האתר והפורומים  ·   מדיה  ·   הספרים  ·   הדמויות  ·   הסרטים  ·   השחקנים  ·   שונות

ברוך הבא, אורח ( התחבר | הירשם )

0 חרמשים
פורומיםפאנפיקיםHPlanetהאנציקלופדיהמערכת הדו-קרבהוגסמיד


CSS Overriding Default Text Selection Color
מצנפת המיון
ברוך הבא Guest המערכת זיהתה אותך כלא ממויין, תוכל להתמיין כאן
 

פאנפיקים אחרונים
שם הפאנפיק: HeadCanons
עודכן ב: היום ב-21:36

שם הפאנפיק: ביום שאחרי - מנקודת מבט
עודכן ב: היום ב-21:08

שם הפאנפיק: סיפור הקונדסאים 1
עודכן ב: היום ב-20:49

שם הפאנפיק: הסודות מתגלים
עודכן ב: היום ב-19:16

שם הפאנפיק: ילדי האריות, משיבים מלחמה.
עודכן ב: היום ב-15:02

 

ברוכים הבאים!
בכל יום רביעי ב־18:30 מתקיימת טריוויה בצ'אט האתר! היכנסו כדי לזכות בנקודות בית ולשפר את הסיכויים שלכם לזכות באליפות הבתים!צוות HPortal מאחל גלישה קסומה, מהנה ובריאה!
 

תופעות קסומות בחלל

שלום תלמידים וברוכים הבאים לשיעור האחרון לפני המבחן, שיעור זה יתמקד בתופעות קסומות ויתן לכם טעימה מהעומק המדהים והקסום של החלל סביבנו.
כפי שאתם זוכרים בשיעורים הקודמים למדנו על הטלסקופ - הכלי הכי חשוב לכל קוסמופיזקאי החוקר את החלל, על כבידת הקסם והשפעותיה ובשיעור האחרון התמקדנו במערכת השמש שלנו. 
 
הסודות האפלים של היקום 
 
 

בתמונה נראת התרחבות היקום לאורך השנים כאשר המפץ הגדול נמצא בחלק התחתון.

הסודות האפלים של היקום, הדברים הלא מוסברים שקורים אי שם במרחקים הבלתי נתפסים של החלל שסביבנו. הכוונה בסוד אפל הוא תאוריה שאין לה הסבר מוכח או הוכחה לקיום אבל התופעה שאותה היא יוצרת מתרחשת ונצפת. זאת אומרת, שנצפת תופעה אבל לא ניתן להסביר איך היא קורת או מה הגורמים לה.
 
התופעות
 
• התרחבות היקום: מהרגע של המפץ הגדול היקום שלנו ממשיך ומרחב. המפץ הגדול הוא תאוריית היווצרות היקום, התאוריה אומרת שבהתחלה לא היה כלום ואז לאחר מה שמכונה המפץ הגדול החל להווצר היקום. הסוד האפל שקשור להתרחבות היקום הוא שהיקום ממשיך ומתרחב כל הזמן ובמקום להאט הוא רק מאיץ ומאיץ, מתרחב יותר ויותר מהר כל הזמן. 
ההתרחבות הזו עומדת בניגוד לחוק שימור האנרגיה הקסומה, בעצם לא יכול להיות שממשיך ונוצר יקום שאין כלום ממנו הוא יכול להווצר ואין שום אנרגיה קסם שתרחיב אותו. בעצם קיים כוח כלשהו, לחש או הילת קסם הגורמת ליקום להמשיך להתרחב ולהתרחב אבל אין שום מקור להילת הקסם הזו ולכן זאת בעצם תופעה ללא הסבר.
לסיכום, מרגע היווצרותו של היקום שסביבנו הוא רק מתרחב ללא עצירה אבל אין שום מקור להילת הקסם שדוחפת את הגבולות שלו ומרחיבה אותו.
• כבידת הקסם של גלקסיות: גלקסיות הם צבירי כוכבים גדולים, הכוונה היא שגלקסיה היא אוסף גדול של מערכות שמש שכולן מסתובבות סביב מקור כבידת קסם וכבידה מוגלגית גדול שנמצא לרוב במרכז. לדוגמא מערכת השמש שלנו היא חלק מגלקסיה הנקראת גלקסית שביל החלב. 
הסוד האפל שקשור לגלקסיות הוא כבידת הקסם שלהן, כאמור גלקסיות הם צברי כוכבים ענקיים הסובבים סביב מקור חזק של כבידת קסם אך בעידן המודרני קוסמופיזקאים בעלי כלים ולחשים מתקדמים לחקר החלל גילו לתדהמתם שמקור כבידת הקסם שבמרכז הגלקסיות פשוט לא מספיק חזק על מנת להחזיק את כל מצבורי הכוכבים. בעצם, הגלוי שלהם אמר שיש עוד גוף כלשהו היוצר כבידת קסם ונמצא במרכז הגלקסיה כי אחרת אין שום דרך שבה השפעת כבידת הקסם תהיה מספיק חזקה.
הגילוי הזה הדהים את הקוסמופיזקאים שחקרו את הנושא כי כמובן שלא זוהה שום גוף נוסף המפיץ סביבו כבידת קסם ועדיין התצפיות הוכיחו שחייב להיות גוף כזה, בעצם הם גילו שיש מסה בעלת כבידת קסם שאינה מזוהה כלל בכל האמצעים העומדים לרשותם עכשיו.
 
