבר על אחד הלחשים המוטלים על העדשות (אין לכתוב על לחש סצ'ופסיסטר בשאלה זו) - 280 נקודות.
2. הסבירו את התהליכים שאפשרו ללחש הפוסאיקונה לפעול בצורה תקנית - 280 נקודות.
3. עיינו בספר הלימוד ותארו את הפעולה של לחש סצ'ופסיסטר (בונוס יינתן למי שיצייר את הפעולה) - 240 נקודות ובונוס של 100 נקודות.  ניקוד הבתים · תיעוד עריכת הנקודות · חדר הגביעים
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית'רין
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית
20350 18594 25154 5848


פורטל הארי פוטר הישראלי קיצורי דרך
מיוחדים: הארי פוטר | אודותינו | צור קשר | הפורומים | HPlanet - הסיור הווירטואלי | פאנפיקים | האנציקלופדיה
האנציקלופדיה: אלבוס דמבלדור | לונה לאבגוד | היער האסור | משרד הקסמים | חדר הנחיצות | גילדרוי לוקהרט | קווידיץ' | דראקו מאלפוי | אוכלי המוות | מצנפת המיון | סוורוס סנייפ | סדריק דיגורי | הוגסמיד | סמטת דיאגון | פוטרמור | הקרב על הוגוורטס

עוצב על-ידי Design by JBStyle
© כל הזכויות שמורות ל-All rights reserved to HPortal
2021 - 2007