לסיכום, קיימות שתי תופעות אותן נחשיב כסודות אפלים של היקום, התופעה הראשונה היא התרחבות היקום שממשיך להתרחב אל אף שלא נמצא שום לחש או הילת קסם המאפשרים זאת והתופעה השניה היא כבידת הקסם החזקה מדי שנמצאת במרכז גלקסיות.
 
כוחות הקסם נוגדי החוקיות והפתרונות המוצעים לבעיית חוסר החוקיות
 

גלקסיה.

לשתי תופעות חסרות ההסבר שהצגתי מקודם ישנן תאוריות שפותחו על מנת להסביר אותן, זאת אומרת, פותח מושג שמאפשר להסביר בעזרת החוקים המוכרים המתקיימים בכל מקום אחר ביקום.
נתחיל בלתאר את הצורה שבה החוקים נשברים בגלל שתי התופעות ונמשיך בתיאורים של הפיתרונות שהציעה קהילת הקוסמופיזקאים לבעייתיות הזו ואיך הם פותרים את המצב ומבטיחים את החוקיות שבה פועלים החוקים הטבעיים.
 
הבעיתיות
 
• התרחבות היקום: התרחבות היקום היא כאמור מצב שבו היקום ממשיך להתרחב אל אף שאין שום הילת קסם או לחש אשר גורמים לו לגדול. הבעיתיות במצב הזו היא יצירת יש מאין כי היקום ממשיך לגדול לתוך הריק ולכן בעצם הוא יוצר יש מאין עוד מקום. החוק שעומד בניגוד למצב הזה הוא חוק שימור האנרגיה הקסומה, חוק שימור האנרגיה הקסומה הוא חוק שקובע שאין דרך, לא שינוי צורה ולא לחשים, שבה יכול להווצר משהו ללא שמושקע בו אנרגית קסם.
• כבידת הקסם של גלקסיות: כבידת קסם נוצרת על ידי מסה קסומה גדולה, ללא קיומה של המסה הקסומה לא אמורה להתקיים כבידת קסם. אך כפי שתוארה התופעה במרכז גלקסיות קיימת מסה קסומה קטנה מדי שאינה יכולה להספיק על מנת ליצור את העוצמה של כבידת הקסם הנצפת בגלקסיות.
 

קלף צפרדע שוקולד

הפתרונות
 
• התרחבות היקום: הפיתרון שהוצע לחוסר באנרגית הקסם שמרחיב את היקום נקרא אנרגיית קסם אפלה. הכוונה היא שקיימת אנרגית קסם שאין לקוסמופיזקאים של ימינו שום דרך לזהות ולכן הם רק רואים את תופעותיה. בעצם, התאוריה אומרת שקיים מקור של אנרגיית קסם שאי אפשר לזהות או להעריך את כמותו אבל הוא יוצר השפעה שניתן לצפות כמו התרחבות היקום.
אנרגיית הקסם האפלה הזו היא בעצם דרך לכפות על חוקי הטבע להתקיים בכל מצב כי היא מספקת הסבר ליצירת היש מאין שקוראת בהתרחבות היקום כי בעצם, אין שום יצירת יש מאין כי קיימת אנרגיה קסומה שאולי לא ניתן לזהות אותה אך היא קיימת ולכן היא יכולה ליצור.
• כבידת הקסם של גלקסיות: הפיתרון שהוצע לקיומה המוגבר של כבידת הקסם במרכז גלקסיות נקרא חומר אפל, חומר אפל בדומה לאנרגיה אפלה הוא חומר שלא ניתן לזהותו באמצעים העומדים לרשותם של הקוסמופיזקאים כיום אך אפשר לזהות את השפעותיו על היקום. במקרה הזה החומר האפל הוא מסה קסומה היוצרת כבידת קסם שמאפשרת לגלקסיות ליצור מספיק כבידת קסם על מנת לשמור את מצבורי הכוכבים שסובבים סביב מרכזה במסלולם.
שלא כמו אנרגית קסם אפלה לחלק מהחומר האפל ישנו הסבר שנקרא שמשות חשוכות, שמשות חשוכות הן מקורות רבי עוצמה של כבידת קסם אך אין להם הילת קסם כלל ולכן אי אפשר לראות אותה בשום דרך מלבד זיהוי של כבידת הקסם היחודית שלהן.
 
לסיכום, הסודות האפלים של היקום הם תופעות שאין להן הסבר המתאים לחוקים הטבעים הקיימים בכל מקום אחר ביקום. לתופעות האלו סופקו הסברים שכוללים בעיקר הנחות וקיום של כוחות קסומים שלא ניתן להבחין בהם ולכן כמובן יש עוד המון דברים לחקור ולגלות בנושא ולדעתי זה מה שהופך אותו לאחד הנושאים המעניינים ביותר.
 
סיכום
טוב, תלמידים, במזל טוב הגענו לסיום החומר באסטרונומיה אני מקווה שהשיעורים עיניינו אותכם וסיפקו לכם טעימה מהעולם חסר הגבולות של אפשריות מחקריות הטמונות במקצוע זה. להזכירכם המבחן המסכם ידרוש בקיעות בחומר מהטלסקופ ודרך כבידת הקסם, מערכת השמש ועד לסודות האפלים של היקום. על מנת להרחיב את הידע שלכם כדי לקרוא את הספר של השיעור ולוודא שהבנתם, אם אתם נתקלים בקשיים בהבנה של נושא מסויים אתם יכולים לפנות אלי.
 
שיעורי בית
1. תן דוגמא לתופעה יוצאת דופן ביקום והסבר אותה במילותיך (200 נקודות)
2. איך רעיון החומר האפל פותר את הבעיה? (240 נקודות)
3. הסבר את הבעיה של התרחבותו המואצת של היקום (160 נקודות)
4. מהו חור שחור? תן דרך להדגים חור שחור לקוסם שאינו מכיר את המושג (200 נקודות)
5. שאלת בונוס: לדעתך, האם הפתרונות הנתונים (חומר אפל ואנרגיה אפלה) הם פתרונות אפשריים להוכחה? (100 נקודות)  ניקוד הבתים · תיעוד עריכת הנקודות · חדר הגביעים
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית'רין
גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית
20350 18594 25154 5848


פורטל הארי פוטר הישראלי קיצורי דרך
מיוחדים: הארי פוטר | אודותינו | צור קשר | הפורומים | HPlanet - הסיור הווירטואלי | פאנפיקים | האנציקלופדיה
האנציקלופדיה: אלבוס דמבלדור | לונה לאבגוד | היער האסור | משרד הקסמים | חדר הנחיצות | גילדרוי לוקהרט | קווידיץ' | דראקו מאלפוי | אוכלי המוות | מצנפת המיון | סוורוס סנייפ | סדריק דיגורי | הוגסמיד | סמטת דיאגון | פוטרמור | הקרב על הוגוורטס

עוצב על-ידי Design by JBStyle
© כל הזכויות שמורות ל-All rights reserved to HPortal
2021 - 2007